Jump to content
POLITISTI.ro

Basescu renunta la serviciile Politiei

Marius

Recommended Posts

• Moderator

angelfire sincer nu știu de unde ai tras tu acele concluzii?! Poate ar trebui să mai citești încă o dată ce s-a postat pe aici, dar cu mai multă atenție.

Poți sta liniștită, nu cred să existe mulți polițiști care să regrete deciziile ăluia mic și al ăluia chior. Nu este nicio plăcere să faci parte din coloana de însoțire.

Nu ne simțim deloc vinovați pentru ceea ce s-a întâmplat la acel marș. Am văzut în ultimele zile că în mass-media își fac apariția tot felul de lupi moraliști, ce se declară stupefiați, șocați și chiar marcați de gesturile pe care polițiștii le-au făcut acolo. Din păcate, domniile lor nu mai văd pădurea din cauza copacilor.

Dintr-o dată politicienii acestei țări au devenit extrem de sensibili, dar uită foarte repede despre cum ne prostesc pe față și fără niciun fel de jenă, când numără din cinci în cinci pentru a adopta o lege, când devalizează bugetul acestei țări, după care vin și pozează în niște oameni de afaceri de mare succes, predându-ne lecții de capitalism, etc. Exemplele pot continua la nesfârșit ... din păcate.

Acele gesturi și manifestări ale polițiștilor, nu trebuie privite așa superficial, ca fiind niște încercări de a plăti vreo poliță celui ce ne-a tăiat salariile și ne-a băgat în sărăcie. E total greșit să privești așa lucrurile, nu interesează pe niciun polițist numele președintelui, al ministrului sau culoarea partidului ce se află la guvernare. Noi doar vrem să ni se recunoască sacrificiile pe care le facem zi de zi, pentru ca infracționalitatea să fie sub control (și trebuie să știi că da, la noi în țară este sub control), vrem să trăim decent și să ne putem face meseria în siguranță pentru noi și pentru familiile noastre. Atât vrem.

Ceea ce a văzut acolo, o țară întreagă, nu este nimic altceva decât UN STRIGĂT DISPERAT, prin care polițiștii doresc să tragă un semnal de alarmă și să arate faptul că lucrurile nu mai pot continua așa, ele nu merg către o direcție bună, S-a ajuns prea departe.

Uitati ca exista angajati (militari) in cadrul sistemului de aparare si siguranta nationala ale caror salarii, scazute cu 25 la suta, sunt pe alocuri mai mici ca ale voastre (in functie de sporuri). Ei nu au dreptul la sindicat sau la mitinguri de protest. Si ei sunt nemultumiti, si sunt solidari cu luarea voastra de pozitie. Dar daca unii dintre voi se manifesta asemenea clanurilor a caror activitate infractionala o combateti, mai avem busola?

• Moderator

Moruzov poți afirma sincer și cu convingere că dacă mitingul acela se încheia acolo în Piața Victoriei, cum de altfel au mai existat și alte mitinguri (ultimul prin primăvară), nu primeam același tratament de ignorare și nepăsare totală față de ceea ce polițiștii strigă de ani de zile???

Degeaba voi cei cârcotași încercați să amplificați gravitatea faptelor respective, ceea ce se poate culpabiliza acolo este conform legilor acestei țări DOAR O CONTRAVENȚIE și nimic mai mult.

Contravenția este o faptă antisocială cu un pericol social mult mai redus în comparație cu cel al unei infracțiuni.

Comparația pe care o faci privitoare la manifestările polițiștilor și cele ale unor infractori nu are niciun fundament real.

E clar ca s-a incalcat legea atunci cand s-a parcurs un traseu neautorizat (posibila autorizare verbala a lui Oprescu nu cred ca se pune). Aruncarea echipamentului peste gard e cel putin discutabila. Cadrele care au participat la miting cu arme (letale sau nu, din dotarea firmei sau proprii) au comis un abuz penal..

• Member

pentru mitingul de pe 7, dragi colegi invatati cantece, sa-i cantam noului ministru al MAI, ii plac cantecele....ner.gif

base cred ca vine cu tuica...

Edited by eti79ety
  • Moderator

De unde știi tu că au participat cu armele ? Poate acei polițiști aveau tocul de pistol la centură gol?

Parcurgerea unui traseu neautorizat este o simplă contravenție.

Repet, poți afirma sincer și cu convingere că dacă mitingul acela se încheia acolo în Piața Victoriei, nu primeam același tratament de ignorare și nepăsare totală față de ceea ce polițiștii strigă de ani de zile???

• Moderator

Moruzov, esti postac PDL-ist? Nesimtitii astia de la conducere, imbracati in treninguri, vezi cazul lui Fatuloiu, ar trebui sa vada realitatea din teren si nu sa o dea in simboluri nationale si asa mai departe...cand politistii sunt ultragiati, atunci nu se atenteaza la simbolurile statului? Ia spune? Sa coboare la realitate, Baselu crede ca ne prosteste cum a prostit lumea sa il voteze cu galeti si cu saculeti de grau...nu dragule, suntem politisti...suntem obisnuiti cu infractorii, ca niciun infractor nu isi va recunoaste faptele si va incerca sa denigreze pe cel care il cerceteaza...recunosti profilul?

