Jump to content
POLITISTI.ro

dadu

Decontarea cheltuielilor de transport

Postare recomandată

hadyyy1983

Salutare...am tot cautat pe forum sa inteleg si eu modalitatea de decontare a transportului sau chirie....m-am tot documentat in legi si ordonante si nu am inteles...de aceea va rog sa ma ajutati cu un sfat....

Am domiciliul (un apartament, proprietate unde platesc o rata) pe raza localitatii Constanta, unde isi are si sediul sectiei la care lucrez. Conform reorganizarii, sediul sectiei se afla in loc. Constanta si este compus din 3 comune mari situate in jurul localitati C-ta, printre care in toate comunele imi desfasor activitatea si conform unei dispozitii scrise de catre seful sectiei scchimbul de tura se face la sediul politiilor comunale, mai exact in sediile vechilor posturi de politie care se afla la cel putin 40 km(dus-intors) fata de sediul sectiei care se afla in loc. Constanta.

Acum intrebarea mea este daca pot obtine decontarea transportului/chiriei, deoarece in prealabil am intrebat la MRU de problema mea iar acestia mi-au raspuns sec faptul ca atata timp cat am proprietate in C-ta si sediul sectiei se afla in C-ta,cu toate ca schimbul nu se face la sediul sectiei ci in comunele respective(deplasarea facandu-se cu auto personal si transport in comun), nu se poate face nimica si de respectiva dispozitie nu ii intereseaza ......

Ce pot face in acest sens ?

Va multumesc mult si sper ca m-am facut destul de inteles cu problema mea...

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Dacă sediul secţiei este în Constanţa, dar şeful secţiei a dat o astfel de dispoziţie, logic şi normal mi s-ar părea ca voi să mergeţi la sediu şi de acolo să plecaţi cu autoturismele de serviciu.

• Apreciez 1

Link către postare
hadyyy1983

asa ar fi logic si normal dar nu se intampla asa ceva :(

exista vreo sansa la vreo decontare respectiv chirie in vreo comuna, deoarece nu imi mai ajung finantele ?

am uitat sa mai mentionez ca am solicitat in acest sens si un ordin de serviciu, dar fara niciun raspuns....deci sa inteleg ca nu exista vreo modalitate in cazul acesta?

Link către postare
Dan

De ce nu vorbeşti cu şeful secţiei ca autospecialele de serviciu să vă ia spre vechile posturi unde se fac schimburile la ieşirea din serviciu a celuilalt schimb ?

Despre chirie găseşti amănunte în topicul

Link către postare
Elvis

Hadyyy 1983 faci un raport in doua exemplare catre seful I.P.J. si il depui la secretariatul I.P.J. Constanta ,registratura ,MRU , sectie sau oriune poti lua un numar de inregistrare care trebuie trecut pe cel de-al doi-lea exemplar al raportului.

Raportul tau va avea regim ca orice petitie si trebuie sa primesti raspuns in 30 de zile maxim 45 de zile daca cel care i se repartizeaza solicita un nou termen.

Daca seful a dat dispozitie scrisa sa vedem cum va rezolva el problema deoarece este manager.

Modificat de Elvis

Link către postare
hadyyy1983

asa am facut....ms mult...abia ast sa treaca cele 45 de zile....sa vedem ce rasp primesc....dar nu stiu d c sunt atat de pesimist incat cred k ei vor gasi o solutie prin aceea ca "o sa iti dam bani atunci cand o sa avem (niciodata)", deoarece niciodata nu au bani....dar asteptam...ms

Link către postare
Catalin

Te rog mult, renunţă la acest limbaj de tip mess (d c k, etc). Suntem pe un forum, nu pe messenger sau vreun canal de chat, deci nu trebuie să te grăbeşti deloc când îţi redactezi un post. Regulamentul forumului interzice expres aceste practici. Mulţumesc pentru înţelegere.

• Apreciez 1

Link către postare
PolitistDeFrontiera

Am si eu o intrebare. Din localitatea in care am domiciliul si pana in localitatea unde este sediul unitatii in care lucrez sunt 50 km. Nu am autoturism proprietate personala, nici MTC pe aceasta ruta. Beneficiez de acest decont?

