Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Academia de politie la FR asigura un post de ofiter sau este necesar sustinerea altui examen?

sheriffu
 Share

Question

un agent ce sustine examenul academiei de politie pentru a urma forma de invatamant la frecventa redusa avanseaza ca ofiter sau este necesara sustinerea unui alt examen atunci cand se iveste un post de ofiter?

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu cred că e o regulă, la inspectoratul unde lucrez absolvenții de academie la fr, au fost nevoiți să susțină un examen.

• 0

examenul e mai mult de forme.Eu am absolvit Academia la FR in 2006 cu inca 2 colegi.Am dat examen 3 oameni pe 3 posturi.Media 7 e minima pentru a obtine postul.Doi am luat 10,unul 9,50.Nu ne-am inteles la o intrebare,haHAHAHAH

• Upvote 1

• 0

adica sa inteleg ca daca urmez o facultate si iau nota mai mare ca tine la concursul de ofiteri organizat de ipj pot sa iti iau locul tie care ai urmat cursurile academiei?

• 0
  • Moderator

Nu, nu poti.

Concursurile pt ocuparea posturilor de ofiteri se dau separat pt absolventii de Academie fata de cei ai unei institutii de invatamant civile.

• 0

examenul e mai mult de forme.Eu am absolvit Academia la FR in 2006 cu inca 2 colegi.Am dat examen 3 oameni pe 3 posturi.Media 7 e minima pentru a obtine postul.Doi am luat 10,unul 9,50.Nu ne-am inteles la o intrebare,haHAHAHAH

Asa a fost in 2006, cand inca ne integram in UE si erau o multime de posturi vacante neocupate...In ultimii doi ani au fost IPJ-uri unde la aceste concursuri au fost 30-40 de concurenti pe un loc sau doua...Teoretic cand se scoate un post de ofiter la concurs (cand s-o mai scoate, cu reducerile astea), toata lumea are voie sa participe (pana acum se concura cot la cot si cu civilii, dar din cate stiu incadrarile din civilie au fost sistate)....prin lume inteleg toti agentii absolventi de studii superioare, care indeplinesc conditiile....Se acorda prioritate celor care au absolvit Academia, si aici poti avea noroc...dupa cum poti si sa stai ani buni cu diploma in buzunar si daca nu se scoate nici un post de ofiter la concurs nu ai cum sa concurezi..pentru ca nu ai pe ce.

• 0

Poate nu ai inteles.Absolventilor de Academie li se organizeaza concurs separat fata de cei cu alte facultati,Atatea locuri cati candidati,trebuie sa iei minim 7 ca sa ocupi locul.

• 0

corect.... cei care termina academia la FF au locuri separate ptr trecerea in corpul ofiterilor ... cel putin asa era pana acum ... dar cu criza mamii lor nu vad cel putin pentru doi ani sa mai scoata locuri

• 0

Poate nu ai inteles.Absolventilor de Academie li se organizeaza concurs separat fata de cei cu alte facultati,Atatea locuri cati candidati,trebuie sa iei minim 7 ca sa ocupi locul.

Admir apetitul unor colegi pentru contrazicere...sau pasiunea de a avea ultimul cuvant...chiar si atunci cand nu citesc cu atentie ce posteaza cei dinaintea lor...Eu AM SUSTINUT acel examen...si in sala erau CIVILI....agenti cu facultati civile absolvite....si noi, absolventii de Academie la FR....si toti ne bateam pe aceleasi locuri...dar asta prin 2004...intre timp, ASA CUM AM SCRIS SI IN POSTUL MEU, absolventilor de FR li se creaza o facilitate in a concura cu prioritate pe posturile scoase la concurs...Ma repet ...k popa. :doh:

Edited by gabin30

• 0

Admir apetitul unor colegi pentru contrazicere...sau pasiunea de a avea ultimul cuvant...chiar si atunci cand nu citesc cu atentie ce posteaza cei dinaintea lor...Eu AM SUSTINUT acel examen...si in sala erau CIVILI....agenti cu facultati civile absolvite....si noi, absolventii de Academie la FR....si toti ne bateam pe aceleasi locuri...dar asta prin 2004...intre timp, ASA CUM AM SCRIS SI IN POSTUL MEU, absolventilor de FR li se creaza o facilitate in a concura cu prioritate pe posturile scoase la concurs...Ma repet ...k popa. :doh:

http://www.academiadepolitie.ro/hotarareaguv.html

art. 20 alin (4) La absolvirea Academiei, studentii care promoveaza examenul de licenta primesc primul grad de ofiter odata cu promotia care finalizeaza studiile la forma de invatamant la zi.

legea este din 2007 deci poate s-au mai schimbat lucrurile, iar conform acestui alineat daca iti da primul grad de ofiter cand termini facultatea ce rost mai are sa dai iar examen? ce sistem...

• 0

http://www.academiadepolitie.ro/hotarareaguv.html

art. 20 alin (4) La absolvirea Academiei, studentii care promoveaza examenul de licenta primesc primul grad de ofiter odata cu promotia care finalizeaza studiile la forma de invatamant la zi.

legea este din 2007 deci poate s-au mai schimbat lucrurile, iar conform acestui alineat daca iti da primul grad de ofiter cand termini facultatea ce rost mai are sa dai iar examen? ce sistem...

Jefoo....inca te mai mira anomaliile din frumoasa noastra tara RRomania???...da, eu am dat examenul ala dupa 13 ani ca agent...care au fost pur si simplu stersi cu buretele...si mi-a fost acordat, in virtutea legii postate de tine, gradul de subinspector...si mi s-a urat...bine ai venit in Politia Romana... :ner: ...dupa 13 ani ca agent...si o avansare LA EXCEPTIONAL, cum erau o data, nu inainte de termen. Am la inspectorat fosti colegi de liceu care sunt comisari, cu cateva grade inaintea mea deci...dar ei au fost incadrati direct din civilie...Iar la momentul respectiv un mare domn care era sef la DMRU, intr-o discutie semi-particulara mi-a spus in fata ca politica de cadre este deschis favorabila celor din viata civila, pentru ca aduce "sange proaspat" si oameni "necorupti" in sistem...sa mai continui????...va stric digestia degeaba.... :doh:

Edited by gabin30

• 0

buna seara. am si eu o nelamurire : sunt in prezent la un master pe securitate nationala la o facultate de stat si m-ar interesa sa stiu ce pasi trebui sa urmez pentru a deveni ofiter.(am inteles ca este la MapN este un curs de 4 luni la academia de tehnica militara); intrebarea mea find daca exista ceva similar si la politie.multumesc!

• 0
  • Moderator

Trebuie sa urmezi cursurile Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti, la zi.

Nu se mai fac incadrari din sursa externa.

• 0

mdea...ar fi mult mai indicat dar cred ca este destul de greu sa iti faci loc ca sa zic asa. m-am documentat cate un pic din fiecare.

• 0
  • Moderator

Dacă înveți, nu trebuie să-ți faci în niciun fel loc. Pur și simplu, nu te poate da nimeni la o parte.

Baftă!

• 0

ms. poate pana la urma ma hotarasc intr-o directie. sti cumva daca imi este de folos oarecum un master in securitate nationala?

• 0
  • Moderator

În poliție foarte târziu îți va fi de folos. Cred că nu greșesc dacă spun că abia după jumătatea carierei, asta în situația în care ai devenit ofițer de poliție, atunci când începi să te uiți și să tânjești după un post de șef prin conducerea unei structuri.

• 0
:emo-yessir: pai da:) ce sa mai zic...eu am inceput exact invers: facultati mastere si abia apoi m-am gandit si la varianta cu MAI. stii cum e: mintea de pe urma :rolleyes: