Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
pufiman

Este permis dormitul in masina?

Întrebare

pufiman

După cum spune şi titlul topicului, legea interzice dormitul în maşină? Nu am găsit în OUG 195/2002 (deşi, recunosc n-am căutat prea atent din motive obiective)un articol care interzice acest lucru.

• Displace 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

10 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
MTK

In masina ta poti sa si dormi numai sa nu o faci in timp ce conduci......

• Apreciez 5

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
eduardpsih

Pufi, unii dorm in masina si in timpul serviciului, deci te poti odihni linistit. :ner:

Sugestia lui MTK, numai sa nu te puna pacatul sa dormi in timp ce conduci :wacko:

Modificat de eduardpsih
  • Displace 1

Link către postare
  • 0
Cristi

Spune-mi ca ai pus la misto intrebarea asta. Pai soferii de TIR dorm la ordinea zilei in masinile pe care le conduc si ghici ce! Sunt obligati de lege sa o faca din cand in cand, dupa anumite intervale de timp in care au condus. Poate ai auzit de asa-numitii "timpi de odihna". Nu cumva pe tine te intereseaza altceva? Te-au prins colegii cu gagica in masina in timp ce faceati nebunii si ai motivat ca dormi si esti cuminte? :naughty: Sau te-ai intins pe bancheta din spate si te-ai facut ca dormi, cum a facut unul acum cativa ani de zile cand lucram pe la rutiera si i-am facut semnal de oprire?

Modificat de Cristi

Link către postare
  • 0
pufiman

Îmi dau seama că întrebarea poate părea penibilă şi stârneşte uneori râsul, dar de câteva zile încoace se trezesc nişte deştepţi să hărţuiască un amarât care dintr-o nenorocire a rămas numai cu maşina şi doarme în parcare. I-am luat apărarea şi ce să vezi dom'le că nu e permis de lege să dormi în maşină. După principiul ,ce legea nu interzice e permis, le-am explicat că nu e nicio problemă şi să lase omu în pace.

Văzând că aceşti nea' tot insistă, am zis na să mă documentez că poate oi fi greşit eu.

Cât despre "nebunii" domnule Cristi, recunosc că e amuzant să găseşti un puştan cu pantalonii în vine, dar din fericire nu sunt unul dintre ei.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Cristi

Cine sunt "desteptii" respectivi?

Modificat de Cristi

Link către postare
  • 0
pufiman

Clasicii băieţaşi de 30-35 de ani fără loc de muncă cu bmw care beau bere la magazinul de la colţul blocului, acompaniaţi de pensionarii care judecă omu că şi-a pierdut casa. Au început să-l şicaneze,după ce săracu om şi-a împins maşina la umbră, unde parca deobicei un nene care are impresia că e moşia lui. Nu faptul că fac miştocării ieftine mă deranjează, sunt sigur că bietul om nici nu ii ia in seamă. Faptul că mereu îi zic că o să cheme poliţia şi că e ilegal ce face.

Modificat de pufiman

Link către postare
  • 0
Cristi

Nu este nimic ilegal in ceea ce face, poate contraventional daca ocupa vreun loc de parcare cumparat de careva. Sa cheme politia indivizii respectivi, poate se trezesc cu vreo amenda pentru alertare nejustificata.

Link către postare
  • 0
pufiman

Mulţumesc, locul de parcare nu este cumpărat deci cel mai probabil nu va avea probleme.

Link către postare
  • 0
dunelu

Nu probabil ... ci sigur nu va avea probleme !

Link către postare
  • 0
Cosmin21

Eu dorm in masina in irlanda de oare ce chirile sunt prea marii.este legal astept pareri multumesc.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Dru
      de Dru
      Buna ziua.
      Tocmai am fost martor la actiunea unui vecin de a-mi umple masina cu scuipat.
      As dori sa imi spuneti cum sa procedez in acest caz. Daca ii fac o reclamatie la politie va fi amendat/ avertizat?

• diana2015
      de diana2015
      Bunicul meu a avut o mașină înmatriculată și cu actele pe numele lui.
      Din cauza bolii a vândut-o unei persoane necunoscute. La scurt timp, bunicul a murit. În portofelul lui am găsit o hârtie de culoare albastră pe care scria ”contract de vânzare-cumpărare” din care am aflat că a vândut mașina unei persoane. Pe durata zilelor de priveghi și înmormântare, hârtia respectivă s-a evaporat. Nu ne putem explica cum. Cert e că nu am mai găsit-o. 
      Fără acea dovadă, cei de la Primărie nu vor să mă scutească de a mai plăti impozitul pe acea mașină.
      Nu știu CUM și CE să fac să radiez acea mașină de la Primărie. 
      Vă rog frumos să mă îndrumați ce-aș putea face.

• Emilianemi
      de Emilianemi
      Vreau sa cumpăr un Logan Lodgy din Elveția și nu știu dacă se plătește taxa vamala...menționez ca mașina o aduc în tara pe platforma.mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!!! 
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.