Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Udristem
 Share

Question

Buna ziua ! Acum doua zile tatal meu un accident minor,iar celalt sofer a facut aranjamet cu politistul si la scos pe tatal meu vinovat ce este de facut ?

Sa va explic in mare cum sa petrecut atat tata cat si celalat conducator auto veneau de pe un drum cu 2 benzi ,tata se afla pe banda numarul 2 ( cea de langa axul drumumui) i-ar celalt pe banda 1.

Au intrat in sensul giratoru tata mergea drept iar celalat conducator i-a taiat calea pentru a iesi la a 3 a iesire ..(pentru drumul drept care il urma tata, erau 2 benzi de iesire din giratoriu )si s-au atins ,celalat conducator nu a oprit a fugit tata avat un clint in masina a terminat cursa . A 2 a zi sa prezentat la sectia de politie sa facut schita celalt conducator deja fusese la politie si facuse schema ,si tata a fost scos vinovat .

Accidentul sa petrecut pe centura Bucurestiului, pe soseaua Odai in sensul giratoriu (ca punct de reper este o benzinarie MOL)exact pe colt .

Astept raspunsul dumneavoastra si ce este de facut ?

Recommended Posts

• 0

Esti obligat de pe banda nr 2

nu este nevoie sa ne dovedesti ca habar nu ai de legea rutiera, asta o stim cu totii dupa primele tale postari.

plateste un avocat si dupa ce pierzi procesul, revino si mai poveste-ne despre cum se circula in sensul giratoriu.

• 0

Din pacate lipsa legislatiei clare naste monstri. Logic ar fi ca cel care circula pe banda din exterior sa iasa la urmatoarea iesire pe banda 1. Cel care vine dinspre banda interioara poate si el sa iasa acolo (imagineaza-ti ca pentru el e a 3-a iesire), doar ca el va iesi din giratoriu pe unde si vrea sa iasa pe banda dinspre axul drumului. Nu exista nici un conflict intre ei asa.

Daca insa cel de pe exterior nu vrea sa iasa la prima, atunci traiectoriile lor se intersecteaza si nu mi se pare corect cum e incadrat pentru ceea ce vrea sa faca. Daca ar fi asa cum ziceti nici nu ar mai fi nevoie de benzi multiple in giratoriu, pentru ca cel mai simplu si fara probleme pentru toti ar fi sa stam pe banda exterioara toti...

• Downvote 3

• 0
  • Moderator

legal

Legislația e foarte clară în acest caz și întradevăr așa este, necunoașterea și logică deficitară naște monștri. Dacă ai permis de conducere și conduci mașina după cum consideri tu că e logic, înseamnă că ești un pericol pentru ceilalți participanți la trafic. Nu ar strica dacă ai mai pune mâna pe o carte de legislația rutieră din când în când.

Circulaţia în cazul când sunt mai multe benzi pe sens, se face în funcţie de intensitatea traficului şi viteza de deplasare. Ăsta e principalul rol al ”benzilor multiple”. Când drumul are două sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele se conduc pe banda situată lângă acostament sau bordură. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stanga, dacă banda de circulatie utilizata este ocupată, cu obligația de a reveni pe banda din dreapta atunci când acest lucru este posibil. Chestia asta se aplică și e valabilă inclusiv în sensul giratoriu.

Banda de lângă bordură sau acostament, se ocupă de cei care vor să schimbe direcţia de mers spre dreapta. Banda din stânga de cei care vor să schimbe direcţia de mers spre stânga și oricare dintre benzi de cei care vor să meargă înainte. Ce nu e clar în treaba asta?

Dacă există însă marcaje pentru semnalizarea direcţiei de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcţiei de mers voite şi sunt obligaţi să respecte semnificaţia acestor marcaje.

