Jump to content
POLITISTI.ro

Cum vi se par serialele despre politisti?

otiliaion
 Share

Recommended Posts

Eu nu sunt politist, am terminat politehnica.

Mi se pare ca serialele astea politiste, mai ales cele americane dau pe afara de patriotism asa cum se intampla in Hawaii Five-o. In schimb sunt mai placut de urmarit decat alte nebunii...

• 2 weeks later...

Americanele dau pe-afară nu numai de patriotism, ci și de clișee ieftine. Americanii parcă ne cred idioți.

Europenele mi se par mult mai veridice și mai plăcut de urmărit. Între un serial francez/italian/german/britanic și unul american e o diferență ca de la cer la pămînt în toate privințele.

Edited by VladSoare

• Moderator

Diferenţa este că cele americane au priză la public, ceea ce dovedeşte că bănuielile lor sunt pe undeva îndreptăţite.

Încearcă să stai de vorbă cu primul muşteriu pe care-l întâlneşti pe stradă comparând rezultatele şi eficienţa Poliţiei Române cu cea americană şi ai să te convingi de cât de eficientă este această propagandă a lor şi cât de bine prinde la public.

americanii isi fac astfel o propaganda cat n-o sa faca vreun purtator de vorbe de MAI sau alta structura nici in o mie de ani :-)

• Upvote 1

Au priză la public, într-adevăr, pentru că apelează la sentimentele primare ale acestuia: admirația față de super-eroi, dorința ca "răii" să fie puși rapid cu botul pe labe de către "bunii" care cîștigă întotdeauna, nevoia de happy-ending-uri, setea de violență...

Au priză, dar dacă le iei la bani mărunți, cele mai multe dintre ele sînt o insultă la adresa inteligenței telespectatorilor.

Europenele sînt mai veridice, polițiștii nu sînt super-eroi, ci oameni ca și noi, cu slăbiciunile și problemele lor, scenele de violență sînt puține, uneori chiar absente. Actorii se poartă normal, vorbesc normal, cum ar vorbi în realitate, nu declamă pompos sloganuri răsuflate, ca americanii. Scenariile sînt și ele mult mai veridice, sînt cazuri care chiar te aștepți să se întîmple în realitate, nu vrăjeli cu teroriști internaționali care pătrund în America cu bomba atomică în servietă.

Actorii europeni sînt și ei mult mai buni. Americanii joacă fals, fac mișcări nenaturale cu capul și mîinile în timp ce vorbesc, privesc unii spre alții strîmb, doar pentru a se conforma unor clișee și pentru a ne provoca nouă în mod subliminal anumite impresii despre relațiile dintre ei (de exemplu, Horatio Caine se uită întotdeauna la suspecți de sus în jos și dintr-o parte, aplecînd în mod artificial capul, pentru a ne sugera nouă că e mai puternic decît ei; camera îl filmează pe el întotdeauna de jos în sus, uneori chiar de la nivelul unui cîine, pentru a ne sugera ce om puternic este). Europenii foarte rar recurg la astfel de trucuri ieftine.

E o diferență enormă de cultură cinematografică între Europa și America, și nu numai în privința serialelor polițiste. Americanii stau bine în privința volumului, a profitului și a succesului la marea masă a publicului, dar serialele bune la europeni le găsim. :)

Cît despre propagandă, într-adevăr, cred că românul de rînd are o imagine deformată a poliției americane, indusă de seriale și filme. I-ar plăcea ca polițiștii noștri să fie ca cei din filmele americane. Dar, după cum știm cu toții, iar plăcea să fie așa numai cu ceilalți, nu și cu el. Cu el ar trebui să fie înțelegător și iertător, doar cu ceilalți să fie dur și nemilos. :D

Edited by VladSoare
  • Upvote 1

• Moderator

În privinţa industriei cinematografice, a actorilor şi a modului cum joacă, hai să fim serioşi, americanii sunt mult peste europeni, din toate punctele de vedere. Că exagerează ei cu propaganda lor e altceva, dar la capitolul actori şi industrie cinematografică europenii sunt depăşiţi chiar şi de indienii cu al lor Bollywood. 

Eu nici nu ştiu vreun serial de succes european.

Au, într-adevăr, actori care sînt cu mult peste europeni. Dar pe ăștia îi vezi în cîteva filme cu pretenții, alea din care apar cîte două-trei pe an. Nu-i vezi prin serialele de televiziune. :)

În serialele de televiziune aproape toți joacă fals.

