Jump to content
  • 0

Problema in parc

attackew
 Share

Question

Astazi in jurul orei 20:30 ma aflam in parcul Tineretului pe terenurile de fotbal facute de domnul Piedone mai exact pe terenul mare de langa pista de karting.Ajunsesem acolo de la ora 17 mai exact.Totul a fost bine si frumos pana la aceea ora cand a inceput sa apara mai multa lume acolo.Tin sa mentionez ca de aproximativ o ora acolo isi facusera aparitia si vreo 4 tigani.Cand am considerat ca e timpul sa plec am vrut sa imi iau mingea din teren.Pe teren se juca cu mingea mea.Afara mai era o minge cam dezumflata.Cand s-a terminat meciul de fotbal am luat mingea si am plecat.Dupa mine a venit unul din acei 4 tigani si mi-a luat mingea si a fugit cu ea in teren.M-am dus sa o recuperez si au inceput toti cu vorbe de 2 lei ca imi lasa ei numarul de telefon,ca o sa imi aduca mingea la usa,etc.Am considerat ca totul e o vrajeala ieftina asa ca m-am dus la politia din parc.Domnii de acolo au fost cu mine si mi-au recuperat mingea.Tin sa precizez ca eu nu m-am mai dus acolo la teren si le-am aratat de departe care este persoana care mi-a luat mingea.Dupa ce mi-au adus mingea domnii de la politie au ramas pe loc.Unul dintre ei mi-a sugerat sa grabesc pasul.Alt baiat care pleca tot de la Terenuri mi-a spus sa o iau la fuga ca acei tiganii vin dupa mine.Numai e nevoie de spus de ce veneau dupa mine.Binenteles ca am alergat tot parcul si am ajuns pe jos pana la Unirea cu tiganii dupa mine alergandu-ma pana aproape de Timpuri Noi.Poate faceam fata la unul,doi dar nu m-am riscat pentru ca erau 4 si ca orice tigani unul are cel putin o lama sau briceag la el asa ca am alergat.Intrebarea mea este.Au procedat corect domnii de la Politie ? Nu puteau sa ii stopeze macar 5 minute pe acei tiganii macar sa ii legimiteze sa imi dea timp sa plec.A trebuit sa fug mai mult de jumatate din cartier ca sa scap de bataie.Se poate face o plangere,ceva impotriva acelor tigani ? Nu mi se pare normal sa te alerge tiganii aproape jumatate de cartier si sa nu poata fi trasi la raspundere.Am mai jucat fotbal cu ei si pana acum nu si-au dat in petic.Au inceput sa isi dea in petic cand acolo la terenuri au venit mai multi pe care ii cunosteau.Binenteles tot de etnie roma.De obicei eu la fotbal acolo ma duc singur.Sa evit aceea zona de acum inainte ?

17 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

1. Nu cred ca erau politisti cei din parc, ci comunitari, pt ca ei au posturi fixe acolo.

2. Evident ca poti sa faci plangere, dar impotriva cui, pentru ca ideal ar fi sa cunoasti si niste date despre ei, nu doar "4 tigani intr-un parc" si pentru ce? Te-au amenintat, te-au lovit? Ai vazut efectiv ca are o lama la el sau doar ai presupus asta din cauza etniei? Pt ca mai degraba reiese a doua varianta din ce ai povestit. I-ai vazut efectiv ca te urmaresc? Acestea sunt intrebari pe care trebuie sa ti le pui si la care sa raspunzi cu luciditate si care cu siguranta iti sunt puse si tie in momentul in care depui plangere si dai o declaratie mai detaliata in fata organului de politie. Daca te decizi sa faci asta, sa te prezinti cu parintii daca esti minor, mai ales, daca ai sub 14 ani, pentru ca va fi nevoie fie de incuvintarea lor, fie sa depuna unul dintre ei plangerea in numele tau, in functie de cati ani ai.

3. Evident, da, evita acele locuri de-acum incolo. Bucurestiul e destul de mare in care sa gasesti un alt teren de fotbal.

Edited by Ben
  • Upvote 2

• 0

24 de ani am Marius.

