Jump to content
POLITISTI.ro

Basescu renunta la serviciile Politiei

Marius

Recommended Posts

Sa nu cadem in capcana intinsa de ,,marinar,, Nu sunt de vina SPPistii, jandarmii sau alte categorii de salariati, singurul care este de vina este BASESCU!

Iar Boc il urmeaza, Am strigat, am trimis cereri la care nu au avut bunul simt sa raspunda, am fost amenintati(instiintati), ce vor acum? SA TI FIE FRICA DE CEL CARE II ESTE FOAME! Si da ne este foame! Deci, base, fereste!

A! Totul este sa fim uniti si sa protestam, civilizat! :emo-yessir:

basescu a renuntat la serviciile politiei rutiere si jandarmeriei sa va poata intimida,sa va faca sa renuntati la proteste,eventual sa va dezbine .Faptul ca va pune politia militara sau ssp-ul sa insoteasca coloanele oficiale va fi un fiasco,cei mentionati abia merg drept pe strada....plus ca sunt plini de ei si se considera mai presus de orice lege.

• Upvote 1
  • Moderator

Si noi suntem extraordinar de intimidati de Dictachior...drept dovada ca i-am pichetat Cotroceniul si sclavul nu a avut sange in instalatie sa iasa sa discute cu noi...suntem foarte intimidati si de ala mic care are nevoie de o lada ca sa discute la O.N.U. Sunt intimidat, ca de la cei 1.88 metri ai mei nu pot sa il vad cand ma ia de unde ajunge el mai bine cu gura.

Eu zic sa nu va bucurati prea tare . Au mai fost momente in care a vrut dom Basescu sa renunte la politia rutiera. Eu personal i-am vazut pe colegii nostrii de la circulatie cand opreau traficul ,,din adancime" ca sa nu-i vada tatelu cand trecea prin intersectie si sa creada ca traficul ,,nu este aglomerat deloc". La politia rutiera s-a perpetuat si inca se mai perpetueaza pupin...urismul. Stiu eu vreo cativa ofiteri care se vor da de ceasul mortii acum . Probabil ca unii dintre acestia chiar se vor muta la SPP, ceea ce nici n-ar fi prea rau pana la urma.

Un lucru vreau sa intreb : Cu ce este mai urata afirmatia ,,Javra ordinara" ca ,,Tiganca imputita" ?

L-as sfatui pe domnul Blaga sa se mai uite si pe la televizor , caci nu strica. Acolo poate sa-i vada si sa-i si auda pe colegii de partid, pe cei din opozitie, pe presedintele Romaniei care nu mai contenesc sa-si adreseze apelative care mai de care mai ,,inteligente" si mai ,, usor de pronuntat "! Adica , ,,javra ordinara" suna foarte urat ca este strigat din piepturile a mii de politisti ,iar ,,tiganca imputita" nu suna nici cum, caci este spus in soapta si nu strigat din toti rarunchii si este spus de primul om al tarii si nu de o adunatura ?

Oameni buni!

Luati aminte la ce se scrie si ce se spune despre noi!

Veti vedea in urmatoarea perioada multe atitudini legate de acest miting. Nu le luati in considerare decat pe cele pertinente. Le veti recunoaste foarte usor.

D-lui Blaga vreau sa-i spun doar atat : Mai treceti si pe la scoala domnule Blaga! Eu nu cred in sintagma,, daca n-ai invatat carte la timp , acum este prea tarziu"! Va trimit la scoala pentru a invata care este diferenta dintre ,,greva" si ,,manifestatie". Cei ce au fost in piata Victoriei si la Cotroceni au manifestat domnule Blaga si erau in timpul lor liber, nu faceau greva asa cum spuneai si ca n-ar fi avut voie caci incalca statutul politistului, un statut si asa destul de prost facut si cazut in desuetudine.

Ne vedem si ne auzim de 7 oct.

in rest, numai de bine.......

Edited by kkk
  • Member

basescu a renuntat la serviciile politiei rutiere si jandarmeriei sa va poata intimida,sa va faca sa renuntati la proteste,eventual sa va dezbine .Faptul ca va pune politia militara sau ssp-ul sa insoteasca coloanele oficiale va fi un fiasco,cei mentionati abia merg drept pe strada....plus ca sunt plini de ei si se considera mai presus de orice lege.

