Jump to content
POLITISTI.ro
Mihai040

Vizita medicală

Recommended Posts

MariaGrd

la mine s-a facut.stiu un baiat care a intampinat probleme deoarece are 85 de kg si 1,79.ideea e ca trebuie sa te incadrezi in limitele unui indice de masa corporal normal.

MariusAcademy

E prostie treaba cu IMC . Am mai zis , pentru ca nu ia in considerare procentele de grasime si masa musculara.

• Downvote 2

icedani

Salut! Am si eu niste intrebari despre "temuta" vizita medicala si sper sa ma puteti ajuta. Am o nelamurire in privinta urmatoarelor probleme:

- ochelari (miopie, -1,5/-1,0)

- stern infundat (peptus excavatum)

- astm bronsic (forma usoara)

De mentionat e ca nu am si stern infundat si astm (un prieten are astm si intreb pentru el)

Multumesc!

Mihaela13

Scolioza dorsala usoara- poate fi o problema la vizita medicala?

Multumesc!

MariusAcademy

Am fost azi la vizita medicala . Nu mai e treaba cu IMC-ul sau cel putin in Teleorman . Am 1.74 si 85 Kg .

• Downvote 1

Robertuts

Ba da,mai este.Si eu tot azi am fost si un baiat a fost pus sa revina peste o saptamana.Avea 1.74 si 86 kg,cam asa.Oricum,mi se pare o prostie atat timp cat esti sanatos si indeplinesti baremele probelor sportive.

MariusAcademy

Eu sunt culturist , el poate era gras.

• Downvote 2

DavidGeorgian

Am facut analize pentru vizita medicala si colesterolul mi-a iesit 131 iar limita minima era de 140! Este vreo problema?

Alex87

Nu.

MariusAcademy

Daca doctorul biolog ti-a trecut normal inseamna ca totul e perfect!

Masaranduba

Salut! Vreau sa intru la Scoala de agenti de la Cluj si am o nelamurire. Recent am avut un accident, in urma caruia am ramas cu niste mici cicatrici pe fata si fara cativa dinti. Partea cu dintii e putin mai complicata, avand in vedere ca nu am avut cum sa fac decat sa port o proteza dentara in partea de jos, in fata. As vrea si eu sa stiu daca acest lucru ma exclude din start pentru un astfel de post, chiar daca nu se poate diferentia daca am dinti reali sau proteza. Va multumesc anticipat!

ImperfecT

Buna dimineata! In afara de 300 lei,adeverinta medicala de la medicul de familie care sa ateste ca esti apt pentru ADP si adeverinta medicala care sa ateste ca ai fost sau nu in evidenta cu boli cronice,mai am nevoie de ceva la clinica medicala MAI?? Va rog sa-mi dati un raspuns cat de repede posibil.:)

MariaGrd

300 de lei?de unde ai scos suma asta?eu am dat la centrul MAI 32,5 lei.si nu mi-a trebuit vreo alta adeverinta.Fisa medicala ti-o completezi dupa..

ImperfecT

atat ne cere la centrul medical MAI din Iasi...

MariaGrd

si cum?iti face acolo toate analizele?asa ar avea sens..

ImperfecT

Nu,iti face doar cateva... Dupa te trimite la Spitalul Militar,unde,s-ar putea sa fie tot contracost din cate am inteles,sau o sa vad eu ... :)

Pana nu aduci adeverintele,cei 300 lei(iti face fisa la finante,acolo,pe loc),nu-ti elibereaza fisa  cu care trebuie sa mergi cu ea la spitalul Militar de Urgente.. :unsure:

Edited by ImperfecT

lukaszmad

Eu am dat 45 lei la IPJ si 232 lei la spital la mine in oras si cam atat.

matadorul

sal,referitor la vizita medicala,se elibereaza chitanta pentru fiecare examinare ?!....cineva mi-a spus ca se solicita si aceste chitante atunci cand prezinti fisa pentru incheiere.

lukaszmad

Se elibereaza chitante dar dupa ce termini fisa medicala ti le da inapoi. Chitantele mi-au zis sa le prind cu o agrafa la fisa medicala si dupa ce am dus fisa la verificare  le-am primit inapoi.

matadorul

ms de raspuns,important era sa stiu daca trebuie sa acord atentie acestor chitante ca nu ma ajuta cu nimic daca imi sunt inapoiate....

JustMeAlex

Imi poate spune mai exact , cineva care a efectuat deja vizita medicala  , in ce consta vizita la cabinetul IPJ si cat dureaza pana primesti  rezultatul vizitei medicale de la spital (aici ma refer la sange in special )  ?   

P.S Domnul de la IPJ mi-a spus ca vizita medicala , inafara de cea de la IPJ o pot face oriunde in tara , se poate? :) 

lukaszmad

Da fisa medicala o faci unde vrei. Vizita de la IPJ ii foarte simpla si rapida pe mine m-a masurat , un mic test la ochi, m-a pus sa  stau pe varfuri si cam atat. Referitor la analizele la sange le-am facut dimineata la 8:30 si la 14:30 au fost trecute in fisa, intre timp mi-am facut si alte teste. Daca ai noroc in 1-2 zile faci fisa medicala. Depinde cat de aglomerat e la spital.

JustMeAlex

Multumesc de raspuns . Eu credeam ca dureaza mai mult . :)

hanton

Buna seara, 

Voi fi redundant cu aceasta intrebare, intrucat nu am vazut in topicurile alterioare un raspuns in cazul de fata. 

Conform anunturilor de recrutare pentru pozitiile scoase in acest an la concurs, cele prin incadrare din sursa externa, undeva la conditii, litera m zice asa:

m). să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;

Ok, inteleg acest aspect. Eu am un tatuaj destul de mic, cateva litere japoneze de-a lungul antebratului, dar exact in dreptul cutei facute de o camasa calcata prost, nu efectiv pe antebrat. Adica este  foarte greu observabil.

In conditiile in care nu voi aplica pentru un job operativ, ci unul de birou, care sunt sansele sa pic vizita medicala? 

Multumesc tare mult!