Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Cristi

Incredibil aşa ceva... 

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

razvan0209

In SUA treceau de la botez direct la pomana..

• Upvote 2

rustic

Iar parlamentarii nostrii daca ar citi aceste articole ar spune cam asa:,, Auzi ma ce-ti e si cu astia(politisti) se vaita ca au luat cateva lovituri de lant peste cap,parca nu au mai luat sau nu vor mai lua si de acum inainte, cand noi suntem preocupati de adevaratele probleme, sa convigem cat mai multa lume sa mearga la vot pe 25.05.2014 sa avem locurile calde asigurate in parlamentul european.,,

Nu avem si nu vom avea o POLITIE puternica si respectata asta si datorita noua pentru ca ii toleram zi de zi si nu punem piciorul in prag hotarat.

• Upvote 4

mosul

Magistratii Judecatoriei Timisoara au decis ca cei 3 batausi sa primeasca mandate de arestare pentru 29 de zile, pentru ultraj in forma continuata si loviri si alte violente. 

http://www.opiniatimisoarei.ro/politisti-batuti-in-complexul-studentesc-din-timisoara-au-intervenit-sa-opreasca-un-conflict-la-o-petrecere-foto/17/05/2014/

Cel putin asa zic cei de la aceasta redactie.

• Upvote 2

rnikolae

Vedem maine ce se hotaraste cu cei trei jegosi!!Maine au contestatie la masura arestului preventiv...Oricum de afectat nu sant afectati mai deloc,au ramas la fel de tupeisti si nesimtiti.Mai rau ,se mai gaseste si cate un coleg frustrat care le da apa la moara acestor gunoaie (de genul "bine ati facut ca astia sunt angajati numai pe pile si stau la spaguiala toata ziua ") si astea sa le auzi chiar de la un specimen de la care ai pretentia ca-ti este coleg......

rnikolae

E bine!Au ramas in arest in continuarea cele trei specimene ....acum sunt victime....cica ! :emo-box:

iav

adev.ro/n63sw6

„Adrian Zglobiu, bărbatul care l-a scuipat pe preşedintele Traian Băsescu, a fost reţinut de poliţiştii constănţeni pentru 24 ore. Fapta bărbatului a fost încadrată la articolul din codul penal care prevede pedepsele pentru "loviri şi alte violenţe şi ultraj".

Ancheta în dosarul ultrajului prezidenţial are primul rezultat. Adrian Zglobiu, bărbatul care l-a scuipat pe Traian Băsescu, va petrece 24 ore după gratii şi riscă arestarea preventivă. Audierile lui Zglobiu au durat aproape 12 ore. Individul a fost purtat de la sediul IPJ Constanţa la secţia de psihiatrie de la Palazu Mare a Spitalului de Urgenţă pentru a fi expertizat de un medic psiholog. Pentru că ipoteza unei boli de acest gen nu a fost dovedită, individul a fost dus în faţa procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanţa. Anchetatorii au decis că bărbatul a avut discernământ atunci când a comis fapta aşa că au dispus reţinerea lui pentru 24 ore. 

Audierile lui Zglobiu au durat aproape 12 ore. Individul a fost purtat de la sediul IPJ Constanţa la secţia de psihiatrie de la Palazu Mare a Spitalului de Urgenţă pentru a fi expertizat de un medic psiholog. Pentru că ipoteza unei boli de acest gen nu a fost dovedită, individul a fost dus în faţa procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanţa. Anchetatorii au decis că bărbatul a avut discernământ atunci când a comis fapta aşa că au dispus reţinerea lui pentru 24 ore.  În cursul zile de 24 mai, Adrian Zglobiu a reuşit să penetreze cordonul de SPP-işti din suita preşedintelui Traian Băsescu şi l-a scuipat pe şeful statului în momentul în care acesta cobora de pe Nava-şcoală Mircea. Preşedintele se afla în Portul Constanţa la invitaţia organizatorilor Regatei Mării Negre - competiţia care a adus în România 13 veliere. Adrian Zglobiu a fost imediat pus la pământ de angajaţii Serviciului de Protecţie şi Pază şi apoi a fost ridicat de jandarmii de la Brigada Mobilă Constanţa şi dus la sediul Inspectoratului de Poliţie. Iniţial, Zglobiu a susţinut că Băsescu ar fi vinovat de moartea tatălui şi a surorii sale, fostă membră a Partidului Democrat Liberal. Ulterior, bărbatul a susţinut că nu ştie de ce a făcut acest gest şi ce a fost în capul lui. Bărbatul de 39 ani nu are un loc de muncă stabil. El a fost audiat timp de 12 ore de poliţişti sub supravegherea unui procuror, iar la finalul anchetei, oamenii legii au cerut reţinerea lui pentru 24 ore.  La ieşirea din sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, Adrian Zglobiu a declarat că singurul său regret este acela că nu a emigrat din România.  "După ce a vândut o flotă vrea cântece patriotice să-i cânte în faţă, poezii? Regret că nu am emigrat din România. Că am fost prea fraier că am rămas", a spus Zglobiu. Avocata din oficiu a lui Adrian Zglobiu a declarat că fapta bărbatului este încadrată la articolul din Codul Penal care pedepseşte infracţiunea de "loviri şi alte violenţe şi ultrajul". Zglobiu a declarat că "fapta nu a fost una cu premeditare şi că ultrajul a fost o acţiune mânată de un instinct de moment. La audieri a spus că-i pare rău." Dacă va fi găsit vinovat, Adrian Zglobiu riscă o pedeapsă cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.”

Dacă scuipa un polițist nu era nimic. Nici măcar amendă nu lua.

• Upvote 3

BGeorge

"Scandal de proporții la Baia Mare, doi poliţişti au fost bătuţi cu bâtele de ţigani în timp ce încercau să identifice nişte hoţi de fier vechi. A fost nevoie de intervenţia mascaţilor şi a jandarmilor pentru a calma spiritele.

Poliţiştii au ajuns la spital. În urma altercaţiei, şi maşina de serviciu a agenților a fost avariată.

Ţiganii din zona Pirita din Baia Mare au luat foc atunci când poliţiştii s-au interesat de hoţii de fier vechii. Agenţii stăteau de vorbă cu o fată când romii au tăbărât pe ei și i-au atacat cu bâte şi cu pietre. Ei spun că, de fapt, poliţiştii i-ar fi agresat pentru că erau băuţi.

A fost nevoie de intervenţia mascaţilor ca să îi salveze pe poliţişti de furia ţiganilor.
Maşina de serviciu a agenților a fost distrusă. Geamurile au fost sparte, iar capota şi uşile avariate.

Poliţiştii au fost duşi cu salvările la spital. Unul dintre ei a fost lovit la cap.

