Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

arcan

O sa va tin.Dar pe privat.Prietenii stiu de ce. :emo-yessir:

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

teolucian63

Asa e!

arcan

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/COUyLWtBGTY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Edited by arcan

reddog

Genul asta de infractori vine in puscarii, trag de fiare si se fac cat malul, de munca nici nu poate fi vorba ca se injosesc, doar fraierii muncesc.

E clar ca ceva e putred, legislatia are fisuri si ei profita cat pot de asta.

Personal consider ca ar trebui sa beneficieze de liberare conditionata doar cei ce muncesc.

• Upvote 1
  • Downvote 1

VladimirM

Bodyguarzii trebuie sa raspunda penal, in cazul punerii in pericol a vietii subcomisarului si dupa constatarea acest aspect ca urmare a efectuarii unei expertize medico-legale dar numai in prealabila consultatie neurologica, daca prin agresiune i-au lasat sechele permanente in zone vitale. In acest caz, eu m-as orienta spre tentativa de omor, art 174 Cp Parte speciala coroborat cu art 21 si art 23 Cp, art 75 alin 1 lit a Parte generala retinandu-se astfel circumstanta agravanta fapta fiind savarsita in coautorat. Daca zilele de ingrijiri medicale sunt idonee vatamarii corporale, si nu se poate retine conform expertizei medico-legale, tentativa de omor, atunci sper ca domnul subcomisar a depus plangerea prealabila in termenul de 60 de zile si s-a pus in miscare actiunea penala cu privire la fapta savarsita. Uitandu-ma la celelalte postari, am constatat ca in mod corect s-a retinut doar infractiunea de distrugere, cealalalta infractiune a carei actiune penala se pune-n miscare doar la plangerea prealabila, nu se poate retine doar dupa promovarea acesteia in fata organelor de cercetare penala de catre victima infractiunii. Concluzie, e de nedorit sa-si vada politistii, colegul in postura de victima a unei infractiuni. Totodata e de nedorit sa constientizam, noi civilii, ca violenta nemotivata a unor oameni se manifesta datorita refularilor profesionale sau sociale din viata privata a acestora. Vazandu-se paznici de birt, si insarcinati dar mai bine zis, indreptatiti, sa imparta "dreptatea" in acea incinta, au actionat atavic, primitiv si cat se poate de inuman, facand abstractie de statutul victimei.

• Upvote 1

reddog

Daca nu vor sa munceasca foarte bine, nu e obligatoriu, dar sa-si duca pedeapsa in termen.

Dr4cus0r

Ben, da cei de la S1 au stiut cand au ajuns acolo. Si nu le-a placut cum au fost tratati politistii, dar cei din cadrul OP -S1 nu au prea multe parghii de a scapa de prostii cu cefe late. Apropo.. joi noaptea si vineri noaptea au fost scandaluri acolo si gorilele nu au imobilizat nicidecum persoanele implicate cum au fost imobilizati cei doi politisti. Sigur si diseara o sa fie un scandal. Imi vine scarba cand ma gandesc...

BGeorge

Sper ca vor primi ce merita acesti paznici.

teolucian63

Poate apar niscaiva informatii ca se consuma si se face trafic de droguri de risc(ecstasy,marijuana,etc) in respectiva locatie si atunci se impune o actiune de amploare la barul respectiv...bineinteles, informatiile sa fie adevarate, nu baloane. Este imposibil sa nu existe asa ceva acolo...

radu189

sper ca domnul subcomisar a depus plangerea prealabila in termenul de 60 de zile si s-a pus in miscare actiunea penala cu privire la fapta savarsita.

Conform art. 284 alin. (1) C. proc. pen. termenul de introducere al plangerii prealabile este de 2 luni.

Dr4cus0r

Tin sa anunt faptul ca localul respectiv a fost vizitat de mai multe structuri din cadrul IPJ si i-a fost suspendata activitatea pe un termen de 3 luni:) adica e desfiintat pt ca in 3 luni o sa se uite de el:))

• Upvote 6

BGeorge

Si cei care i-au agresat pe cei 2 politisti ce au patit pana la urma? N-am mai auzit nimic de ei, sunt arestati preventiv?

Dr4cus0r

Fii serios.... arestati? Hmmm ar fi fost frumos, problema e ca cele "doua cefe late fara minte" sunt agenti de paza si nici macar atestatul de paza nu le-a fost ridicat.