Raspunsurile pentru Ben.

1.Probabil ca erau comunitari.Ei se ocupa cu paza in aceea zona.M-au insotit vreo 4 la numar.Eu le-am aratat de la distanta care din ei mi-a luat mingea.Nu m-am mai dus acolo si eu.

2.Ma gandeam ca o plangere ii linisteste.Parcul Tineretului este langa mine.Eu stau in Berceni si poate mai am drum pe acolo.Banuiesc ca nu o sa am cum sa ocolesc toata viata acel parc :).Nu m-am amenintat pe mine direct dar daca atat un politist cat si un baiat care pleca de la terenuri mi-au zis sa fug este logic ca nu veneau dupa mine si nu m-au alergat doar ca sa vorbim.Problema e ca eu am fost finut si chiar i-am lasat sa joace inca 3 meciuri eu stand pe bara.Scandalul a inceput cand am vrut sa iau mingea sa plec acasa.Incepusera cu chestii de genul iti dau numarul meu de telefon si ma suni,vin eu la tine acasa si iti dau mingea,iti promit ca nu ti-o spargem si o primesti la fel intacta,etc.Nu pun botul la astfel de vrajeli pentru ca nici eu nu am crescut doar in casa langa mama.Nu m-am luat cu ei la scandal ca eu eram singur venit,ei 4 si mai cunosteau cel putin vreo 5-6 care probabil ca se bagau daca era ceva.Tot in acest parc m-am mai ales acum 2-3 ani cu buza despicata pentru ca am intervenit sa imi salvez un prieten de bataie.Evident cei care vroiau sa il bata erau tot de etnie roma.Am fost lovit pe la spate si mai departe nu prea mai imi aduc aminte nimic.Stiu sigur ca o luna de zile nu am putut sa mananc decat piure de cartofi si supe.

Edited by attackew

• 0
  • Membru

Hai sa ne facem intelesi. Individul respectiv nu era politist, era comunitar. E o diferenta, iar daca el iti spunea sa stai in cap o faceai? Probabil ca a vrut sa-ti faca vant sa scape mai repede de tine. Exista posibilitatea descrisa de tine, dar exista si varianta descrisa de mine. De unde esti asa de sigur de gardian? Doar fiindca ti-a spus el? Nu zic, poate ca o avea dreptate.

In al doilea rand, daca depui o plangere penala este o chestie serioasa, nu un fel de sperietoare de ciori (sintagma neintentionata :) ) Trebuie sa fii pregatit sa "step up to the challenge" cum ar spune romanul, nu o faci doar sa-i sperii, pentru ca politistii nu sunt bau-bau. Pentru a se face cercetari privind plangerea ta se disloca timp si resurse umane, care si asa sunt suprasolicitate, mai ales la o sectie in Bucuresti, iar daca tu o faci mai mult in joaca si nu iei in serios o astfel de chestie, nu aduci si probe, date despre cei care te-ar fi amenintat sau mai stiu eu ce, mai bine te lasi decat sa-ti bati joc de timpul unor oameni si, repet, decat sa o faci la misto, poate poate s-or speria. Nu mi-o lua in nume de rau, ti-o spun prieteneste.

• Upvote 3

• 0

Nu o sa depun o plangere impotriva lor.Dovezi solide si clare nu am.Cum am mai zis vreau sa mai merg pe acolo prin parc fara sa fiu nevoit sa umblu cu cine stie ce prin buzunare ca sa ma pot apara in cazul in care dau de ei.O las asa cum s-a intamplat.In cazul in care ma prindeau si ma bateau atunci da nu o lasam asa.Oricum daca ii prind cate unul si nu sunt in cireada ca acum ii lesin cu bataia.Macar daca tot nu ma mai duc acolo sa ma aleg cu ceva.Nu sunt genul sa fug mereu de astfel de intamplari dar acum fiind multi nu am avut ce sa fac.De asta e bine sa ai mereu un spray paralizant cu tine sau un pistol de airsoft.Eviti sa faci maraton fortat prin cartier seara.

Edited by attackew

• 0
  • Membru

24 de ani spuneai?

