Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Publicat

Ministerul Administraţiei şi Internelor a organizat cea de-a 23-a ediţie a Campionatului de atletism şi cros

Ministerul Administraţiei şi Internelor a organizat cea de-a 23-a ediţie a Campionatului de atletism şi cros – etapa finală, în perioada 12-15 iunie a.c., în municipiul Mediaş, judeţul Sibiu.

Ocupanţii primelor două locuri, la fiecare probă, vor reprezenta Ministerul Administraţiei şi Internelor la competiţiile internaţionale (campionate europene, mondiale şi balcanice).

atletismpolitiaromana.jpg

Inspectoratul General al Poliţiei Române s-a impus la ambele discipline sportive (atletism şi cros) ocupând primele locuri, la individual, la majoritatea probelor din concurs.

La competiţie au participat 120 lucrători ai structurilor Ministerului Administraţiei şi Internelor din întreaga ţară, câştigătorii primind medalii şi diplome.

Proba de atletism s-a desfăşurat pe categorii de vârste: bărbaţi (- 35 ani, 35-45 ani, + 45 ani) şi femei (-30 ani, + 30 ani) şi au constat în:

- femei: 60 metri viteză, 800 metri rezistenţă şi săritura în lungime

- bărbaţi: 100 metri viteză, 1.500 metri rezistenţă, săritura în lungime şi aruncarea greutăţii (greutate de 7,240 kg)

atletismmai.jpg

La probele de atletism, 24 medalii au fost câştigate de reprezentanţii Poliţiei Române (9 aur, 6 argint şi 9 bronz), 20 medalii de către angajaţii Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (7 aur, 10 argint şi 3 bronz), 9 medalii de către lucrătorii Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră Române (2 aur, 2 argint şi 5 bronz) si o medalie de bronz de către reprezentantul Aparatului Central – Secretariatul General.

A existat o singură probă de cros femei întrucât vârsta participantelor a permis acest lucru, distanţa parcursă fiind de 2.000 metri. Bărbaţii au intrat în competiţie pe categorii de vârstă astfel: la 6.000 metri (bărbaţi – 35 ani), la 4.000 metri (bărbaţi 35-45 ani) şi la 3.000 metri (bărbaţi +45 ani).

Şapte dintre medalii, la proba de cros, au fost câştigate de reprezentanţi ai Poliţiei Române (3 aur, 2 argint şi 2 bronz), 2 medalii revenind Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (1 aur şi 1 bronz), alte 2 medalii lucrătorilor Poliţiei de Frontieră Române (1 argint şi 1 bronz), iar o medalie de argint fiind câştigată de concurentul reprezentând Aparatul Central – Arhivele Naţionale.

În această perioadă (17 – 23 iunie a.c.) se desfăşoară în municipiul Drobeta Turnu Severin, judeţul Mehedinţi, etapa finală a Campionatului de Volei al Ministerului Administraţiei şi Internelor, ediţia a IV-a. Şi la această competiţie participă peste 120 lucrători ai structurilor ministerului, de la nivelul întregii ţări.

atletismpolitie.jpg

  • Moderator
Publicat

Pfff și aici polițiștii ăștia despre care „alte arme” spun că sunt burtoși, au câștigat cam tot. Ce chestie domnule! :naughty:

  • Apreciez 2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.