Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

VictorL

pai stai ca exista o exceptie.putea sa traga si fara somatie.

daca atacul este exercitat prin surprindere asupra politistului sau asupra unei alte persoane, precum si pentru retinerea infractorilor care ripossteaza cu arme albe sau de foc, daca lipseste timpul necesar pentru somatie.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Haideţi să le acordăm măcar noi puţin credit colegilor noştri!

Ştiu că putea să tragă imediat, fără somaţie, etc Dar să nu uităm că o astfel de decizie nu o iei cu aceeaşi uşurinţă cu care un infractor scoate sabia şi taie pe cineva. Tocmai asta e diferenţa dintre noi şi infractori. Poliţiştii au discernământ, ei pot prevedea consecinţele unei astfel de decizii şi au o mai mare stăpânire de sine, deci nu se pierd cu firea şi nu mai judecă, ca în cazul derbedeilor.

Nu e uşor să iei decizia de a împuşca o persoană, mai ales dacă avem în vedere antrenamentele şi pregătirea anterioară pentru astfel de situaţii de care beneficiază poliţistul român. :clip:

• Upvote 4
  • Downvote 1

maxu08

asta nu este ultraj, este tentativa de omor. 15 ani ar fi utili ptr limpezirea gindirii.

• Upvote 3

Cristi

E bine ca a tras, mai ales ca derbedeul a injunghiat-o pe colega noastra. Plus de asta, niciunul dintre noi nu am fost la fata locului si degeaba ne dam cu parerea, intrucat nu stim circumstantele exacte de producere a evenimentului. Derbedeul merita un glont in cap, nu in picior.

Catalin

Sau cel mai bine ar fi fost cu două în piept şi unul în ... (ştiţi şi voi foarte bine) şi statul scăpa de cheltuieli inutile. Oricum un astfel de individ nu mai poate fi recuperat, la fel cum nu poate fi bănuit că a fost ceva fără intenţie.

Dar la noi, scursurile societăţii încă au mai multe drepturi decât oamenii normali şi în plus repet, nu e aşa uşor să iei o astfel de decizie.

Sincer nu cred şi sper ca cercetările să se facă în mod obiectiv şi cu celeritate, iar colegii noştri să nu aibă vreo problemă, dar sunt sigur că dacă ar fi tras cum spuneam mai sus, cu siguranţă apărea vreun procuror mai catolic decât Papa, care să despice firul în patru şi să spună că nu i s-a dat ăluia posibilitatea de a înceta, etc, etc

Dan

Mereu am spus că infracţiunea de tentativă de omor este puţin superficial tratată în România. Din moment ce a existat intenţia clară de a lovi cu un cuţit un poliţist care se afla acolo pentru a restabili ordinea de drept clar că ar trebui să fie luată în calcul şi această infracţiune. La noi trebuie să aşteptăm să vedem dacă moare omul întâi.

arcan

Evident Catalin.Discutam tehnic, nu critic sau la modul negativ.

Acum, mai am o nelamurire dupa ce am vazut reportajul maretilor protevisti: Purtatorul de cuvand al IPJ a zis cam asa: Politistul l-a somat, ala venea.A tras un foc de avertisment, dar ala venea in continuare.A tras un glont in piciorul aluia, dar ala nu s-a oprit.Politistul a mai tras un foc de avertisment !?? si pentru ca ala tot venea chiar si dupa doua focuri de avertisment separate de un glont in picior, i-a mai tras doua gloante in burta infractorului.

Acum ori eu nu am priceput bine, ori purtatorul nu a zis bine.

Nelamurirea mea rezida din faptul ca politistul dupa ce l-a impuscat pe individ in picior, vazand ca nu a fost suficient un glont, a decis sa mai traga (buna decizie). Dar a inceput cu un ..alt foc de avertisment..??

Mentionez ca eu personal nu am fost in situtaia sa trag asupra unui om pana acum.Si vreau sa inteleg ce a simtit colegul nostru.

