Jump to content
POLITISTI.ro

arcan

Kit de supravietuire marca Gerber recomandat de Bear Grylls

Postare recomandată

arcan

Stiti emisiunea aia de pe Discovery ,,Tehnici de Supravietuie,,?Unde fostul SAS Bear Grylls arata diverse chestii?Unele comerciale e drept, dar majoritatea realiste?

Ei, uitandu-ma la emisiune, m-a facut sa imi doresc un amnar ca a lui Bear.

Dragilor, vreau sa ,,ma laud,, cu ultima achizitie.Gerber fabrica in serie limitata un set de supravietuire cu semnatura celbrului Bear .

Are 8 elemente kitul ,coarda de parasuta, saculet impermeabil, niste sirma de capcane, chibrite speciale, un briceag Gerber superb si mai ales....mult doritul amnar care face scanteie in orice conditii.

Acum, e drept ca nu am de gand sa plec in jungla si sa incerc sa nu mor, dar cum imi plac la nebunie iesirile in natura, eu zic ca imi va fi extrem de util.

Si niste poze:

post-1356-0-88333800-1338473154_thumb.jp post-1356-0-04183600-1338473205_thumb.jp post-1356-0-32656000-1338473246_thumb.jp

• Apreciez 3

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Tyropol

Foarte bine arcan insa cum ai facut rost de ele? Si pe mine m-ar interesa amnarul. Pot recunoaste ca sunt un mic fan al emisiunii de pe Discovery.

Link către postare
arcan

Pe PM va spun de unde si cat costa, pentru ca nu vreau sa fac reclama.

Link către postare
LordScorpion

Un amnar e undeva in jur de 30-40 lei. Am o chestie de asta, e utila, dar e un fel de "pentru linistea sufletului". O bricheta e bine de avut prin buzunar, la fel si un cutitas :ph34r:

Link către postare
arcan

O bricheta se poate sparge, iar daca e metalica se poate inunda cu apa.Sau se poate strica cuartul de la ea.Mie imi place ideea de amnar, pentru ca daca nu il pierzi, nu ai ce sa ii strici, sau sa nu functioneze.Iti da garantia ca poti aprind eun foc cu el indiferent de loc si de conditii.

• Apreciez 1

Link către postare
minutzu

Eu am amnar de 2 ani in uz ca sa zic asa. Sunt fan munte si nu trece un an fara sa nu fac o tura de Retezat, cel putin. Amnarul e util, personal am aprins focul de multe ori cu el, fiind magneziu, arde in orice conditii. Un asemenea kit mi-am facut si eu singur din bucati, ca sa zic asa, si imi este foarte util, fiind in permanenta asupre mea , atat in rucsacul mare cat si in cel de tura.

• Apreciez 2

Link către postare
LordScorpion

OK, nu zic ca nu e fantastic de avut, dar am avut niste experiente... ciudate anul trecut la sfarsitul lui noiembrie, la boncanit la cerb. Dupa o seara petrecuta pe sub frunze si rupti de frig, ne-am intors la stana si am vrut sa facem focul cu amnarul. Tremuram asa de tare ca mi-au trebuit zece minute sa-l aprind.

Arcan, chiar si pe pm, de unde ai luat setul si la ce pret?

Link către postare
arcan

Ai PM LordScorpion.

Link către postare
LordScorpion

Thanx :emo-yessir:

Lama aia e inox sau OC?

Link către postare
arcan

OC inoxidabil...:))))) Sincer, nu stiu.As pune o poza, dar nu mai am cota...:(

Link către postare
Marius

arcan, te ajuta asta:

Link către postare
arcan
Publicat (modificat)

20120531172703.jpg

HA ! Ce tare.Merge.thanks Marius.

Deci asta e Gerberu` ascutit din kit.

Modificat de arcan
  • Apreciez 2

Link către postare
Marius

Ma bucur daca ti-am fost de folos! :good:

Link către postare
Cornelius

Arcan imi trimiti si mie PM cu adresa de unde ai luat setul. Multumesc

Link către postare
aromas

Kitul e mai bun decât celelalte de pe piaţa românească dar nu e super, oricum e un punct de plecare .De-a lungul timpului mi-am comandat setul basic şi cel ultimate.La fiecare iesire in natură am la mine acest kitul basic,pe celălalt îl folosesc la ieşirile pe munte. Briceagul,chibriturile , amnarul , fluierul şi pliantul sunt foarte bune, deşi pe net am văzut că unii se plângeau că le-a ieşit bucata de ferocium din amnar şi au trebuit să-l lipească la loc. Personal nu am avut această problemă cu nici unul din cele două amnare.

Singurele minusuri constatate sunt referitoare la bucata de sărmă prea subţire pentru a face o capcană şi prea scurtă, nu ajunge decât pentru o singură capcană, deşi Bear Grylls recomanda să fie puse mai multe , bucata de vată e prea mică pentru a fi de folos , am înlocuit+o cu un tampon OB care scămoşat e mult mai folositor mai ales că vine ambalat, iar coarda e de nailon , de preferat să fie înlocuită cu o bucată de paracord.

O completare foarte bună ar fi o busolă de tip buton. Trebuiet avută mare grijă la resigilarea săculeţului de plastic care dacă nu este făcută corect se desface iar setul nu mai este impermeabil.

Oricum felicitări de achiziţie, eu unul sunt foarte mulţumit de ambele seturi.

Link către postare
arcan

CUm spuneam, cel mai tare mau incantat amnarul si briceagul.Sunt foarte multumit de ele.Face amnarul ala un roi de scantei de zici ca tai cu flexul....

Modificat de arcan

Link către postare
Ben

Ciudat e ca am dat si eu tocmai acum de acel kit, din intamplare, in timp ce cautam niste trasee montane pt bicicleta. Parca totusi ii lipseste o busola. :D

Link către postare
spk

As prefera sș fac rost de un săculț în genul ăla în care să pun ce-mi trebuie mie (în loc de vată prefer o sticluță cu benzină, mai trebuie și niște cloramină pt decontaminat apă, în loc de briceag e mai bun un multitool sau un victorinox, o lanternă mică cu led, etc.).

Link către postare
Ben

Mda, mai ales la cei 160 si ceva de lei cat costa...... Poate daca sunt cumparate separat, iesi ceva mai bine la raportul pret-nr si calitate ustensile.

Link către postare
spk

Gerber rămâne totuși Gerber, poate fluierul, vata, paracordul nu or fi de cea mai bună calitate, dar ce conține metal sigur e ”top notch”.

Link către postare
arcan

Eu l-am luat cu 110 RON.

Link către postare
spk

Ai dat bine, e sub prețul pieței.

Link către postare
aromas

Inca se gaseste si la 95 de lei +taxe transport pe net .

Link către postare
arcan

Azi am fost la magazin.Mai are un singur set.Ma voi uita pe mesaje cine l-a cerut primul si daca il mai vrea, o sa il primeasca.Sper sa nu se supere nimeni.Vorbesc cu omul, sa mai aduca si pentru ceilalti doritori.

Modificat de arcan

Link către postare
arcan

Sunt distrus...ieri cand m-a agitam pe la fancurier si la posta...am pierdut briceagul Gerber... :wacko:

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.