Agresorii au fugit şi s-au ascuns în tufişurile de pe marginea căii ferete. Doi dintre ei au fost însă găsiți şi au fost duşi la poliţie pentru audieri. Cazul a intrat în atenţia procurorilor."

sursa VoceaTransilvaniei

anyy

Dar ce parere aveti de neluarea niciunei masuri de ultraj in cadrul unui post de politie??si neanuntarea procurorului de catre sefi???

coosstti

Nu ar fi prima data si nici ultima, depune tu plangere la Parchet!

rustic
  • Am vazut acum cateva zile, la tv, niste iubitori de animale care, deranjati de politie cand bateau niste hingheri, s-au dat la baietii in uniforma. Un oligofren statea frunte in frunte cu un agent de politie, strigand ceva de genul "Si ce-o sa-mi faci, ma?". 
  • Mi-am adus aminte si de politistul ala care a cedat nervos si a batut o fetiscana schizofrenica de 13 ani, pe care o retinuse de 20 de ori, fiind eliberata de fiecare data, si care era implicata intr-o crima. A ramas pe drumuri.
  • Azi, la Ploiesti, un dement care arunca cu pietre in trecatori de pe casa, a aruncat cu acid sulfuric intr-un politist. Ars pe fata si pe brat, politistul a ajuns la Chirurgie Plastica, iar dementul are dosar pentru ultraj.

Si e ceva in neregula cu toate chestiile astea. Cumva, politistul roman a ajuns prostul satului. Pielea p----.

• Daca bate, ca de ce bate.
  • Daca impusca, ca de ce impusca.
  • Daca face dosar vreunui smecher, ajunge sa dirijeze circulatia intr-un sat din Baragan.
  • Daca ia carnetul vreunui politician baut, adio avansare in umatorii 10 ani. 

Numai interlopii si infractorii ii plac. Lor le convine existenta politistului timorat, cenzurat de o lege tampita si de un stat cretin. 

Imaginati-va cele trei faze de mai sus, dar in SUA, Germania sau Anglia. 

• Iubitorul de animale ar fi mancat o bataie crunta, ar fi fost urcat intr-o duba, legat, dus direct in fata unui judecator si condamnat la minim 6 luni de inchisoare pentru ultraj.
  • Politistul bataus n-ar fi avut pe cine sa bata, pentru ca dementa aia mica ar fi fost internata de mult.
  • Asta care a aruncat cu acid sulfuric intr-un politist de la trupele speciale n-ar fi fost acuzat de ultraj. Ar fi fost mort, ciuruit pe loc de colegii mascatului.

Da, printre politisti avem si spagari, si cretini, si betivi, si santajisti, si lideri de grupari interlope. Avem si incompetenti numiti pe criterii exclusiv politice. Dar nu putem sa-i lasam pe toti politistii, inclusiv aia buni, in stadiul asta, cu atat de putina protectie legislativa, mai ales in cazul infractorilor violenti.

Ca nu zice nimeni ca e ok ca un politist sa-i traga un pumn in gura lui Sorin Ovidiu Vantu, pentru ca a furat bani prin banci. Dar in cazul unuia care agita o arma, care a injunghiat un om, sau care a lovit un ofiter, dati-i voie politistului sa-l bata ca pe covor si sa-i traga un glont in cap daca se vaita ca-l doare. 

Altfel, suntem singuri in fata invadatorilor.

SURSA: http://bogdanstoica.ro/blogul/item/20209-cui-folosesc-politistii-pulii-mie-nu

Edited by rustic
  • Upvote 10
  • Downvote 1

Cristi

Poliţistă înjunghiată în autobuzul 104 din Capitală

O poliţistă a fost internată de urgenţă, marţi, după ce a fost înjunghiată în umăr de o femeie, în autobuzul 104 din Capitală, potrivit unor surse din Poliţie. Conform surselor citate, poliţista, în vârstă de 24 de ani, care lucrează la Secţia 8, se afla în timpul liber, în autobuzul 104, unde a văzut o femeie care agita un briceag.

Poliţista a decis să intervină, moment în care agresoarea ar fi ridicat briceagul deasupra capului şi a lovit-o pe tânără. Aceasta s-a ferit, însă briceagul i s-a înfipt în umăr.

Agresoarea a fost imobilizată după intervenţia unui bărbat aflat în autobuz, poliţist la Secţia 23, care de asemenea era în timpul liber.

Poliţista rănită a fost transportată de urgenţă la Spitalul Sfântul Pantelimon, iar agresoarea a fost dusă la Secţia 8 pentru a fi audiată.

Sursa : mediafax.ro

Această postare ar fi mers pusă şi la secţiunea "politişti de care suntem mândri". Chiar dacă era în timpul liber, colega noastră şi-a îndeplinit din plin obligaţiile legale, deşi putea să stea şi să se uite, fără să o ştie nimeni. Felicitările mele!

• Upvote 4

rustic

DEZVĂLUIRI CUTREMURĂTOARE despre viaţa de poliţist în Ferentari: "Suntem zilnic MUŞCAŢI, bătuţi, sau alergaţi cu DRUJBA!"

Fiecare zi în care un agent de poliţie de la Secţia 24 din Ferentari iese pe teren poate fi şi ultima din viaţa lui. Aici, nivelul infracţional este atât de ridicat încât este aproape imposibil să faci faţă. "În Ferentari sunt 80% romi şi restul, persoane neşcolarizate, cu probleme sociale deosebite, acolo se consumă alcool excesiv şi toate duc la creşterea delincvenţei. Acum s-a schimbat Codul penal şi ai voie să porţi cuţit la tine pe stradă, dar nu în mijloace de transport în comun, la manifestaţii publice sau pe stadion. Din momentul ăsta, romii umblă cu săbii, topoare la ei, bâte şi nu ai ce să le mai faci. De la a purta arma albă la tine şi până la a o folosi e un pas foarte mic. Pe un coleg l-a muşcat infractorul şi nu i-a făcut nimeni nimic, s-a dus pe ultraj şi i-a dat cu suspendare, altul a muşcat trei poliţişti. Zilele trecute, ne-am dus, eu şi un coleg, la un scandal în familie şi ăla ne-a invitat înăuntru şi a ieşit după colţ cu drujba. Colegul meu a alergat în faţa lui, ca momeală, şi eu m-am strecurat să-i scot drujba din priză. Aproape zilnic sutem muşcaţi, bătuţi şi tăiaţi de infractori. Avem zone în Ferentari în care patrulăm prin blocuri ca pe stradă, pentru că se omoară pe scările blocului în fiecare zi şi noapte şi trebuie să stai între ei. Scoate sticla de benzină şi se duce să-i dea foc concubinei, amantei sau soacrei", ne spune Alexandru Găitan, agent-şef la Secţia 24, Ferentari.

