Jump to content
POLITISTI.ro

Poliţist sancţionat, dar felicitat pentru cum îşi face treaba!

cipri83
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Când a sunat să-ți ceară să citezi persoana, a vorbit inițial cu șeful tău ierarhic? Pentru că așa e normal. Acum nu orice lucrător de la un for superior se chitește pe telefoane și trasează sarcini unor oameni de la o secție. Normal ar fi fost să vorbească cu șeful tău, iar acesta nominaliza pe cineva să meargă și să îl citeze pe ăla. Pentru că de aia există șef de secție, nu fiecare de pe la IPJ își rezolvă sarcinile cu oamenii din alte structuri.

Nu, nu a sunat. A sunat la post din întâmplare iar eu mă aflam acolo cu colegul meu. Pur și simplu am răspuns la telefon.

Edited by Dan

si daca raspundea femeia de serviciu sau prostu' satului ii puneau pe ei sa citeze persoana respectiva? probabil urma sa-i instruiasca sa execute mandatul de aducere, daca tot erau in intirziere cu lucrarea. ceva de genul "citizen arrest".

• Moderator

Păi tocmai asta vroiam să subliniez. Trebuie să scoți în evidență și acest lucru la contestație, pentru a se vedea că omul a sunat acolo ca și cum ar fi comandat o pizza la un restaurant. Dacă tot se dă așa bățos și cu nasul pe sus, ticsit de regulamente și legi, atunci trebuia să trimită o adresă pe care șeful de secție să pună o rezoluție, etc sau măcar să fi vb telefonic cu șeful secției, că nu e tarlaua tăticuțului lui acolo.

Dane, nu stiu cat de mult conteaza acest aspect, dar sa stii ca suntem langa tine... maxim respect! :emo-yessir:

• Upvote 1

• Membru

Nu sunt politist, dar ai tot sprijinul meu si daca va fi nevoie poti sa te bazezi pe mine ca voi trimite mailuri la toata presa din tara (locala si nationala), asta ca sa fie foarte bine mediatizat cazul, iar acei domni sa nu mai incerce inca un abuz. Poate daca dau si de un vechi prieten...se va auzi si la Radio Romania Actualitati :)

Sper sa-ti rezolvi problema rapid si usor, iar cu ocazia asta sa le oferi o lectie tuturor.

Edited by BGeorge
  • Upvote 4

Mulțumesc de ajutor George. Ar fi bine să fie cât mai mediatizat acest caz pentru ca pe viitor colegii noștri să nu mai suporte astfel de abuzuri.

• Membru

Bravo, asta chiar e exemplu de solidaritate.

Sa stii ca nu te-am sfatuit asa aiurea, e probat de mine cu plangerea. Sa vezi ce revin ei cu picioarele pe pamant de nici nu iti vine sa crezi.

De ce sa pierzi timpul in instanta pentru nesimtirea lor iar ei sa nu pateasca nimic, sa stea ca sobolanii in birourile alea si sa bea cafea toata ziua?

Felicitari si Doamne ajuta sa gasesti omul cerebral care sa citeasca atent ceea ce ai scris si sa ia masurile care trebuie

Dan multa bafta iti doresc .. Sper sa reusesti sa ti se faca dreptate ! ... Stiu ca ai tot sprijinul lui Daniel Avasilcăi, un om cu mare caracter. Cand l-am cunoscut mi-a lasat o impresie foarte buna .

• 1 month later...

Aşa cum era de aşteptat mai marii de la Bucureşti au dat copy-paste la o contestaţie care era doar formală pentru a urma calea contenciosului administrativ. Sper să le dau o "palmă" acestor aşa zişi "poliţişti". O să revin cu detalii. În atache răspunsul incredibil al IGPR-ului.

Decizie contestatie IGPR.pdf

Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva! Poate mizeriile alea aveau nevoie de o palma care sa le trezeasca la realitate si tu vei fi acea palma. Iti doresc multa bafta si sa nu te lasi batut!

Dan, imi pare rau ca la Constanta mentalitatea tipic militieneasca inca domneste.

Sper sa treci cu bine peste toate incercarile astea si sa se faca dreptate!

Sa auzim doar de bine!

• Moderator

... mai marii de la Bucureşti au dat copy-paste ...

