Jump to content
POLITISTI.ro
Elvis

Sectoristii ca ministrii

Recommended Posts

Catalin

Da, e corect ce spuneți, dar trebuie spus că totul se datorează sistemului important din alte țări. Pentru că majoritatea celor de la proximitate sunt foștii sectoriști.

Motoboom

elvis: lucrari la general, la noua cu caracter contaventional si penal, adica audiem tot ce tine de un dosar penal, in afara de declaratia tip, adica mergem pana la IUP. eu recunosc e o munca de relaxare, eu unul m-am plictisit, nu sunt genul sa stau, sincer nu stiu de ce ne mai platesc astia, avem unele zile cand nu prea avem ce face, in afara de a ne plimba prin oras, cand m-am mutat de pe rutiera, am cautat linistea si sa nu fiu deranjat prea mult de "safi"ner.gif, dar incet-incet imi caut in alta parte, insa.... amenzi dam, nu e legal, sunt sanctiuni la plangeri, nu sunt constatate direct asa cum zice dispozitia 7, dar daca asta vor sefii, ceea ce ar trebuii mai mult sa facem, stiti voi la ce ma refer, e un forum public nu fac, personal, la subunitatea mea sunt scurgeri....e un canal spartemo-yessir.gif

zimbru60

Pentru desfiintarea "institutiei sectoristului"-----caci dupa mine, sectoristul era intradevar o institutie----trebuie de multumit acelui domn,denumit si Fatuloiu, care a vrut sa aplice la noi modelul elvetian, fara a tine cont de : situatia operativa in teren,faptul ca desfiintindu-se munca scriptica cu informatorii si colaboratorii (care naiba mai erau fraierii sa dea note informative dupa revolutie? ),era nevoie "acolo" de un om care sa cunoasca dea fir`a par tot ce misca in zona. Nu a tinut cont de diversificarea infractiunilor,mai ales alea domestice--incepind de la banalul furt de rufe de pe sirma,de pasari, pina la spargerile de locuinte, sau alte fapte mult mai grave:vatamarile corporale, violuri sau .........crima. Sectoristul era omul care la 7,45 se afla in sectie,isi pregatea mapa de lucrari pentru ziua respectiva,isi facea o lista cu persoanele ce trebuiau audiate in diferite lucrari sau situatii, ce persoane trebuiau sa fie invitate pentru a doua zi la el,apoi statea de vorba cu persoanele chemate pentru ziua respectiva la el,sau cu persoanele venite din zona pentru a sta de vorba cu el si cel tirziu la ora 9-9,30 pleca in teren, de unde incepea adevarata munca a sectoristului: ACEEA DE A STA DE VORBA CU OAMENII.....Din discutiile avute azi, maine.......iti dadeai seama de starea de spirit din cartier, cine si ce mai facea fiecare. Pentru o votca data unui betiv pe care-l gasea-i sprijinit de gardul crismei,aflai ce noutati mai erau in lumea interlopa a cartierului. Un "sarut mina" zis la o batrina sau un "Sa traiesti mosule"aveai acces la informatii din imediata apropiere a acestora cit si pe o raza de 3-4 strazi de jur imprejur. Un sectorist care se respecta---cind finaliza un dosar penal----il inainta la Cercetari Penale doar pentru a se face referatul de incepere a urmaririi penale. Cunostea munca agentilor de ordine, a judiciarului cit si a cercetarilor penale. Nu era lupta pentru "bete" era o buna cooperare cu lucratorul de la judiciar care raspundea si el de aceeasi zona ca si tine------dar pe linie judiciara, era un schimb "cinstit" de informatii............era o alta munca de politie............Sectoristul a fost intradevar o institutie.

• Upvote 1

Miadry

Referitor la titlul topicului, sectoristii nu erau ca ministrii. Sectoristii stiau tot ce misca in aria lor de actiune. :D

Ministrii habar nu au de nimic. :doh:

lionn

E adevărat ce spuneti în legatură cu ce au reprezentat sectoristii. Dar trebuie să fiti constienti ca si acesti oameni erau sufocati în primul rand de competente și in al doilea rand de modul in care erau tratati de celelalte servicii. Toti erau sefii sectoristilor, toti erau deasupra lor, numai agentii de ordine erau sub ei. Erau profesionisti întradevăr, dar pâna la un anumit nivel. Tocmai de aceea a fost necesar sa se ”rupă” această structură.

S-a avut în vedere, prin introducerea conceptului de politie de proximitate, ca acesti oameni să fie degrevați de activitatea de cercetare penală și de competențele cu impact coercitiv. Dacă lucrurile ar fi abordate cu responsabilitate și cu seriozitate, rezultatele nu ar întârzia să apară. Această activitate de politie de proximitate este influențată ca și celelalte structuri de calitatea factorului uman. Spunea cineva întrun post anterior, că nu întelege pentru ce e plătit că sunt momente în care decât se plimbă. Păi tocmai pentru asta e plătit. Să umble! Dar dacă, umblă și nu vede, nu aude, este și normal să te întrebi: pentru ce primește salariul?