Anchetaţi şi hărţuiţi de Parchete

Poliţiştii se plâng că legea nu le permite să intervină în cazul infracţiunilor. "Legile sunt foarte permisive. Degeaba te duci la el la uşă dacă nu ai ce să-i faci. Noi suntem în faţa uşii şi ăla urlă înăuntru, nu am cum să-i sparg uşa, că nu-mi dă voie legea, se pot omorî înăuntru. Am avut un caz în care au dat telefon la poliţie şi nu s-a putut intra în scara blocului respectiv, am încercat la interfon la toţi vecinii, dar nu ne-a deschis nimeni uşa şi ăia s-au omorât în casă. Cu toate că legea spune că poliţistul poate să intervină în cazul în care viaţa cuiva este pusă în pericol, pe partea cealaltă te ia şi îţi zice că nu ai procedat corect, că nu e legal şi te trezeşti la puşcărie. Noi, de exemplu, ne ducem la faţa locului şi luăm persoana bătută de acolo, iar agresorul se răzbună pe noi şi sună la 112 şi spune că l-au bătut poliţiştii. Automat, sunt anchetaţi poliţiştii care au fost la faţa locului, că l-au lovit sau nu, tot se deschide o anchetă. Asta înseamnă plimbări la Parchet, la Poliţia Capitalei, la sector ca să-ţi dovedeşti nevinovăţia, iar asta se întâmplă în timpul liber. Iar acuzaţiile nefondate împotriva noastră, urmate de anchete ale Parchetului pentru purtare abuzivă sunt foarte frecvente, iar asta ne demoralizează", a mai povestit agentul-şef Alexandru Găitan.

"Maşinile sunt nefuncţionale şi suntem în secolul XXI, nu pot să mă duc cu calul să strâng toţi nebunii la secţie.", Alexandru Găitan, agent-şef, lider Sindicatul Național al Polițiștilor și Vameșilor "Pro Lex", Secția 24

"Am avut, în 2009, o serie întreagă de poliţişti care au venit din şcoală şi şi-au dat demisia când au văzut despre ce este vorba în teren." Alexandru Găitan, agent-şef, lider Sindicatul Național al Polițiștilor și Vameșilor "Pro Lex", Secția 24

90% din maşini, defecte

Agentul-şef Alexandru Găitan susţine că 90% din autoturismele secţiei sunt nefuncţionale. "Sunt multe maşini cu care nu putem depăşi 30 de km la oră, că fac stânga-dreapta, unele scot un zgomot infernal din cauza rulmenţilor că nu poţi să-ţi auzi colegul, au capete de bară rupte, nu au pivoţi, bascule, saboţi la frâne, sunt terminate. Au ajuns un pericol nu numai pentru noi, dar şi pentru participanţii la trafic. Reparaţiile care au fost făcute până acum s-au făcut cu bani din buzunarele noastre, pentru că fără maşini nu ne putem executa serviciul. Trebuie să alergi după hoţi, trebuie să-i cari, trebuie să transporţi bolnavii psihic şi toţi beţivanii. La secţie nu avem camere de triere şi trebuie să-i legăm de gard, de scaune", ne-a precizat Alexandru Găitan.

Închisoare cu suspendare pentru ultraj

"Am avut un caz când ne-am dus timp de doi ani cu schimbul 20 de inşi la Parchet sau la tribunal pentru un ultraj. Un poliţist a fost lovit în cap cu un pendular de tăiat lemne, avea şi lama scoasă, dacă îi intra în ochi murea pe loc. I-a pus viaţa în pericol poliţistului, o zi după lovitură a delirat, era pe altă lume, dar instanţa a decis că nu este aşa şi i-a dat ăluia doi ani cu suspendare. Văzut din afară, zici fir-ar al dracului de poliţist, mi-a dat amendă, lasă că-l fac eu pe el. Toţi se uită la noi şi spun mamă, ce frumos sunt îmbrăcaţi poliţiştii. E o uniformă de tot rahatul, nu se potriveşte nicio mărime, trebuie să te duci cu ea la croitor, materialul e foarte prost, vara te coci, te faci leoarcă, încălţămintea e o batjocură, o panaramă, nici nu te lasă cu altceva. Am pantofii de două luni de zile, deja s-au desfăcut şi sunt şi scumpi", ne mărturiseşte agentul-şef Alexandru Găitan.

"Peste 90% din poliţişti sunt din provincie, pentru că toţi bucureştenii văd despre ce este vorba şi nu se duc la Şcoala de poliţie, spun că de ce să se ducă, să ia salariu pentru înjurături şi bătaie?", Alexandru Găitan

SURSA: ziarulring.ro

bozo

Am lucrat 7 ani acolo...

• Upvote 6

bozo

Ziarul Ring spre deosebire de alte publicatii a dat importanta si problemelor politistilor, mai ales de la Sectia 24, Gaitan fiind lider de sindicat foarte activ are libertatea de a spune unele probleme presei.

O sa incerc sa dau cateva exemple:

http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/233181/2014/Politistii-AU-RUPT-TACEREA-si-au-DEZVALUIT-PROBLEMELE-de-la-sectiile-din-Capitala-

http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/235741/2014/Politistii-NU-mai-au-BANI-pentru-turnatori-

http://www.ziarulring.ro/stiri/5539/10-politisti-batuti-si-muscati-in-ferentari

Nu am mai pus si textul, pentru ca este foarte mult.

Intr-adevar este o sectie grea, lipsa de personal si dotare corespunzatoare o face chiar foarte grea, insa acolo am avut si activitate buna. Aveam peste 60-70 de prinderi in flagrant in fiecare an, si prinderi serioase,de la furturi si talharii pana la detinere de cantitati mari de droguri, am avut chiar si talharie cu 10 autori. Chiar de curand am fost sa dau declaratie cu privire la modul in care au fost retinuti, de catre persoane care au vazut hoti numai la tv, chiar daca au trecut mai bine de 3 ani.

In concluzie, e greu cu infractorii, dar mai greu e cu unii sefi...

