Jump to content
POLITISTI.ro

Neptun1976

Probleme cu Kruk International

Recommended Posts

smith

Nu vor fi titluri executorii actele facute de mana intre persoane, decat daca asupra valabilitatii lor s-a pronuntat anterior o instanta de judecata. De exemplu - nu vom putea executa silit un prieten/vecin/ruda/samd cu care am facut un act de imprumut la noi acasa, cu sau fara prezenta unui martor.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

Potrivit art. 2156 alin 1 si art.2165 Cod Civil (Legea 287/2009) se pot executa silit persoanele care refuza restituirea imprumutului chiar daca  contractul (atat cel de comodat cat si cel de consumatie) a fost facue de mana. Daca contractul este sub semnatura privata (adica de mana) si are o data certa, constituie titlu executoriu si nu este necesar sa se pronunte asupra acestui lucru instanta de judecata.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

andrei84

Corect dar..... acele contracte trebuie să poarte o dată certă (data certă poate să fie aplicată de către avocat)art. 2.165 raportat la art. 2.157 alin. 1 Cod Civil, contractul de împrumut de consumaţiune încheiat în formă autentică sau prin înscris sub semnătură privată cu dată certă constituie titlu executoriu în ceea ce priveşte obligaţia de restituire.

andrei84

Deci acele contracte încheiate în înscris sub semnatură privtă trebuie certificate de un avocat sau notariat în momentul încheierii sau ulterior, prezenţa ambelor parţi fiind obligatorie in faţa avocatului sau notarului.

Lorialexa

Buna seara!Am si eu o problema......
Fratele meu in varsta de 41 de ani a decedat in data de 27 ianuarie 2013,avea rate la 3 banci BRD,BCR si CEC,avea asigurare de viata la toate 3 bancile.in data de 11.02.2013 am depus la asigurari ptr.toate 3 si mi s-a spus ca in termen de 30 zile voi avea raspunsul.cei de la CEC m-au anuntat in acest termen de 30 de zile ca s-a aprobat dosarul de daune si cei de la BRD au achitat tot in aceeasi perioada dar cei de la bcr dupa insistentele mele m-au anuntat ca s-a respins dosarul, …specific aici ca fratele meu lucra la politia de frontiera,in momentul decesului a fost ridicat de acasa ptr.ca era moarte suspecta si i s-a facut autopsia,acolo s-a descoperit cauza decesului:1)hemoragie interna
2)varice esofagiene
3)ciroza…nu era luat in evidenta cu aceste boli cu toate ca anual facea analize in fisa lui medicala nu figurau aceste boli,avusese in 2003 hepatita toxic nutritionala.el nu avea familie si nu a fost casatorit iar acum cei de la firma de recuperare KRUK m-au sunat astazi spunindu-mi ca ei nici n-au fost anuntati ca fratele meu este decedat si sa le trimit prin fax copie dupa certificatul de deces si ma ameninta pe mine cu executarea silita.ce pot face impotriva celor de la bcr asigurari avind in vedere ca cei de la cec si brd au aprobat dosarul de daune nu mi se pare corect sa nu aprobe si bcr ei invocind faptul ca fratele meu era bolnav cind a luat creditul dar si la restul bancilor BRD si CEC tot dupa anul 2003 a facut creditele si ei au achitat daunele,am zeci de mesaje pe telefonul meu personal de la firma coface prin care imi ameninta fratele sa plateasca ratele cu toate ca le-am spus ca el este decedat.apartamentul in care locuiesc eu acum era jumate al mamei mele si jumate al fratelui(fratele avea contract de intretinere ptr.mama)(eu renuntasem la partea mea acum 7 ani dupa moartea tatalui),in luna august 2013 a murit si mama iar acum ma vor stresa pe mine singura mostenitoare,eu n-am facut momentan succesiune nici dupa frate nici dupa mama din cauza problemelor financiare…Va rog mult ajutati-ma cu un sfat.Multumesc anticipat.

boghy30

Termenul de prescriere intervine de la data ultimei rate scadente, nu de la data ultimei rate platite. 

dar daca contractul a fost reziliat..creditul declarat scadent anticipat..perioada de prescriptie nu se calculeaza de la acea data?

Fugasin

salutare;La fel am un credit la kruk,in 2015 vui termina cu el. Intrebarea e la cat timp pot face alt credit dupa terminarea acestuia?

Daca nu mai platesc creditul ce se poate intampla? nu am nimic pe numele meu

sinel

Daca contractul a fost rziliat,termenul de prescriptie intervine de la data rezilierii,chiar daca dupa reziliere tu ai mai platit ceva dar nu ai semnat niciun act aditional,

AnonymousBoss

Buna seara !!

