Jump to content
  • 0

Ptr armele neletale cu gaz este nevoie de permis sau altceva?

RoxLil
 Share

Question

Buna seara,

desi am cautat pe diverse forum-uri, pe net , nu am reusit sa gasesc o informatie veridica si venind de la cineva competent despre armele neletale cu gaz

in esenta, va rog sa ma ajutati in aceasta privinta

ma intereseaza daca ptr achizitionarea unui pistol cu gaz, de genul airsoft, cred ca asa se numeste, am nevoie de permis de port arma sau nu, cei de la magazin spunand ca nu, insa eu vreau sa fiu sigura

daca am nevoie de permis, unde trebuie sa ma adresez, ce lege trebuie sa citesc

va multumesc anticipat

Roxana

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Pentru relicile de airsoft nu este nevoie de permis. Totusi trebuie sa ai minim 18 ani, si sa la folosesti numai pentru agrement.

Totusi armele neletale cu gaz sunt cu totul altceva fata de replicile de airsoft.

Armele neletale sunt pentru autoaparare, si arunca gaze iritant-lacrimogene, fiind supuse autorizarii, iar replicile de airsoft trag cu bile din plastic si sunt pentru agrement.

Legea este 295/2004.

Edited by bozo
  • Upvote 1

• 0

multumesc mult, insa ma gandesc ca si asta este dureros, daca tragi in picioare, la corp, nu?

varsta de 18 ani, am depasit-o de multicel

ptr cele de autoaparare, care spune-ti ca imprastie gaz lacrimogen, de unde trebuie sa iau aprobare? de la circa de politie de care apartin, sau cum?

Multumesc frumos!

Roxana

• 0
  • Membru

Pentru autoaparare sa nu cumva sa folosesti pe cele de airsoft, pentru ca e ilegal si doar ciupesc, au cam 0.5-4 joules, adica foarte putina putere.

Pentru armele neletale (de autoaparare) care pot fi cu gaze sau proiectil de cauciuc este nevoie de permis de port-arma. Conditiile achizitionarii acestora le gasesti in lg 295/2004, si autorizarea se face de catre Serviciul Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase.

• 0
http://www.politiaromana.ro/acte_necesare_permis_arma.htm buna am si eu o intrebare aici se gasesc informatii cum pot procura un permis de potr arma neletala, cea ce nu inteleg dece trebuie sa am dovada ca sunt in vreo comunitate de vanatori adica ,carnet membru vanatori" deci nu are nici o logica. Ca sa ma pot apara trebuie sa fiu membru vanator bla bla bla. Si vine unu cu o arma letala imi da doua gloante in cap si el nu apartine nicaieri... In jud HR de exemplu sunt poligoane de politie unde nu ai aces, si daca mergi in padure la trageri vine si te amendeaja daca nu cumva te aresteaza...
  • Downvote 8

• 0
  • Moderator

În cazul tău, logica lipsește cu desăvârșire. Ai citit pe acolo, dar ai făcut-o de pomană, nu ai fost capabil să pricepi nimic.

Cască ochii bine, citește de câteva ori, poate vei avea norocul să pricepi în mod întâmplător că pentru armele neletale nu se cere „carnet de vânător”.

• Upvote 1

• 0

Păi dacă-i din HR poate-i maghiar şi nu prea se ştie cu limba maternă. Când treci forumul prin google translate nu prea mai iese ce scrie p-aici.

• 0

Tare Mintzu! Si acum cand scriu, o fac cu greutate din cauza hohotelor de ras!!! Super replica!!!