Jump to content
POLITISTI.ro

Cupa Structurilor Speciale de Interventie ale Politiei Romane - 2012

Stefan
 Share

Recommended Posts

Acest "rahat " de competitie reprezinta munca unui grup de oameni timp de vreo 2 luni si jumatate...plus ca in saptamana competitiei multi dintre baieti dorm pe la baza(ziua de munca incepe pe la 05.00 si se termina dupa miezul noptii)..daca cineva crede ca organizarea unei competitii cu circa 50 de echipe la start e usoara il invit cu mare drag sa ni se alature( ne.ar prinde bine o mana de ajutor)...asta in conditiile in care ministerul are aproape 0 contributie...

La fiecare editie CSSI au fost invitate echipe din cadrul MApN,SRI,SPP si BSIJ.Din diferite motive..:))..n-au dat curs invitatiilor,dar uite ca anul asta si.au dat in sfarsit seama ca e numai in folosul lor participarea la astfel de competitii.La editia urmatoare speram sa avem si 2-3 echipe din vecini(Bulgaria,Serbia).

Faptul ca o structura a specialilor politiei organizeaza o competitie de asa anvergura ar trebui sa fie un motiv de mandrie pt toti cei care impartasim aceasta meserie.

Nu stiu la care atarnatori si impostori va referiti ca vor fi acolo...dar eu daca as concura la asemenea competitie cu siguranta as da totul ca acesti "atarnatori si impostori "-aflati la prima competitie de gen-sa nu fie in clasamentul final deasupra mea.

O seara buna si bafta!

• Upvote 5
  • Downvote 12

• Membru

Cupa structurilor speciale de interventie ale Politiei Romane, parca asa se numeste...

• Upvote 5

Ma repet:CSSI s-a vrut de la prima editie o competitie deschisa tuturor unitatilor de interventie ale structurilor din sistemul de siguranta nationala.Refuzul acestor structuri de a iesi din "globurile de cristal" probabil de teama unor sefi(in privinta rezultatelor)...a facut ca aceasta competitie sa devina una exclusiv a Politiei Romane.

Afirmatia privind antrenamentul pe banii politistilor si al sindicatelor...este pura speculatie,total neadevarata si care mie personal imi lasa un gust amar pentru ca stiu prea bine cat de greu ne-a fost sa strangem fondurile necesare.

Cat despre boicot...sunteti echipe de oameni maturi profesional...sunt curios cum o sa sune oficial neparticiparea.Eu personal sunt de acord cu participarea voluntara la aceasta competitie,pentru ca am vazut de.a lungul timpului echipe care concurau doar pentru ca "...asa trebuie.."

• Membru

Da, petrec timpul printre astia de jos, ce isi fac serviciul in strada: stand in spatele biroului si cerand analize sa vada cu cat a crescut nr. de ultraje la politist si cam atat...

• Moderator

Participarea este voluntară. Dacă eu nu vreau să vin, nu mă poate aduce nimeni prin vreo dispoziţie sau ordin, pentru că în fişa postului nu am ca atribuţie de serviciu participarea la concursuri. Deci toţi cei care vin acolo, vin în mod voluntar, nu au astfel de sarcini de serviciu.

Ţin minte că la ediţiile anterioare au fost trimise nişte formulare ale CNP pentru sponsorizări şi ştiu câţiva colegi care alergau de mama focului să găsească sponsori. De asemenea pe afişele ălea apăreau ca sponsori şi parteneri atât CNP-ul cât şi alte sindicate. Banii ăia din care un sindicat ştiu că a acordat premii, sunt din buzunarele poliţiştilor, niciun jandar nu plăteşte cotizaţie.

• Moderator

Afirmatia privind antrenamentul pe banii politistilor si al sindicatelor...este pura speculatie,total neadevarata

Te contrazic, pentru că cel puţin anii trecuţi CNP-ul şi un sindicat au sponsorizat competiţia. Iar în cazul ăsta, banii sunt din cotizaţiile fraierilor, iar jandarii, mapn-iştii sau sri-ştii nu cotizează absolut deloc.

Dacă anul ăsta, nici CNP-ul şi niciun sindicat nu sponsorizează competiţia, atunci poţi spune că afirmaţia e neadevărată, dar în caz contrar să ştii că nu ai dreptate. Fondurile CNP-ului şi ale sindicatelor există datorită cotizaţiilor din salriile poliţiştilor, nu ale altora.