Catalin

Cred că ești conștient de faptul că se pot plimba 24 din 24 polițiștii de proximitate și nimeni nu va veni să discute sau să le spună ceva, decât în cazul în care urmărește sau are nevoie de ceva. Tocmai aceasta e diferența care îi făcea pe sectoriști să știe tot ce mișcă prin sector, pentru că lumea se lovea de ei, avea nevoie de ei sau se temeau de ei. Nici pe vremea sectoriștilor nu venea nimeni să discute cu ei, așa fără vreun interes sau datorită simțului civic.

Noi românii nu am avut niciodată simțul civic dezvoltat, ceea ce stă la baza funcționării poliției de proximitate.

Elvis

La care nivel domnule lionn??????

Hai sa fiu mai direct ,desfintarea sectoristilor in Politia Romana a fost ,,PROSTIA SECOLULUI".

lionn

Elvis! Hai să cădem de acord asupra unui lucru. Să nu ne mai domnim unii pe alții, pentru că din modul de adresare pot interpreta că ai să-mi reproșezi ceva. Nu mi-ar conveni acest lucru pentru că nu doresc să intrăm în polemică decât în privința ideilor și a argumentelor. Ba, mai mult decât atât, dacă îmi permiți o glumă, vreau să-ți spun că pe vremea când încă nu intrase în fondul uzual de cuvinte formula ”domnule”, noi ne adresam la liceu, unui maistru cu acest titlu. Știi ce ne răspundea? Ce bă? Am domnit pe moșia lui măta?

În ceea ce privește nivelul , despre care întrebi, îți pot spune doar că într-o anumită perioadă a evoluției carierei mele, am lucrat și ca sectorist. Cunosc sistemul destul de bine, atât fostul cât și actualul. O expunere de argumente în acest sens, ar însemna să monopolizăm forumul, ceea ce iar nu ar fi în regulă.

Cătălin! Trebuie să fii de acord și cu faptul că societatea trebuie educată. Și nu prin modelele comportamentale promovate prin mass-media, ci prin contact direct cu individul. Este tocmai rolul poliției de proximitate. Îmi aduc aminte că imediat după ce am făcut cursul de AT1, am folosit în practică câteva artificii învățate cu această ocazie legate de comunicare. Vreau să-ți spun că am rămas surprins de rezultatele obținute. Deși pot fi acuzat de lipsă de modestie, ceea ce doresc să scot în evidență este faptul că nu trebuie lăsat cetățeanul să vină la tine ci, polițistul de proximitate, atunci când ”umblă” să meargă la el, să intre în vorbă cu el, să-l facă să comunice, să încerce să-i explice atunci când îi cere ajutorul, care sunt competențele poliției, să nu-l lase să-și facă iluzii sau mai mult, să-i promită că problema se va rezolva cât ai bate din palme și atunci lucrurile vor intra pe un făgaș normal.

Edited by lionn

Elvis

Sa inteleg ca v-a marcat copilaria acel badaran, domnule lionn? Poate dorea sa va adresati cu ,,tovarase"??????????

Daca ati fost sectorist si nu v-a placut asta nu inseamna ca toti trebuie sa avem pareri sau convingeri la fel ca dvs.

Revin ,cei mai buni politisti din Politia Romana sunt sectoristii si sefii de post.

Nu cumva meserie ati invatat de la un sectorist? :emo-yessir:

Edited by Elvis

lionn

Poate ai vrut să spui adolescenta. Dar nu, nu mi-a marcat-o. Din contră, a fost unul dintre cele mai capabile cadre didactice de la care am avut de învățat. Și da! Am învățat meserie de la sectoriști și am învățat pe alții, așa cum încerc să te învăț și pe tine. Și în prezent, învăț de la unii și învăț pe alții la rândul meu. Dar poate că pentru tine, lucrurile astea sunt de domeniul trecutului. Sunt încântat că am avut onoarea să te cunosc și să schimb două-trei vorbe cu tine. Totuși, îți pot spune cu certitudine că dacă în opinia ta, numai sectoristi si sefii de post reprezintă cei mai buni polițiști din Poliția Română, faci o greșeală copilărească, în primul rând și în al doilea rând nu știi ce este dincolo de acest segment de activitate. Maturizează-te din punct de vedere profesional și mai stăm de vorbă.

Elvis

Lionn lasa-ma sa raman un copil nebun si frumos.

Cand ma voi maturiza poate voi fi ca ceilalti ,unul dintre cei multi care stau cu capul in banca in pozitia ghiocelului.

Poate am facut gresala sa te fac sa crezi ca sefii de post si fostii sectoristi sunt singurii politisti pe care ii respect.

Este total gresit daca asta ai inteles. Daca incerci sa ma inveti , voi invata pentru ca eu sunt un politist umil care am plecat de jos din strada ,nu am beneficiat de privilegiul de a lucra la alte formatiuni ,,de firma",cu ,,staif"si ,,reclama luminoasa".

Dar atunci cand trebuie sa aleg, nu ca asa as vrea eu, intre un politist de la judiciar,economoic,crima organizata si un sef de post sau ajutor sef de post il voi alege pe cel de la post.

