Jump to content
POLITISTI.ro

Poliţist sancţionat, dar felicitat pentru cum îşi face treaba!

cipri83
 Share

Recommended Posts

doar noi doi, aici e interesant...

e adevarat, noi am bifat ca a fost aplanat conflictul, pt ca asta era starea de fapt...neoficial, el spune ca i s-a parut o speta minora si din acest motiv nu a anuntat comanda si nici nu s-a interesat la spital, dar oficial, la sefi, le-a spus ca deoarece noi am bifat "conflict aplanat", el nu a mai facut alte demersuri.

• Moderator

Asta e bună! Păi şi dispecerul ăla ce atribuţii o mai avea?

Voi când aveţi o problemă nu anunţaţi dispeceratul sau or vrea să-l suni pe comandant pe telefonul personal ori din birou şi să-i spui!? :doh:

exact, ai pus punctul pe "i"!

practic, procurorul a facut scandal ca a fost anuntat despre o tentativa de omor in 48 ore, dupa care s-a hotarat sa fie sanctionati politistii prezenti la fata locului si atat. asta este. mie totusi nu mi se pare corect; as putea sa-mi iau un aparator? cam la ce sanctiuni ar trebui sa ne asteptam, aveti idee?

la cercetarea disciplinara nu ai voie cu avocat (vezi omai 400). si nici nu vei avea sansa sa iti copiezi dosarul :)) dar iti recomand sa iti faci xerocopii de pe toate documentele aferente cazului si sa le iei acasa. in al doilea rind, daca cunosti vreun martor care te loate ajuta (coleg) intreaba daca este dispus sa te ajute cu declaratia lui. apoi, in cursul cercetarii, daca vezi ca ofiterul insarcinat cu cercetarea se da lovit si nu administreaza toate probele, depune IN SCRIS, o cerere prin care soliciti sa se ia in considerare probele propuse de tine.

iti recomand sa nu refuzi participarea la sedintele de "judecata" pentru ca nu iti va dauna dar iti poate folosi in caile de atac administrative sau judiciare cind vei contesta modalitatea de solutionare.

inca ceva- gindeste-te bine inainte de a te spovedi sindicatului din care faci parte. unii dintre colegii de aici ( se stiu ei care) au idee despre ce vorbesc asa ca poate te ajuta cu ceva experiente personale neplacute :))

pe scurt: esti doar tu si colegul de patrula. restul sunt, in cel mai bun caz, neutrii.

• Upvote 1

Lancelot, discutia dintre tine si ofiterul de serviciu s-a purtat prin statia de emisie-receptie sau prin telefon? Daca s-a purtat prin statie sunt martori si colegii tai ca ai comunicat situatia de fapt, precum si faptul ca trei barbati au fost preluati de ambulante si condusi la spital. Corect era ca tu sa ramai in zona respectiva in continuare pentru tinerea situatiei sub control, iar un alt echipaj sa fie dirijat de dispecer la spital pentru a se stabili diagnosticul. Totodata se impunea prezenta la fata locului a echipei de cercetare la fata locului din cadrul politiei de proximitate,care trebuia trimisa tot de ofiterul de serviciu, avand in vedere ca s-au comis mai multe fapte de lovire sau alte violente si cel putin una de port fara drept al cutitului. Acesta trebuia mentionat in pv si predat la camera de corpuri delicte. Avem obligatia de a intocmi acte premergatoare ori de cate ori ne sesizam despre comiterea unei fapte de natura penala, chiar daca actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a partii vatamate, urmand ca ulterior sa se dispuna solutie procedurala prin parchet. Nu este corect sa cautam vina in alta parte,insa trebuie sa marsezi pe faptul ca tu ai prezentat situatia de fapt dispecrului si acesta avea obligatia de a anunta conducerea subunitatii si a dispune alte masuri prezentate mai sus. In permanenta trebuie sa avem in vedere astfel de fapte si sa ne aparam singuri : prezentam situatia de la fata locului, solicitam dispecerului sa dispuna ce activitati desfasuram in continuare si intocmim acte procedurale. Daca prezinti cum trebuie situatia nu poti primi mai mult de mustrare scrisa.

Mustrare scrisa?

Pentru ce mama dracului sa primeasca mustrare scrisa?

Lancelot in primul rand trebuie sa dovedesti ca ai actionat in litera legii si dupa procedura.

Copii dupa fisa de interventie si dupa raportul intocmit dupa eveniment.

Trebuie sa faci dovada cu inscrisuri sau cu martori ca ai anuntat evenimentul la dispecerat ofiterului de serviciu atat la momentul respectiv cat si dupa terminarea serviciului, ca exista o situatie conflictuala mai veche intre cele doua familii de tigani, apelurile 112 etc.