• Upvote 1

• Moderator

Ma repet:CSSI s-a vrut de la prima editie o competitie deschisa tuturor unitatilor de interventie ale structurilor din sistemul de siguranta nationala.

Dacă se dorea aşa ceva, atunci trebuia organizată de minister, nu de o structură din cadrul Poliţiei Române. Să aloce "menisterul" fonduri, nu să alerge nişte poliţişti după sponsori. Probabil că asta a fost şi una dintre cauze pentru care nu au răspuns invitaţiei, mă-nţelegi cum vine treaba. Un for superior este chemat de nişte ăştia mai de jos ... nu se cade, nu e frumos. 

Oricum, după părerea mea e o mare greşeală această invitaţie. 

Poate inainte sa ma contraziceti ar fi fost bine sa dati un telefon ,un mail sau chiar aici pe privat sa va informati .Toate bune!

• Moderator

Spune direct aici, că doar nu e vreun secret.

Eu am spus ce am văzut cu ochii mei. Personal am văzut formularele ălea de la cnp pentru sponsorizări şi că vreo două sau trei sindicate aveau reprezentanţi, au împărţit premii, au fost menţionate ca parteneri, etc.

Radian, efortul organizatorilor este de necontestat, este o muncă titanică. Dar nu despre asta e vorba, eu sunt convins că peste scurt timp jandarmii vor face mare caz de această participare, o vor fructifica în stil caracteristic anunțând prin mass-media că ei au fost miezul competiției. Și prin curtea vreunei creșe, azil de bătrâni sau în fața vreunei grupări de gospodine vor face demonstrative în care vor prezenta acțiuni inspirate din ce au apucat ei sa filmeze la competiție (nu multe, doar ceea ce vor putea să priceapă).

De asemenea, prezența jandarmilor, soldaților, comunitarilor etc nu cred că este stimulantă, astfel încât echipele SAS să își dorească cu ardoare să îi depășească în competiție. În contextul actual, cu atâtea imixtiuni în activitatea poliției, impostură, , suprapuneri de competențe, colaborare cu japca, ți se pare că este vreun climat propice unei întreceri cu toți ăștia?! La edițiile precedente, dincolo de statistici și clasamente finale, cel mai mare câștig era faptul că ne cunoșteam/reîntâlneam/socializam, respiram toți același aer, erau trăiri extraordinare. Păi eu unul aș fi fericit să beau o bere cu orice coleg de la orice SAS din țara asta, ce are drum pe la Constanța. Mă crezi că nu aș fi vrut să îmi fac noi prieteni din rândul jandarmilor?!

P.S. De vreo trei luni, lucrez la Poliția Mun. Constanța ca agent de ordine. Crede-mă că este o adevărată psihoză în rândul tuturor polițiștilor legat de patrulele mixte cu jandarmi sau grăniceri, toți colegii sunt turbați că la nivel înalt nimeni nu sesizează ineficiența acestei struțocămile. Nu sunt prea radical dacă spun că sunt detestați, efectiv. Nu înșir aici motivele, au tot fost prezentate de-a lungul timpului pe acest forum.

• Upvote 5
  • Downvote 1

• Moderator

Ma simt obligat sa-i sar in ajutor lui radian, pentru ca stiu cu cata pasiune si truda se organizeaza de catre SIAS aceasta competitie, si nu numai! Jos palaria!  :good:  :emo-yessir:

Ca formula de organizare nu este tocmai una pe placul majoritatii politistilor, in special a celor de la structurile tactice, este foarte adevarat! Ce-mi doresc este ca "invitatii" sa plece schelalaind si cu coada intre picioare, iar pe viitor sa nu mai iasa din globul de cristal! Si asta depinde numai de voi!

By the way, maine o sa dau si eu o tura pe la competitie!

