Jump to content
POLITISTI.ro

Arelala

Daca sunt Militar (S.G.V) pot da la o scoala de Politie?

Recommended Posts

Arelala

Salut...am si eu o nelamurire

Sunt sgv (Soldat gradat Voluntar, adica fostii MACI) si as vrea la anu` sa dau admiterea la o scoala de politie

pot sa dau aceasta admitere fara sa fiu nevoit sa imi dau demisia inainte din armata?

ca daca voi fi admis dupa aia am timp sa imi dau demisia :naughty:

daca ar putea sa imi raspunda cineva de la MRU in legatura cu problema asta as fi recunoscator.

Multumesc

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Robert

Dupa parere mea, da, poti sa participi la un concurs de admitere la una din scolile de politie; faptul ca esti SGV nu are relevanta in acest caz.

Pentru detalii, intra pe politiaromana.ro la sectiunea ''admitere'' si studiaza conditiile de admitere.

Multa bafta!

Arelala

din cate am citit eu acolo nu se specifica nicaieri ca nu as avea voie sa dau admitere daca sunt din MApN dar totusi poate ceva mie imi scapa

Robert

Repet, nu are relevanta faptul ca esti SGV, poti sa participi la concursul de admitere. Pentru o comunicare oficiciala insa te poti adresa Serviciului Management Resurse Umane din cadrul I.P.J. de de raza domiciliului tau.

Catalin

Te poți apuca liniștit de învățat, pentru că poți proceda cum ți-ai propus fără nicio problemă, dacă îndeplinești condițiile acelea.

Același lucru este valabil și în cazul polițiștilor, am avut colegi care s-au înscris și au luat examenul pentru a deveni procurori, judecători, notari publici, etc și abia după ce au fost admiși și-au dat demisia din poliție. Nu văd de ce în cazul admiterii la o școală de poliție ar fi altfel.

Baftă!

Arelala

ok. multumesc de informatii