Jump to content

Justitie in Romania cu jurati

teolucian63
 Share

Recommended Posts

Ce parere aveti daca in Romania s-ar introduce instanta cu jurati? Care ar fi rezultatele? Credeti ca actul de justitie se va imbunatati? Astept parerile voastre!

Deoarece postez de pe mobil, rog colegii de forum sa aiba intelegere(este un LG cookie nu un smartphone si nu prea am retea...), va multumesc!

• Moderator

Eu nu cred ca s-ar imbunatati, deoarece poporul roman este prea influentabil de curente de genul OTV si Antene, astfel ca juratii si-ar pierde rapid obiectivitatea.

daca i-ar tine ca la americani, izolati de lume si sa judece numai pe baza probelor si a marturiilor, ar fi ceva...

• Upvote 2

Ma gandesc la niste criterii de selectare, in momentul adoptarii unui astfel de sistem si selectarea sa fie facuta aleatoriu(pe baza unui program asemanator celui de la tribunal care stabileste completul de judecata)dintr-o baza de date cu voluntari...

Eu consider ca asa ar mai dispare situatii gen Huidu si Nastase! Sunt exemple alese la intamplare, asemenea exemple se gasesc la tot pasul...poate asa vor face pedeapsa cu inchisoare si cei care-si permit avocati celebri...

• Upvote 2

ideea este interesanta insa la cum se tergiverseaza "judecatile" in romania, nu stiu cui i-ar conveni sa stea "off line" ani de zile pina la finalizare.

avind in vedere ca este (pina una alta) o discutie teoretica, am emis o presupunere la fel de teoretica, raportat la procedurile de moment. sunt sigur ca daca s-ar adopta o asemenea varianta de judecare, procedurile vor fi schimbate radical, altfel, este apa de ploaie.

Serhente, discutia este pur teoretica si sunt sigur ca s-au gandit si altii, iar daca s-ar adopta, tot sistemul de justitie ar trebui schimbat, dar de fapt asta ar insemna "reforma in justitie"! Chiar ar putea cere parerea noastra a tuturor printr-un referendum...asta in conditiile cand ar mai vrea cineva sa faca ceva pt.Romania, desi nu cred ca mai apuc ziua aia...

• Membru

Mie imi place sistemul de justitie american. Din cate stiu eu juratii stabilesc numai vinovatia, iar pedeapsa e data pe baza de precedent, nu ca la noi, o instanta te pune in libertate, alta iti da 10 ani cu executare, si fiecare face cum il taie capul.

• Membru

Chiar daca am copia sistemul de justitie al americanilor noi numa prostii am lua!Si asta deoarece avem precedente in multe alte domenii!

Nu poti sa copiezi sistemul, il adaptezi si cauti sa-l faci eficient raportat la societatea noastra, dar la ce am preluat de la o tara sau alta in cei 22 de ani s-a ales praful...tocmai ca am copiat si nu am adaptat la societatea noastra. Ma refer la Constitutie, Codurile, Penal si de Procedura Penala si altele...

Insa cu toate astea, mi-ar place un sistem ca al americanilor...daca nu ma insel mai este vreo tara in Europa care are sistemul cu jurati?

• Membru

Hai sa fim seriosi cum ai putea sa adaptezi un sistem atat de inaintat dintr-o tara asa dezvoltata cum este America...intr-o tara ca si Romanica unde suntem destul de inapoiati!Stai linistit ca prima data ai nostri ar lucra la introducerea coruptiei si in acest sistem,pt ca la asta suntem asi din pacate!

• Membru

Eu m-as multumii si cu sistemul "Vlad Tepes", asta e potrivit pentru noi.