Link către postare
Dan

H.G. 1292/2001

Art. 6. -

(1) Politistii au dreptul la decontarea cheltuielilor de transport, dus si intors, in contul unitatilor din care fac parte si in situatiile in care se deplaseaza:

..........................................................................................................................................................................................................

f) la si de la locul de munca, pe o distanta de 5-70 km, pentru politistii mutati in interesul serviciului intr-o alta localitate decat cea de domiciliu sau de resedinta, carora nu li se pot asigura locuinte in localitatea in care au fost mutati;

Link către postare
adydaniel

o intrebare: fiind navetist,dupa acel "mare examen" si dupa numirea in functie,logic si normal ar trebui sa beneficiez de decont,ca ceilalti colegi.....doar ca,nici pana la ora actuala nu am primit acesti bani....daca mai este cineva in locul meu,v-as ruga sa-mi spuna cum se prezinta situatia si la ei....multumesc!!!!

Link către postare
Elvis

In unele judete se deconteaza chetuielile de transport in altele nu.

Link către postare
anghel1983

in braila se deconteaza naveta ...eu am 60 km pana la sectie si mi se deconteaza 300 roni lunar

Link către postare
PolitistDeFrontiera

Multumesc frumos !

Link către postare
Peferistu

Si eu sunt de la I.J.P.F. Galati. Nu poti da te rog o forma pt raportul de decontare? Ca mai nou trebuie trimis la Iasi si astia sunt foarte chitibusari.

Link către postare
felician

salut colegilor. va rog sa ma ajutati cu o problema mai deosebita .mi-sa aprobat raportul de decontare transport problema este ca am trimis spre decontare bilete de maxi-taxi care au valoarea de 14 lei tura serviciu ( iar pretul de referinta CFR Clasa a- II-.a este de 10,40lei tura serviciu ) cei de la financiar (seful) ne invoca urmatoarele ,, conf OMAI. 136/13-02-2004 Art 32 el nu poate aproba decontarea decat pentru abonamente.

Dar studiind putin OG 1292/2003 spune ca ( daca pretul legitimatiilor de calatorie depaseste pretul de referinta al CFR clasa a 2 a acestea vor fi decontate la la pret de referinta CFR) iar OMAI 136/13-02-2004 la art 27 aliniat (1) spune ca vor fi decontate legitimatiilor de calatorie iar aliniat (2) daca pretul legitimatiilor de calatorie este mai mare decat cel al abonamentelor seful va aproba achizitionarea de abonamente .un sfat ce trebuie urmat

Link către postare
catalin71

esti fericit , totusi , ca ti s-a aprobat . mie nu mi-au aprobat decontarea cheltuielilor cu autoturismul pe motiv ca nu sunt proprietarul acestuia , avandu-l cumparat in leasing . mai e cineva in aceaasta situatie , si daca da , cum a rezolvat-o , care e solutia ?

Link către postare
Marinescu
Publicat (modificat)

in aceeasi situatie ma gasesc si eu..... nu sunt proprietarul masinii.....

Modificat de Marinescu

Link către postare
bolund

Eu sunt proprietarul masinii , distanta este de 90 km(dus-intors) , iar la 10 ture/luna mi se deconteaza suma de 130 ron. Nu stiu cum se calculeaza, maine o sa merg la seful financiarului , este foarte putin in comparatie cu cat cheltuiesc eu. Rog vreun coleg de forum , care se afla in situatia mea sa ma lamureasca daca e normal sa primesc numai 130 ron. Cu stima

Link către postare
Marin81

Eu nu inteleg de ce imi plateste la nivel de tren daca eu circul pe cale rutiera daca sunt mutat in interes de serviciu. Avem urmatorul articol:

Art. 1. -

(1) Pe timpul deplasarii in interes de serviciu, al delegarii, detasarii si in alte situatii prevazute in prezenta hotarare sau in alte dispozitii legale, politistii, elevii si studentii din institutiile de invatamant pentru formarea politistilor calatoresc cu:

a) mijloacele de transport in comun - feroviare, auto, navale, aeriene sau cu alte mijloace pe traseele unde nu exista retea de cale ferata ori de transport auto;

B) mijloacele de transport ale Ministerului Administratiei si Internelor, in situatiile si in conditiile prevazute in prezenta hotarare;

c) mijloacele de transport proprietate personala.

(2) Calatoriile cu mijloacele de transport prevazute la alin. (1) lit. a) se efectueaza cu documente de transport, alte documente similare, precum si cu legitimatii de calatorie platite de politisti, care se deconteaza de catre unitati, in limita drepturilor reglementate pentru acestia.

Art. 3. - In cazul in care politistii folosesc alte mijloace de transport in comun decat cele feroviare, au dreptul sa calatoreasca astfel:

B) cu mijloace de transport auto pe orice distanta, iar cu avionul, pe baza aprobarii sefului unitatii sau a adjunctilor acestuia;

c) cu alte mijloace de transport in comun, pe trasee unde nu exista retea de cale ferata sau de transport auto.