• Upvote 1

• Moderator

Păi şi ăsta e un motiv pentru care nu aveau alţii ce să caute acolo, din moment ce ministerul nu se implică. Ăia din minister nu găsesc niciodată bani când vine vorba de poliţie, în schimb pentru atârnătorii impostori s-au alocat fonduri să le cumpere maşini pentru transport deţinuţi, deşi nu au astfel de competenţe prevăzute de lege. Şi exemplele pot continua. Aveam o părere mult mai bună despre cei de la SIAS, dar m-au dezamăgit, din câte văd s-au schimbat lucrurile şi pe acolo ... încep aşa uşor să se confirme zvonurile pe care înainte le vedeam ca fiind răutăcioase. Când cineva a zis aici pe forum că acolo se visează rău şi au început să prindă fluturi antiterorişti, nu am luat în serios aceea postare, dar acum când văd expresii inventate de nişte politruci rupţi de realitate cum este asta cu "sistemul de siguranţă naţională", pot spune că nu e decât o chestiune de timp până ce vom vedea pe acolo şi gardienii publici, pentru că politicienii îi consideră şi pe ăia ca făcând parte din mirificul şi extraordinarul "sistem de siguranţă naţională". Nu trebuie decât să împrumute reţeta de la atârnători.

• Upvote 1

Şi-au bătut joc şi de asta, au pîngărít o competiţia cu acesti jandari şi alte specii ce se visează poliţişti. Urmează cât de curând şi gardienii locali.

Asta se întâmplă pentru că SIAS-ul s-a jandarmelizat, au fost aduşi acolo tot felul de jandari pe principiul prieteniilor de la bere şi transformaţi peste noapte în poliţişti.

După ce am citit aici, am rămas cu un gust amar, transformat în scârbă.

Felicitări idioţilor care au luat această decizie!

• Upvote 5
  • Downvote 1

Nicule, eu speram sa te vad si anul asta la competitie..:(..sper sa ajungi din nou unde ti.e locul!

Citadela, esti binevenit maine in padure la Cernica ca de altfel toti politistii care se afla prin zona.

Horia,nu te cunosc nu- mi permit sa fac nici un comentariu ...vad ca tu ne "cunosti" foarte bine..sper sa fii la fel de "vocal" si la competitie...asta daca participi bineinteles!!

• Upvote 2

• Membru

Asta se întâmplă pentru că SIAS-ul s-a jandarmeliza

Asta nu poate sa o nege nimeni si nu trebuie sa te invarti in cercurile lor ca sa constati asta. Este de ajuns sa vezi ca oamenii scot locuri la concurs si pt jandarmi in sensul ca selectia in vederea ocuparii unui post in cadrul SIAS - Inspectoratul General al Politiei Romane este deschisa oricarui agent sau subofiter din cadrul MAIdeci implicit si jandarmilor.

S-or fi gandit cei de la SIAS ca nu ar avea baza de selectie, daca ar lua doar din randul politistilor. N-ar avea de unde sa aleaga, asa ca s-au gandit sa cheme si jandarmii (adevarul e ca ei sunt si creme-de-la-creme)  :wacko:  creand astfel inca o portita in dosul institutiei pt JACi sa intre.  :good:

Oricum, e bine ca v-au dat cu flit in fiecare an cand i-ati invitat si voi tot ati insistat. Probabil ca SAS-urile intre ele nu prezentau suficienta competitie. SImteati nevoia sa vina si altii pt a mai ridica nivelul competitiei? In fine. Pana la urma e treaba voastra. Munca voastra. Banii vostri stransi de unde i-ati strans. Si vin altii pe munca voastra si pe banii vostri sa se distreze, sa isi faca un capital de imagine si poate sa se si foloseasca ulterior de faptul ca s-au clasat peste echipele din Politie. Si cu siguranta o vor face.

Pana una alta, multa bafta cu procesul continuu de jandarmerizare a Politiei. La DIAS Constanta oricum s-au dus 2 jandarmi. Cica restul politistilor din tot judetul nu au fost buni.  :wacko:

Edited by Ben
  • Upvote 5

• Membru

Pe noi, Poliţia Română nu trebuie să ne saboteze nimeni, o facem singuri. Avem în interior tot felul de cameleoni, cu ajutorul cărora singuri ne sabotăm.

Că să vezi ... că se vrea, se dorea să fie sistemul de siguranţă, bla, bla, bla. După cum amintea şi cineva mai sus, titulatura era menţionată chiar şi în comunicatele oficiale: Cupa Structurilor Speciale de Intervenţie din Poliţia Română – Ediţia a x-a. V-aţi bătut joc de ea!

Poate inainte sa ma contraziceti ar fi fost bine sa dati un telefon ,un mail sau chiar aici pe privat sa va informati .Toate bune!

