Jump to content
POLITISTI.ro

Credeti ca examenele de admiterein scolile de politie ar trebui modificate

sheriffu

Recommended Posts

Un poliţist, campion la judo, a fost arestat pentru luare de mită. Comisarul Gabriel Munteanu, profesor de educaţie fizică la Şcoala de agenţi de poliţie din Câmpina este cercetat de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie pentru luare de mită şi trafic de influenţă.

Procurorii spun că Munteanu ar fi luat bani de la unii dintre candidaţi, pentru a-i ajuta la promovarea probelor sportive. Sumele pretinse se ridicau până la câte 600 de euro pentru un candidat.

Comisarul Gabriel Munteanu este multiplu campion naţional, european, mondial şi medaliat olimpic la Judo.

http://www.antena3.ro/romania/un-politist-a-fost-arestat-pentru-luare-de-mita_106536.html

• Moderator

Nu trebuie modificate examenele, trebuie sa scapam de astfel de impostori. Marele comisar Gabrile Munteanu nu e politist de cariera, e incadrat direct din sursa externa, cum sunt incadrati o gramada de "mari" sportivi din clubul Dinamo.

Am mai spus, din cazua unor astfel de specimene ce nu au nicio legatura cu profesia de politist, aceasta institutie a fost deprofesionalizata si au ajuns politisti tot felu de derbedei, a caror preocupare principala este doar profitul personal.

• Member

era profesorul meu de sport si pot sa va zic ca se stia ce face el pe acolo si ca nu era primul an in care a cerut bani.. insa il acoperea chestorul de la noi de la scoala cum o face si cu altii care au vandut subiectele la scris promotiei 2009.. ma refer la subiectele pt examenul final.si masura care s a luat a fost ca i-au luat dreptul de a mai purta pistolul dnlui Enache Costel zis BALAURUL, profesor din scoala..insa de predat preda in continuare..

http://www.ph-online.ro/actualitate/item/3164-arestat-pentru-ca-vindea-proba-sportiva-de-la-scoala-de-politie-campina-cu-600-de-euro

http://www.adevarul.ro/locale/ploiesti/Ploiesti-_Profesor_de_la_Scoala_de_Politie_din_Campina-trimis_in_judecata_0_240576316.html

Edited by bogdanel

Pai examenele de ce sa fie modificate ? Ca nu au nici o legatura cu aspectele privind pe domnul profesor de sport judocan . :clip: Mai bine isi vedea de viata sportiva pe unde a fost prin clubul ala platit de noi si de minister si lasa locul la altul . Acum daca se confirma probele , oricum o sa iasa pe o usa de acolo dar , pe usa din spate cu multe laude si medalii . In sensul negativ , din pacate . :hmmmt:

Edited by Daniel

pai ma refeream sa fie modificate in sensul ca probele sa fie supervizate sau sa fie sustinute de profesori care nu apartin structurii MAI pastrand baremele actuale

• Moderator

Asta cu profesori care nu apartin de MAI este o aberatie. Coruptia este mult mai mare in randul profesorilor din institutiile de invatamant civil.

• Moderator

Stiu cum trec prin facultatile din scara blocului toti analfabetii si se mandresc ca sunt absolventi de facultate. Alt exemplu gasesti la cei care trebuiau dati afara cand au schimbat denumirea din gardieni in comunitari, pt ca nu aveau liceul si l-au facut la seral, cate doi ani de studiu in unul calendaristic (exact ca Fat-Frumos care crestea intr-un an cat alti in doi). Astia au trecut cu spaga la profesori, precum gasca prin apa.

Iar daca nu esti in stare sa vezi o realitate, coruptia din sistemul de invatamant, nu e problema mea, inseamna doar ca traiesti in ignoranta.

In privinta "facutului ceva", nu ai de unde sa stii ce trebuie sa fac eu si ce fac. Asa ca, scuteste-ma de astfel de comentari puerile, suntem toti satui de lupi moralisti.