Legenda: ,,ala,, = atacatorul

Edited by arcan

bozo

mai mult ca sigur exista diferente intre stire si realitate. Stirea pleaca de la cateva informatii+completari ale jurnalistilor si incadrari ale infrantiunii facute de ei.

Ceea ce e de retinut: Nimanui nu ii mai e frica nici de politie, nici de pistol, nici de repercursiuni.

Calibrul nu are putere de oprire, daca tragi in picior si nu atingi bine un os, pe care glontul sa il fragmenteze ca sa nu se mai poata deplasa, atacatorul are destul timp sa te "felieze".

E nevoie de noi reguli de tactica, armament si dotare corespunzatoare.

Pana nu se pierd cateva vieti nu ia nimeni masuri...

arcan

Din cate stiu, nici para de 9mm nu este suficient sa opreasca un om daca nu loveste un centru vital..Asta este motivul pentru care FBI si mai cativa smecheri oficiali americani au trecut la calibrul 10 mm pe langa calibrele lor traditionale...

Deci ce sa mai vb de 7,65 mm, gloante care in cazul Sasa Disici au ramas in portierele masinii trecand doar prin tabla, si oprindu-se in fetele de usi...

p.s.

treaba cu focurile de arma in aer si in plin a spus-o purtatorul de cuvant, recte Insp pr. Lohon.Nu ziaristii...

Edited by arcan

Catalin

E nevoie de noi reguli de tactica, armament si dotare corespunzatoare.

Corect!

Cred că e nevoie de nişte prevederi legale care să spună clar că orice individ este obligat să se supună necondiţionat somaţiilor poliţistului, indiferent că are sau nu dreptate. Iar în cazul nesupunerii cererilor poliţistului, legea să dea dreptul folosirii armamentului sau a altor mijloace de imobilizare. Nişte reguli simple şi eficiente, nu stufoase şi încărcate cu tot felul de prevedri interpretabile.

Pentru că problemele NU se rezolvă acolo în stradă! Se merge la secţie, unde există posibilitatea să fie asistat de avocat, etc şi abia acolo se pot rezolva divergenţele într-un mod legal şi civilizat.

bozo

Arkan mai e o varianta: Are putere de oprire mare, si de penetrare mica, nu trece prin corp sa mai raneasca pe altcineva.

Catalin ai dreptate. Mie imi place modelul american. Daca nu te supui politistului iti asumi riscul de a fi ranit/omorat.

Catalin

Poliţista înjunghiată a fost operată şi chiar dacă i-a fost atins plămânul, este stabilizată şi medicii spun că îşi va reveni.

Medicii de la spitalul de urgenţă din Drobeta Turnu Severin, care l-au operat pe derbedeu, îi dau şanse aproape minime de supravieţuite. Conducerea spitalului din Mehedinţi încearcă acum să găsească o clinică privată din Timişoara unde să-l transporte pe bărbatul de 50 de ani împuşcat, pentru a-i fi salvată viaţa.

arcan

Merita sa i se salveze viata?

In alta ordine de idei, hallow point nu este permis in Romania.Din cate stiu ai nostri il considera in categoria gloantelor dum-dum.

Am doua colege care au fost in state acum un an.Mi-au zis urmatoarea chestiune, referitoare la politiste: conform legii(nu stiu daca din statul ala sau federale) femeia politist are un singur mod de a riposta unui atac : foloseste lethal force...adica cu arma.

bozo

HP e in anexa la categoria A. E interzis pentru civili.

arcan

Am inteles.Dar este permis pentru politie? Scrie undeva acest lucru? Eu nu am auzit de politisti cu munitie de serviciu hallow point...Cred totusi ca Acvila avea, dar ei nu erau tocmai politisti...

Motoboom

Medicii de la spitalul de urgenţă din Drobeta Turnu Severin, care l-au operat pe derbedeu, îi dau şanse aproape minime de supravieţuite. Conducerea spitalului din Mehedinţi încearcă acum să găsească o clinică privată din Timişoara unde să-l transporte pe bărbatul de 50 de ani împuşcat, pentru a-i fi salvată viaţa.

