Jump to content
POLITISTI.ro
Ben

Se poate localiza un telefon iPhone furat daca nu are gps activat?

Recommended Posts

Ben

Intrebare, intrebatoare: se poate depista iphone 4g prin simplul fapt ca are gps aplicat, chiar daca acesta nu este activat? Daca da, se poate doar prin reprezentanta gsm?

Este vorba de un furt de telefon.

Marius

Da, se poate.

maxu08

nu are legatura marca telefonului cu depistarea locatiei sale. crezi ca cei care nu au iphone sunt invizibili? :)

localizarea telefoanelor de catre operatorii gsm este permanenta, altfel nu ar functiona sistemul de telefonie mobila.

Catalin

Colegul este interesat de cazul unui astfel de telefon și a întrebat ceea ce îl interesează.

În cazul acestor telefoane, lucrurile stau și mai rău pentru hoți. Există și o aplicație dezvoltată chiar de către producător, prin care cei de la Apple îți oferă posibilitatea să îți localizezi iphone-ul, fără a fi nevoie să te mai milogești pe la operatorul de telefonie mobilă.

• Upvote 1

livu

poti chiar sa il faci "praf": nici la mine, dar nici la altul.

edisitaru

Se poate, dar precizia va lasa de dorit, deoarece localizarea se face prin triangulatie, prin intermediul celulelor gsm. Daca avea modulul gps activat, precizia era de cativa metri, dar prin triangulatie precizia localizarii va fi de zeci sau sute de metri. Chiar daca ar avea localizarea gps activata, asta presupune ca cel care are asupra lui acel telefon sa stea mai mult pe afara, deoarece modulul gps nu "vede" satelitii din interiorul cladirilor.

Vizavi de ce spune colegul maxu08: localizarea nu este permanenta, pur si simplu telefonul alege celula cu semnalul cel mai puternic in zona respectiva, apoi o acceseaza.

Edited by edisitaru

maxu08

ma gindeam ca intrebarea se referea la o speta de identificare a unei peesoane care vb la telefon si daca se poate urmari locatia in timp real.

in plus, stiam - poate gresesc - ca localizarea o face antena si nu telefonul. adica sustemul operatorului trimite semnale la intervale de timp ca sa stie unde se afla aparatul in vederea conectarii. nu cred ca aparatul de telefon este activ, ci pasiv din acest punct de vedere.

poate gresesc, o sa mai citesc pe tema asta.

arcan

UN Iphone 3gs poate fi blocat?

Marius

Da, se poate dacă are iOS 5 sau mai nou și aplicația Find My iPhone instalată.

Poți să-l blochezi, să stergi toate datele din el, să îl localizezi, etc.

• Upvote 1

arcan

Ideea e ca l-a localizat SRI-ul, e in ...Belgia...L-as bloca daca s-ar putea.

Catalin

Dacă are instalată aplicația „Find My iPhone”, poți bloca, șterge datele, etc. Intri pe un alt device apple iphone, ipod, ipad, instalezi aplicația acolo și rezolvi treaba. E gratuită aplicația și mai e necesar ca anterior să fi configurat iCloud pe acel telefon, dar majoritatea telefoanelor iphone au configurat iCloud-ul penru că e util și te ajută în mai multe privințe, nu numai referitor la astfel de situații.

Chiar dacă schimbă sim-ul, aplicația îl găsește. De asemenea se poate configura ca pentru modificarea setărilor pentru această aplicație să fie necesară introducerea unei parole. Deci chiar dacă încearcă să scape de ea, nu va putea dacă nu știe parola.

maxu08

Ideea e ca l-a localizat SRI-ul, e in ...Belgia...L-as bloca daca s-ar putea.

SRI se ocupa de telefoane furate? au ramas fara activitate? :)

Catalin

Probabil că se mai ocupă, depinde de la cine a fost furat. :naughty:

maxu08

atunci colegul arcan este un "bastan"de SRI i-a localizat telefonul.

Sa traiti sefu', cu respect maxim :)

arcan

Ma dadeam si eu smecher...Ideea e ca nu avea instalata aplicatia respectiva...era telefonul sotiei, si sincer mie nici nu imi place Iphone, asa ca am interactionat cu el cat mai putin.Ma enervat insa raspunsul , care spunea ca e in Belgia si atat.Nu au ce sa faca.Mie mi se parea normal sa mearga militianu belgian si sa il caute pe cel care il are, apoi sa i-l confiste.Este un bun furat,dar probabil ca si aia prezuma ca e cumparator de buna credinta...

Ben

Multam pt raspunsuri. Catalin, m-am interesat intre timp si am aflat ca, intr-adevar, exista acea aplicatie pt clientii apple, respectiv iCloud pt care iti trebuie un cont dat de ei si care trebuie sa fie activat pe acel telefon, numai ca aceasta cale este mai mult pt clientul pagubit, nu una oficiala care poate fi folosita in dosar. Ma interesam pt un coleg care are o asemenea speta. Pana la urma am mers pe alta varianta (utai). Sa vedem ce-o sa iasa la suprafata.

arcan

utai.... :wacko:

drAGO5

Arcan, este vorba de un compartiment care functioneaza la nivel de IPJ(unitatea teritoriala de analiza a inf.)

teolucian63

Despre o astfel de actiune de recuperare, insa a unui laptop, am postat in sectiunea"Se mai munceste in politia romana", un articol din "Catavencii" sau "Kamikaze" nu mai stiu sigur, articolul fiind laudativ la adresa noastra! Laptopul avea daca nu ma insel aplicatia iCloud, iar politistii de la Sectia 7 au actionat cu promptitudine recuperand prejudiciul in timp record!

arcan

Arcan, este vorba de un compartiment care functioneaza la nivel de IPJ(unitatea teritoriala de analiza a inf.)

Multumesc de lamurire.Chiar ma intrebam cu ce se mananca utai`u asta.

:doh:

teolucian63

Arcan, e vorba de analiza informatiilor.

• Downvote 1

arcan

Stop.Chiar aveti impresia ca nu stiu ce e UTAI?? Remarca mea era una ironica la adresa UTAI, dupa ce am avut contacte cu ,,profesionalismul,, lor.

teolucian63

Arcan, n-am crezut ca nu stii ce e utai, insa am explicat fara a te ofensa! Nu cred ca cineva s-a gandit ca te superi daca-ti spune ce e UTAI...

De pilda eu cand am auzit prima data de BAEST m-am gandit la altceva nu la arme si munitii(ca dovada au scos cuvantul munitii din titulatura)!

arcan

:ner: Acum sper ca nu crezi Teo ca chiar pe tine ma supar pentru asa ceva...? :emo-yessir:

teolucian63

Nu Arcan, dar nici eu nu am vrut sa supar! Destul ma enerveaza civilii cu mentalitatile lor de otv-isti, cu care si acum ma hârâi si chiar nu vreau sa mai supar si eu!