Politia militara insoteste doarcoloanele oficiale militare

si eu mai stiu si asta....Nu stiu ce proceduri sau legi a citit presedintele (rog sa ma scuze ca am scris cu "p" mic, dar atata respect merita-sic!) de isi permite dumnealui sa nu mai aiba nevoie de politie si jandarmerie pentru insotirea coloanelor oficiale.

Desi sunt un amarat de agent de la un post de politie as dori pe aceasta cale sa ii aduc aminte presedintelui ca prin Ghidul de protocol, punctul 3.7. este prevazut ca citez:" circulatia pe drumurile publice a misiunilor diplomatice...institutiilor presedintelui, guvernului etc..... se efectueaza in conditiile stipulate de O.U.G. 195/2002-republicata" OUG 195/2002 republicata care la art.6/pct.11 spune ca reprezinta o coloana oficiala "unul sau mai multe vehicule ce circula pe drumuri publice si sunt (ATENTIE!!!) INSOTITE DE ECHIPAJE ALE POLITIEI RUTIERE, care au in functiune semnalele de avertizare acustice si luminoase"

Adica sa intelegem domnule presedinte ca nici domnia voastra nu respecta legea?! sau dvs. OFICIAL VA MERGE BINE? cu ce drept v-ati permis?

Sa ma contrazica legal vorbind cineva daca poate. Merci.

• Moderator

Comunicat Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor

Subiect:

mulțumiri adresate Președintelui României pentru faptul că nu a renunțat și la serviciile penitenciarelor

Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor (FSANP), în numele celor peste 500 de agenți, ofițeri de penitenciare și personal civil participanți la protestul din 24 septembrie 2010 și în numele celorlalți membri de sindicat din sistemul penitenciar care nu au participat fiind în serviciu,

MULȚUMEȘTE

Excelenței sale, domnul Traian Băsescu, Președintele României pentru că nu a renunțat și la serviciile penitenciarelor. Ar fi fost o decizie regretabilă și lipsită de înțelepciune, chiar și în aceste momente în care reprezentanți ai Executivului simt nevoia să modifice unilateral atribuții stabilite în mod democratic de către Parlamentul României pentru Jandarmeria Română și Poliția Română.

Ne bucură prudența Președintelui României și semnalul de stabilitate dat pentru sistemul penitenciar. O decizie politică lăudabilă și care dovedește că domnul Traian Băsescu se gândește serios la viitor. Constatăm cu deplină satisfacție că domnul președinte nu respinge serviciile penitenciarelor. Apreciem sincer această atitudine și îl asigurăm pe viitor de calitatea serviciilor noastre.

Cu toate acestea, suntem și vom fi alături de colegii noștri din sectorul de apărare, ordine publică și siguranță națională și respingem hotărât decizia președintelui Traian Băsescu și a prim-ministrului Emil Boc de a renunța la serviciile Poliției și Jandarmeriei. Un astfel de demers este ilegal și depășește prerogativele legale ale Președintelui României și Primului Ministru.

În perioada următoare vom participa la toate acțiunile organizate de către Confederațiile Sindicale, inclusiv la acțiunile anunțate pentru data de 07 octombrie 2010.

Sorin Dumitraşcu,

Preşedinte Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor

In primul rand, vreau sa va felicit! Si pentru acest forum dar si pentru ca voi, politistii olteni, ati fost primii care ati inceput protestul. Chiar daca ati facut-o in curtea inspectoratului si greu s-a putut ajunge la voi. Important este acum ce veti face mai departe. Va veti opri sau veti continua? Veti mai avea curaj sa vorbiti sau veti reveni la... ,,Nu comentam,,! Este foarte clar ca va fi greu, ca vi se pregatesc multe de la Cotroceni. Insa, nu trebuie sa uitati ca sunteti multi si, poate, si mai multi va sunt alaturi. Va doresc mult succes!

• Moderator

Să-i spună cineva și marinarului ce declară că : „ Polițiștii au subminat autoritatea statului și a instituțiilor statului ” faptul că:

• nu el este statul, este doar un reprezentant vremelnic a unei instituții a statului
  • subminarea autorității polițiștilor a fost realizată de el și de guvernul pe care îl păstorește
  • datorită lor avem colegi ce sunt atacați și schilodiți de infractori
  • datorită lor avem colegi ce trăiesc în subsolurile unor blocuri sau în mașini
  • datorită domnului președinte, un țigan ca Bercea Mondialu' îți face de cap

iar exemplele pot continua ...