• Moderator

Moruzov

Protestele spontane nu se supun autorizarii. Daca nu crezi treaba asta, poti cauta in lege si te poti convinge singur.

Nici tu si nici Basescu nu aveti dreptul si competenta sa stabiliti legalitatea sau ilegalitatea unei manifestari publice. Acest lucru il poate face doar instanta de judecata.

Cat despre politistii ce se presupune ca au avut armament asupra lor, trebuie sa stii ca pana acum nu exista niciun dosar penal. Sunt doar presupuneri ale lui Blaga, iar pana nu se pronunta o instanta de judecata, d.p.d.v legal, nu exista asa ceva. Nu mai amintim despre prezumtia de nevinovatie.

V-am descoperit forumul cu putin in urma si l-am apreciat. Le-am recomandat si colegilor mei sa-l citeasca (noi nu ne putem permite sa avem unul). Am vazut aici probleme comune, gandiri si exprimari proaspete, corecte si coerente (total diferite de cele din bancuri). Din pacate, vad ca avem o abordare diferita a notiunilor de loialitate si legalitate. Asa cum eu pot sa trec in mediul privat daca nu mai suport conditiile, si voi puteti! Va doresc succes in haos!

• Moderator

Ți-am adresat o întrebare foarte clară la care aș dori un răspuns sincer din partea ta, dar observ că nu răspunzi decât la ceea ce îți convine.

• Moderator

Moruzov...esti jandarm? Nu cred....ca daca erai jandarm, sa stii ca exista un forum si al vostru...esti comunitar? Daca da, uita-te te rog frumos, ca un fost "inteligent" de pe aici si-a deschis forum si pentru comunitari. In alta ordine de idei, legalitate si loialitate sunt niste cuvinte mari folosite intr-un context nepotrivit de tine...nu imi vorbi tu mie de legalitate, mie, care anul trecut din 12 luni ale anului, sase luni am lucrat singur la un post de politie in ciuda si ghici, cu incalcarea legilor si dispozitiilor interne in vigoare (Dispozitia 7 si asa mai departe), nu imi vorbi tu mie de loialitate, mie, care teoretic lucrez 8 ore pe zi si cinci zile pe saptamana si inca odata repet, am stat 6 (sase!!!) luni singur fara niciun liber, cu 12-14 ore lucrate pe zi... nu imi vorbi tu mie de loialitate, ca eu m-am imbolnavit de nervi din cauza ca nu mai puteam dormi noaptea din cauza apelurilor 112 si din cauza scandalurilor la care interveneam singur-singurel in mediul rural, din cauza sprayurilor pe care le-am luat in fata si conducatorii mei iubiti au invocat lipsa mea de orientare, din cauza topoarelor care mi-au zburat pe la urechi...si ghici...eram singur de fiecare data!

Pentru a invoca legea si legalitatea si loialitatea trebuie sa ii oferi omului un motiv sa lupte pentru ea, intrucat dupa lege si dispozitii legale, noi politistii, chiar am avea familii si libere si asa mai departe. Eu iti spun ca nu e asa. Majoritatea colegilor mei, cu exceptia unor uscaturi care se duc incet incet, din pacate, muncim in conditii pe care pe multi i-ar ingrozi. Gandeste-te la un pusti de 22 de ani, cu 2 ani experienta de politie, pe care il lasi singur peste o comunitate de 3500 de locuitori care are o discoteca unde lumea isi da in cap in fiecare noapte si il trimiti acolo, de parca ar fi Zorro. Gandeste-te ca pustiul ala castiga 1300 de lei pe luna si poate la un moment dat ia o sticla in cap. Gandeste-te ca loialitatea se castiga, nu se impune. La fel ca respectul, Moruzov, la fel ca respectul.

Edited by Kmcoio

Domnule Moruzov ce legatura are mediul privat cu ce discutam noi aici? Iti spun eu, nici cea mai mica legatura.

Sau incerci sa ne sugerezi aceea "solutie" ridicola a "desteptilor" ce ne conduc, cum ca daca nu ne convine sa plecam in alte parti? Ramai in admiratia nemarginita pentru cei ce ti-au oferit gratis si "fara vreun interes" galeata portocalie si punga de malai pe care le-ai primit inainte de vot, dar macar nu mai incerca sa promovezi astfel de "solutii intelijente", pe care le ofera guvernantii atat de competenti in ziua de azi.