Angajaţi obligaţi să repare maşinile de serviciu din banii lor, jigniri din partea şefilor, combustibil insuficient pentru filaj sunt doar câteva dintre zecile de probleme semnalate de oamenii legii într-o scrisoare care a ajuns pe masa şefului Poliţiei Capitalei. După şapte zile... niciun răspuns. Lucrătorii din cadrul mai multor secţii de poliţie din Bucureşti au hotărât să reclame sindicatului ce îi reprezintă problemele majore pe care le întâmpină de mult timp şi care se pare că nu mai necesită amânare. Toate sesizările lor au ajuns, la scurt timp, pe masa directorului general al Poliţiei Capitalei, însă nu au primit niciun răspuns. "I-am sesizat problemele pe care le-am primit de la oameni, câteva dintre ele chiar cu iz penal. Noi am vrut să ne vedem cu el, dar dacă de o lună de zile nu a avut timp, i le-am semnalat în scris (n.r. - problemele), printr-o adresă", ne-a declarat Vasile Lincu, preşedintele Sindicatului Poliţiştilor şi Vameşilor, Pro Lex. Cartea şefului, vândută cu "strategie", retrasă după sesizare Printre problemele tragicomice sesizate de poliţişti în scrisoarea către comisarul-şef Mihai Pruteanu, se numără şi modalităţile folosite de şefii de secţii de a vinde cartea superiorului lor direct. "Şeful Poliţiei Capitalei a scris o carte pe care le-a dat-o subordonaţilor (n.r. - câteva exemplare) şi le-a zis «Ia vedeţi, care vrea să cumpere?». Şi şefii care au vrut să se afirme au zis: «Lasă, şefu’, că iau eu cinci şi le dau eu la secţie». Apoi ei s-au dus la secţii şi le-au spus oamenilor că «dacă nu le luaţi, atunci e paguba mea». Şi s-au pus bani. După ce oamenii au sesizat asta, a doua zi, a venit şeful de birou care le-a spus «daţi-mi cărţile înapoi acum, dacă aţi sesizat, dacă nu v-aţi ţinut gura» şi le-a dat banii înapoi", ne-a declarat Lincu. Copiii, duşi la şcoală cu autolaboratorul criminalistic La Secţia 22, conform scrisorii, "şeful secţiei dispune de autovehiculele aflate în dotare (…) la fel ca de bunurile pe care le are în proprietate personală, folosindu-le în interes personal pentru transportul copiilor la şcoală, la orele de gimnastică etc., în acest scop fiind folosit autolaboratorul criminalistic cu numărul de înmatriculare MAI ..., autovehiculul... În tot acest timp, autovehiculelor care sunt destinate executării de misiuni operative li se asigură carburant pentru 40-50 km pe tură". Nicio maşină disponibilă pentru "Ordine publică" Multe dintre nemulţumirile oamenilor legii se referă la maşinile din dotarea poliţiei. La Secţia 2, "niciun autovehicul aflat în dotarea Biroului de Ordine Publică nu mai este în stare de funcţionare. Secţia 24 - repararea autovehiculelor din dotare se face pe banii poliţiştilor; la Secţia 21 se semnalează lipsa pieselor de schimb şi a carburanţilor pentru autovehiculele din dotare (pentru 30 de autovehicule funcţionale sunt asiguraţi 2.800 l carburant)", se specifică în document. Mai mult, la Secţia 12, "nu există un vestiar care să fie destinat folosinţei exclusive de către poliţiste, fapt ce contravine principiilor şi normelor legale referitoare la prevenirea riscurilor profesionale, protecţia sănătăţii şi securitatea acestora", se arată în scrisoare. Puteţi citi întreaga listă a problemelor semnalate la nivelul secţiilor de poliţie pe www.ziarulring.ro. Punctul de vedere al Poliţiei Capitalei nu s-a primit până la ora închiderii ediţiei. "Acestea sunt sesizările punctuale ale oamenilor." - Vasile Lincu, Pro Lex "Secţia 6 Poliţie - Se solicită conducerea persoanelor la sediul secţiei pentru amprentare şi fotografiere, deşi, conform noului CPP, este necesară emiterea unei ordonanţe." - Conform documentului trimis Poliţiei Capitalei

Acest articol este proprietatea Ring Media Group şi este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare integrală sau parţială a conţinutului se poate face doar cu citarea sursei, astfel: pentru publicaţiile tipărite - Ziarul "ring", iar pentru publicaţiile online - http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/233181/2014/Politistii-AU-RUPT-TACEREA-si-au-DEZVALUIT-PROBLEMELE-de-la-sectiile-din-Capitala-
Angajaţi obligaţi să repare maşinile de serviciu din banii lor, jigniri din partea şefilor, combustibil insuficient pentru filaj sunt doar câteva dintre zecile de probleme semnalate de oamenii legii într-o scrisoare care a ajuns pe masa şefului Poliţiei Capitalei. După şapte zile... niciun răspuns. Lucrătorii din cadrul mai multor secţii de poliţie din Bucureşti au hotărât să reclame sindicatului ce îi reprezintă problemele majore pe care le întâmpină de mult timp şi care se pare că nu mai necesită amânare. Toate sesizările lor au ajuns, la scurt timp, pe masa directorului general al Poliţiei Capitalei, însă nu au primit niciun răspuns. "I-am sesizat problemele pe care le-am primit de la oameni, câteva dintre ele chiar cu iz penal. Noi am vrut să ne vedem cu el, dar dacă de o lună de zile nu a avut timp, i le-am semnalat în scris (n.r. - problemele), printr-o adresă", ne-a declarat Vasile Lincu, preşedintele Sindicatului Poliţiştilor şi Vameşilor, Pro Lex. Cartea şefului, vândută cu "strategie", retrasă după sesizare Printre problemele tragicomice sesizate de poliţişti în scrisoarea către comisarul-şef Mihai Pruteanu, se numără şi modalităţile folosite de şefii de secţii de a vinde cartea superiorului lor direct. "Şeful Poliţiei Capitalei a scris o carte pe care le-a dat-o subordonaţilor (n.r. - câteva exemplare) şi le-a zis «Ia vedeţi, care vrea să cumpere?». Şi şefii care au vrut să se afirme au zis: «Lasă, şefu’, că iau eu cinci şi le dau eu la secţie». Apoi ei s-au dus la secţii şi le-au spus oamenilor că «dacă nu le luaţi, atunci e paguba mea». Şi s-au pus bani. După ce oamenii au sesizat asta, a doua zi, a venit şeful de birou care le-a spus «daţi-mi cărţile înapoi acum, dacă aţi sesizat, dacă nu v-aţi ţinut gura» şi le-a dat banii înapoi", ne-a declarat Lincu. Copiii, duşi la şcoală cu autolaboratorul criminalistic La Secţia 22, conform scrisorii, "şeful secţiei dispune de autovehiculele aflate în dotare (…) la fel ca de bunurile pe care le are în proprietate personală, folosindu-le în interes personal pentru transportul copiilor la şcoală, la orele de gimnastică etc., în acest scop fiind folosit autolaboratorul criminalistic cu numărul de înmatriculare MAI ..., autovehiculul... În tot acest timp, autovehiculelor care sunt destinate executării de misiuni operative li se asigură carburant pentru 40-50 km pe tură". Nicio maşină disponibilă pentru "Ordine publică" Multe dintre nemulţumirile oamenilor legii se referă la maşinile din dotarea poliţiei. La Secţia 2, "niciun autovehicul aflat în dotarea Biroului de Ordine Publică nu mai este în stare de funcţionare. Secţia 24 - repararea autovehiculelor din dotare se face pe banii poliţiştilor; la Secţia 21 se semnalează lipsa pieselor de schimb şi a carburanţilor pentru autovehiculele din dotare (pentru 30 de autovehicule funcţionale sunt asiguraţi 2.800 l carburant)", se specifică în document. Mai mult, la Secţia 12, "nu există un vestiar care să fie destinat folosinţei exclusive de către poliţiste, fapt ce contravine principiilor şi normelor legale referitoare la prevenirea riscurilor profesionale, protecţia sănătăţii şi securitatea acestora", se arată în scrisoare. Puteţi citi întreaga listă a problemelor semnalate la nivelul secţiilor de poliţie pe www.ziarulring.ro. Punctul de vedere al Poliţiei Capitalei nu s-a primit până la ora închiderii ediţiei. "Acestea sunt sesizările punctuale ale oamenilor." - Vasile Lincu, Pro Lex "Secţia 6 Poliţie - Se solicită conducerea persoanelor la sediul secţiei pentru amprentare şi fotografiere, deşi, conform noului CPP, este necesară emiterea unei ordonanţe." - Conform documentului trimis Poliţiei Capitalei