În privința regizorilor, au cîțiva foarte buni, cum și europenii au cîțiva foarte buni. Aici aș zice că-i egalitate.

Depinde de cum definești succesul. Dacă prin succes înțelegi succes financiar și de public, atunci ai dreptate, americanii și indienii conduc. Eu însă vorbesc de filme și seriale de calitate, făcute să le placă și celor care mai știu cîte ceva despre arta asta (și care nu-s majoritari). La astea europenii stau mai bine. Nu au succesul financiar al americanilor, nu au milioane de telespectatori ca americanii sau indienii, dar au o calitate pe care producțiile americane n-o au.

Serial de succes european? Crimele din Midsomer, de exemplu. Povestea e subțirică, dar actorii joacă bine, au umor, regia e bună, iar acțiunea nu abundă de violență. Unul ceva mai serios ar fi Taggart - ceva mai multă acțiune, dar în limitele veridicului, cu polițiști care sînt oameni normali, nu super-eroi, și cu actori care joacă normal, fără clișee ieftine. Astea două chiar au avut succes, filmîndu-se multe sezoane. Și mai sînt cîteva care-mi plac, dar nu știu cît succes au în general.

• Moderator

Păi aici despre seriale vorbim, iar seriale bune găseşti la americani. Caută şi priveşte Southland. Personajele nu sunt deloc eroi, fiecare are câte un defect sau punct slab şi nici nu sunt deloc nişte G.I. Joe care salvează omenirea. În serial sunt probleme curente, cu greşeli, erori şi aşa mai departe. E un serial ce nu are nimic în comun cu porcăriile de genul CSI. Iar după ce o să priveşti un sezon te aştept cu impresii aici.

• Upvote 1

Mulțumesc, de ăsta nu știam. O să-l caut.

Îmi închipui că au și americanii seriale bune, doar că nu le-am văzut eu pînă acum. Astea care se transmit la noi sînt niște prostii, cel puțin la CSI nici nu mai suport să mă uit, în special la cel din Miami. :)

O să caut Southland.

• 3 weeks later...
  • Membru

Un punct de vedere al politistului american asupra serialelor politiste americane:

6 TV tropes cops wish were real

A question posted recently on Quora asked, “What technologies commonplace on cop shows like "CSI" and "Law and Order" do real-life cops wish they had?” Former police officer Justin Freeman gave his opinion on the topic, below. Check it out and add your own thoughts in our comments section. 

Just off the top of my head:

1. “Minority Report”-esque Computer Workstations: What we actually use are either laptops (in patrol vehicles) or plain Jane vanilla desktop computers. And if one is ganked up, either fix it or move - IT response, at least where I worked, was glacial.

2. Same-Day Forensics Processing: Lab results take weeks to months, even for something as simple as verifying that suspected marijuana is, in fact, marijuana. These quick-flip DNA analyses are fantasy. Fingerprints can be done quicker in some cases, but not most other forensics.

3. Rush Requests on Forensics Analysis: This might be different in a gargantuan department like the NYPD, but forensics requests got shipped off to a state lab here, and as far as I know the material going in was FIFO. Nobody on the department had any pull with the lab to leapfrog material from other agencies.

4. Non-Standardized Patrol Vehicles: I have to suppress a groan every time the “CSI: Miami” crew pulls up in a mint Hummer H2, or when Danny is running code in a brand new Camaro in “Hawaii Five-O.” In the real world, if you're a patrol officer you're probably in a marked patrol vehicle with a lightbar; if you're a patrol supervisor/commander or a detective, you're in an unmarked patrol car. Homicide divisions may have different vehicles, but they're not going to be glitzy - they'll range from late model Ford Explorers up to gutted and converted Econoline vans, decommissioned ambulances, or freight truck-shaped jobs.

5. Prescient Partners: I once watched Detective Goren on “L&O:CI” blow a case wide open, if I remember correctly, by noting accelerated molar wear on one side of the victim's mouth, which he claimed was significant because people tend to chew on the side of their dominant hand. Or something to that effect. Horatio Caine on “CSI: Miami” is good for these bizarre epiphanies, too.

6. Partners, Period: In over two years of patrol, I rode in an Adam unit (two officers to a vehicle) exactly one time. We just didn't have staffing or budgets for it. Sheriff's Office deputies had it even worse - not only did they not ride Adam, their backup was often miles away, and they routinely had to make arrests by themselves, sometimes with a car full of people.

http://www.policeone.com/patrol-issues/articles/6751642-6-TV-tropes-cops-wish-were-real/

Edited by Ben
  • Upvote 1