• 0

Ptr. domnul Marius: Am un prieten care inainte de si in giratoriu foloseste doar banda 1 (exterioara) indiferent de directia in care vrea sa iasa din giratoriu. L-am intrebat de ce face asa si mi-a zis ca stie ca in felul asta orice ar fi el este "acoperit" si ca cel care il loveste este vinovat. Este asta o abordare valabila daca vrem sa nu avem probleme legale in giratoriu? Cu alte cuvinte sa nu mai folosim deloc benzile din interiorul giratoriului.

• 0

Scuze dar raspunsul mi se pare lipsit de substanta. Este bine sa facem cum am zis mai sus? Suntem acoperiti "legal" in orice situatie?

• 0

@legal

Cunosti obligatiile pe care le ai la schimbarea benzii? Ar trebui.

Exista in legislatie vreun articol care face referire la trasee obligatorii de urmat intr-un sens giratoriu? Nu.

Sensul giratoriu reprezinta benzi de circulatie curbate. Atat timp cat respecti obligatiile legislative cu privire la schimbarea benzii, poti urma orice traseu.

• 0
  • Moderator

Ce este aşa greu de priceput chiar nu înţeleg? Se circulă exact ca atunci când vrei să ieşi de pe o autostradă. Schimbi succesiv benzile, asigurându-te în prealabil. Pe o autostradă ieşi direct de pe banda a doua, trecând peste prima bandă ca berbecul? În mod normal nu, deşi s-au mai văzut cazuri. Aşa şi în sensul giratoriu. Dacă cineva doreşte să circule numai pe prima bandă, e liber să o facă, dar asta nu înseamnă că el este "acoperit", iar cei ce folosesc şi a doua bandă ar fi "descoperiţi".

Cei ce au înţeles regulile dintr-un sens giratoriu, pot folosi şi vor folosi orice bandă, fiind la fel de acoperiţi ca şi cei ce folosesc numai prima bandă.

• 0

Scuze dar raspunsul mi se pare lipsit de substanta. Este bine sa facem cum am zis mai sus? Suntem acoperiti "legal" in orice situatie?

Cel mai acoperit posibil ai fi daca ai circula cu autobuzul. Raspunderea nu mai e a ta.

• 0

Schimbi succesiv benzile? Intr-un giratoriu minuscul ca diametru si in trafic intens? Ca sa iesi pe banda 1 ca si "depe autostrada" ? Eu ramasesem cu impresia ca giratoriul este o intersectie dirijata...

• 0

In giratoriul ala minuscul, daca exista doar o singura banda, nu ai cum sa ai pe cineva langa tine, deci traseul e clar. Iti ramane prioritatea fata de cel care vrea intre in giratoriu.

Daca este tot minuscul, dar are macar 2 benzi, si daca vrei sa iesi de pe banda din stanga, iar altul, care este pe banda din dreapta, vrea sa-si continue drumul prin giratoriu, trebui sa-i dai voie sa treaca pentru ca urmeaza sa-ti parasesti banda si sa intri pe a lui, daca nu, vei intra la "neasigurare la schimbarea benzii".

Ce-i asa greu de inteles? Nu exista in legislatie traseu obligatoriu in intersectiile in care circulatia se desfasoara in sens giratoriu, decat daca exista marcaje de directionare.

Edited by DOD

• 0

Deci inteleg ca giratoriul nu este nimic altceva decat o strada buclata (nu intersectie dirijata) si ca toti am fi mai avantajati daca am patrunde in giratoriu pe banda unu si am sta pe ea pana cand vrem sa iesim. In felul acesta nu avem de acordat prioritate nimanui (la iesirea din giratoriu). Corect? Daca stau pe banda 1 in giratoriu pot iesi foarte usor din el. Cei care circula pe banda 2 trebuie sa se opreasca si sa ma lase sa trec. Am inteles. Multumesc.

• Downvote 1

• 0
  • Moderator

Cască ochii bine când citeşti, pe lângă problemele de logică pe care le-ai demonstrat, mai vrei să faci şi pe deşteptul, încercând să fii ironic. Nu am scris nicăieri "depe autostrada", aşa cum ai pus tu ghilimelele.