Stiu, scoala romaneasca scoate tampiti, doctorii pun diagnostice gresite, iar acum si politistii au inceput sa faca scandal, toti trebuie sa plece pentru ca vom gasi altii care sa nu mai aibe atatea pretentii. Chiar asa am ajuns in tara asta??? Toti romanii nu mai sunt buni de nimic, cu exceptia privatilor bineinteles (mai ales cei ce castiga pe banda rulanta licitatiile si fac afaceri cu statul) si doar un om este cel mai cel dintre toti, este cel mai destept, cel mai lucid, cel mai cel ...

Nu crezi ca a venit vremea sa te trezesti la realitate?

Sunt politist, pentru ca asta mi-am dorit inca de cand eram copil sa devin. M-am pregatit si am facut sacrificii pentru a deveni politist si nu doresc acum sa merg in privat datorita unor incompetenti. Nu vreau sa renunt la cariera mea cu care ma mandresc si nici nu vreau sa renunt la posibilitatea de a trai acel sentiment pe care numai un politist il are atunci cand, undeva, cineva, imi multumeaste, chiar daca nu-mi stie numele, pentru ca tocmai i-am inapoiat bunurile ce-i fusesera furate.

Intelegi de ce nu vreau sa ma orientez catre privat? Pentru ca eu iubesc aceasta meserie si nu accept ca un marinar notoriu sa ma trimita in alta parte pentru ca el si apropiatii sai sa poata fura in liniste.

Hai pa! "Succesuri" in privat!

Ce ar fi sa va propun un nou banc.

Stiti de ce, politistii care au plecat in mars, au manifestat pasnic si, dintr-odata, in fata palatului Cotroceni au scandat chemari de a veni presedintele afara?

Pentru ca politistii sunt instruiti sa recunoasca un infractor!

eu am alta versiune.......pentru ca in momentul cand s-a ajuns la cotroceni tocmai o stergea baselu pe usa din dos....sau nu ati obrervat masinile care erau la intrarea laterala si in care se urca cineva tocmai cand au ajuns politistii in dreptul zidului cotroceniului?

Si ce daca Basescu a renuntat la politie si s-au inconjurat de SPP? HITLER era inconjurat numai de SS. Doi Dictatori.Sa speram ca cel de-al doilea sa-si dea demisia, sa caute o luntre si sa plece in Africa.Vant din pupa!!!

Edited by blank

Sa nu uitam ca multi dintre noi au urmat o scoala de politie la care au aplicat din sincere convingeri iar acum au angajamente semnate chiar si pe 10 ani cum este si cazul meu. In momentul asta nu pot sa imi dau demisia pentru ca in felul asta as incalca angajamentul si nici nu pot lucra in alta parte pentru a completa cei mai mult de 25% care mi-au fost scazuti din venit, sunt condamnat la salariul pe care il ofera ministerul. Si in alta ordine de idei de ce sa imi dau demisia si sa renunt la meseria pe care o fac cu placere?

Domnilor colegi nu va mai uitati in gura celor ce aduc ca si "solutie", expersii de genul: "daca nu-ti convine, pleaca ... sunt destui care asteapta la poarta!". Asta nu e o solutie, ci doar o dovada a incapabilitatii. Doar cei ingusti la minte si redusi mintali debiteaza astfel de "solutii".

Din pacate sunt din ce in ce mai multi semeni de-ai nostri ce se lasa manipulati si ia de bun ceea ce aud de la incompetentii ce ne conduc.

V-am descoperit forumul cu putin in urma si l-am apreciat. Le-am recomandat si colegilor mei sa-l citeasca (noi nu ne putem permite sa avem unul). Am vazut aici probleme comune, gandiri si exprimari proaspete, corecte si coerente (total diferite de cele din bancuri). Din pacate, vad ca avem o abordare diferita a notiunilor de loialitate si legalitate. Asa cum eu pot sa trec in mediul privat daca nu mai suport conditiile, si voi puteti! Va doresc succes in haos!

Domnule Moruzov, interesant nick te duce cu gandul la sptepa ruseasca, au mai fost cei ca dvs care au intrat cu bocancii murdari de namol in sufrageria noastra.

Va rog din imima sa mergeti in mediul privat ,dar cat mai repede.

Invatati sa faceti diferenta intre o contraventie, pe care politistii au primit-o fara sa fie vinovati, conform Legii 60 la care dvs va refereati, si ce a facut Roberta.

Oare de ce domnul base nu s-a dezis si de ea, era foarte simplu sa renunte la serviciile ei......., in cazul fraudarii legii pensiilor? Or fi complici sau ramanem la instigare?

S-ar putea ca si pana acum noi sa fi incercat ,atat cat am putut, sa limitam haosul. Uite ca nu mai vrem.

Sa aveti o viata frumosa ,dar in privat. :emo-yessir:

Moruzov fraticule nu ai dreptate asa cum spun si cei de mai inainte . Lasa aiurelile si gindeste si tu normal . Daca nu esti din peisajul forumului nici cu mintea , nici cu fapta si nici cu crezul , trebuie sa cauti neaparat pe " Gooagal " :ner: un forum care ti se potriveste . Sunt destule . :P