Nu-mi vine să cred câtă secretomanie şi mister. Spune-ne domnule clar de unde şi cum au fost obţinuţi banii, ca să ştim sigur şi nu ne lăsa imaginaţia să lucreze, mai ales când este vorba de bani. Eu de exemplu când văd atâta secretomanie mă gândesc că poate nişte interlopi sau cine ştie ce infractori au dat bani, dacă spui că ministerul nu se implică şi nici sindicatele. Când vine vorba de bani şi finanţări, toată treaba trebuie să fie cât mai transparentă şi să nu se lase loc de interpretări sau speculaţii.

Edited by Octavian
  • Upvote 4
  • Downvote 1

:))..e mare gradina...ce secretomanie "prietene"...???sponsorii si partenerii sunt pe afisul competitiei.Daca ne.am batut joc de ea(competitia) lasa-i pe cei care trec prin ea sa judece...

Ben,o singura intrebare:Stii cumva cati jandarmi au venit in cadrul SIAS in ultimii... sa zicem 2 ani??(cam de cand s.au suplimentat schema)...Aaa si termenul "jandarmelizare" mi.a facut seara frumoasa...oare ce inseamna??...jandarmi trasi in caramel???... ca.n DEX e de negasit

• Upvote 5
  • Downvote 1

• Membru

Pot sa fie si zero jandarmi primiti in cei 2 ani. Deranjant e ca permiteti sa participe si la concursuri. De ce? Repet. Chiar nu aveti pe cine sa alegeti dintre politisti? Nu sunt subiectiv, nu urmaresc un post acolo ca sa zici ca nu suport concurenta, dar dupa cum poate ai citit (si poate chiar te-ai intalnit cu omul) sunt politisti disponibili sa vina si din capatul celalalt al tarii doar sa dea examen si voi puneti locurile la dispozitie si pt jandarmi. Chiar nu vad logica, decat daca aveti si voi niste prieteni JAC pe care sa-i primiti in randurile voastre. E lipsa de respect pt colegii vostri sa le diminuati sansele doar ca sa permiteti celor de la frontiera, jandarmi sau chiar pompieri sa sara gardul in curtea Politiei. Sau poate "coleg" la voi nu inseamna un alt politist, ci un "operator" din alte forte speciale din alte structuri. Am observat ca pt unii politisti nu exista casta politistilor, ci a trupelor speciale, indiferent ca sunt de la ministere sau jandarmi.

Edited by Ben
  • Upvote 3
  • Downvote 1

Radian daca tot esti atat de bine informat poate ne spui ceva despre concursul de la SAS Constanta sau DIAS Constanta, ca nu mai stie nimeni cum se numesc. Povestea este lunga si nu vreau sa intru in detalii, cum a fost anulat ,,concursul" pentru ca, NU-I ASA, conditia necesara si suficienta pentru a putea participa la ,,concurs" a fost .....sa fii JAC! Nu politist, bastonar! Dupa plecarea cu cantec a unor foarte buni luptatori cu ani grei de interventii in spate!

Ca s-a anulat concursul nu este niciun merit al SIIAS-ului.....si din patru locuri la ,,a doua editie a concursului " intr-o structura a Politie Romane, doua ,,locuri vacantate" au fost ocupate de JACI! Prin concurs cum altfel!

Sau cati JACI sunt prin SAS-urile din tara! Sau cum au sarit direct in curtea SAS-urilor! Prin transfer!

Daca tu crezi ca pe aici intra politisti care habar nu au pe ce lume traiesc te inseli amarnic!

Poate ne spui si cati SPP-sisti sau jandari au ajuns peste noapte comandanti sau adjuncti pe la SAS-urile din tara!

Ati murdarit si ultima speranta a politistilor! Ati ucis un vis!

Sa va fie rusine! Iar celor care au avut stalucita idee sa invite ,,miltaurii" si ,,jandarii" multa lamaie!

• Upvote 4
  • Downvote 3

nu vreau sa vorbesc despre jandarmi, sri-sti si altii din cadrul Politiei Romane, as vrea sa vorbesc, putin off topic, referitor la ce a zis BEN mai sus ,,sunt politisti care ar fi dispusi sa vina din calalalt capat al tarii la SIAS,, referitor la acest lucru eu am fost dispus sa ma mut in Bucuresti fara sa am nimic ci doar pasiune pentru acest serviciu, dar din pacat nu am trecut examenul de acum aproximativ o saptamana in urma, intru-cat nu am scos punctajul la tragere. Asta datorita faptului ca eram ,,plictisit,, de a trage cu armamentul. 

• Upvote 1