Jump to content
POLITISTI.ro
Panter

Ma bate gandul sa-mi iau o motocicleta. Ce-mi recomandati?

Recommended Posts

Panter

Recent am obtinut aceasta categorie. De la anul ma bate gandul sa-mi iau o motocicleta.Ce-mi recomandati asa pentru un incepator,pe mine m-ar tenta un yamaha r6(imi plac cele sport). Undeva la 2500 de euro as vrea sa investesc,astept pareri,multumesc

Mateuta

Nu ma pricep la motoare, dar am rasfoit putin netul pentru ca vreau sa-mi cumpar si eu pe viitor. Din ce am cautat, la un buget de 2.500 E cam astea ar fi optiunile (la motoare de 600cmc):

kawaski zx6r

yamaha r6

honda CBR 600 f4i sport tourng

Honda CBR 600 RR racing

honda CBR 600 R

Yamaha YZF R6

suzuki gsx6r

suzuki sv 650

Yamaha YZF 600 R Thundercat

Cel mai mult imi place kawasaki zx6r, cat despre yamaha cica sunt foarte instabile. Eu zic sa te documentezi pana la primavara si cumperi atunci ca indata se lasa zapada.

Panter

De 1 an l-am tot rasfoit si eu netul.De aia doresc pareri de la persoane care detin moto

BGeorge

Sincer, nu ti-as recomanda un model sport. Imi plac si mie, dar am pierdut 2 prieteni si ambii aveau suzuki gsx6r. Erau inconstienti cei drept, dar tentatiile sunt mari pe un astfel de motor.

Daca ar fi un motor pe care sa ti-l recomand, acela ar fi honda xl 650v Transalp. E suficient de puternic... mai multe aici http://www.bikez.com/motorcycles/honda_xl650v_transalp_2007.php

Mateuta

Arata cam batraneste...

Panter

Tot asa poti s-o patesti si cu un moped. Asta nu insemna ca o sa fiu inconstient daca as dori sa imi iau ceva sport. Il astept pe Eti sa-mi dea un raspuns:D

Edited by Panter

Cristi

Eu zic sa te mai documentezi pe diferite forumuri de specialitate si sa vorbesti cu altii mai "batrani" in "meseria" asta. In primul rand, dupa parerea mea si nu numai, pentru inceput nu e bine sa depasesti o motocicleta cu capacitatea cilindrica mai mare de 250 de cm cubi, urmand ca, in timp, dupa ce capeti experienta, sa upgradezi motorul incet incet. O yamaha r6 ar merge dupa minim trei ani de experienta solida in condus motoare, dupa parerea mea. Gandeste-te ca la motorul asta, daca iti scapa mana pe acceleratie intr-o groapa sau aiurea, un wheelie e cel mai putin grav lucru care se poate intampla.(100 km/h intr-a intaia iti spune ceva?)

Dupa cum se spune, acest motor, Yamaha R6, si-a capatat o reputatie trista de motorul care a omorat, la propriu, cei mai multi incepatori. Mai multe detalii gasesti in linkul care ti l-am dat si pe forumul motociclistilor din Romania. Asfalt uscat si mare grija, teribilismul, in acest hobby, chiar omoara.

Plus sa iti zic ca la o R6 iti pui mana in cap cand vine vorba de intretinere, crede-ma.

• Upvote 1

BGeorge

Nu am vrut sa spun ca vei fi inconstient daca iti iei unul sport, dar tentatiile sunt mari pe un astfel de motor.

Panter

ai tu cunostinte ca e scumpa intretinerea?

Cristi

Crezi ca vorbesc din auzite? Doar asta ai inteles din tot ce ti-am spus eu? Despre intretinere? Ideea de baza era ca teribilismul omoara, ma rog, tu stii mai bine, doar ai obtinut permisul recent, nu?

Panter

Nu stiu nimic,sunt amator,am avut doar un prieten ce a avut o kawasaki ninja si a avut ghinion. Dar ma intereseaza si partea cu intretinerea....

Alex87

Mergi pe un Transalp. Chiar și cele bătrâne dacă au fost îngrijite sunt de nădejde.

Catalin

How cool is that?

triumphgreatescapedinod.jpg

• Upvote 4

Panter

second war?

