Jump to content
POLITISTI.ro

C0mY

Cati ani de cursuri trebuie urmate pentru a deveni un politist?

Recommended Posts

C0mY

Cati ani de cursuri trebuie urmate pentru a deveni un politist?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

georgya

In scolile de agenti cursurile dureaza 2 ani.

C0mY

Si academia de politie din bucuresti ,dupa terminarea academiei ce posturi prezinta?

Marius

La Academia de Poliţie cursurile durează 3 ani (mare majoritate) şi repectiv 4 pentru un număr foarte redus de locuri.

În cazul scolilor de poliţie (sunt două) cursurile au durata de 2 ani.
După absolvire devii poliţist/poliţistă.

C0mY

Si cat este salariul dupa absolvire / angajare? (cu aproximatie)

• Upvote 2
  • Downvote 11

Dau

Variaza. Intre 8500 de lei si 9800 de lei pe luna in mana, fara masina de serviciu, pachet medical, locuinta de serviciu si alte cateva beneficii.

Ce te-ar mai interesa?

• Upvote 1
  • Downvote 14

Daniel24

:ner: plus ca ai gratuitate la transportul in comun,sa nu uitam asta :ner:

• Upvote 1
  • Downvote 4

Dan

Dau dacă nu ai un răspuns pertinent pentru cel ce a întrebat despre salariu, îți recomand să te abții în a posta miștocăreli. Aici suntem o comunitate de prieteni nu la un concurs unde se contorizeaza cine face caterincă mai multă de ceilalți. Nu uita că și tu ai fost poate în situația lui. În plus pe acest forum ne străduim să schimbăm preconcepțiile celor din afara sistemului despre polițiști iar atitudinea ta chiar nu ajută. Mulțumesc pentru înțelegere.

• Upvote 5

zcatalin

C0my, salariul e destul de mic, si totodata confidential. Intra si tu pe siteul IPJ-ului de unde esti, si acolo ar trebui sa gasesti scanate declaratiile de avere ale tuturor politistilor din respectivul IPJ.

Dau si Daniel, maturizati-va! Cand iti alegi un loc de munca, e firesc ca salariul sa fie printre cele mai importante criterii in a-l alege. Nu face nimeni munca voluntara, toti avem nevoie sa punem mancare pe masa. Si sa nu mai aud de motivul orelor suplimentare, ca nimeni nu le face voluntar...

• Upvote 4

Daniel24

zcatalin,motivul pentru care am devenit eu politist nu o constituie salariul,ci conditiile de munca,crede-ma ca am lucrat in soare la 40 de grade si turnam betoane de imi sareau ochii din cap,nici nu se compara cu munca de politie.si asta e adevarat ca trebuie sa pui o paine pe masa,insa acum cum sunt ,necasatorit si la ce cheltuieli am,ma incadrez lejer cu salariul de agent debutant si apropos,am deja 16 ore suplimentare lucrate dar nu am nevoie de zilele alea libere ca primesc destule zile libere pe luna :emo-yessir: cat despre ceea ce priveste situatiile familiale ale altor colegi,nu comentez ca nu e treaba mea,eu imi vad de patratica mea :good:

• Upvote 3
  • Downvote 4

zcatalin

altii au alte optiuni...nu vin in politie pt a scapa de sapa...no offence

Dau

Dan, stii care e problema? Foarte putini intreaba in ce consta cu adevarat munca de politist, cum ai putea avansa, cateva sfaturi cu privire la admitere, conditii etc.

Eu nu tin minte sa nu il fi ajutat pe ala care a intrebat in legatura cu admiterea la Academie sau cu privire la cursurile care se fac acolo. Tot timpul le-am oferit sfaturi.

Dar ala care intreaba din start cat e salariu nu prea cred eu ca ia in serios meseria asta.