Oameni de nimica exista peste tot in toate sistemele statului. nici un om nu este mai superior ca altul si nici unifora nul face pe on. teai uitat in jurul tau si teai intrebat cati oameni au terminat facutati de butic. Din pcate am fost un an la faimoasa facultate clik si cam 90% din grupa mea aveau epolet . Oparete dintre ei erau pentru concediu de studiu alti pentru diploma si aliti sasi recupereze gradel de ofiteri ca fusesera avansati la asp. Din pcate tinri nu schimba nimica in sistemele care intra se lupta cu rautate pentru functi si putere ne incercand sa schimbe ceva. Imi pare rau sa spun uni se transforma foarte repede in militeni

Romani au memorie scurta se infoca repede si uita la fel de repede

Edited by GSPI
  • Downvote 1
  • Moderator

Pune mâna și mai citește câte ceva despre gramatica limbii române, că o maltratezi în ultimul hal. Nu se înțelege nimic din postul tău.

Tu nu știi nici măcar să te exprimi corect în scris, dar în schimb emiți judecăți de valoare la adresa românilor.

Pentru cultura ta generală, e bine să știi că principiul conform căruia toți suntem la fel/egali, a dus la apariția comunismului în lume. Tocmai asta e diferența majoră dintre un regim democratic și unul comunist, dar ... tu nici până acum nu ai realizat acest lucru. În schimb ne ții nouă prelegeri de doi lei aici. :doh:

CONSTITUŢIA ROMÂNIEI

ARTICOLUL 16

(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

(3) Funcţiile şi demnităţile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, în condiţiile legii, de persoanele care au cetăţenia română şi domiciliul în ţară. Statul român garantează egalitatea de şanse între femei şi bărbaţi pentru ocuparea acestor funcţii şi demnităţi.

(4) În condiţiile aderării României la Uniunea Europeană, cetăţenii Uniunii care îndeplinesc cerinţele legii organice au dreptul de a alege şi de a fi aleşi în autorităţile administraţiei publice locale.

• Moderator

Am citit de cateva ori postul pt a reusi sa inteleg ce ai vrut sa scrii acolo. Ma bucur ca nu esti politist, altfel imi era rusine sa am un coleg care scrie in halul asta.

In legatura cu egalitatea, nu ai inteles nimic, Catalin nu se referea la ce ai postat cu copy si paste. Nu are nicio legatura egalitatea in fata legii cu egalitatea privind pregatirea si nivelul fiecaruia.

• Moderator

Se cunoaște că nu ai nicio treabă cu sistemul juridic, ai citit și tu prin legea fundamentală a țării, dar din păcate nu înțelegi absolut nimic. :doh:

Constituția garantează egalitatea cetățenilor în privința tratamentului pe care statul îl oferă în fața legii pentru toți cetățenii săi, dar asta nu înseamnă că toți cetățenii sunt la fel sau egali d.p.d.v. al valorilor sociale, morale, intelectuale, etc. E o diferență majoră aici. :naughty:

Legea îți dă dreptul să te înscrii și să participi la un concurs de admitere, dar dacă la final te numeri printre cei ce au picat, nu înseamnă că ești la fel sau egal cu cei ce au fost admiși. Sper să înțelegi diferența.

• Upvote 1
  • Moderator

Baieti, GSPI asta nu e comunitarul ala de isi dadea cu parerea si prin alte parti? Bineinteles, o parere in care limba romana era handicapacitata rau de tot.. :ner:

• Upvote 1

vizavi de completarea studiilor la agenti printr-o facultate ,am observat ca 80 % dintre colegii care sunt la unele facultati gen Spiru au o tehnica de copiere foarte bine pusa la punct si anume fituici scrise marunt ,intrebarea cu rosu ca sa se deosebesca de raspuns si sa poata vedea sub masa sau in palma ,astea daca tot se vrea un aparat de profesionisti ,nu ajuta cu nim ic deoarece cind este promovat aduce mari prejudici pentru ca de regula conduce un birou s-au este intr-o postura decizionala si va dati seama ce poate sa faca bun aceste studii nu ar trebui recunoscute de catre MAI.