Kayne

Panter, in primul rand ar trebui sa te hotarasesti ce tip de motoreta iti 'vine' cel mai bine... chopper, touring, sport, enduro... tu spui ca iti plac cele sport... ai mers cu vreuna ca sa vezi daca iti convine pozitia, felul cum se aseaza pe drum etc? banuiesc ca la scoala au avut mai multe tipuri de motoare, ti-ai facut cat de cat o idee despre manevrabilitatea fiecareia...

personal iti recomand sa incepi cu ceva mai mic cu care sacapeti experienta si sa te acomodezi cu traficul. consider in majoritatea cazurilor motocicleta puternica + incepator = dezastru pe cale sa se intample. eu am inceput cu un ij planeta 5 de 350 cmc, am trecut mai apoi la un intruder de 250, apoi honda cb de 500 si acum sunt la o aprilia pegaso 650. trecerile astea le-am facut gradual, incepand cu 2006.

si sa nu uitam, (apropo de o discutie de pe un alt topic in care Rusy mi-a dat peste nas) ca legea spune asa :

Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

25 kw = aprox 34 cai putere.

yamaha r6 = supersport = 75 kw / aprox 101 cai

la final este alegerea ta, dar sincer am obosit sa dau cu RIP... felicitari pentru carnet, bun venit in club si asfalt uscat! :)

• Upvote 2

Panter

ms de sfat

Edited by Panter
  • Downvote 1

minutzu

Panter, cum zicea şi Kayne, ia-o uşor. Eu mi-am început "cariera" pe Mobră. :) Ce să-i fac, aşa erau vremurile. Am avut şi R6 şi intenţionez să-mi mai iau una cât de curând. Dar am permis de 18 ani şi cam de 25 mă "dau" cu motoare. R6 este o motocicletă foarte instabilă care te aruncă imediat în voblaj. Sincer, pentru un începător e sinucidere curată. Începe uşor, cu un 250 maxim. Apoi poţi să urci treptat. Mult noroc, asfalt uscat şi mare atenţie la şoferi!!!

Motoboom

@panter, depinde de tine, de temperamentul tau, de ce-ti place.

Iti place viteza, vrei la mare dar si pe munte, ce inaltime ai, bugetul am inteles ca este undeva la 2500, hotaraste-te, eu plec in Germania saptamana viitoare, poate iti aduc ceva, oricum, sfatul meu este : HONDA, fie un RR de 600 cmc sau AfricaTwin 750 cmc, dar asta dupa anul 1993, celelalte au ceva probleme la pompa de benzina, releu.

Daca esti cumpatat, incepe direct cu 600 cmc, daca nu, renunta la 2 roti !La 600cmc ai putere de la 80 - 110 CP pe motoare, poti merge linistit, dar si foarte rapid.

Alegerea iti apartine.

How cool is that?

triumphgreatescapedinod.jpg

Asta e super, un atas la ea si as fi super multumit!

:good:

Kayne

off topic @ Eti: dar de o Africana cu atas ce zici..? :P

Motoboom

:ner: o conduc eu si tu stai in atas..... :beer:

Catalin

Motocicleta respectivă nu este veche, ci este un Triumph cât se poate de actual, customizată de un italian.

Motoboom

modelul este 1950 si ceva...

Catalin

Se numește Triumph Great Escape și este creația italianului Dino Romano. Este o motocicletă complet personalizată (custom) ce are la bază modelul Bonneville, iar italianul s-a inspirat din celebrul film cu Steve McQueen. Acesta este site-ul italinaului: http://www.drags-racing.it/

De exemplu șaua provine de la un Harley-Davidson din perioada celui de-al doilea război mondial.

triumph-great-escape-dino-di-drag-racing-3.jpgtriumph-great-escape-dino-di-drag-racing-4.jpgtriumph-great-escape-dino-di-drag-racing-5.jpg

• Upvote 1

Kayne

uite Eti ce ziceam.. :P

faina mobra postata de Cata... :good:

post-1462-0-01017500-1348422939_thumb.jp

Panter

eti,176 cm am,eu zic ca sunt cumpatat si m.as gandi la 600 cc. As miza si pe excursii la mare si la munte,viteza nu.mi place.