Ce s-a intamplat cu lama de cutit?

Nu tu dispui deplasarea la fata locului a echipei ci domnul comandant prin dispozitie scrisa.

Cine mai era de fata cand dispecerul a afirmat ca nu i-a comunicat comandantului despre eveniment pentru ca ,,nu i s-a parut cine stie ce"? Cand ai vorbit cu ofiterul de la OP cine a mai auzit discutia?

Vorbeste si cu cei din patrula care s-a deplasat la fata locului pentru sprijin.

Convinge jandarul sa raporteze ce a fost acolo nu ce ii vor ,,sugera" sefii.

Nu hotarasete procurorul cine trebuie sanctionat, asta in cazul in care inspectorul sef nu este un ghiocel.

Propune cat mai multi colegi ca martori care sa vorbeasca despre tine ca politist si coleg.

Sa puna pe hartie ca esti un politist care isi face treaba in orice situatie.

Daca te ajuta evaluarile din anii trecuti, adica daca ai FB, solicita-le la cercetarea prealabila.

Gaseste un aparator , politist cu experienta care stie cu ce se mananca atat munca de politie cat si cercetarea prealabila cu judecata din consiliu. Nu trebuie sa fie neaparat ofiter, trebuie sa fie cinstit si sa-ti fie prieten.

Toate aceste probe in apararea ta trebuie sa le faci in scris, cu numar de inregistrare, sau cu semnatura de primire din partea ofiterului desemnat cu cercetarea prealabila prin dispozitia scrisa a inspectorului sef.

Pentru mine este foarte clar ce s-a intamplat acolo, daca nu m-ai pacalit.

Dispecerul a ,,considerat" ca nu trebuie,,deranjat" acasa dimineata ,,sefutul", pentru ca la ora aia dormita, iar cand s-a ingrosat gluma atat comandantul cat si dipspecerul au dat-o pe diverse, in papuris.

Si cine poate sa scoata castanele din foc pentru ca s-a ofuscat donul ,,procoror"? Agentul de siguranta ca este ,,fraier"!

Ei, Lancelot, a venit vremea sa le arati ca nu esti fraier!

Sa le demonstrezi atat sefutului cat si dispecerului ca sunt niste nesimtiti incompetenti de cea ma joasa speta!

Pentru ca trebuiau sa-si asume raspunderea pentru gresala pe care au facut-o!

Nu sa ti-o paseze tie!

,,inca ceva- gindeste-te bine inainte de a te spovedi sindicatului din care faci parte. unii dintre colegii de aici ( se stiu ei care) au idee despre ce vorbesc asa ca poate te ajuta cu ceva experiente personale neplacute :))"

Esti sigur maxu ca ai vrea sa aperi pe cineva pe ,,nevazute"?

Sau ca toti cei din sindicate sunt niste nenorociti?

Am mai spus, generalizarile sunt de sorginte fascista!

Edited by Elvis

Va multumesc tuturor pentru sugestii, abia acum am venit de la serviciu si am vazut ceea ce ati scris; da, Elvis, ai dreptate, asa s-a intamplat...azi am luat la cunostinta de citatie si am facut deja si completare la raport; m-am prezentat la cercetare insotit de aparator, un ofiter de politie integru, am facut o completare la raport...ce mi s-a parut curios: lipsea raportul ofiterului de serviciu (!?!), ofiterul insarcinat cu cercetarea motivand ca a inceput sa-l faca ieri, il continua azi si o sa-i parvina :P.

Impresia mea insa dupa toate acestea a fost ca desi ne facem treaba, cand se "ingroasa" o situatie, agentii de siguranta publica sunt cei care trebuie sa raspunda de toate si sa salveze dispecerii, ofiterii, comandantii etc...oricum, o sanctiune vom primi sigur, pentru ca etnicul rom a murit aseara la spital.

• Moderator

Păi şi ce, tu eşti paramedic şi ar fi trebuit să-l salvezi?

Nu aşa se pune problema! Tu nu eşti cercetat pentru că a dat colţul păsăroiul. Ci ţi se impută că nu ai fi anuţat comandantul.

Dacă îl anunţai, nu o mai mierlea minoritarul sau cum?

Nu-i lăsa să te mai aburească cu chestii de genul ăsta, că vezi doamne a murit ăla şi trebuie neapărat cineva sancţionat. Că doar nu i-aţi pus voi să se bată între ei.

Tu trebuie să te concentrezi şi să dovedeşti că ai anunţat dispecerul şi ai făcut ceea ce depindea de tine. Nimic mai mult.