• Upvote 1

Eu cred ca daca perioada unui proces ar decurge ca de ex. la Nastase, unii jurati ar putea beneficia si de pensie de la Justitie !

am avut jurati pina in 1945 si daca cititi anlizele privind dosarele penale de mare rasunt din perioada interbelica veti afla raspunsul despre cum mergea treaba.

nu cred ca se va introduce deoarece nu este un sistem specific europei. sunt multe de comentat, inclusiv sub aspectul modului cum este conceputa legislatia atit normatic cit si al principiilor de drept.

in alta ordine de idei, s-a reintrodus recursul la dosarele contraventiona,e pe OUG 195 - curtea constit a admis o exeptie pe lg 202 si din momentul publicarii deciziei 500/2012 se va reintroduce recursul :)

nu a durat prea mult reforma in justitie :)

• Upvote 1

Dar tie cum iti pare sistemul cu jurati Maxu08? Am vazut ca au fost discutii, propuneri despre introducerea sistemului cu jurati inca din anul 2010...

Nu stiu cum s-ar simti inculpatii stiind ca vinovatia lor o va decide Guta Fan Club si o mamaie care a cumparat 25 de tigai cand s-a deschis ultimul supermarket doar pentru ca erau la oferta.

@Autolycus, crezi ca in alte state care au adoptat acest sistem nu sunt asemenea specimene? Din ce am inteles eu de asta sunt 12 jurati sau 10, acestia stabilind pe baza probelor si audierii martorilor vinovatia sau nu a inculpatului!

Ok Maxu08!!! Astept cu nerabdare raspunsul tau!!!

• 3 months later...

Stiu ca nu ar trebui sa ma amestec in astfel de discutii, dar totusi o fac.... nu cred ca sistemul cu jurati e cel mai mare atu al justitiei USA ce faptul ca judecatorii (atentie!) sunt alesi prin vot de catre populatie. Puteti sa va informati despre acest lucru, si nu e vorba doar de judecatori federali sau baliverne, ce toti judecatorii sunt alesi prin vot de populatia bastinasa din zona/regiunea respectiva, la fel procurorul general, seful politiei (seriful) ,etc.

Cred ca ceva similar ar fi o masura binevenita in Romania, macar asa la multi judecatori le-ar tremura fundul cand mai dau cate o sentinta motivata intr-o maniera ce denota "rea credinta sau grava negligenta (asta sa nu folosesc termenul coruptie, nepasare sau alcool), de asemenea daca vreun politist care face politia de ras m-ar lovi pe strada (ca asa are el chef) as avea a doua zi in biroul cui sa ma duc, iar Sheriful, ales prin vot nu si-ar permite atata de usor sa-si acopere subalternii, si nici "procurorul general regional" nu ar mai da cate un N.U.P pe 18^1 la ceva politist care agreseaza oamenii, pe motiv ca numarul de ingrijiri medicale sunt prea mici iar fapta nu prezinta pericol social..

Cam deodata in Romania lucrurile merg cam asa:

- te bate un politist in sectie, ia o amenda admnistrativa ca fapta nu prezinta pericol social

-daca un politist judiciar sau un magistrat favorizeaza vizibil o anumita parte intr-un dosar nu poti nici macar sa depui plangere penala impotriva lor indiferent de gafa facuta deoarece nu e "abuz in serviciu" atata vreme cat ai dreptul la recurs.

-daca te plangi la Inspectia Judiciara... Au 5000 de plangeri pe ani, in anul 2011 au fost trimisi spre "judecare' catre CSM 12 judecatori si 18 procurori, insa nici unul pentru ca ar fi gresit in mod "vadit" in vreun dosar penal, ce pentru fapte gen: prinsi inflagrant cu mita, lipsa nemotivata de la munca (unii cu lunile!!!!), statistica falsa, nemotivarea sentintelor in termene mai mari de cateva luni si cu sutele/miile!. Din toti acestia daca este exclus afara din magistratura unul pe an, restul primesc orice pedeapsa de la un simplu avertisment la diminuarea indemnizatiei lunare.

- faci recurs, judecatorul tine cu colegul sau mai jos, pentru ca altfel ii face la ala probleme, asa ca il apara in spirit colegial. La fel se intampla si cu plangerile 278^1 unde doar 1 din 20 de plangere este admisibila.

