Jump to content
POLITISTI.ro

Poliţist sancţionat, dar felicitat pentru cum îşi face treaba!

cipri83
 Share

Recommended Posts

• 1 month later...

Din ciclul ""toate mi se intampla numai mie...in ultimul timp": cu aprox. o luna in urma, impreuna cu colegul de patrula auto, ne-am deplasat pe plaja, in urma unei solicitari anonime prin dispecerat, persoana repsectiva sesizand faptul ca nu poate sa alerge pe plaja deoarece sunt foarte multe autoturisme stationate pe plaja; am constatat intr-adevar ca erau stationate cateva autoturisme, in jur de 4-5, dar nici un conducator auto prin preajma, de asemenea nici cel care sunase...dupa vreo 10 min. am fost directionati catre alta interventie. Dupa care persoana respectiva a revenit cu un telefon la dispecerat sesizand acelasi lucru, ne-am deplasat iar la fata locului si am constatat aceeasi situatie de fapt ca si prima oara, astfel ca am intocmit o fisa de interventie.

Ieri am fost sunat de ofiterul O.P. care ne-a spus ca persoana respectiva a facut o sesizare scrisa catre IPJ in care solicita ca vrea sa ii fie aduse la cunostinta masurile luate cu acea ocazie, daca s-a intocmit raport de eveniment etc, ca el detine fotografii de la fata locului cu 15-20 autoturisme stationate, totodata afland ca este secretarul de redactie al unui ziar local.

Din cate stiu eu, legea care stipuleaza despre circulatia sau stationarea auovehiculelor pe plaja este OUG 19/2006. Aceasta OUG prevede faptul ca sezonul turistic estival pe litoralul Mării Negre începe la data de 1 mai şi se încheie la data de 30 septembrie ale fiecărui an, de asemenea: Art. 7. - In vederea protecţiei turiştilor, pe plajele litoralului Mării Negre utilizate în scop turistic se interzic: b) circulaţia sau staţionarea vehiculelor, cu excepţia celor care asigură intervenţii operative şi a utilajelor de întreţinere a plajelor.

Din acest motiv consider ca noi nu aveam baza legala sa sanctionam persoanele respective, intrucat OUG face referire la stationarea autovehiculelor pe perioada sezonului estival, in vederea protectiei turistilor, nicidecum in luna decembrie.

Voi ce credeti?

Noi credem ca seful tau este deosebit de prost.

Pai ,,secretara" aia nu poate sa alerge pe plaja pentru ca sunt parcate masini acolo?

Va sesiza ca nu poate sa respire din cauza aerului sarat?

Si comandantul tau baga in seama astfel de reclamatii?

Pe cand o sesizare despre extraterestrii care ,,parcheaza" farfuriile zburatoare pe plaja?

Intocmeste-i un raspuns exact cu prevederea legala care face referire la sezonul estival si dai lamaie.

Ii faci frumos un raspuns exact cu ceea ce ne-ai scris noua mai sus. Nu exista cadrulk legal de sanctionare pentru ca faptele contraventionale se refera doar pe perioada sezonului estival.

• Membru

defineste "atentionarea"- nu am gasit nimic in omai 400 pe tema asta.

O gasesti la art. 15 lit. a) din OMAI nr. 400/2004...

• 1 month later...

Dragi colegi așa cum vă povesteam cei din sindicatul care fac parte au făcut niște sesizări pe la Direcția Control Intern, prin care au arătat modul defectuos și tendențios în care a fost efectuată cercetarea prealabilă și în cazul meu. Vă aduc aminte despre cei de la inspecție internă din cadrul IPJ Constanța, care m-au sancționat cu o amânare în grad de 2 ani pentru neînmânarea unei presupuse citații procedurale. Ce răspuns credeți că a primit sindicatul ? Unul de cascadorii râsului. Au constatat că la nivelul control intern nu se cunoaște diferența dintre citații și invitații și pentru remedierea acestei ”deficiențe” au emis o notă observatorie, așa cum au numit-o ei. Adică în loc să se declașeze cercetarea prealabilă a acestora, ofițerii respectivi au fost și ei ”sancționați” cu o notă observatorie. :doh: În atache aveți răspunsul. În prezent mă aflu în plin proces cu IPJ Constanța. Promit să revin cu alte detalii.

post-335-0-62462600-1361027328_thumb.jpg

post-335-0-09741300-1361027348_thumb.jpg

Edited by Dan

Bravo Dane, pe ei pe mama lor. Din pacate acolo la control intern e sef fostul inspector sef al IPJ Covasna, don doctor Aron, cel care, daca mai tineti minte reportajul de la pro, cand domnisoara eleva zicea ”va rog sa-mi permiteti sa va salut”. Astfel de oameni sunt in fruntea managemntului MAI.

Ce sa faci Dane, daca ai fost controlat de o doamna doctor? Sunt curios cand si-a dat doctoratul si cum a devenit politista :hmmmt:

• 10 months later...
  • Membru

Dane, un update a situatiei tale si a procesului intentat de tine impotriva IPJ Constanta, se poate ? Intreb pentru ca si noi, astia mai mici, sa invatam din experienta altora + ca vreau sa vad facuta dreptate in cazul tau, ca prea sunt Dumnezei pe pamant, acei domni din cadrul Controlului Intern si tare mult mi-ar placea sa vad cum un "amarat" de agent le inchide gura !

Iti doresc bafta in continuare si inca odata, jos palaria in fata ta, domnule !

• Upvote 2