Acest articol este proprietatea Ring Media Group şi este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare integrală sau parţială a conţinutului se poate face doar cu citarea sursei, astfel: pentru publicaţiile tipărite - Ziarul "ring", iar pentru publicaţiile online - http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/233181/2014/Politistii-AU-RUPT-TACEREA-si-au-DEZVALUIT-PROBLEMELE-de-la-sectiile-din-Capitala-

Lucrătorii din cadrul mai multor secţii de poliţie din Bucureşti au hotărât să reclame sindicatului ce îi reprezintă problemele majore pe care le întâmpină de mult timp şi care se pare că nu mai necesită amânare. Toate sesizările lor au ajuns, la scurt timp, pe masa directorului general al Poliţiei Capitalei, însă nu au primit niciun răspuns. "I-am sesizat problemele pe care le-am primit de la oameni, câteva dintre ele chiar cu iz penal. Noi am vrut să ne vedem cu el, dar dacă de o lună de zile nu a avut timp, i le-am semnalat în scris (n.r. - problemele), printr-o adresă", ne-a declarat Vasile Lincu, preşedintele Sindicatului Poliţiştilor şi Vameşilor, Pro Lex.

Lucrătorii din cadrul mai multor secţii de poliţie din Bucureşti au hotărât să reclame sindicatului ce îi reprezintă problemele majore pe care le întâmpină de mult timp şi care se pare că nu mai necesită amânare. Toate sesizările lor au ajuns, la scurt timp, pe masa directorului general al Poliţiei Capitalei, însă nu au primit niciun răspuns. "I-am sesizat problemele pe care le-am primit de la oameni, câteva dintre ele chiar cu iz penal. Noi am vrut să ne vedem cu el, dar dacă de o lună de zile nu a avut timp, i le-am semnalat în scris (n.r. - problemele), printr-o adresă", ne-a declarat Vasile Lincu, preşedintele Sindicatului Poliţiştilor şi Vameşilor, Pro Lex.

Poliţiştii AU RUPT TĂCEREA şi au DEZVĂLUIT PROBLEMELE de la secţiile din Capitală

Poliţiştii AU RUPT TĂCEREA şi au DEZVĂLUIT PROBLEMELE de la secţiile din Capitală 3337 afisari 20-03-2014 de Vlad Manolache Poliţiştii AU RUPT TĂCEREA şi au DEZVĂLUIT PROBLEMELE de la secţiile din Capitală Share on facebook Share on twitter Follow on Google+ 2 Angajaţi obligaţi să repare maşinile de serviciu din banii lor, jigniri din partea şefilor, combustibil insuficient pentru filaj sunt doar câteva dintre zecile de probleme semnalate de oamenii legii într-o scrisoare care a ajuns pe masa şefului Poliţiei Capitalei. După şapte zile... niciun răspuns. Lucrătorii din cadrul mai multor secţii de poliţie din Bucureşti au hotărât să reclame sindicatului ce îi reprezintă problemele majore pe care le întâmpină de mult timp şi care se pare că nu mai necesită amânare. Toate sesizările lor au ajuns, la scurt timp, pe masa directorului general al Poliţiei Capitalei, însă nu au primit niciun răspuns. "I-am sesizat problemele pe care le-am primit de la oameni, câteva dintre ele chiar cu iz penal. Noi am vrut să ne vedem cu el, dar dacă de o lună de zile nu a avut timp, i le-am semnalat în scris (n.r. - problemele), printr-o adresă", ne-a declarat Vasile Lincu, preşedintele Sindicatului Poliţiştilor şi Vameşilor, Pro Lex. Cartea şefului, vândută cu "strategie", retrasă după sesizare Printre problemele tragicomice sesizate de poliţişti în scrisoarea către comisarul-şef Mihai Pruteanu, se numără şi modalităţile folosite de şefii de secţii de a vinde cartea superiorului lor direct. "Şeful Poliţiei Capitalei a scris o carte pe care le-a dat-o subordonaţilor (n.r. - câteva exemplare) şi le-a zis «Ia vedeţi, care vrea să cumpere?». Şi şefii care au vrut să se afirme au zis: «Lasă, şefu’, că iau eu cinci şi le dau eu la secţie». Apoi ei s-au dus la secţii şi le-au spus oamenilor că «dacă nu le luaţi, atunci e paguba mea». Şi s-au pus bani. După ce oamenii au sesizat asta, a doua zi, a venit şeful de birou care le-a spus «daţi-mi cărţile înapoi acum, dacă aţi sesizat, dacă nu v-aţi ţinut gura» şi le-a dat banii înapoi", ne-a declarat Lincu. Copiii, duşi la şcoală cu autolaboratorul criminalistic La Secţia 22, conform scrisorii, "şeful secţiei dispune de autovehiculele aflate în dotare (…) la fel ca de bunurile pe care le are în proprietate personală, folosindu-le în interes personal pentru transportul copiilor la şcoală, la orele de gimnastică etc., în acest scop fiind folosit autolaboratorul criminalistic cu numărul de înmatriculare MAI ..., autovehiculul... În tot acest timp, autovehiculelor care sunt destinate executării de misiuni operative li se asigură carburant pentru 40-50 km pe tură". Nicio maşină disponibilă pentru "Ordine publică" Multe dintre nemulţumirile oamenilor legii se referă la maşinile din dotarea poliţiei. La Secţia 2, "niciun autovehicul aflat în dotarea Biroului de Ordine Publică nu mai este în stare de funcţionare. Secţia 24 - repararea autovehiculelor din dotare se face pe banii poliţiştilor; la Secţia 21 se semnalează lipsa pieselor de schimb şi a carburanţilor pentru autovehiculele din dotare (pentru 30 de autovehicule funcţionale sunt asiguraţi 2.800 l carburant)", se specifică în document. Mai mult, la Secţia 12, "nu există un vestiar care să fie destinat folosinţei exclusive de către poliţiste, fapt ce contravine principiilor şi normelor legale referitoare la prevenirea riscurilor profesionale, protecţia sănătăţii şi securitatea acestora", se arată în scrisoare. Puteţi citi întreaga listă a problemelor semnalate la nivelul secţiilor de poliţie pe www.ziarulring.ro. Punctul de vedere al Poliţiei Capitalei nu s-a primit până la ora închiderii ediţiei. "Acestea sunt sesizările punctuale ale oamenilor." - Vasile Lincu, Pro Lex "Secţia 6 Poliţie - Se solicită conducerea persoanelor la sediul secţiei pentru amprentare şi fotografiere, deşi, conform noului CPP, este necesară emiterea unei ordonanţe." - Conform documentului trimis Poliţiei Capitalei 8 zile au trecut de la momentul în care Pro Lex a făcut sesizarea către Poliţia Capitalei.

