Jump to content
POLITISTI.ro

luky

Cum sa pierzi timpul aiurea la Slatina

Recommended Posts

Sache

Bun raspuns, Eduard! :good:

Abia astept sa ajung acolo si sper sa ma revad cu fosti colegi de scoala. Sa ne mai perfectionam un pic! :naughty:

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

danpin

O gramada de locali care se "scolesc" pe la Slatina... Li se da la urma cate o hartie si se mandresc apoi ca au facut scoala de politie  :doh:

Pe de alta parte, la o discutie cu un profesor din Centru, ne-a spus ca anual se initiaza in cariera cadre de politie angajati din sursa externa, inclusiv in acest an, dar pe ce criterii sunt facute aceste angajari nu se stie...

Sache

Nu au facut scoala de politie, ci doar niste cursuri in cadrul acestei scoli. Si asta ca sa isi justifice cheltuielile cei din scoala.

Parca nu se mai faceau incadrari din sursa externa sau asa trebuie sa stim noi?

Dan

Este vorba de cei angajați din sursă externă până în anul 2008 și care s-au fofilat de la aceste cursuri până acum. 

25tess

Anul trecut am intalnit si eu acolo o ,,colega'' comisar sef din sursa externa la cursuri de initiere in cariera. Avem si in cadrul Ipj astfel de cazuri.

Sache

Din pacate, si noi avem astfel de cazuri. Oameni care s-au trezit comisari sau comisari sefi. Indiferent cate cursuri vor face dupa incadrare nu este acelasi lucru ca atunci cand urmezi cursurile unei scoli de politie, fie de agenti sau ofiteri, la varsta la care trebuie.

• Upvote 1

danpin

@Dan,

angajati din sursa externa, inclusiv in acest an

iatu

vezi sa nu. am la postul unde lucrez 2 colegi proveniti recent din scoala de politie si sincer sunt tufe de venetia, nici macar o declaratie nu stiu sa o ia cum trebuie nu mai zic de un flagrant sau altele, asa ca te rog frumos cu scolile de politie.

• Upvote 1
  • Downvote 10

Dan

danpin de unde sunt cei angajați anul ăsta din sursă externă, sau mă rog cu ce se ocupă ?!

danpin

Sa inteleg ca tu esti incadrat din sursa externa? Mi-e mila de cei doi colegi de care vorbesti, ca nu vor avea de la cine sa invete...

• Upvote 2

geutz

O gramada de locali care se "scolesc" pe la Slatina... Li se da la urma cate o hartie si se mandresc apoi ca au facut scoala de politie  :doh:

Pe de alta parte, la o discutie cu un profesor din Centru, ne-a spus ca anual se initiaza in cariera cadre de politie angajati din sursa externa, inclusiv in acest an, dar pe ce criterii sunt facute aceste angajari nu se stie...

Referitor la ce ai zis mai devreme: Poliţişti locali “recalificaţi” la Slatina

Poliţişti locali care au absolvit vineri au urmat cursuri în domeniul ordinii şi siguranţei publice, în domeniul siguranţei rutiere. Totodată, ei au fost pregătiţi în ce priveşte tehnicile de auto-apărare, folosirea armamentului din dotare, negocierea conflictelor ş.a.

Pe lângă amenzi, noii poliţişti locali  vor putea aplica şi puncte de penalizare la permisul de conducere, pe lângă alte sancţiuni rutiere pe care le pot aplica de acum înainte. Alţi poliţişti locali din toată ţara sunt aşteptaţi la noi cursuri în luna septembrie.

Asta e pe bune, sau e gargara de presa?

Ben

O sa aplice puncte de penalizare la fel cum o sa negocieze conflicte. :doh:

Astia si-au batut joc de ideea de politie, dar ce pretentii sa mai avem cand ieri o coleaga de-a mea imi spune ca facem aceeasi munca precum comunitarii ca nu e nici o diferenta intre noi si ei si ca doar mai facem si noi un dosar din cand in cand. Ulterior mi-a trecut supararea cand mi-am dat seama ca tot ce face e sa se ocupa de boschetareala si altoirea lor, cot la cot cu gardienii. De aici si confuzia creata in capul ei.

Oricum, trist. Asta e stadiul in care colegii de-ai nostri se considera coleg mai degraba cu paznicii de la primarie decat cu politistii.

Edited by Ben
  • Upvote 1

Alex87

Ben, pentru ca unii dintre ei chiar sunt de nivelul gardienilor publici. Oricat ne-ar placea sa credem altceva asta este adevarul.

• Upvote 1

Cristi

Din pacate, si noi avem astfel de cazuri. Oameni care s-au trezit comisari sau comisari sefi. Indiferent cate cursuri vor face dupa incadrare nu este acelasi lucru ca atunci cand urmezi cursurile unei scoli de politie, fie de agenti sau ofiteri, la varsta la care trebuie.

Pentru că ăsta e ministerul unde se pot face minuni de acest gen. Ministerul unde luăm pe nea Gică de la sculărie din civilie la vârsta de 40 de ani, îi aruncăm trei stele groase pe umeri, că doar are "vechime în câmpul muncii" la fabricat şoşoni, iar poliţiştilor de carieră, să luăm cazul agenţilor de poliţie, le arunci în scârbă "o posibilitate de promovare", respectiv 18 locuri la FR la academie o dată la trei ani, obligându-i ulterior să facă şi trei ani şcoala respectivă, după ce că au măcar vreo câţiva ani de experienţă în operativ, iar la final le arunci din mărinimoasa ta inimă de minister corect un grad de subinspector. Iar pe stelarii încadraţi direct, fără nicio şcoală, îi trimiţi două săptămâni la cursuri şi presto, ai cel mai al dracu ofiţer din poliţia română. Nu sunt genul de om frustrat şi întotdeauna acord prezumţia de legalitate, însă în acest minister lucrurile stau cu totul şi totul pe dos faţă de cum ar trebui să stea dacă am trăi într-o ţară civilizată unde s-ar pune preţ pe calitatea şi valoarea resursei umane, nu pe nepotisme şi pile. 

• Upvote 3