Putin imi pasa ce se intampla cu jigodia,daca moare...sa se duca, daca nu, parnaie cat mai lunga! Il felicit pe colegul nostru care a tras in cutitas si ar fi bine daca mai multi politisti i-ar urma exemplul !

Edited by eti

bozo

institutiile statului au legal voie la tot ce e in categoria A. Oricum, nu cred ca intereseaza pe nimeni siguranta noastra.

Cat despre jigodie, pacat ca se cheltuie bani si resurse pe el.

• Upvote 1

Elvis

Poate Dumnezeu va face dreptate .

Oare ce simte acum mama politistei injunghiate?

Cat va dura recuperarea colegei noaste ?

bozo

rog colegii care o cunosc sau pot face rost de numarul ei de telefon sa ii spuna ca suntem alaturi de ea, si ii dorim sa se recupereze cat mai repede. Conteaza mult asta.

Si sa o intrebe si daca are nevoie de ceva, poate o putem ajuta.

• Upvote 3

Marius

Sustin ideea lui Bozo. Poate colegii de le IPJ Mehedinti ne pot ajuta.

• Upvote 1

Dan

Din câte am văzut, colega noastră bestkyky este de la IPJ Mehedinţi, poate ne ajută ea. Susţin şi eu această iniţiativă.

teolucian63

Haideţi să le acordăm măcar noi puţin credit colegilor noştri!

...

Nu e uşor să iei decizia de a împuşca o persoană, mai ales dacă avem în vedere antrenamentele şi pregătirea anterioară pentru astfel de situaţii de care beneficiază poliţistul român. :clip:

Buna ziua tuturor! Asa este Catalin! Nu este usor sa iei decizia de a impusca o persoana...mai ales in vremurile noastre! La ora asta nu se incearca decat incriminarea politistului pe clisee gen"nu te-ai orientat la fata locului, ai analizat toate posibilitatile, etc." ...

Revin si va amintesc cazuri in care politistii care au folosit armamentul din dotare, perfect legal, au fost tarati prin tribunale, ori arestati si consider ca este normal in aceste conditii sa te gandesti de 2-3 ori inainte sa tragi in plin!!!

Problema este mult mai grava decat pare, suntem aproape de "viciu de autoritate" daca pot sa spun asa, poate nu m-am exprimat bine...nu prea mai insemnam nimic pentru infractori, asta fiindca nu suintem sustinuti de lege, de mass-media, de ministru, chiar de presedinte....

Dupa acest ultraj clar, ia sa iasa ministrul pe sticla, ia sa iasa primul procuror, ia sa iasa presedintele si sa spuna toti la unison ca asa nu se mai poate, asta va fi raspunsul politiei de acum incolo pentru cei care incalca legea si savarsesc ultraje asupra politistilor( cu conditia sa se tina de cuvant)...dar este un vis....cum ar fi atunci Romania, ar mai sufla vreun nenorocit in fata politistului? Va asigur ca nu!

Tot respectul pentru colegii implicati, multa sanatate pentru fata care a ales meseria asta grea si la nici 25 de ani a fost pusa in situatia de a fi injunghiata de un nenorocit(sa-i dea Dumnezeu putere sa treaca peste aceasta incercare!!!) si sper din tot sufletul ca politistul care a tras cu arma sa nu treca prin "furcile caudine" si sa fie sustinut de conducerea IPJ-ului si a politiei!!!

Catalin

rog colegii care o cunosc sau pot face rost de numarul ei de telefon sa ii spuna ca suntem alaturi de ea, si ii dorim sa se recupereze cat mai repede. Conteaza mult asta.

Si sa o intrebe si daca are nevoie de ceva, poate o putem ajuta.

Susţin şi eu această iniţiativă. :good:

Măcar noi între noi să ţinem şi să avem grijă unii de alţii. Pentru că trăim nişte vremuri fără precedent pentru poliţiştii români.

bestkyky

Din pacate cunosc prea putine amanunte in legatura cu acest eveniment. Tot ce am aflat, am aflat din zbor, dar pana maine seara am sa incerc sa iau legatura cu coleg noastra si sa ii transmit ca suntem alaturi de ea. Imi pare rau ca nu v-am putut oferi mai multe detalii momentan.