Poliţiştii AU RUPT TĂCEREA şi au DEZVĂLUIT PROBLEMELE de la secţiile din Capitală 3337 afisari 20-03-2014 de Vlad Manolache Poliţiştii AU RUPT TĂCEREA şi au DEZVĂLUIT PROBLEMELE de la secţiile din Capitală Share on facebook Share on twitter Follow on Google+ 2 Angajaţi obligaţi să repare maşinile de serviciu din banii lor, jigniri din partea şefilor, combustibil insuficient pentru filaj sunt doar câteva dintre zecile de probleme semnalate de oamenii legii într-o scrisoare care a ajuns pe masa şefului Poliţiei Capitalei. După şapte zile... niciun răspuns. Lucrătorii din cadrul mai multor secţii de poliţie din Bucureşti au hotărât să reclame sindicatului ce îi reprezintă problemele majore pe care le întâmpină de mult timp şi care se pare că nu mai necesită amânare. Toate sesizările lor au ajuns, la scurt timp, pe masa directorului general al Poliţiei Capitalei, însă nu au primit niciun răspuns. "I-am sesizat problemele pe care le-am primit de la oameni, câteva dintre ele chiar cu iz penal. Noi am vrut să ne vedem cu el, dar dacă de o lună de zile nu a avut timp, i le-am semnalat în scris (n.r. - problemele), printr-o adresă", ne-a declarat Vasile Lincu, preşedintele Sindicatului Poliţiştilor şi Vameşilor, Pro Lex. Cartea şefului, vândută cu "strategie", retrasă după sesizare Printre problemele tragicomice sesizate de poliţişti în scrisoarea către comisarul-şef Mihai Pruteanu, se numără şi modalităţile folosite de şefii de secţii de a vinde cartea superiorului lor direct. "Şeful Poliţiei Capitalei a scris o carte pe care le-a dat-o subordonaţilor (n.r. - câteva exemplare) şi le-a zis «Ia vedeţi, care vrea să cumpere?». Şi şefii care au vrut să se afirme au zis: «Lasă, şefu’, că iau eu cinci şi le dau eu la secţie». Apoi ei s-au dus la secţii şi le-au spus oamenilor că «dacă nu le luaţi, atunci e paguba mea». Şi s-au pus bani. După ce oamenii au sesizat asta, a doua zi, a venit şeful de birou care le-a spus «daţi-mi cărţile înapoi acum, dacă aţi sesizat, dacă nu v-aţi ţinut gura» şi le-a dat banii înapoi", ne-a declarat Lincu. Copiii, duşi la şcoală cu autolaboratorul criminalistic La Secţia 22, conform scrisorii, "şeful secţiei dispune de autovehiculele aflate în dotare (…) la fel ca de bunurile pe care le are în proprietate personală, folosindu-le în interes personal pentru transportul copiilor la şcoală, la orele de gimnastică etc., în acest scop fiind folosit autolaboratorul criminalistic cu numărul de înmatriculare MAI ..., autovehiculul... În tot acest timp, autovehiculelor care sunt destinate executării de misiuni operative li se asigură carburant pentru 40-50 km pe tură". Nicio maşină disponibilă pentru "Ordine publică" Multe dintre nemulţumirile oamenilor legii se referă la maşinile din dotarea poliţiei. La Secţia 2, "niciun autovehicul aflat în dotarea Biroului de Ordine Publică nu mai este în stare de funcţionare. Secţia 24 - repararea autovehiculelor din dotare se face pe banii poliţiştilor; la Secţia 21 se semnalează lipsa pieselor de schimb şi a carburanţilor pentru autovehiculele din dotare (pentru 30 de autovehicule funcţionale sunt asiguraţi 2.800 l carburant)", se specifică în document. Mai mult, la Secţia 12, "nu există un vestiar care să fie destinat folosinţei exclusive de către poliţiste, fapt ce contravine principiilor şi normelor legale referitoare la prevenirea riscurilor profesionale, protecţia sănătăţii şi securitatea acestora", se arată în scrisoare. Puteţi citi întreaga listă a problemelor semnalate la nivelul secţiilor de poliţie pe www.ziarulring.ro. Punctul de vedere al Poliţiei Capitalei nu s-a primit până la ora închiderii ediţiei. "Acestea sunt sesizările punctuale ale oamenilor." - Vasile Lincu, Pro Lex "Secţia 6 Poliţie - Se solicită conducerea persoanelor la sediul secţiei pentru amprentare şi fotografiere, deşi, conform noului CPP, este necesară emiterea unei ordonanţe." - Conform documentului trimis Poliţiei Capitalei 8 zile au trecut de la momentul în care Pro Lex a făcut sesizarea către Poliţia Capitalei.

bozo

A pus moderatorul si textul. Mai bine, ca articolele pot si sterse.

Catalin

Agentul Bambu din Voineasa

Aug 20, 2014 Scris de  Romeo POPESCU

10592886_786485968052170_257971348487928

În melosul popular din zona comunei Voineasa, aproape a ajuns o legendă seriozitatea şi exigenţa unui poliţist-agent, Bambu Ovidiu care îşi face cu constinciozitate datoria în timpul serviciului ordonat, sancţionând, după lege, chiar şi pe cei care sunt consideraţi „Dumnezeii" zonei.

Un caz alarmant, aflat în anchetă la Parchetul de pe lângă oraşul Brezoi, despre care se spune – anticipat - că va obţine NUP, s-a petrecut cu puţin timp în urmă.

Agentul Bambu a oprit o maşină plină cu brad tăiat dintr-o zonă a muntelui, şoferul Mihai Aurel Zăvoi neputând să justifice provenienţa copacilor şi legalitatea tăierii lor. În cabina maşinii se mai afla şi Ruse Nicolae Benone – patronul unei firme de exploatarea lemnului din Voineasa. Şoferul a recunoscut că nu are documente de însoţire a lemnului şi, pe acest fond, se spune că însoţitorul său s-a dat jos din maşină, i-a smuls poliţistului documentele din mână şi l-a luat de gât, ameninţându-l cu dezbrăcarea uniformei şi dispariţia sa fizică, comiţând un act cu violenţă.