Daca va fi "atentionare", nu cred ca voi face contestatie, pt ca, pe undeva, personal, imi reprosez totusi ca nu am insistat mai mult sa vina echipa operativa; am invatat ceva din speta asta, pe viitor voi fii foarte atent la genul acesta de scandaluri, cu loviri sau alte violente; pur si simplu la momentul ala toti de acolo pareau in regula, doar putin sifonati.

• Moderator

Tu ştii cel mai bine ce a fost acolo. Dar dacă lucrurile stau exact cum le-ai expus tu, eu unul aş muri cu ei de gât, aş merge până-n pânzele albe.

• Membru

Am ajuns si eu, prima oara in 7 ani, sa fiu cercetat administrativ, astfel ca m-am gandit sa cer parerea celor cu experienta; fiind patrula auto de interventie ne-am deplasat (ora 09.04) la un scandal intre etnici romi, am gasit practic doua grupuri, unii la o adresa iar ceilalti vis-a-vis, pe cealalta parte a strazii. Avand in vedere ca erau agitati, eu am mers repede la cei din dreapta, colegul la cei din stanga, am vorbit cu ei, i-am mai calmat, i-am legitimat pe toti, colegul meu ceruse deja sprijin si a mai venit o patrula, politist cu jandarm; in agitatia existenta, politistul venit in sprijin a ridicat un tub din plastic de aprox. 20 cm care avea o lama de cutit fara varf la unul din capete si pe care eu l-am aruncat in portbagajul masinii de politie; dupa 10 min cei veniti in sprijin au plecat pt ca au avut alta interventie in alta zona; au venit doua ambulante, au luat 3 barbati de la adresa unde mersese colegul meu, noi am mai ramas aprox. 1 ora pe strada, pana ne-am asigurat ca au intrat toti in curte, colegul meu la un moment dat a vorbit cu ofiterul de serviciu si i-a spus ca temporar am aplanat conflictul si ca 3 persoane au fost transportate cu ambulanta la spital. Am incheiat pv-ul cu cele constatate la fata locului si fisa de interventie, iar la ora 15.00 ne-am deplasat la baza si discutand cu ofiterul de serviciu acesta a spus ca nu i-a mai comunicat comandantului despre scandal ca nu i s-a parut cine stie ce. Am vorbit cu ofiterul de ordine publica, i-am predat pv-ul, a citit fisa de interventie, i-am spus ca e o stare conflictuala acolo si ca cei implicati vorbeau sa mai cheme si pe altii in ajutor sa se mai bata, astfel ca ar fi bine sa trimita o patrula in zona. Important este ca cei cu scandalul aratau "in vana", erau usor loviti la prima vedere, putin sange la buze sau la ureche etc, dar constienti, pe picioarele lor si agresivi. A doua zi suntem chemati la comandant, ni se cere sa intocmim rapoarte, iar ulterior ni s-a comunicat ca vom fi cercetati administrativ intrucat unul dintre indivizii care au fost transportati la spital este...in coma(!!!) si pt ca are si diabet este o situatie mai complicata. Ce ni s-a reprosat: ca nu am solicitat de urgenta echipa operativa, ca nu am anuntat comanda sectiei si ca nu ne-am deplasat la spital imediat in acea zi pt a ne interesa de starea celor care au fost dusi la spital. P.S. : conflictul dintre etnicii respectivi era in desfasurare de cel putin 7 zile intrucat mai fusese solicitata interventia politiei in 3 randuri pt scandal, bataie etc.

Ce parere aveti? Multumesc.

Nu pot sa cred cat de idiot e OS-ul vostru, daca ati anuntat ca 3 din persoanele implicate in conflict necesita transportul la spital e foarte clar ca se anunta seful sectiei, se solicita grupa si OS-ul trebuie sa aiba grija sa se intample toate astea.

Nu te lasa intimidat de ce zic cei din jur si incearca sa ai grija ca toata lumea implicata sa spuna adevarul ( colegii de la fata locului, jandarmul, ofiterul OP ), pentru ca daca e asa cum ai scris nu e vina ta ca nu a venit grupa sau ca nu a fost anuntat seful sectie.

Ce importanta are pentru OS ca ai bifat ca s-a aplanat conflictul? E si normal sa bifezi daca dupa ce ai luat toate masurile si pe moment nu reiese ca ar izbucnii iar conflictul de fata cu voi si totodata cei implicati si ramasi in picioare zic ca nu mai sunt probleme.