Art. 6. -

(1) Politistii au dreptul la decontarea cheltuielilor de transport, dus si intors, in contul unitatilor din care fac parte si in situatiile in care se deplaseaza:

f) la si de la locul de munca, pe o distanta de 5-70 km, pentru politistii mutati in interesul serviciului intr-o alta localitate decat cea de domiciliu sau de resedinta, carora nu li se pot asigura locuinte in localitatea in care au fost mutati;

Art. 13. - Deplasarea politistilor in interesul serviciului cu autoturismul proprietate personala se poate face numai cu aprobarea prealabila a sefului unitatii sau a adjunctilor acestuia atat pentru posesorul autoturismului, cat si pentru alte persoane din cadrul aceleiasi unitati, care se deplaseaza impreuna cu acesta. In acest caz, posesorul autoturismului va primi contravaloarea a 7,5 litri benzina sau, dupa caz, motorina, la 100 km parcursi, in functie de sistemul de alimentare al autoturismului.

Din ce se interpreteaza in aceasta hotarare institutia este obligata sa-ti asigure plata a abonamentului pe cale rutiera daca nu este cale feroviara, a biletului daca totalul calatoriilor nu pot fi acoperite de aceeasi firma de transport, a combustibilului utilizat de auto proprietate personala in zilele cand nu pot fi utilizate mijloace de transport in comun. La art 2 nu se foloseste sintagma "sau" intre documentele de tranasport si legitimatiile de calatorie. Nicaieri nu este definit un mod exclusiv de deplasare. Deplasarea se face in functie de posibilitati astfel incat sa fie asigurata prezenta la program si transportul catre domiciliu la iesirea de la program astfel incat cheltuielile pentru institutie sa fie minime iar plata transportului posibil sa fie facuta integral. Art 6 stipuleaza clar: institutia plateste transportul integral nu cum se face prin unele unitati doar partial. Deci aplicabilitatea omai 136 in acest mod incalca legea. Referitor la omai 136 din 2004. De ce acest ordin nesecret nu este publicat in mo? Devreme ce nu respecta normele de tehnica legislativa nici nu ar trebui aplicat. Nimeni nu isi asuma raspunderea aplicarii lui. Nimeni nu stie daca este in vre-un fel modificat nefiind publicat in mo singurul organ recunoscut pentru publicitatea actelor oficiale (nesecrete)ale statul si institutiilor lui. Uitati-va pe repertoriul legislativ de pe site-ul camerei deputatilor. Nu exista nici un omai 136 din 2004 la pagina de documente din 2004 emise de MAI. Daca era secret avea un 0 sau S in fata.

Singura cale de a castiga acest drept in cazul in care Inspectoratul teritorial si ulterior Inspectoratul de la Bucuresti refuza ramane instanta. Si aici cred ca multi sau majoritatea se dau la fund :)

• Apreciez 1

Link către postare
bolund

Da mss fain de raspuns, stima.

Link către postare
soryn

o intrebare am si eu : este cineva de la IPJ Buzau care primeste bani de naveta ?

Link către postare
nicuno1

si totuși... nu gasește nimeni un 136 ? un scan.. pdf.. poza cu tel....... ceva... sa studiem si noi acest minunat ordin?...

Link către postare
ctapolice

In cazul in care se face naveta cu masina personala legea spune ca se va deconta tarif tren personal clasa a 2-a?Este legal? Cu toate ca orarul trenurilor nu permite efectuarea navetei..... Asa m-i s-a comunicat astazi de la Financiar

Urmeaza sa depun raport si vreau sa stiu ce scriu in el mai exact.

Modificat de ctapolice

Link către postare
ctapolice

Am depus raport si m-i s-a comunicat ca sectia unde lucrez trebuie sa emita dispozitie de zi pe unitate despre faptul ca fac naveta.

In prealabil m-i s-a aprobat raportul de Seful IPJ dar fara aceasta dispozitie din partea Sectiei nu pot primi banii...

Modificat de ctapolice

Link către postare
bestkyky

Se leaga de tot felul de prostii numai ca sa nu iti dea banii, parca i-ar da din buzunarul lor. Din moment ce ai raport semnat de seful sectiei, seful unitatii si inspectorul sef, ce ii mai f...reaca pe ei diapozitia de zi?! Dispozitia de zi pe unitate e treaba secretariatului, iar daca ala omite sa mentioneze faptul tu faci naveta, e raspunzator. Banii pentru naveta ii primesti in functie de grafic, nu de dispizitiile lu peste prajit, iar dispozitia de zi este intocmita tot dupa grafic, asa ca....bataie de joc!

Modificat de bestkyky

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.