Evident, omul legii nu s-a speriat, a făcut raport şi s-a adresat parchetului, "impetuosul" Ruse Benone având, acum, dosar penal. Se aude, însă, că procurorul Popescu (Pachetul din Brezoi) ar fi şi dat NUP cauzei, suport fiind nişte declaraţii mincinoase obţinute de la martori care nu au fost de faţă la incident. Împotriva şoferului Zăvoi Mihai Relu (lucrează la "Cascade Empire", firmă austriacă) şi a lui Ruse Benone, agentul Bambu ar fi făcut plângere pentru mărturie mincinoasă, fiind vizaţi şi cei doi martori invizibili aduşi de Ruse, primul dintre aceştia fiind consilierul local comunal Alexandru Buduleci – zis Excelentu' (unul din „jupânii" zonei Voineasa). De comiterea aceleiaşi infracţiuni este acuzat şi cetăţeanul Vlăsceanu Ion – zis Satana.

Interesante porecle au cei doi martori din dosar, semnificativele porecle fiind ancorate în comportarea şi faima celor doi „jupâni" din nordul judeţului. Articolul nostru se vrea a fi un semnal adresat Inspectoratului de Judeţean de Poliţie Vâlcea, pentru susţinerea şi protejarea agentului Ovidiu Bambu, aflat într-un iminent pericol de sfidare şi compromitere.

sursa: voceavalcii.ro

• Upvote 2

florin30

A dat cădelniţa şi tămîia pe sprayul paralizant! Preotul Georgian Alexe, din Costeşti, a ajuns astfel să dea cu subsemnatul în faţa oamenilor legii. Totul, după ce slujitorul Domnului, aflat luni-noapte în toiul unei petreceri, a fost rugat de doi poliţişti din oraş să dea muzica mai încet. Omul lui Dumnezeu, se pare, puţin „împărtăşit“, şi-a ieşit din fire. Ca să le vină de hac poliţiştilor care încercau să restabilească liniştea şi ordinea, a scos sprayul paralizant şi le-a dat în ochi. De la misiunea de la bal, poliţiştii s-au văzut nevoiţi să dea fuga la spital, pentru îngrijiri medicale.     16-1.jpg

Deşi ar trebui să facă faţă unor misuni mult mai grele, doi poliţişti din Costeşti au ajuns la spital, în noaptea de luni spre marţi, după întîlnirea cu un pre­ot căruia intenţionau doar să-i atragă atenţia că a dat muzica prea tare.

A dat cu subsemnatul la Parchet

Slujitorul Domnului, aflat la bairamul unui nepot, s-a înfuriat teribil. N-a reuşit cu vorbă bună, aşa cum îi sfătuieşte pe enoriaşi să se comporte în orice situaţie. A luat astfel un spray pa­ralizant şi şi-a făcut dreptate. Se pare că la petrecerea în care dracu’ şi-a băgat coada şi i-a încăierat pe preotul din Costeşti şi pe poliţiştii din oraş a mai participat şi un alt reprezentant al bisericii. Ieri însă doar preotul Georgian Alexe a ajuns la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Costeşti, să dea cu subsembnbatul pentru reacţia deloc demnă de haina preoţească

BGeorge

O tânără poliţistă, a fost găsită în urmă cu câteva ore, grav accidentată, în portbagajul propriei maşini.Pompierii au făcut descoperirea după ce un apel la 112 anunţa un accident rutier cu o maşină rămasă fără şofer, pe un drum comunal din Mehedinţi

O mână căzută peste bordura potbagajului a atras atenţia. În locul bagajelor, o tânără se zbătea între viaţă şi moarte. Lângă ea, aruncate, erau un pistol şi muniţia. Victima era în haine civile, dar este poliţistă. Lucrează ca ajutor de şef de post la doar câţiva kilometri distanţă, în localitatea Livezile.

În timp ce pompierii o scoteau pe tânără, şoferul celeilalte masini era încă în stare de şoc. Imediat după impact, bărbatul s-a dus lângă maşina care i-a tăiat calea. S-a uitat în interior şi a rămas şocat. Pe scaunul şoferului nu a văzut pe nimeni. A sunat de urgenţă la 112. Câteva minute mai târziu, pompierii au găsit-o pe fată.

Tânăra a fost dusă de urgenţă la spitalul judeţean din Drobeta Turnu Severin în stare critică.

sursa http://observator.tv/social/politista-gasita-in-portbagajul-masinii-134172.html

rustic

Dragi colegi, urmatorul articol e ca un semnal de alarma si se adreseaza in special celor care INCA MAI MERG SINGURI LA EVENIMENTE(ca sa nu spun marea majoritate, in special in mediul rural),daca ar fi fost 2 colegi in patrula poate nu se ajungea la ultaj.

P.S. orasul Liteni locul unde s-a intamplat, e un oras din ala facut pe hartie peste noapte, e o comuna mai mare toata ziua.

Două tinere şi tatăl lor, trimiși în judecată după ce-au lăsat un polițist fără pantaloni

de Sergiu RUSU

Două tinere şi tatăl lor, din oraşul Liteni, au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, fiind acuzaţi că au agresat un poliţist, pe care l-au lăsat fără pantaloni, agentul de poliţie încuindu-se la un moment dat în sediul poliţiei, de frica agresorilor.

Cei trei inculpaţi, Vasile Moisa (63 de ani), Vasilica Cristina Macovei (23 de ani) şi Anamaria Tecliş (26 de ani), au fost daţi pe mâna judecătorilor pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj, dosarul fiind înaintat Judecătoriei Suceava.

Scandal pe uliţă, după ce un poliţist a încercat să bage în maşină o tânără care lovise o vecină

Toată povestea s-a petrecut într-o zi de duminică, pe 24 august a.c., în oraşul Liteni, după ce poliţistul, agentul-şef adjunct Marcel O., din cadrul poliției din localitate, a fost solicitat să intervină la un eveniment sesizat prin 112.

Ionela Adriana Moisa, o altă fiică a lui Vasile Moisa, a sărit în acea după-amiază gardul unei rude şi s-a dus să culeagă mere dintr-un copac aflat la hotarul dintre două gospodării, una dintre ele aparţinând soţilor Vasile şi Elena Poenariu.

Pe fondul unor neînţelegeri mai vechi, soţii Poenariu au început să-i reproşeze tinerei faptul că acel măr se află pe terenul lor, iar fata a început să arunce cu mere în curtea vecinilor supăraţi, aceştia din urmă apelând serviciul de urgenţă 112.
La faţa locului a ajuns agentul Marcel O., care se afla în patrulare cu maşina de serviciu pe raza satului Roşcani, fiind însoţit de către un plutonier de la Jandarmerie.