• Downvote 3

Oameni de nimica exista peste tot in toate sistemele statului. nici un om nu este mai superior ca altul si nici unifora nul face pe on. teai uitat in jurul tau si teai intrebat cati oameni au terminat facutati de butic. Din pcate am fost un an la faimoasa facultate clik si cam 90% din grupa mea aveau epolet . Oparete dintre ei erau pentru concediu de studiu alti pentru diploma si aliti sasi recupereze gradel de ofiteri ca fusesera avansati la asp. Din pcate tinri nu schimba nimica in sistemele care intra se lupta cu rautate pentru functi si putere ne incercand sa schimbe ceva. Imi pare rau sa spun uni se transforma foarte repede in militeni

Romani au memorie scurta se infoca repede si uita la fel de repede

WOAU :ner: :ner: Cartonas rosu direct GSPI. Ce fault grosolan ,ce alunecare criminala la gleznele gramaticii ai facut.

Doamne ,esti coleg cu noi? :hmmmt:

Boc examenele la scolile de politie nu trebuie schimbate, dovada vie suntem noi astia mai batraiori care mai tastam pe aici. :emo-yessir:

• Upvote 2
  • Moderator

GSPI si BOC...fratilor, incetati cu prostia, eu as intra in pamant de rusine sa se rada atat de mine. De aia se intra in politie prin scoli, sa mai trieze din astia ca voi...:)

Invatati gramatica, ortografie, scrieti de 100 de ori "Vreau sa ma fac politist dupa ce invat sa scriu si sa vorbesc corect" si apoi comentati. Legat de facultati. Unii dintre noi avem si facultati la stat, iar altii, chiar daca au facut la Spiru Haret, au invatat. De asemenea, nicio facultate din lumea asta nu poate suplini ceea ce inveti in scoala de politie si nu in ultimul rand, in munca de politie de zi cu zi...sper sa intelegi...un agent de politie care lucreaza la un post de politie, de exemplu, dupa cativa ani de munca, poate lucra cu succes ca ofiter de cercetari penale sau lucrator de investigatii criminale, chiar si ofiter de circulatie rutiera... asa ca incetati cu tampeniile de gen strugurii sunt acri, puneti mana si invatati si poate ajungeti si voi politisti.

Cu stima.

Edited by Kmcoio

vizavi de completarea studiilor la agenti printr-o facultate ,am observat ca 80 % dintre colegii care sunt la unele facultati gen Spiru au o tehnica de copiere foarte bine pusa la punct si anume fituici scrise marunt ,intrebarea cu rosu ca sa se deosebesca de raspuns si sa poata vedea sub masa sau in palma ,astea daca tot se vrea un aparat de profesionisti ,nu ajuta cu nim ic deoarece cind este promovat aduce mari prejudici pentru ca de regula conduce un birou s-au este intr-o postura decizionala si va dati seama ce poate sa faca bun aceste studii nu ar trebui recunoscute de catre MAI.

Sa recunoastem: daca s-au straduit sa scrie fituicile inseamna ca au citit macar odata materia. In liceu am avut un profesor care, atunci cand dadea de cate unul surd si mut, il intreba daca are fituici facute. Daca nu le avea ii dadea nota 2 iar daca le avea ii cerea sa spuna din memorie ce a scris prin fituicile respective.... asa mai lua un patru sau chiar cinci. :ner:

• Upvote 1

Acest 'bogdanel' se incadreaza perfect in categoria celor care pretind ca stiu tot si de fapt... nu stiu nimic!! In locul lui as tacea, decat sa ma fac de rusine ca am terminat o scoala in domeniu si habar n-am cum e cu legile, cu aplicarea lor, cu prezumtia de nevinovatie pana la demonstrarea contrariului. :hmmmt: Dar... am uitat. Asa e la tara! Fiecare mos si baba isi da cu parerea pe marginea unui subiect , cu toate ca nu cunoaste toate datele problemei si cu atat mai putin persoanele la care se refera!! Ca e mai interesant cel care face acuze gratuite, cel care vine cu varianta mai siropoasa!