Decizie contestatie IGPR.pdf

"La data de 19,06.2012, poliţistul a depus contestaţie în termen, adresată

conducerii Inspectoratului General al Poliţiei Române, prin care contestă actul

administrativ de sancţionare emis de conduccrea inspectoratului de Poliţie Judeţean

Cluj, solicitând anularea sancţiunii""

prietene, tu stiai ca lucrezi la IPJ Cluj??? :D

• Upvote 2

"La data de 19,06.2012, poliţistul a depus contestaţie în termen, adresată

conducerii Inspectoratului General al Poliţiei Române, prin care contestă actul

administrativ de sancţionare emis de conduccrea inspectoratului de Poliţie Judeţean

Cluj, solicitând anularea sancţiunii""

prietene, tu stiai ca lucrezi la IPJ Cluj??? :D

Ar fi în stare ăștia să mă mute la ce mult mă iubesc. Prin documentele postate nu am vrut decât să subliniez încă odată că de fapt nu a existat niciodată vreo cercetare disciplinară sau prealabilă ci doar au fost urmate niște ordine de sus. Vă promit că voi merge și la CEDO dacă va fi nevoie și sper din aceste lucruri să avem de învățat pentru ca astfel de lucruri să nu se mai întâmple.

• Upvote 2

• 4 months later...

Am ajuns si eu, prima oara in 7 ani, sa fiu cercetat administrativ, astfel ca m-am gandit sa cer parerea celor cu experienta; fiind patrula auto de interventie ne-am deplasat (ora 09.04) la un scandal intre etnici romi, am gasit practic doua grupuri, unii la o adresa iar ceilalti vis-a-vis, pe cealalta parte a strazii. Avand in vedere ca erau agitati, eu am mers repede la cei din dreapta, colegul la cei din stanga, am vorbit cu ei, i-am mai calmat, i-am legitimat pe toti, colegul meu ceruse deja sprijin si a mai venit o patrula, politist cu jandarm; in agitatia existenta, politistul venit in sprijin a ridicat un tub din plastic de aprox. 20 cm care avea o lama de cutit fara varf la unul din capete si pe care eu l-am aruncat in portbagajul masinii de politie; dupa 10 min cei veniti in sprijin au plecat pt ca au avut alta interventie in alta zona; au venit doua ambulante, au luat 3 barbati de la adresa unde mersese colegul meu, noi am mai ramas aprox. 1 ora pe strada, pana ne-am asigurat ca au intrat toti in curte, colegul meu la un moment dat a vorbit cu ofiterul de serviciu si i-a spus ca temporar am aplanat conflictul si ca 3 persoane au fost transportate cu ambulanta la spital. Am incheiat pv-ul cu cele constatate la fata locului si fisa de interventie, iar la ora 15.00 ne-am deplasat la baza si discutand cu ofiterul de serviciu acesta a spus ca nu i-a mai comunicat comandantului despre scandal ca nu i s-a parut cine stie ce. Am vorbit cu ofiterul de ordine publica, i-am predat pv-ul, a citit fisa de interventie, i-am spus ca e o stare conflictuala acolo si ca cei implicati vorbeau sa mai cheme si pe altii in ajutor sa se mai bata, astfel ca ar fi bine sa trimita o patrula in zona. Important este ca cei cu scandalul aratau "in vana", erau usor loviti la prima vedere, putin sange la buze sau la ureche etc, dar constienti, pe picioarele lor si agresivi. A doua zi suntem chemati la comandant, ni se cere sa intocmim rapoarte, iar ulterior ni s-a comunicat ca vom fi cercetati administrativ intrucat unul dintre indivizii care au fost transportati la spital este...in coma(!!!) si pt ca are si diabet este o situatie mai complicata. Ce ni s-a reprosat: ca nu am solicitat de urgenta echipa operativa, ca nu am anuntat comanda sectiei si ca nu ne-am deplasat la spital imediat in acea zi pt a ne interesa de starea celor care au fost dusi la spital. P.S. : conflictul dintre etnicii respectivi era in desfasurare de cel putin 7 zile intrucat mai fusese solicitata interventia politiei in 3 randuri pt scandal, bataie etc.

Ce parere aveti? Multumesc.

s-au facuta alte plingeri aferente incidentului: ptr loviri, de exemplu? dintre rudele celor spitalizati a reclamat cineva vreo violenta?

• Moderator

Să-ţi faci copii după fişa de intervenţie şi raportul acela pe care zici că l-ai întocmit şi să le ataşezi la raportul pe care ţi-l vor cere.

Dispecerul este cercetat? Sau doar voi?