Am si eu o problema cu Kruk International, am luat un credit in 2007 de la BCR in valoare de 10.000 EURO, din motive financiare am ramas in urma cu ratele si m-au plasat la Kruk. La aceasta firma creditul  din 2008 a fost de 42.000 RON suma din care achit in fiecare an, dar cand raman in urma cu ratele pe 5 luni de zile am dobanda panalizatoare de 7.500 RON. Spuneti-mi va rog cu ce dobanda lucreaza ? Si daca nu este jaf la drumu mare ? Va multumesc si astept un raspuns !!!

avocat

Aceste contracte de cesiune pe care bancile le incheie cu diverse firme de recuperare agreate, sunt la limita ilegalitatii, fapt pentru care trebuie ceruta in instanta anularea contractului de cesiune. Din momentul in care ati fost vandut firmei de recuperare, nu mai sunteti sub protectia Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive si nici a Protectiei consumatorului. Odata cu incheierea cesiunii, cesionarul a dobandit toate drepturile principale si accesorii pe care contractul de credit le oferea bancii. Pentru fiecare zi de intarziere cesionarul va poate percepe penalitatile prevazute in contract. Pentru alte informatii ne puteti contacta la adresa de email: ***reclamă***

Edited by Marius

Marius

avocat

Poţi posta aici toate informaţiile necesare, nu e nicio restricţie în acest sens. În schimb dacă vrei să-ţi faci reclamă şi să agăţi câţiva clienţi, nu ai nimerit în locul potrivit.

elena71

Buna ziua. Am luat un credit cu buletinul de la BRD in 2005. Am platit cat am platit si cand nu am mai avut bani sa platesc,au inceput telefoanele de la Kruk. Imi poate spune cineva ce pot sa fac?Dupa cat timp se prescrie datoria? Mentionez ca nu am semnat nici o intelegere cu ei si nu am semnat nici un angajament. Eu sunt in Germania in prezent si ai mei mi-au spus ca am primit un plic de la Curtea de Apel din Sibiu.

dariann

o surpriza neplacuta astazi ...

povestea incepe in 23.11.2004 cand am facut un descoperit de 1500 lei la ing, pe care l-am folosit si platit pana prin 2008, data primei restante fiind 16.04.2008. anul trecut am facut o verificare in CRB si am vazut ca in 29.06.2010 s-a facut o plata de 1700 lei, dar nu am facut-o eu!

de atunci pauza, notificari nimic( am schimbat domiciliul de mai multe ori). Astazi imi vine acasa o somatie de plata de la un birou de executor judecatoresc din zalau ( eu stau in alt oras) cu suma de plata 2667 ron, adica 1900 creditul si 767 cheltuielile executorului, si in plic pe langa alte harti am si o incheiere civila din 02.07.2014 prin care se admite cererea de executare silita solicitata de eos ksi prin executorul asta! motivatia? contractul de linie credit pt persoana fizica constituie titlu executoriu cfr art 632 cod proc civila.

intrebarea este urmatoarea: cum e posibil ca dupa 10 ani sa te execute silit? prescriptia aia de 3 ani nu a aparut nicaieri in cazul asta?

Edited by dariann

yo3ies

Ba da dar trebuie sa faci contestatie la executare. Ca asa sunt legile la noi in tara. Ia legatura cu un avocat

andrei84

In primul rand trebuie citit contractul de imprumut cu mare atentie, in al doilea rand de regula in asemenea situatii se prescriu doar dobanzile mai vechi de trei ani!

andrei84

imi cer scuze e... de la oboseala era vorba de penalizari nu de dobanzi

Edited by andrei84

yo3ies

Se prescriu toate sumele daca au trecut 3 ani de la data la care au fost declarate scadente anticipat. De regula 90 de zile de la ultima plata efectuata. E foarte complicat. Oricum ia legatura cu un avocat

SirGilbert

Sunt un student, am 20 de ani si prin Aprilie, am incheiat un contract cu Orange pe o perioada de 3 luni, ce cuprindea un abonament.Sigur, in fiecare luna plateam factura.La sfarsitul celei de-a treia luni, cei de la Orange mi-au cerut mai mult.Nu am prea fost de acord, dar am acceptat sa platesc pentru ca nu aveam timp de probleme cu ei.