Referitor la cadrul didactic capabil - tot badaran ramane. :emo-yessir:

Edited by Elvis

aromas

Cred că în condiţiile în care volumul maculaturii pentru control creşte exponenţial de la o zi la alta, dacă s-ar reînfiinţa sectoriştii, tot nişte şoareci de birou ar ajunge ca şi proximiştii.

Nu mă înţelegeţi greşit nu am nimic împotriva proximiştilor, dar la câtă hârţogărie li se cere nu cred că reuşesc să stea 6 ore în teren.

Marius

Problema asta, cu maculatura, e valabila pentru majoritatea structurilor din Politia Romana.

Motoboom

Cred că în condiţiile în care volumul maculaturii pentru control creşte exponenţial de la o zi la alta, dacă s-ar reînfiinţa sectoriştii, tot nişte şoareci de birou ar ajunge ca şi proximiştii.

Nu mă înţelegeţi greşit nu am nimic împotriva proximiştilor, dar la câtă hârţogărie li se cere nu cred că reuşesc să stea 6 ore în teren.

6 ore in teren nu stam nici adunate intr-o saptamana! mai bine am lucra la investigatii criminale, ar fi mai de folos politiei, parerea mea emo-yessir.gif

dunelu

Proximistii vor lucra ca si sectoristii din trecut.In sectorul de competenta vor face parte din politia judiciara si vor rezolva dosarele penale pentru infractiunile la plangere prealabila.

LORD

Am lucrat ca sectorist 5 ani stiu cu ce se mananca aceasta munca. Opinez pentru utilitatea si eficienta acestei functii in politie, de altfel , ieri , am fost instiintat ca in proiectul de schema a posturilor de la politia municipiului , inaintat la IPJ voi figura din nou de la mica violenta ca sectorist. Practic refacem vechea echipa de sectoristi.Nu se poate pune un semn de egalitate intre proximitate si sectoristi, munca si atributiiile erau diferite, net superioare in favoarea sectoristilor. In ceea ce priveste titlul topicului - sectoristul ca ministru - consider ca in prezent comparatia unui sectoris cu ministrul actual, jigniti profund sectoristul .

• Upvote 1

catalinglock

nu am fost sectorist nu am visat sa fiu sunt un pic mai de actiune insa sectoristul e taticul cartierului cel mai eficienet poltist in anumtie cazuri stie ce misca cine s a nascut cine a dat ochii peste cap si cine pe cine................

Edited by catalinglock

gaborel

Dupa parerea mea au fost 2 loviturilor date politistilor de ordine publica si nu numai, doua lovituri care i-au legat de maini si de picioare.Prima desfintarea functiilor de sectoristi si a doua modificarea Legii 61/1991 prin ingreunarea procedurii de retinere si prezentare in fata instantei pentru judecare.Inainte de 2002 sectoristul sau agentul de ordine care isi dadea interesul in 2-3 luni linistea cel mai greu, dificil sau famat sector din cadrul sectiei. Cei mai dati dracu scandalagii se linisteau dupa ce ii bagai 24 de ore si luau mirosul de arest, iar apoi daca si judecatorul ii mai condamna 1-2-3 luni la inchisoare contraventionala, se linisteau macar o perioada de timp.

Cat priveste sectoristii, acestia pe langa faptul ca aveau cunostiinta despre toate problemele din sector, cunosteau populatia (sectoristii dupa cativa ani stiau aproape toate familiile din sector si mai ales persoanele ce avusesera probleme cu legea), detineau informatii despre posibile infractiuni, despre infractori si puteau da relatii si altor formatiuni interesate.De asemenea aveau disponibile toate masurile coercitive disponibile unui politist, spre deosebire de politistii de proximitate care sunt in nr. redus 2-3 pe sectie si nu pot cunoaste sectoarele la fel ca sectoristul care era aproape zilnic prezent in sector.

tin sa te contrazic din perspectiva drepturilor omului care prevad printre principiile generale ale convetiei ca dreptul la libertate este un drept fundamental,deci nu poti retine o persoana doar pentru scandal...daca nu exista fapta prev de legea penala,ceea ce spuneti insa ar fi benefic dar democratia are si alte fete decat cele pe care le vedem noi ;)

Edited by gaborel
  • Downvote 2

Elvis

Gaborel din pacate pentru noi vedem decat fetele care ne convin, adica drepturile , nu si obligatiile.

In democratia asta prost inteleasa oamenii ca tine cred ca pot sa faca orice.

Poate sistemul de justitie american ni s-ar potrivii mai bine pliat pe drepturile omului. Nu crezi?

Sau ca atunci cand incalci legea drepturile ti se restrang si tu trebuie sa fii constient de asta si sa-ti asumi riscul?

Cristi

Elvis, nu te obosi sa raspunzi acestui comunitar obosit. Vine el sa ne dea sfaturi noua, ce sa stie el saracul de retinere pe o perioada maxima de 24 de ore ca masura administrativa prevazuta de art. 31 din Legea 218/2002? Nu ii mai da atentie, oricum a fost bannat.