Poliţistul a oprit mai întâi la poarta familiei Moisa, pentru a afla de la aceştia ce anume s-a întâmplat, după care le-a cerut să rămână în curtea lor, agentul deplasându-se la cealaltă familie, pentru a asculta varianta acestora.

Numai că Ionela Adriana Moisa, susţin anchetatorii, nu s-a conformat indicaţiilor poliţistului şi, profitând de un moment de neatenţie, a lovit-o cu pumnul în faţă de Elena Poenariu, soţia celui care sunase la 112.

Poliţistul a intervenit şi a imobilizat-o pe agresoare, după care a încercat să o ducă la maşina de poliţie, pentru a merge la sediul poliţiei, la audieri.

Numai că, în acele momente, au intervenit inculpaţii, cele două tinere şi tatăl lor, care, se arată în rechizitoriul procurorilor, au început să tragă de agentul de poliţie.

Agentul Marcel O. a reuşit în primă fază să o bage în maşină pe agresoare, însă rudele acesteia au deschis portiera de pe partea cealaltă, iar suspecta a ieşit din autoturism.

I-au luat documentele din maşina de poliţie, după care i-au rupt pantalonii: de la brâu până la genunchi

Poliţistul s-a dus iar după Ionela Adriana Moisa, dar rudele acesteia l-au prins de haine şi au încercat să îl împingă în autoturism, pentru a-l împiedica să o ia pe suspectă la poliţie.

În cele din urmă, agentul a reuşit să o introducă din nou pe suspectă în maşină, însă, arată anchetatorii, Vasile Moisa s-a repezit în interiorul autoturismului cu girofar şi i-a luat polițistului documentele în care trecuse datele de identificare ale scandalagiilor.

Când poliţistul a reuşit să-şi recupereze documentele, scăpate pe jos de către Vasile Moisa, fiica acestuia, Vasilica Macovei, a tras cu putere de buzunarul stâng al pantalonilor de la uniformă, pe care i-a rupt din zona brâului până la nivelul genunchiului.

Abia în acel moment poliţistul a folosit spray-ul iritant-lacrimogen din dotare, reuşind cu câteva jeturi să îndepărteze persoanele recalcitrante.

S-au încuiat în sediul poliţiei

Cu suspecta în maşină, agentul-şef adjunct Marcel O. a plecat la sediul Poliţiei oraşului Liteni, pentru a-i întocmi dosar penal.

Prevăzând că rudele tinerei vor veni la poliţie să continue scandalul - lucru care s-a şi întâmplat, poliţistul a încuiat uşa de acces în intervalul în care a completat documentele premergătoare dosarului penal.

Tot scandalul a fost văzut de mai mulţi săteni, care locuiesc pe strada respectivă şi care au declarat la Parchet întocmai ce au văzut, susţinând varianta poliţistului. Acesta din urmă a depus şi certificat medico-legal, potrivit căruia a suferit leziuni pentru care are nevoie de câteva zile de îngrijiri medicale.

Inculpaţii neagă tot: poliţistul şi-a rupt singur pantalonii

Audiaţi de procurorul de caz în dosarul de ultraj, cei trei inculpaţi au declarat că nu e nimic adevărat şi că nu l-au agresat pe poliţist. Acesta din urmă, au povestit inculpaţii, şi-a rupt pantalonii după ce i-a agăţat din greşeală în portiera autovehiculului.

Au negat totodată că l-ar fi jignit şi ameninţat pe poliţist, însă anchetatorii au concluzionat că apărările inculpaţilor nu sunt adevărate.

Vasile Moisa şi două dintre fiicele sale, Vasilica Cristina Macovei şi Anamaria Tecliş, au fost reţinuţi pentru 24 de ore, pe data de 2 septembrie a.c., începând cu ora 14.00.

La expirarea ordonanţei de reţinere, procurorul de caz a decis ca cei trei să fie cercetaţi în stare de libertate, sub măsura controlului judiciar, stabilindu-se mai multe obligaţii, printre care şi aceea de a nu se apropia sau a nu comunica direct sau indirect cu martorii.

Cu dosar penal s-a ales şi cealaltă fată a lui Vasile Moisa, Ionela Adriana Moisa, cercetată pentru lovire sau alte violenţe şi tulburarea ordinii şi liniştii publice. 

SURSA: http://www.monitorulsv.ro/Local/2014-10-08/Doua-tinere-si-tatal-lor-trimisi-in-judecata-dupa-ce-au-lasat-un-politist-fara-pantaloni

razvan0209

Si plutonierul de la jandarmerie ce facea in timpul asta?

Si plutonierul de la jandarmerie ce facea in timpul asta?

• Upvote 1

rustic

Plutonierul probabil in acel moment a intrat pe facebook sa vada ce mai e nou, gandindu-se ca oricum nu e treaba lui.E ,,geniala,, aceasta colaborare dintre politisti si militari(jandarmi) nu?Politistul preia apelul,el conduce autospeciala,el trebuie sa gestioneze orice eveniment in mod profesionist,el i-a masuri si raporteaza evenimentul,el intocmeste documentele necesare,el e cel care face totul iar jandarmul poate sta linistit si fara cea mai mica grija asteptand ziua de salariu.Dar sa nu disperam,cum ar spune si cei de la Morometii :,,daca astea le vad eu, inseamna ca le vedeti si voi,deci ce mai asteptati viata de apoi,,

• Upvote 2

RPG

Parerea mea e ca jandarmul nu a fost prezent la incident. Imi vine greu sa cred ca daca ar fi fost de fata nu ar fi intervenit in vreun fel.

Periculoasa si decizia magistratilor de a ii lasa liberi pe respectivii, autoritatea politistului a scazut foarte mult in localitate dupa episodul asta.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Albu

Da chiar asa, oricat de inutil ar fi jendarul in majoritatea cazurilor, asta ar fi una din singurele situatii pentru care este facut el. Nu pot sa cred ca daca ar fi fost de fata nu ar fi facut nimic si s-ar fi uitat cum o ia colegul nostru pe cocoasa. Aceeasi parere o am si eu, militarul era plecat la shaormerie sau ce fac ei cand n-au de lucru ...

Catalin

Sigur, sigur ... voi continuaţi să-i găsiţi scuze jandarului, că era plecat, că se scărpina şi nu a văzut şi aşa mai departe. Şi asta în condiţiile în care nici nu s-a mai întâmplat aşa ceva:

Dragi colegi, păziţi-vă spatele şi nu vă mai bazaţi în jandari, treziţi-vă la realitate! Are dreptate rustic, dacă eşti cu un jandar e ca şi cum ai fi singur.