Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Tiesto

Hai sa nu exageram acuma.......cu atatea decoratii si tampenii,ca pana la urma urmei ma duc si eu la o speta si mi-o complic si doamne fereste ce patesc :emo-box:.Daca pateam eu asta,sefii imi ziceau ca 'nu m-am orientat'(o expresie pe care o urasc).sau dece n-am respectat principiul proportionalitatii,alta tampenie in cazul in care tu esti singura patrula si daca ceri sprijin il primesti dupa 30 de min(Sectii locale....)

• Upvote 2
  • Downvote 4

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

lionn

Nu îmi explic de ce trebuia să fie și cineva cu camera de filmat acolo?

Răspunsul:nu a fost nici cum un gest de apreciere, de respect pentru efortul depus de colega noastră, de riscurile pe care și le asumă, ci un act de populism. Dacă aș fi fost prefect, aș fi făcut acest demers pe ”șest” și astfel, i-aș fi dat destinatarului posibilitatea să mulțumească pentru gest, public sau nu, dacă ar fi apreciat gestul...dar eu nu sunt prefect...

Edited by lionn
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Catalin

Bărbatul care a luat un poliţist pe capotă a primit doi ani de închisoare

Bărbatul care a luat un poliţist pe capotă, la Arad, a fost condamnat la doi ani de închisoare cu executare. Decizia a fost dată de Curtea de Apel Timişoara, după ce iniţial, şoferul primise o pedeapsă cu suspendare.

241575lzefrxqv.jpg

Incidentul a avut loc în urmă cu doi ani. Şoferul a fost înregistrat de aparatul radar când a depăşit viteza legală. Oprit de poliţişti, el a încercat să-i mituiască. Pentru că poliţiştii nu au primit banii, a încercat să fugă.

Şoferul mai are totuşi o şansă să scape de închisoare: decizia Curţii de Apel Timişoara poate fi atacată la Curtea Supremă.

maxu08

este un inceput, mai ales ca avem cu executare desi indeplinea conditiile ptr suspendarea executarii in ambele forme. cred ca merita minim 4.

coosstti

COMUNICAT

Biroul de informare publică şi relaţii cu presa din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie este împuternicit să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele:

Procurori ai Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploieşti au dispus, la data de 10.12.2011, reţinerea pe o durată de 24 de ore a inculpatului Lambru Daniel Alexandru cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ultraj.

Totodată, aceştia au solicitat instanţei de judecată, arestarea preventivă a inculpatului, cerere admisă de magistraţii Judecătoriei Ploieşti care au dispus emiterea unui mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 zile.

Probatoriul administrat în cauză a relevat următoarea situaţie de fapt:

La data de 09.12.2011, în jurul orelor 1900, pe fondul consumului de alcool, inculpatul în timp ce se afla în faţa sediului societăţii comerciale la care lucra soţia sa, a ameninţat cu moartea şi a lovit cu pumnul în zona feţei pe I.N.F. (agent şef principal din cadrul Poliţiei Urlaţi), aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu.

Cercetările sunt continuate pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale.

Dan

sursa replicaonline.ro

Poliţiştii Secţiei 9 Poliţie Rurală (jud. Constanta) au fost sesizaţi de către o tânără în vârstă de 20 ani, din localitatea Pelinu, comuna Comana, care reclama că fostul concubin Florin Şuţă, din localitatea Negru Vodă, a pătruns în imobilul său, iar prin violenţă şi ameninţare l-a luat din locuinţă pe minorul N. F, în vârstă de 1 an şi 7 luni, cu care a plecat în localitatea Negru Vodă. Poliţiştii au stabilit că tânăra a trăit în concubinaj cu Florin Şuţă, în locuinţa părinţilor lui, din localitatea Negru Vodă, iar aceasta îl avea pe minorul de 1 an şi 7 luni dintr-o altă relaţie. Cei doi s-au despărţit în urmă cu două săptămâni, iar tânăra s-a mutat împreună cu copilul, în localitatea Pelinu, la părinţii săi. În data de 10.02.2012, ora 19.45, bărbatul şi un prieten al acestuia au pătruns în locuinţa părinţilor tinerei, l-au bruscat pe tatăl ei şi, prin ameninţări, l-au luat de pe pat pe minor, au urcat în autoturismul cu care veniseră. Rudele fetei au ieşit afară alertate, făcând zid în faţa maşinii, însă bărbatul a accelerat şi a intrat direct în ei, luându-l pe capotă pe unul dintre cei care se opuneau intenţiilor sale. În cele din urmă a reuşit să plece, cu copil cu tot, în ciuda faptului că nu era copilul lui. Poliţiştii s-au deplasat la domiciliul acestuia din Negru Vodă, ocazie cu care, la vederea poliţiştilor, Florin Şuţă a devenit violent, i-a ameninţat pe oamenii legii. Mai mult decât atât, i-a aplicat un cap în zona feţei agentului de poliţie Mihai Barbu, de 39 de ani, provocându-i fractură de piramidă nazală. Agresorul a fost imobilizat şi condus la sediul Poliţiei Oraş Negru Vodă în vederea continuării cercetărilor, minorul fiind predat mamei. Copilul e bolnav, are probleme şi urmează un tratament special şi un regim alimentar. Când mama copilului l-a cunoscut pe Florin Şuţu, ea era însărcinată, cu un alt bărbat, iar el o ameninţa tot timpul că dacă pleacă, îi omoară copilul. Pe ea o bătea şi îi spunea că îi taie copilul. Acum el a venit şi a luat copilul în pijamale din pat, l-a scos afară, la minus 15 grade şi l-a băgat în maşină, ne-a declarat şeful Secţiei 9 Rurală, George Caraivan. Celor doi suspecţi le-a fost întocmit dosar penal pentru ultraj, violare de domiciliu şi lipsire de libertate în mod ilegal, iar Judecătoria Mangalia a dispus arestarea preventivă pentru 29 de zile pe numele lui Florin Şuţu. În ceea ce-l priveşte pe poliţistul agresat, acesta se află în concediu medical, având nevoie de 14 zile de îngrijiri medicale.