-faci plangere la CEDO? bravo, cedo nu este instanta de recurs si judeca in jur de maxim 80 dosare pe an ... si parca au in jur de 30 000 de plangeri din partea cetatilor romani...

Dupa pararea mea, macar judecatorii de la tribunale ar trebui alesi prin vot de populatie, iar conditia minina sa fie ca in USA: sa fie jurist (acolo judecatorii sunt alesi de obicei din jurul avocatilor batrani cu experienta !!! si culmea e ca isi fac treaba!) .. sa il vad atunci pe ala care refuza sa ofere dreptate in recurs/apel unei persoane pe motiv de colegialitate, sa nu fie perceput drept "oaia neagra" de catre restul maistratilor.

E adevarat ca multi au familie, iar membrii familiei lor ar duce-o greu fara salariul bengos de politist sau magistrat, dar .... cu tot respectul paharul da de mult timp pe dinafara, iar cei care au de suferit sunt mult mai numerosi decat "casta" care duce o viata de lux din banii publici.

Edited by baiat09
  • Downvote 1

• Moderator

Asta cu alesul de către popor ar fi ultima barieră către haos în ţara asta. Este de ajuns să privim ce se întâmplă în clasa politică, unde populaţia în înţelepciunea ei îi triază şi-i trimite pe aleşi să le reprezinte interesele. Şi este suficient să ne uităm la primarii aleşi de comunitate, majoritatea arestaţi sau cu probleme penale pentru hoţie, încredinţări de contracte prin licitaţii trucate, etc. La fel şi în cazul parlamentarilor, trimişi şi ei tot prin votul popular acolo, avem tot felul de ciobani, analfabeţi ca eba sau ospătari braNconieri ce ajung şi miniştrii.

Aşa că poveştile cu înţelepciunea populară ce selectează prin vot, nu se aplică în ţara asta unde românul votează pentru o pungă de făină ori mălai şi o sticlă de ulei. Alegerea prin vot nu prea are nicio legătură cu competenţa sau profesionalismul, ci cu popularitatea, care nu sunt unul şi acelaşi lucru.

Chiar crezi? uita-te ce avem acum... tata judecator, fiul procurorul, fecioara grefier... socru politist ... multi apar in presa ani la rand, si ii doar in ...

Iti zic eu ca mai mult de 2-3 boacane nu ar apuca sa faca un judecator/procuror/politist, ca sa nu mai fie ales in veci...si sa-si piada si respectul celor din jur.

Iar despre primari, in generali sunt alesi oamenii "gospodari" problema e pe functiile inalte gen presedinte sau parlamentar ... unde doar numai vot uninominal nu este, dar si acolo iti primesti salariul luna de luna? il primesti ... Nu cred ca astepti ani de zile dupa el, cum fac "justiabilii" in Romania :) si nu cred ca dupa 2 ani vine cineva sa-ti zica "resping cererea de achitare salariala catre X ca fiind nefondata"

Revenind la magistrati va dau doar un simplu exemplu sa meditati:

http://www.ebihorean...orul-84856.html

http://www.adevarul...._202779950.html

Crezi ca s-ar repeta incidentul cu judecatori alesi pe 3-4 ani de catre populatie?!

Am ales judecatorul absolut intamplator, in viata mea nu am avut de-a face cu el, nici eu nici persoane pe care sa le cunosc.

Edited by baiat09
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Baiat09, cam multe "cuie" impotriva politistilor...topicul este despre un sistem cu jurati!

Si colac peste pupaza mai arunci si " salariul bengos de politist"...esti convins ca un politist are salariul "bengos" asta ca sa folosesc termenul ales de tine? Ca magistratul are un salariu mai mare decat un politist, asta nu mai e un secret, dar ca politistul are salariul comparabil cu al magistratului, depaseste orice limita...revino pe pamant, te rog!

Cu tot respectul e un salar sigur, bunicel si lung... ai tupeu sa da-i link catre declaratia de avere pt. a vedea cat incasezi lunar? 3000-4000 RONI ? :)

Edited by baiat09
  • Downvote 5