Jump to content
POLITISTI.ro

La vanatoare...

Motoboom

Recommended Posts

• 4 weeks later...
  • Member

Voi ati vanat ceva sezonul asta? Eu cam platesc cotizatia degeaba...sad.gif, in afara de fazani, nimic, parca iepurii au disparut!

Bolund, la tine in zona e vanat? sa trag o fuga pe la tine.....biggrin.gif

• 4 months later...
  • Member

SDaptamana trecuta am aflat ca am platit cotizatia cam degeaba anul asta; de ce? fondul d3e vanatoare urmeaza sa fie preluat de nu stiu ce mahar, ca naiba sa fac, pe cine sa impusc?!? :lol:

Mergi la guvern si impusti la nimereala ! :D

Nu-i nici o problema ! Sa te opresti cand termini cele 400 de cartuse. :clip:

Edited by Eduard
  • 6 months later...
  • Member

Am nevoie de o piesa pentru ZB-ul meu, e o arma la care tin foarte mult, e foarte veche si s-a dus naiba arcul lamelar din uluc, s-a rupt si nu mai pot ejecta tuburile cartuselor.

Daca aveti cunostiinte, relatii ...etc, pe la vreun atelier de reparare arme, dati-mi un semnal, am nevoie de aceasta piesa, am sa pun si foto cu respectiva.

imagine1700.jpg

arma e un ZB de 12/2/70 din 1967 si are valoare sentimentala pentru mine, incerc s-o tin in viata cat mai mult.

Eti, cum imi iau pistolul ma infintez la voi.Tyropol merci pt. joc.Suuupeer...

...si primele rezultate :

si dupa incalzire: ....(rog un admin sa faca vizibile pozele da in ordine inversa...multumesc pentru aplauze:))

io.bmp

io2.bmp

Edited by arcan

Ne antrenam, ne antrenam...:

Imi cam tremura mana ca mis batran, dar pentru un incepator merge :

post-1356-0-27347200-1319826850_thumb.jp

Edited by arcan

50+Cal+Sniper+Rifle+%287%29.jpg

intrebare retorica, la ce fel de vinatoare ar fi buna o asemenea arma?

intrucit nu am gasit pe net o poza cu una identica cu cea vazuta, am ales-o pe aceasta intrucit se apropie foarte mult de cea in discutie.

nu vorbesc din auzite, am vazut-o cu ochii mei proprii si personali

later edit,

ca sa previn unele glume, din cite stiu, "la presedinti" inca nu s-a deschis sezonul de vinatoare"

Edited by serhente Garcia
  • Member

61077267.png

Daca as avea arma aia, cal 50 nu cred ca ar mai merge cineva la vanatoare cu mine...poate la chiori s-ar inghesui.

Edited by eti

@ danpin, tocmai pentru ca stiu ce stie sa faca am pus intrebarea ;) in plus de asta GREUTATEA o descalifica din punct de vedere al utilitatii ca arma de vinatoare, in ideea de a umbla cu ea in circa dupa vinat. poate doar carata de 2 insi, ca este "demontabila"

50+Cal+Sniper+Rifle+%287%29.jpg

intrebare retorica, la ce fel de vinatoare ar fi buna o asemenea arma?

intrucit nu am gasit pe net o poza cu una identica cu cea vazuta, am ales-o pe aceasta intrucit se apropie foarte mult de cea in discutie.

nu vorbesc din auzite, am vazut-o cu ochii mei proprii si personali

later edit,

ca sa previn unele glume, din cite stiu, "la presedinti" inca nu s-a deschis sezonul de vinatoare"

Arma din poza e o pusca Steyr HS, are vreo 12 kg si se fabrica in calibrele .50 BMG si .460Steyr.In afara de aplicatiile militare, mai e folosita la tirul long range.Poate fi detinuta la noi atat ca arma de vanatoare (putin practic din pdv vanatoresc) ,cat si ca arma de colectie. Arme in cal . 50 BMG detinute de civili sunt si la noi.

• 3 weeks later...