Edited by Dan

maxu08

mai bine ii bagau un glont in cap si apoi ii puneau un topor in mina :) nu cred ca il plingea cineva pe descreieratul ala.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Marinescu

daca asa crezi ca se rezolva cazurile la noi....inseamna ca ai vizionat prea multe filme politiste ale americanilor

• Upvote 2
  • Downvote 5

maxu08

esti glumetz tare, pustiule :)

DarkSide

mai bine ii bagau un glont in cap si apoi ii puneau un topor in mina :) nu cred ca il plingea cineva pe descreieratul ala.

Mai bine ii bagau un topor in cap si ii puneau un glont in mana. Tot nu l-ar fi plans nimeni, dar era un caz mai interesant..

Catalin

Nepotul lui Dan Diaconescu, condamnat la închisoare cu suspendare

Nepotul lui Dan Diaconescu a fost condamnat la şase luni de închisoare cu suspendare şi obligat să plătească suma de 13 mii de lei pentru că a muşcat un poliţist.

29446tvbd3e20.jpg

Tânărul de 21 de ani avea o alcolemie în sânge de 1,5 la mie în timp ce conducea pe contrasens la ieşirea din Bacău spre comuna Sărata.

Revoltat că a fost oprit în trafic, el i-a scuipat şi i-a înjurat pe poliţişti. Mai mult, tânărul nervos l-a şi muşcat de antebraţ pe unul dintre ei.

Scandalul a continuat şi la spital, unde a fost dus pentru recoltarea de probe.

Incidentul a avut loc anul trecut, în septembrie.

Astfel, judecătoria Bacău a decis condamnarea lui la 6 luni de închisoare cu suspendare şi plata unor daune morale celor patru poliţişti agresaţi. Radu Diaconescu este student la Universitatea din Birmingham, Marea Britanie.

02 mar 2012, 08:28 | Laurentiu Matache | RTV.net

Le doresc judecătorilor respectivi să aibă și ei parte de niște inculpați care să-i scuipe, să-i înjure și să-i muște de braț ca niște animale turbate, după care să primească pentru asta o condamnare cu suspendare.

MihaiTMR

La fel ca politicienii si judecatorii traiesc in lumea lor, mult diferita de realitate!

coosstti

COMUNICAT

Biroul de informare publică şi relaţii cu presa din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie este împuternicit să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele:

Procurori ai Parchetului de pe lângă Judecătoria Sector 4 au solicitat instanţei de judecată arestarea preventivă a inculpatului STOIAN BOGDAN DANIEL sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ultraj.

Magistraţii Judecătoriei Sector 4 au admis propunerea procurorilor şi au dispus emiterea unui mandat de arestare preventivă pe numele inculpatului pentru o perioadă de 29 zile.