Cel mult au fost si ei calcati un pic pe cap de luptatorii SAS care i-au vizitat odata cu controlul.

Edited by Dr4cus0r
  • Upvote 6

Catalin

Priviţi aici ce duri şi exigenţi sunt judecătorii când unul de-al lor este înjurat şi ameninţat.

Tânărul care a ameninţat cu moartea un judecător a primit CINCI ANI de ÎNCHISOARE

23 mai 2013, 18:54 | RTV.net

Tânărul care a ameninţat cu moartea un judecător din Constanţa a primit 5 ani şi două luni de închisoare.

Tânărul din Constanţa care a ameninţat cu moartea un judecător a primit peste cinci ani de închisoare, potrivit România TV.

Incidentul a avut loc în urmă cu două luni, atunci individul s-a enervat pe magistratul care îi atrăsese atenţia să nu îşi mai facă nevoile pe stradă. Judecătorul se întorcea cu maşina de la un restaurant, împreună cu familia lui. Suspectul i-a urmărit, a încercat să-i lovească şi a trecut la injurii şi ameninţări. Nici măcar agenţii de pază din zonă nu au reuşit să-l calmeze pe individ. Incidentul a fost surprins de camerele de luat vederi din Portul Constanţa.

Bărbatul agresiv a fost acuzat de ameninţare, ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, după ce mai are la activ o condamnare pentru falsificare de carduri.

RPG

E de apreciat faptul ca magistratii au fost drastici cum ar trebui sa fie in toate cazurile de ultraj dar cum jurnalistii sunt cam praf de felul lor cred ca povestea e ceva mai complicata si anume e vb. de un recidivist care probabil mai avea ceva coada de executat motiv pt care s-a ajuns la 5 ani cu executare.

Edited by RPG

Catalin

Eu altceva doream să subliniez. Din păcate am convingerea că dacă în locul acelui judecător era vorba despre un poliţist, acel dosar (dacă am presupune că s-ar fi întocmit, deşi şi aici am mari dubii) nu ar fi ajuns în veci în instanţă. Mai ales că nu a fost vorba despre o agresiune fizică, ci doar injurii şi ameninţări.

• Upvote 2

Panter

Caz grav in noaptea de 7 spre 8 iunie, in Crasna Viseului. Agentii de Politie din cadrul Sectiei de Politie Rurala Leordina se aflau in misiune de patrulare. Acestia au oprit pentru control doua autoturisme, una inmatriculata in Marea Britanie, cealalta in Maramures. 

Soferii celor doua masini au devenit recalcitranti din cauza ca au fost opriti pentru control. Astfel, au tabarat peste cei doi politisti, lovindu-i. In timpul altercatiei, politistii s-au ales si cu uniformele rupte. Intr-un final raufacatorii au fost incatusati si dusi la sectie pentru audieri. Cei doi tineri aveau motive serioase cand s-au enervat pentru ca au fost opriti. Asta deoarece i n urma verificarilor s-a constatat ca actele autoturismului inmatriculat in strainatate nu erau tocmai in regula. 

Au fost demarate imediat procedurile pentru cercetarea penala sub aspectul comiterii infractiunii de ultraj. Dosarul este in ancheta procurorilor de la Parchetul de pe langa Judecatoria Viseu de Sus. 

Actualizare - Conform informatiilor furnizate de Cecelia Grozavu, purtator de cuvant al IPJ Maramures, cei doi suspecti, unul de 36 de ani, celalalt dd 24 de ani, au primit mandate de arestare preventiva pentru 29 de zile. Ambii erau sub influenta bauturilor alcoolice.  Etilotestul a indicat 0,62 mg/l alcool pur in aerul expirat pentru unul dintre soferi, iar pentru celalalt a indicat 0,72 mg/l alcool pur in aerul explirat. In sprijinul celor doi politisti a mai venit inca un echipaj de politie. Masina cu numere de Anglia nu avea drept de circulatie in Romania.

sursa:emm.ro

• Upvote 3

RPG

Sunt sigur ca la probe o sa fie peste 0.8mg/l + ultrajul + masina fara drept de circulatie = un concurs de infractiuni care merita o pedeapsa cu executare! Sa speram....