Asa ca, mai 'bogdanele', te sfatuiesc sa renunti la prolatiunile astea ignobile si sa te apuci de studiat!! Si, cand ai ceva de spus te sfatuiesc sa vii si cu argumente, probe, pentru ca e foarte simplu sa spui de cineva ca favorizeaza sau, ca sa te citez, 'ca acopera' pe altcineva. Mai ales cand e vorba de niste persoane la a caror valoare tu nu poti decat sa visezi! Am incercat sa apelez si la marivodaj, asa ca sper sa poti citi si printre randuri! :blink:

• Member

Acest 'bogdanel' se incadreaza perfect in categoria celor care pretind ca stiu tot si de fapt... nu stiu nimic!! In locul lui as tacea, decat sa ma fac de rusine ca am terminat o scoala in domeniu si habar n-am cum e cu legile, cu aplicarea lor, cu prezumtia de nevinovatie pana la demonstrarea contrariului. :hmmmt: Dar... am uitat. Asa e la tara! Fiecare mos si baba isi da cu parerea pe marginea unui subiect , cu toate ca nu cunoaste toate datele problemei si cu atat mai putin persoanele la care se refera!! Ca e mai interesant cel care face acuze gratuite, cel care vine cu varianta mai siropoasa!

Asa ca, mai 'bogdanele', te sfatuiesc sa renunti la prolatiunile astea ignobile si sa te apuci de studiat!! Si, cand ai ceva de spus te sfatuiesc sa vii si cu argumente, probe, pentru ca e foarte simplu sa spui de cineva ca favorizeaza sau, ca sa te citez, 'ca acopera' pe altcineva. Mai ales cand e vorba de niste persoane la a caror valoare tu nu poti decat sa visezi! Am incercat sa apelez si la marivodaj, asa ca sper sa poti citi si printre randuri! :blink:

problema e alta.. nu am zis ca am terminat...sunt in anul 2 la respectiva scoala si dupa un timp stii cum e.. incepi sa ti dai seama cine trage sforile pe acolo.. presupun ca tu esti vreun apropiat al respectivului profesor si de asta te ataci in halul asta.. raman eu in prostia mea si asta e.. Numai bine Inteligentule care esti..

Ce de minti luminate!!! Intr-adevar, cand un om are cu adevarat probleme, singura lui ocupatie, sau cel putin cea mai importanta, este aceea de a 'vana' forumuri pentru a da replici inteligentilor ca voi!! :doh:

'Bogdanele', se pare ca te-am cam supraestimat. A fost o naivitate din partea mea sa cred ca ai putea intelege mesajul pe care am vrut sa-l transmit! Ma bucur, totusi, ca recunosti singur ca exista o problema in ceea ce te priveste. Iar 'ca sa iti dai seama cine trage sforile pe acolo', trebuie sa fii inteligent si sa treci prin filtrul mintii ceea ce auzi sau vezi si nu sa te alaturi 'celor multi' , dand ascultare barfelor spuse la coltul cladirilor de asa zisii elevi sau de anumiti pseudoprofesori. Intentia mea nu este de a transforma acest mesaj intr-o cazanie si nici sa fac analiza de text cu dumneata, dl curca. Asa ca te las sa termini de invatat si poate ai sa intelegi unele lucruri! Pana atunci, iti urez 'numai bine, Inteligentule care vrei sa fii!'

P.S. Dl Elvis, din cate stiu eu, 'sa stii' se scrie cu doi 'i'.

• Member

Sa inteleg ca ne cunoastem din moment ce stii cum ma cheama.. astept un PM ca sa stiu si eu cu cine am onoarea ...si in privinta SUPRAESTIMARII pot sa spun ca te-ai luat aiurea..nu am ti-am cerut sa ma "evaluezi" cum de altfel nici eu nu o fac ..fiecare cu treaba lui ..Daca te-am jignit in vreun fel imi cer scuze si astept sa ne cunoastem si personal sa putem purta o discutie civilizata ca sa mi poti explica ceea ce eu nu reusesc sa inteleg ..

Amice ,nu stiu cine esti sau mai ales ce lucreze in politie ( poate ma insel?), dar sintagma de ASASIN AL LIMBII ROMANE iti vine perfect . Efectiv nu am reusit sa termin de citit postarea ta, caci stilul si greselile gramaticale m-au amuzat enorm . Pe bune si fara resentimente, accept cu tine un dialog sau drept la replica peste un an, dupa ce te mai imprietenesti cu limba romana care poate sa fie si limba materna .