Edited by Dan
Te rog să postezi on topic. Pentru atitudinea arogantă ai primit un avertisment.
  • Upvote 2

Daniel24

zcatalin,nu e de offence,eu de mic am vrut sa ma fac politist,asta e meseria pe care o fac,din asta traiesc si nu ma vad facand altceva,oricat de greu ar fi,punct ;)

chiar pe tema asta,de cand am intrat in scoala si am venit in prima practica si de atunci mai vrea cate unul sa ma abureasca lumea "ai intrat in politie cand trebuia sa pleci" si le dau replica "pai daca e asa,tu de ce nu pleci?"te tine legat ministerul in catuse?fiecare face ce vrea in viata" si cu asta le-am inchis gura.m-a luminat pe mine un agent sef principal de venise la mine la post "stai linistit fiule,expresia cu venitul in politie cand trebuia plecat e de pe la revolutie si din cate se pare,e numai la nivel de vorba" :good:

• Upvote 1
  • Downvote 1

cipri83

Oamenii NU se nasc polițiști! Iubirea pentru adevăr și dreptate naște polițiști!sa nu uitati niciodata acest lucru!

• Upvote 4

bulibasha

Si pana la urma ce e cu atata confidentialitate , ca oricum toata lumea stie cat castiga un politist :wacko: . Dar. e o atitudine de victime ale sistemului care sunt ingenunchiate , cad si merg odata cu valul, care inca mai face spume de vreo 20 de ani. De aceeasi atitudine m- am lovit si eu poate cand adresam niste intrebari care sunt la categoria secrete de stat. Intai de toate fiti oameni si politisti dupa!! Eu ca agent debutant am luat; prima luna 1451 lei, a doua 1602, iar acum ultima luna 1744(nu stiu de ce am luat asa mult ultima luna, posibil de la orele de noapte care au fost foarte multe). In tara in care traim nu cred ca nimeni mai vrea sa faca voluntariat fara sa vada un rezultat. Asta asa ca OFF-TOPIC ca se practica. :emo-yessir:

• Upvote 3

teolucian63

zcatalin,motivul pentru care am devenit eu politist nu o constituie salariul,ci conditiile de munca,crede-ma ca am lucrat in soare la 40 de grade si turnam betoane de imi sareau ochii din cap,nici nu se compara cu munca de politie.si asta e adevarat ca trebuie sa pui o paine pe masa,insa acum cum sunt ,necasatorit si la ce cheltuieli am,ma incadrez lejer cu salariul de agent debutant si apropos,am deja 16 ore suplimentare lucrate dar nu am nevoie de zilele alea libere ca primesc destule zile libere pe luna :emo-yessir: cat despre ceea ce priveste situatiile familiale ale altor colegi,nu comentez ca nu e treaba mea,eu imi vad de patratica mea :good:

Tinere debutant Daniel24, deocamdata esti necasatorit, insa poate iti va surade vreo mandra si sa te vad atunci cum socotesti liberele, dar si salariul!!!

Iti dau un sfat: invata sa asculti, de abia ai "intrat in paine" si tu dai raspunsuri...

pitbul

Sfatul meu.. Daca prima inrebare e ''cat e salariul'' mai bine baga-te la '' jandari'''..Cred ca ai sa te integrezi bine acolo..Plus ca nu se cere carte...

Edited by pitbul
  • Upvote 2
  • Downvote 2

Daniel24

domnule teolucian,eu m-am raportat la situatia mea actuala,normal ca in viitor va fi altceva,dar sunt multumit cum sunt acum :good: nu dau nimanui sfaturi,ca sunt la inceput,cei cu experienta sa dea sfaturi :good:

• Upvote 2

ionut94

Salutare tuturor...sunt elev in clasa a 12 ...doar ce termin anul acesta si a-si dorii niste informatii legate de viata de politist si de facultatea respectiva...care este programul, cati ani trebuiesc alocati studiilor..nivelul de invatare si adaptarea in academie..si multe altele :-) daca este cineva dragut/a sa ma ajute..multumesc

Marius

Drăguţi sau amabili?

Roby

Prima informatie.... se cere gramatica. Gandeste-te putin si iti vei da seama la ce ma refer

Cand iti vei da seama, anunta-ne si iti vom mai oferi informatii ;)

Edited by Rober7

luk1an

Buna seara.

Am terminat liceu , si vreau sa urmez o scoala de agenti .