Hmm...Eu nu te-as sfatui sa incerci sa "ii lesini cu bataia" chiar daca ii vei prinde singuri. Ai creea un precedent periculos pentru tine. Las-o asa pentru ca nu esti Steven Segal sau Chuck Norris si ar putea sa iasa urat pentru tine. Imagineaza-ti cel mai prost scenariu in care acei baieti se razbuna si tu iti iei bataie de o sa mananci cateva saptamani doar supe sau se mai poate intampla ca acei indivizi sa depuna plangere la politie si apoi raspunzi in fata legii. Iti complici viata inutil.

Ce as face eu...mi-as lua un spray paralizant sau cu piper si in cazul in care as fi atacat...cateva jeturi in fata si se potolesc :)

Evita astfel de situatii altadata.

• Upvote 1

• 0

Nu faci nimic cu spray paralizant.La persoanele baute sau drogate nu are efect.Trust me stiu cazuri.Ma deranjeaza ca numai pot acum sa ma duc la fotbal acolo.Stii cum sunt ciorile.Astia si dupa jumatate de an isi aduc aminte de anumite lucruri si tot cauta scandal.Oricum de acum nu ma mai duc singur acolo.

Edited by attackew

• 0

Eu zic ca totul pleaca de la retinerea inclusiv a comunitarilor de a actiona - pentru ca din vedere probabil ii stiu pe tigani si spre deosebire de tine ei trebuie sa vina la munca si a doua zi. Eu inteleg lucrurile astea si intotdeauna ma pun in situatia politistului si ma gandesc cum as actiona eu si imi dau seama ca probabil tot asa as face insa ma apuca groaza cand imi dau seama ce poti pati fara ca nici macar politia sa intervina; iar aici e vorba de o chestie relativ minora.

• 0

pretenash iti recomand un baston telescopic! e bun si un spray cu piper (ce.a mai mare concentratie de pe piata oc 13%) cele cu gas lacrimogen nu are efect asupra persoanelor drogate sau sub influenta alcoolului cel mai sfant este un abston telescopic! anul trecut veneam de la discoteca pe la 3-4 dimineatsa doua ciori la colt de strada unul din ei avea un briceag in mana..faceau figuri la mine k intra peste mine in casa si tot asa cand am scos bastonul telescopic si am inceput sa ii curentez urlau in gura mare...

Edited by bontea
  • Downvote 5

• 0
  • Membru

Mai urat e cand te prinde politia cu baston telescopic la tine si te alegi cu dosar penal...

Citeste lg 61/1991.

• Upvote 2

• 0

din cate stiu eu ca sa detii baston telescopic sau un spray cu piper nu iti trebuie o caruta de acte trebuie doar sa fii major. si chiar dak ti.ar face dosar penal tu ce ai alege dosar penal sau sa te trezesti la reanimare?

Edited by bontea
  • Downvote 4

• 0
  • Moderator

bontea păstrează sfaturile ăstea privind achiziționarea de bastoane telescopice pentru tine.

Respectarea legilor nu este opțională și după bunul plac al fiecăruia. Înțelegi?

• 0
  • Membru

Art. 2. - (1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava, urmatoarele fapte:

1. portul, fara drept, in locurile si imprejurarile in care s-ar putea primejdui viata sau integritatea corporala a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea si linistea publica, a cutitului, pumnalului, sisului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, impungere sau lovire, precum si folosirea in asemenea locuri sau imprejurari a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confectionate pe baza de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru socuri electrice;

Daca dadeai un search pe google vedeai unde scrie si nu mai era necesar sa pui o intrebare stupida.

Edited by BGeorge

• 0
  • Moderator

A spus foarte clar colegul meu mai sus.

Citeste lg 61/1991.

Nu strică să mai pui mâna și pe o carte de gramatică, pentru că e un adevărat chin când cineva îți citește postările.

• 0

de cat sa te felieze copii strazii mai bine dosar penal..parerea mea:) eu am pistol cu bile de cauciuc dar ma refer la astia care nu se complica cu arme letale/ne letale..