La partea legata de cutitul ridicat nu sunt lamurit ce fel de masuri ai luat, daca a fost gasit asupra cuiva si din cauza asta consider ca pot sa te "agate" in vreun fel daca nu ai actionat corect. De asemenea, daca in fisa de interventie (unde banuiesc ai bifat raportare OS/Dispecerat 112) si in p.v.-ul de caz daca nu ai stiut sa te "acoperi" iar pot sa scoata vreun motiv sa te sanctioneze.

astazi am vorbit cu ofiterul de OP care era de serviciu in ziua respectiva...in loc sa ne faca instructajul pentru azi, revenea obsesiv cu intrebari si cu precizari, cum ca noi nu am subliniat gravitatea faptelor de la scandal...probabil i s-a spus sa intocmeasca si el un raport despre cele intamplate; pe urma o dadea pe smechereala de genu "oricum mah, mai mult de mustrare scrisa nu va luati" :P...are 140 kg si daca il scoti in strada e pierdut, nu cunoaste strazile si zonele de patrulare nici acum, dupa ani de zile, dar ca sa nu cada el responsabil cumva, ofiter fiind, "puneti totul pe fraierii aia de agenti"; imi amintesc de alt ofiter cum a pus problema: "greseala lor e ca au solicitat sprijin direct prin statie catre cealalta patrula, daca o faceau prin dispecerat nu mai erau probleme"...(!!??!).

lancelot, mereu vor avea dreptate şefii şi în special ofiţerii, nu contează că nu a fost vina ta, indiferent de cât de bun poliţist eşti. Din păcate tocmai de aceste mentalităţi unii din şefii sau ofiţerii de prin instituţie nu vor să se debaraseze nici în ruptul capului. Părerea mea este să nu accepţi nicio sancţiune atâta timp cât OS ul nu va primi una cel puţin egală cu a ta.

În legătură cu cei ce efectuează serviciul de OS, nu este o noutate că unii dintre aceştia trăiesc pe altă lume. O lume ruptă complet de realitatea din stradă. Şi asta deşi uneori pe aceste posturi ajung poliţişti în vârstă sau care se presupune că ar trebui să aibă experienţă. Alteori ajung în aceste posturi tot felul de orientaţi care habar nu au de ce presupun atribuţiile şi responsabilităţile unui asemenea post, aruncând pisica mereu pe cei din teren în loc să îi ajute. Nu te lăsa copleşit de ,, sfaturi,, prieteneşti de genul "oricum mah, mai mult de mustrare scrisa nu va luati" pentru că este posibil să ai surprize mai mari decât te aştepţi tu. Dacă ajungi în Consiliul de Disciplină spune celui care te apără să ceară copia fişei postului celui care a fost OS în ziua respectivă, este posibil ca tocmai el să fi greşit, iar în loc de 140 de kg. să rămână cu 100, restul de 40 de kg. să se regăsească în chiloţi sub formă de balast, dacă mă înţelegi ce vreau să îţi spun. Succes !

Edited by Dan
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Daca va fi "atentionare", nu cred ca voi face contestatie, pt ca, pe undeva, personal, imi reprosez totusi ca nu am insistat mai mult sa vina echipa operativa; am invatat ceva din speta asta, pe viitor voi fii foarte atent la genul acesta de scandaluri, cu loviri sau alte violente; pur si simplu la momentul ala toti de acolo pareau in regula, doar putin sifonati.

Lancelot chiar nu vrei sa intelegi ca nu tu esti vinovat pentru ca idotul de la dispecerat nu a informat comandantul?

"greseala lor e ca au solicitat sprijin direct prin statie catre cealalta patrula, daca o faceau prin dispecerat nu mai erau probleme"...

Si dispecerul facea putin nani la 09.00 dimineata?

Hai sa-ti spun ce s-a intamplat.

Comandantul tau, pentru ca idiotul de la dispecerat nu l-a anuntat, nu a raportat la Bucuresti evenimentul.

Acum cand procurorul a luat foc sigur si-a sunat superiorii de la Bucuresti.

Si uite asa este un foc foarte mare sub curul comandantului tau care are o mare parte din vina pentru ca el ca si manager trebuie sa fie foarte atent pe cine pune la dispecerat. Si daca un astfel de eveniment nu-l raportezi atunci pe care?

Asa ca incearca toti sa scoata castanele din foc cu mana voastra!

Intelege ca sunt vinovati dispecerul, ofiterul de OP si ,,donul" comandant!

Nicidecum voi care v-ati facut treaba!

• Moderator

Atentionarea este un rahat de hartie semnat de comandantul unitatii, respectiv inspectorul sef, insotit de un text de genul : Va atrag atentia cu privire la respectarea prevederilor bla bla bla din bla bla bla, nu va pot da o sanctiune reala ca m-ati da in judecata si mi-ar tremura fundul pe scaun.

• Upvote 3