Dar am unele nelamuriri :

1. Ce probe scrise se da ,doar romana si istorie  ?

2.Unde as putea gasi materia dupa care sa invat? 

3.Cand sunt programate probele ?(proba fizica si cele scrise)

4.Dupa terminarea scolii dupa ce criterii sunt repartizati tinerii agenti ?

Am cautat pe forum aceste informatii dar nu le-am gasit.

Multumesc.

Floz

Buna ziua,

Sper sa nu supar pe nimeni (nu am nici un motiv decat pentru educatia mea) insa am si eu o intrebare - in mare experienta mea se bazeaza pe sistemul anglo-saxon si mi-am pus urmatoarea intrebare: in multe tari anglo saxone Academia de Politie este de 31-37 saptamani.  "Scoala" propriu zisa incepe dupa aceea in urmatorii 1-2 ani cat dureaza pregatirea la locul de munca. 

Am vazut ca in Romania Scoala de Agenti de Politie este in jur de 2 ani (37+35 de saptamani - de exemplu la Cluj). Se invata mai mult sau programa este inca plina de cursuri inutile?

In situatia actuala - tinand cont de numarul mare de lipsa de personal - daca intr-adevar inca se invata o droaie de lucruri inutile, o eficientizare a sistemului educational de pregatire a politistilor mi se pare foarte importanta. 

Numai bine

• Downvote 1

Floz

Deci sunteti de parere ca 2 ani este suficient sau prea mult?  

BGeorge, da, m-am uitat la site-uri.  Daca un curs v-a ajutat sau nu - numai o persoana care l-a facut poate se-mi dea o parere. Ma intereseaza subiectul deoarece vreau sa fac un masterat de aceasta orientare.  Ca sa aflu eu personal prin a ma inscrie la un asemenea curs => am parul prea alb! 

Problema este ca aceste site-uri nu au suficiente informatii referitoare la materiile predate.  De exemplu - am vazut - instructie militara ca subiect - intr-o organizatie demilitarizata care este relevanta? Poate exista... In acelasi timp am vazut materii, parerea mea foarte importante, ca de exemplu "Conducerea autovehiculelor" insa daca o asemenea materie este predata numai in clasa cu o ora de curs intr-o masina este pierdere de vreme.  Daca un asemenea curs nu ofera la volan cursuri de urmarire, metode de stopare a infractorului etc cursul este inutil si numai de ochii lumii. 

Parerea mea este ca doi ani este prea mult. Aceasta parere este formata cunoscand foarte bine cursurile intr-o tara cu cursuri de echivalente de un an tara care produce politisti foarte profesinisti. O parere informata, pentru mine, inseamna insa cunoasterea cursurilor de aici, si cel mai important, dpmdv este parerea celor ce au absolvit acest curs si lucreaza in teren.  

Nu am discutat salarizarea - insa daca vrei sa stiti parerea mea este ca aici este revoltator ce se intampla aici acum. In toate tarile avansate politia, justitia si sanatatea sunt zone in care salariile precum si alte beneficii sunt de asa natura incat foarte rar apar in dicutii deoarece sunt adecvate si de asa natura ca oamenii respectivi sa nu fie tentati sau preocupati de unde isi platesc datoriile.  Ai nevoie de un politist care nu se gandeste sa ia din banii de pe masa plina de bani a unui dealer de narcotice (si sa nu-mi spui ca depinde de caracter pentru ca nu este singura consideratie - cand ai un copil acasa care are nevoie de o operatie si tu faci salariul minim pe economie si tu de abia poti sa ii dai de mancare copilului caracterul merge pana la un punct), nu vrei un judecator pe care un smecher cu bani il abureste cu 10,000 de euro si i-o si mai si trage la propriu. sau un chirurg care se gandeste de unde isi plateste rata la casa cand te opereaza!  Cand o sa avem conducatori care nu "stiu tot" si se mai uita si la alte natii care au trecut prin asta si se folosesc constructiv de aceste invataturi, decat sa refaca greselile lor, atunci o sa prosperam si noi. Pana atunci eu m-as multumi si cu pasi mici.

• Downvote 2