Jump to content
POLITISTI.ro

Marius
 Share

Recommended Posts

• Membru

Se auzea la un moment dat ca se vrea ca ATV urile sa nu mai circule pe drumurile publice ci doar pe campuri, munti, etc. S-a si aprobat sau a ramas la nivel de zvon? Daca da, are cineva incadrarea? :D ms

Edited by vinetu

• 4 weeks later...
  • Membru

In sfarsit s-a stabilit o practica unitara cu privire la recoltarea mostrelor biologice (art.336 CP) pt a nu mai fi confuzii cate probe se ia si care este cea mai relevanta :D Concluzia: 2 probe la interval de o ora iar prima este cea relavanta.

de fapt cred ca era mai bine daca as fi postat in topicul 

Decizia 3_2014 probe biologice.doc

• Upvote 1

• Membru

Cred ca Dec. 3 se refera mai degrabă la modul de soluționare al dosarelor in care au fost recoltate 2 probe, înainte de intrarea în vigoare a noului Cod penal.

Decizia dezleaga probleme prin prisma unei sesizari a unei instanțe de judecată referitoare la dosare aflate pe rol din anul 2012 ;)

In prezent este destul de clar faptul ca se necesara doar o proba, chit ca nu este gata noul ordin al Min. Sanatatii...

Cred ca Dec. 3 se refera mai degrabă la modul de soluționare al dosarelor in care au fost recoltate 2 probe, înainte de intrarea în vigoare a noului Cod penal.

Decizia dezleaga probleme prin prisma unei sesizari a unei instanțe de judecată referitoare la dosare aflate pe rol din anul 2012 ;)

In prezent este destul de clar faptul ca se necesara doar o proba, chit ca nu este gata noul ordin al Min. Sanatatii...

• Membru

?! pai si care recolteaza si acum 2 probe? ca la noi nu este clar deloc :( procurorul nostru zice sa luam 2 probe de sange iar colegul sau cu care lucreaza ceilalti politisti din zona, zice sa se ia o singura proba....Eu am inteles din Dec.3 ca s-a stabilit o practica unitara cu privire la cate probe de sange se recolteaza si care este cea relevanta, in ipoteza recoltarii a doua probe conform ordinului comun;  Pai atunci cand era fapta prev de art.87 din OUG se putea vorbi de ipoteza prelevarii a 2 probe? atunci era sigur ca se recolteaza 2 probe....chiar si cei de la INML zic: Problema de drept învederată de către instanţă, în legătură cu modificarea textului de lege, este aceea de a şti care este rezultatul alcoolemiei cu relevanţă penală în ipoteza unei duble prelevări, în condiţiile în care, conform Normelor metodologice privind recoltarea, depozitarea şi transportul probelor biologice în vederea probaţiunii judiciare, prin stabilirea alcoolemiei sau a prezenţei în organism a substanţelor sau produselor stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora în cazul persoanelor implicate în evenimente sau împrejurări în legătură cu traficul rutier, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii nr. 1.512/2013, în art. 10 alin. (1) se prevede că pentru determinarea alcoolemiei se vor recolta tot două probe de sânge.