Acum vrei doua luni am fost sunat din partea celor de la Kruk Romania spunandu-mi ca am o datorie de, atentie, 40 de lei catre Orange.Am mers la Orange, i-am intrebat ce se intampla si de unde acea datorie.Mi-au spus ca ceva taxe de reziliere a contractului n-au fost achitate.Le-am spus ca nu am de gand sa o platesc, intre timp am tot fost sunat de catre cei de la Kruk.Ieri am primit un mesaj prin care imi spuneau ca dosarul meu Orange va fi trimis catre Departamentul Juridic.Imi cereau sa sun urgent pentru solutionarea problemei.

Acum apare intrebarea: Ce mi se poate inampla, atat timp cat contractul a fost incheiat pe numele meu, eu neavand nici un venit?

Edited by SirGilbert

CITADELA

Ai vb cu un avocat? Probabil ca nu. Altfel ai fi aflat care sunt tarifele pentru asistenta juridica! Adica renteaza sa platesti cei 40 RON.

In cel mai rau caz, te vor chema in judecata si vei fi obligat, prin mijloace coercitive, sa platesti datoria (poprire pe venituri, titlu executoriu pe anumite bunuri etc).

vicentiu

am avut un credit la reifaisen contractat in 2008. din 2009 nu am putut sa mai platesc. din 2013 am inceput sa primesc scrisori de la Kruk referitoare la datorie .nu am semnat nici un angajament cu ei. scrisorile nu au fost cu confirmare de primire .saptamana trecuta am primit de la biroul executorului judecatoresc instiintare ca mi s-au blocat conturile in urma judecarii cazului la judecatoria sector 4. eu nu am fost prezent si nici nu am primit invitatie la tribunal , deci s-a judecat in lipsa mea . este corecta aceasta situatie ? cum se poate contesta aceasta decizie ? pot invoca si termenul prescriptiei extinctive ? va multumesc mult .

mihai1685

Buna ziua .

Am si eu un credit in franci si nu am posibilitatea sa il mai plataesc.Banca m-a sunat si a zis ca trimite dosarul la firma de recuperare.Intr-o situatie ca asta ce este de facut.Mentionez ca creditul este de nevoi personale si e facut ion 2007.Ma poate ajuta cineva cu niste idei, sau cei de facut.

karmen

Buna ziua, am citit aici tot felul de practici ale acestui kruk si pot sa spun ca pe mine nu ei m-au contactat in schimb BCR-ul are practici identice.

In primul rand imprumutul meu e de 4000 de lei descoperire de card in 2006. Plecand de la firma respectiva in 2007 nu am mai depus in contul respectiv decat arareori. La mine totul a fost cauzat de probleme financiare legate de probleme personale. Caci de muncit am muncit continuu. In noiembrie 2013 mi-a trimis BCR ul, deci nu kruk, o notificare printr-un birou notarial sau asa ceva sa le platesc 3000 de lei in 15 zile parca. I-am sunat, de buna credinta, caci datoria imi statea pe creier.

Mi-au impus sa platesc suma in 6 luni. Asa am facut. Au calculat ei 7 sute pe luna iar in a sasea mai putin. Eu am dat 7 exact 6 luni. Deci mai mult.

si de aici incepe bataia de joc. Dupa plata ultimei rate, m-au sunat sa-mi spuna ca in 6 luni am platit doar o rata. Toate astea le-a facut BCR-ul. Eram la serviciu iar cand am ajuns acasa i-am sunat eu sa le dictez numărul de la fiecare chitanta. Surpriza...nu m-a lasat sa le spun...caci le avea. De data asta, deci la cateva ore de la prima discutie, scuza a fost alta. Chipurile ar fi vorba de dobanzi. Suma plătită a fost de 4000 de lei iar ei imi mai cereau 2700. Am stat cam o saptamana si m-am gandit sa-i sun sa platesc si aceasta suma...deh omul prost si de buna credinta. Ghiciti, dupa ce mi-au spus ca trebuie sa platesc in jur de 2700 de lei si ma suna peste o ora sa-mi spuna exact suma. Peste o ora se facuse 5200 de lei. Atat mi-au comunicat ca am de depus.

Acum oricat de mult as vrea sa fiu corecta, BCR-ul cu tot neamul lui si-a pierdut orice credibilitate. Se comporta ca niste camatari....ca sa nu zic adevaratul termen bine meritat.

De atunci imi trimit amenintari. Deci plateste tu...ca-mi bat eu BCR-ul joc de tine dupa aia.