• Upvote 4

Leonidas67

Nu văd nicio diferenţă între ce era Chicago în trecut şi ce este Turnu Severin azi. Şi parcă văd că o să dea peste un judecător care-l condamnă la 1 an cu suspendare. Adica daca eu injur un politist si asta vine sa bage cutitu in el, suntem judecati amandoi pentru ultraj?

Daca asta nu e tentativa de omor, atunci eu sunt popa! Si nu, nu sunt... popă !

Ultraj???? tentativa de omor!! Şi e bine ca a reactionat colegul ei (probabil socat de nu a nimerit foarte bine din 7 gloante) dar politistii ar trebui trimisi la cursuri de tir permanent si cursuri unde sa-i invete cum sa actioneze dur cand au de a face cu asemenea criminali asa cum e in state. Inteleg ca e vorba de o comuna dar sa trimiti o politista si un agent cand in incident sunt implicati mai multi infractori nu mi se pare normal. Oricat de norocoasa e tanara tot va avea probleme de sanatate din cauza aceasta. Politistii romani trebuie sa actioneze cu duritate in aceste cazuri de atacuri armate ale infractorilor. Şi nu in ultimul rand acei criminali trebuiau somati sa stea pe burta cu fata la pamant inainte de a incepe sa le puna catusele si daca unul se misca sa fie impuscat. numai asa se vor pune la respect toti criminalii care acum fac legea la noi.

Nu in ultimul rand, cu parere mare de rau pentru ce a patit tanara, am citit cu mare curiozitate cand am citit ca agresorul a fost impuscat. Si foarte mare mi-a fost dezamagirea cand vad ca agresorul nu e mort din 7 gloante. Ma rog, din 3! A injunghiat un politist, ce dracu! Acum impart patul de spital?

Daca dupa primele gloante nu s-a potolit, urmatorul trebuia in cap. Iar eventual cei care mai erau participanti la scandal, sa ia si ei cate unul si ei sa fie cei raniti. Doar asa pentru ca au cauzat injunghierea unui politist! Imobilizarea infractorului trebuie facuta depinzand de gravitatea faptei pana la impuscarea in cap si eliminarea lui. Felicitari politistului pt. atitudine si multa sanatate colegei lui. Iar cutitarului ii doresc ce i-a dorit el politistei lovind-o cu cutitul. NU AR FII NICI O PAGUBA PT. ROMANIA DACA NU AR MAI FII ACEST INFRACTOR. Una din masurile obligatorii pentru politie este doatarea lor cu pistoale serioase de ultima generatie, Glock sau Colt, ati avut ocazia sa vedeti cam cum intimideaza un pistol mare la braul politistului? Primul efect, atunci cand vezi un pistol imens, este sa bati in retragere. Cu actualele pistoale, cu proasta lor reputatie, nu mai infricosezi pe nimeni. Trebuie schimbata procedura, in caz de scandal politia sa strige culcat iar daca nu te conformezi, sa traga in aer si ulterior daca nu te conformezi la picioare, sa vezi atunci indiferent cine esti cum te conformezi. Pai ce inseamna asta sa stai la discutii cu politia , sa pui mana pe el, sa-l impingi etc.

Apropo ... băieţii, colegii acestei poliţiste ce mai aşteptaţi ? Faceţi bine şi intraţi pe pagina noastră ,, Ştiţi voi care '', şi daţi-nii acolo pe toţi care au participat ! Ce dracu... fac cu tensiunea când văd starea asta de Dolce vaniente festina lente. Şefii ne f... pe de-o parte iar ciumpalacii pe de alta parte ! Mă p... pe ele de proceduri daca astea se mai pot numi asa, atata timp cât viaţa mea sau a colegilor este pusă în pericol !

Edited by Leonidas67
  • Upvote 1