Probatoriul administrat în cauză, pe parcursul urmăririi penale, a relevat următoarea situaţie de fapt:

În noaptea de 16.04.2012, în jurul orelor 0020, în timp ce aştepta în curtea Institutului Naţional de Medicină Legală „Mina Minovici” să fie condus pentru recoltarea probelor biologice, inculpatul Stoian Bogdan Daniel a lovit-o cu pumnul în zona feţei pe partea vătămată P.D. (agent de poliţie în cadrul Brigăzii Poliţiei Rutiere). Fiind condus în incinta institutului, în timp ce aştepta pe hol recoltarea probelor biologice, inculpatul Stoian Bogdan Daniel a agresat un alt agent de poliţie din cadrul Brigăzii Poliţie Rutieră, în persoana părţii vătămate V.M.L., lovindu-l şi pe acesta cu pumnul în zona feţei.

Cercetările continuă în cauză, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor de fapt şi stabilirea răspunderii juridice a inculpatului.

• Upvote 1

Marius

Reținut după ce a dat cu mașina peste un polițist aflat în serviciu

Un bărbat de 29 de ani a fost reținut pentru 24 de ore și va fi prezentat instanței Tribunalului Bacău cu propunere de arestare preventivă, după ce a dat cu mașina intenționat peste un polițist de la Rutieră, în timp ce acesta se afla în misiune.

Omul, care este și recidivist, este acuzat acum de tentativă de omor deosebit de grav, la care se mai adaugă și cea de furt.

Concret, Vlad Boboc, polițist la Rutieră, trebuia să oprească în trafic o anumită mașină care circula pe strada 22 Decembrie și al cărei conducător auto furase patru telefoane mobile.

În ciuda semnalului efectuat de polițistul de la Rutieră, conducătorul auto nu a tras pe dreapta, ci a călcat și mai tare pedala de accelerație, direct spre polițist.

Omul legii a ajuns la spital cu contuzii și a necesitat îngrijri medicale.

Infractorul a fost prins de polițiști tocmai în Arad, în timp ce încerca să fugă din țară.

pitbul

Daca a lovit un politist probabil nenorocitul v-a primii cu suspendare ca de obicei ....Are statul destui amarati care vor sa se faca politisti fara sa stie ce ii asteapta..

maxu08

suspendare ptr tentativa de omor? nu am vazut asa ceva. voi?

MDDaniel
:emo-yessir: Ar fi culmea ca,pentru asa ceva sa se dea cu suspendare,dar e posibil orice ,la noi ,sper ca nu...!!!
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Cristi

Nu cred ca se va da o pedeapsa cu suspendare, mai ales tinand cont de faptul ca era recidivist.

• Upvote 1
  • Downvote 1

ionutptk

Totuși nu acum mult timp a fost pronunțată sentința în cazul Serban Huidu. Deci... :mellow:

• Upvote 1
  • Downvote 1

Cristi

Esti politist? Spune-mi ca nu. Pai tu compari o infractiune savarsita din culpa cu o infractiune savarsita cu intentie? Compari tentativa de omor cu uciderea din culpa? Plus ca are ca agravanta calitatea politistului? Come on, man...

Edited by Cristi
  • Upvote 1
  • Downvote 1

pitbul

Depinde .DACA ARE BANI SAU NU..Daca nu are legea va fi destul de dura.....Daca are bani se va gasii imediat ca de obicei un avocat cu relatii in interiorul MJ [ce stie sa imparta] si care va juca teatru [adica un proces normal pentru vulg ] si care are rolul rolul de avocat'' bun profesionist '' ce il scoate pe suspendare ..Asta e sistemul acum ca va place sau nu..

ionutptk

@Cristi: NU, nu sunt polițist, sunt elev al promoției 2012 (a cărei încadrare a fost amânată până în decembrie).

Normal că este mai gravă o infracțiune, la modul general, săvârșită cu intenție decât una săvârșită din culpă, dar luând în considerare împrejurările concrete în care au fost săvârșite cele două fapte despre care vorbim, cred că e puțin mai gravă cea săvârșită de Ș.H.. Este simpla și umila mea părere domnule Cristi, nu cred că am spus o aberație atât de mare. :emo-yessir:

• Upvote 1
  • Downvote 1

bozo

Ba da, ai spus o aberatie destul de mare.

Pericolul social e inconparabil in cele doua cazuri, si de asta se tine cont cel mai mult.

ionutptk

Înțeleg, recidivistul prezintă un pericol social mai ridicat. Eu m-am gândit doar la rezultatul produs și din punctul ăsta de vedere le-am comparat. :emo-yessir:

• Upvote 1
  • Downvote 1

bozo

Acum am vazut ca am scris inconparabil, am gresit, nu sariti pe mine :))

Ionuttk, o sa vazi ca e mult mai comlicata munca de politie fata de ce inveti in scoala. De cele mai multe ori nu conteaza prejudiciul sau atingerile facute cat conteaza modul in care s-a comis fapta, forma vinovatiei, premeditarea, pericolul social, etc.

• Upvote 1