Sa se abtina de la comentarii cei care iau apararea acestor.....

eu am vazut ca nu sunt corecti si au profitat de faptul ca nu m-am dus sa semnez un document pentru esalonare. Dar notificarea lor ...suma de pe ea a fost achitata. Astept sa ma cheme in judecata. Daca indraznesc. Sunt curioasa daca justitia priveste cu ochi buni talharia la drumul mare....ca mie nu mi se pare ca ar fi altceva.

insolvabilul

Salut,

Am si eu o speta si vreu ceva pareri avizate!Am avut o datorie la Raiffeisen la un credit de nevoi personale pe care nu am mai putut-o plati deoarece mi-am pierdut locul de munca!Bineanteles dupa ceva timp banca a vandut creanta catre Kruck care acum ma asalteaza cu telefoane si mesaje sa semnez un angajament cu ei ptr.plata in rate a datoriei care intre timp a crescut cum creste Fat Frumos in basme! :) Eu nu am semnat nimic si nici nu pot sa le dau vreun ban deoarece nu am de unde!As vrea sa stiu ce pot pati in conditiile in care nu am loc de munca,nu am absolut nimic(bunuri mobile sau imobile,etc) pe numele meu!

Multumesc!

P.S.Am vb.cu niste prieteni avocati care mi-au spus ca,daca nu am absolut nimic pe numele meu si nu am salariu,pur si simplu nu au ce sa-mi faca,deoarece in cazul in care dosarul ajunge la un executor judecatoresc,respectivul nu are ce executa!

cezarelqwe

ar fi mai ok sa faci contestatie la executare invocand eventual prescriptia

sau daca ai copii  poti sa le faci pensie 50% din salariu prin acord cu sotia fara a divorta.

pana cand copilul va implini 26 ani poti plati pensie.

angajatorul va trimite pensia sotiei fiindca minorul are intaietate inaintea oricarei alte popriri

si astfel poti evita executarea pe salariu 10-15 ani sau chiar si mai multi daca mai faci unu...doi!!!!

crisstyna

buna dimineata! am o problema si nu stiu cat mi se va raspunde dar sper ca cineva sa citeasca putin postarea si sa ma lamureasca ce pot face

asadar vrand nevrand am descoperit pe internet ca sunt beneficiara unei frumoase executari silite in care reclamantul este faimoasa firma KRUK de care am auzit in reclame si noroc ca am o antena ptr posturi romanesti dat fiind ca sunt in afara tarii.un imprumut stiu ca am avut cu fostul sot dar la care plata se facea de catre el sau familia lui ptr ca imprumutul a fost facut in timpul casatoriei din care a beneficiat si el,sau mai bine zis doar el,toate bune si frumoase cum eu nu am contract nimic,Absolut nimic la mine habar am ce si cum mai aveam de platit,la cat m-am gandit creditul a fost facut prin 2006,2007 eu in 2008 m-am despartit si am plecat din tara,divortul s-a pronuntat in 2013,cum legatura nu am cum sa iau cu el sau familia lui deocamdata pana nu ajung acasa ma gandesc si foarte probabil ca au platit ratele(imprumut nu mai imi aduc aminte pe ce perioada de timp era)pana la pronuntarea divortului de frica bancii sau ce stiu eu si dupa au lasat totul balta.ok,trecem ca nu m-au anuntat ca nu mai platesc si altele,dar acest kruk cum m-a chemat in judecata daca eu nu am fost instiintata,cum cum s-a judecat fara stirea mea??eu unde am primit citatia sau ce naiba se trimete?unde am primit hotararea de executare silita ,care culmea mai este si definitiva?este corect sa nu fiu instiintata si sa aflu eu doar din greseala ca am intrat sa verific ceva pe site-ul judecatoriei de care apartin,ma rog apartineam ca m-am recasatorit si mai mi-am schimbat si numele,alta nebunie acum,ce este de facut cu acest kruk ce ma sfatuiti si va multumesc anticipat daca m-ati ajuta

Raluca16

Bine v-am gasit!  

Cred ca cineva,ceva sau D-zeu mai stie ce se intampla, a trezit un monstru de...m-am trezit asediata de scrisori recomandate(PE CARE NU LE-AM SEMNAT),din partea celor de la KRUK. Si pentru ce? Am primit o notoficare de la BCR cum ca...am o datorie de 4200 RON. Pai este o fabulatie! Am incheiat socotelile cu BCR acum 7 ani(de cand mi-am gasit cardul de salarii golit.Fara nici un leut. Fara nici un preaviz. Am avut o datorie,intr-adevar, dar am platit cat am putut,deoarece Boc a considerat ca 745 lei a fost prea mult. In fine.Datoria aceea a fost achitata pana la ultimul banut. Acum spun astia ca mai am aceasta suma. Poate sa sa indrume cineva,va rog, cum sa fac...ce sa ma fac? Am citit la d-voastra pe site ca,dupa 3-4 ani datoriile se prescriu. In cazul meu...care datorie?   

Cu multumiri,R.

Edited by Raluca16