În urma conferinţei de presă de azi a lui Dictachioru, Blaga, Videanu şi Boc au fost convocaţi urgent la Palatul Victoria. Oare ni se pregăteşte un nou mnistru? Vine Bordureanu la MAI?

PS: Imi dau seama cat de "rau" o sa le para colegilor de la Brigada Rutiera acum, pentru ca nu vor mai fi nevoiti sa stea prin intersectii si sa dirijeze traficul, asteptand in ploaie, ninsoare, ger ori canicula, trecerea coloanei lui basescu, in acompaniamentul de injuraturi de la cetatenii blocati in trafic pentru a trece marinarul cu coloana lui. :clip::naughty:

Nu le pare rau! Din cauza lui se acumulau ore suplimentare cu nemiluita, din cauza lui abuzau sefii, dispunand vestitele "schimbari in post".

Sper ca nu si-a dorit ca politia rutiera sa il implore: "Domnule presedinte, nu ne parasiti"! Nu se va intampla, ba chiar a declansat bucurie in randul politistilor. Hă, hă, hă...

Un lucru vreau sa intreb : Cu ce este mai urata afirmatia ,,Javra ordinara" ca ,,Tiganca imputita" ?

Conform DEX, javra = persoana fara caracter. Recunoasteti pe cineva?

ordinar = comun.

Daca sintagma a fost adresata lui Basescu, intr-adevar, s-a gresit pentru ca, trebuia sa se strige javra extraordinara, ca sa poata fi separat de javrele ordinare.

clar administratorule, site snppc, fugi repede si departe ! m am lamurit ! .l.

Zozo bati campii rau de tot.

Chiar nu ai observat ca sindicatele si CNP-ul au un spatiu special ?

Faci parte din alt sindicat? Ia legatura cu adminul sa iti dea voie sa postezi si tu acolo daca asta iti este dorinta.

Iti spune un politist ca site-ul chiar nu are nicio legatura cu SNPPC-ul.

In primul rand, vreau sa va felicit! Si pentru acest forum dar si pentru ca voi, politistii olteni, ati fost primii care ati inceput protestul. Chiar daca ati facut-o in curtea inspectoratului si greu s-a putut ajunge la voi. Important este acum ce veti face mai departe. Va veti opri sau veti continua? Veti mai avea curaj sa vorbiti sau veti reveni la... ,,Nu comentam,,! Este foarte clar ca va fi greu, ca vi se pregatesc multe de la Cotroceni. Insa, nu trebuie sa uitati ca sunteti multi si, poate, si mai multi va sunt alaturi. Va doresc mult succes!

Vom continua chiar daca vine prefectul personal sa ne bata.

Inca o data ,daca mai era nevoie, politicienii au dovedit ca legea si politia sunt bataia lor de joc. Ca respecta legea cand vor muschii lor.

Pe 7 vor avea mari surprize, sau cine stie, pana atunci mai organizam ceva in curte :clip: .Prietenii stiu de ce.

Cu stima. :emo-yessir:

Edited by Elvis

Conform DEX, javra = persoana fara caracter. Recunoasteti pe cineva?

ordinar = comun.

Daca sintagma a fost adresata lui Basescu, intr-adevar, s-a gresit pentru ca, trebuia sa se strige javra extraordinara, ca sa poata fi separat de javrele ordinare.

Gigabyte chiar rad cu lacrimi, nu ma pot opri din ras. :ner:

Oricum este de retinut pentru urmatorul miting......iesi afara .....extraordinara :ner:

Edited by Elvis
  • Moderator

Lol...Baselu si pupincuristul lui dau din colt in colt...Basele, te pui cu o institutie care are ca obiect apararea legii in tara asta? Ti-ai batut joc de toata lumea, ai incercat si de noi...ai uitat un singur lucru. Noi avem coloana vertebrala si suntem obisnuiti cu infractorii. Vedea-te-as dupa gratii...Basele...da tu, pentru subminarea economiei nationala si subminarea sigurantei nationale, oh, tu, prieten al lui Bercea Mondialu' mancatzash...

Zozo...taci dracu din gura, rabdau!