După cum ţi-am spus, fiecare înţelege atât şi cât poate. Iar în cazul tău, pe lângă faptul că ai demonstrat că eventualele explicaţii şi lămuriri sunt doar o pierdere de vreme, mai dovedeşti şi o lipsă crasă de bun simţ şi educaţie, prevalându-te de fudulia legendară ce caracterizează o anumită categorie de indivizi.

• 0

Totusi nu inteleg de ce exista 2 sau mai multe benzi de iesire din giratoriu daca toti ar trebui sa iesim pe banda 1 din el... Nu ar trebui hasurate sau facuta o ingustare cu largire ulterioara?

• 0

Nu are nimic, nu trebuie să te stresezi prea mult sau să-ţi faci gânduri negre. Fiecare are limitele sale. 

PS: Omul este irecuperabil, vă chinuiţi în zadar.   :))

Edited by Anonymous

• 0

Imi cer scuze pentru greseala de scriere "depe". A fost o greseala din graba. Cat despre fudulie si facut pe desteptul nu inteleg de ce trebuie sa luati omul asa. Am incercat sa ma exprim clar si la obiect. Am pus niste intrebari si atat. De ce par intrebarile mele ironice?

De ce ar trebui sa bagi acest comentariu daca nu vrei sa raspunzi la subiect? Si de ce inciti pe ceilalti sa ignore? Asta este regula aici?

"Pe acest forum suntem o comunitate de prieteni, iar atacurile şi jignirile între membrii acestei comunităţi sunt interzise. Membrii mai vechi sunt rugaţi să răspundă cu solicitudine şi să-i ajute pe membrii mai noi. Întâmpinarea unui om abia intrat pe forum cu sarcasm ori atitudine de superioritate nu îi va fi de prea mare ajutor şi nici nu îl va apropia mai mult de această comunitate."

Are rost sa mai astept un raspuns pentru ultima intrebare (cea legata de numarul iesirilor din giratoriu), sau asta e tot?

• Downvote 2

• 0
  • Moderator

Poate ne scuteşti de lecţiile tale. Ţi s-a răspuns cât se poate de frumos, dar cu toate astea tu ai considerat că ai dreptul să mă iei la mişto, folosind ghilimele pentru a cita ceva ce am scris, dar denaturând modul meu de exprimare. Şi cu toate astea doreşti să primeşti răspunsuri.

Plăteşte-ţi un avocat sau profesor de legislaţie, care să-ţi explice şi să-ţi înghită ironiile.

• 0

Imi cer scuze din nou pentru greseala de scriere. Chiar ata de grava este aceasta greseala incat nu mai merit sa fiu tratat ca un membru? Eu credeam ca daca am o intrebare sau o curiozitate as putea veni sa o lamuresc aici, asta e tot. Dar se pare ca nu e asa. Aici vin, intreb (cu greseala de scriere) si apoi sunt luat la suturi si dat afara.

Nu am dat nici o lectie, doar am incercat sa gasesc un aliat (neinsufletit) in regulamentul pe care il sustineti aici pe acest forum.

Nu am absolut nici o legatura cu personajul care a deschis acest thread in caz ca ma banuiti de asta iar intrebarile puse de mine probabil ca au un raspuns foarte simplu pe care nu il pot afla aici chiar daca asta v-ar lua doar 2 minute.

Imi pare rau ca v-am facut sa va pierdeti timpul incercand sa imi aratati cat sunt de lipsit de inteligenta in loc sa imi raspundeti la obiect. Nu toata lumea se naste invatata.

• Downvote 2

• 0

Intrebarile mele sunt izvorate din 3 surse: acest prieten care mi-a spus cum circula el in giratoriu, poza de mai jos si lipsurile mele in ceea ce priveste legislatia rutiera. La ultima as mai putea lucra desigur, dar numai daca sunt ajutat.

post-7385-0-51198600-1372937231_thumb.pn

• Downvote 2

• 0
  • Moderator

Ai primit explicații suficiente, nu numai aici, inclusiv pe topicul dar se pare că totul e în zadar, doar o pierdere de timp.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.