Eduard

Poliţist rănit grav în misiune

Un poliţist din judeţul Covasna a ajuns la spital în stare gravă, în noaptea de joi spre vineri, după ce a fost lovit în timp ce încerca să aplaneze un conflict izbucnit între două familii, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Judeţene Covasna, Iulia Grigoraş, doi poliţişti din comuna Vâlcele au intervenit, în noaptea de joi spre vineri, în satul Hetea, pentru a aplana un conflict izbucnit între două familii.
Grigoraş a subliniat că în timp ce poliţiştii încercau să aplaneze conflictul unul dintre ei a fost lovit în cap, fiind preluat de o ambulanţă şi transportat la Spitalul Judeţean Braşov, cu leziuni foarte grave.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Covasna a precizat că au început cercetări în acest caz pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a avut loc incidentul.

P.S. Unul dintre membrii forumului este politist acolo, poate ne lamureste si pe noi cu ce s-a intamplat!

Edited by Eduard
  • Upvote 1

bbooggddaann

Scandalul a avut loc intr-un sat izolat plin de tigani aflat la marginea unei paduri.Intr-adevar colegul a fost lovit in cap mai intai cu piatra iar dupa ce a cazut jos cu un par.E la spital, constient, nu am reusit sa ajung la el, dar am inteles de la cei care l-au vizitat ca e grav si urmeaza sa fie operat pe creier pt ca o bucatica din craniu i s-a fisurat.Plus maxilar si nas rupt. Faptuitorii au fost prinsi si si-au recunoscut fapta in urma unui interogatoriu lung si urmeaza sa fie arestati preventiv pt tentativa de omor deosebit de grav.Sa speram ca va scapa cu bine colegul !

Edited by bbooggddaann
  • Upvote 5

Eduard

Ii dorim multa sanatate, sa se faca bine cat mai repede!

Rusy

Sa te faci bine Tigy. Multa sanatate! Sa-i transmiti ca membrii politsti ai forumului sunt alaturi de el.

Edited by Rusy

Chryss

Constat cu stupoare, ca a ultragia un politist, este in ziua de azi ceva obisnuit. Este plina presa centrala si locala, de stiri privind ultrajul asupra politistilor. Se pare ca a devenit ceva obisnuit. Personal, consider ca, decat sa ne lamentam zilnic despre probleme care oricum nu se vor rezolva curand, mai bine sa solicitam sindicatelor sa discute adevaratele probleme ale politistilor, respectiv ultrajul asupra politistilor, lipsa unei legislatii coerente si aplicabila societatii noastre actuale, etc. 

Ramtha

Sa te faci bine Tigy. Multa sanatate! Sa-i transmiti ca membrii politsti ai forumului sunt alaturi de el.

Tigy? Am un coleg de promitie caruia ii spuneam Tigy. E cumva din TR? 

arcan

Polițiști, bătuți de un grup de petrecăreți, au ajuns la spital după ce s-au dus să liniștească un chef în Complexul Studențesc

Patru agenți de la secția 2 Poliție Timișoara și doi subofițeri de la jandarmi au ajuns la spital, în această seară, după ce au răspuns la o solicitare venită la 112. Inițial, un echipaj format din doi polițiști s-a dus pe strada Mioriței numărul 8, după ce s-a reclamat că într-un apartament de la etajul patru este zgomot. Când agenţii au sunat la uşa petrecăreţilor, care sărbătoreau tăierea moţului unui copil,  li s-a deschis, fiind întâmpinaţi de proprietarul apartamentului cu un lanţ. Acesta a început să-l lovească pe unul dintre poliţişti supărat că a fost deranjat. În sprijinul acestuia au venit şi alţii, primul echipaj solicitând întăriri. A mai venit un al doilea echipaj de la secţia 2, numai că scandalul s-a  mutat în stradă, oamenii în uniformă fiind depăşiţi numeric. A fost nevoie de intervenţia mascaţilor de la SAS pentru a restabili situaţia. Pe lângă poliţiştii şi jandarmii care au avut nevoie de îngrijiri medicale, doi dintre agresori au ajuns şi ei la UPU de la Spitalul Judeţean Timişoara. Un al treilea suspect a fost reţinut şi dus pentru audieri la secţia 2. Vom reveni cu amănunte.

http://www.pressalert.ro/2014/05/politisti-batuti-de-au-ajuns-la-spital-dupa-ce-s-au-dus-sa-linisteasca-niste-petrecareti/

Edited by arcan