Jump to content
POLITISTI.ro

O parere despre cutitul militar Mil-Tec

BGeorge
 Share

Recommended Posts

• Moderator

In colectia de cutite am adaugat de curand un GERBER BEAR GRYLLS, gandit special pentru supravietuire (mai mult pentru turisti, decat pentru aplicatii militare). Inca nu l-am folosit pe munte, dar, din cate a facut protagonistul emisiunii "Last Survivor" de la Discovery cu acest cutit, se pare ca este o alegere buna. Pretul nu este unul excesiv, fiind disponibil si pe ebay, cu livrare in RO.

Edited by CITADELA

Din ce am auzit de la alții, cuțitul folosit de Bear Grylls e alt model de la Gerber (pe baza lui s-a făcut cuțitul semnat de Bear) http://www.gerbergear.com/Tactical/Knives/LMF-II-Knife_22-01626

Iar cel semnat de Bear Grylls e destul de slab, chiar dacă ai noroc să prinzi un exemplar care nu e din prima serie la care se spargea mânerul foarte ușor (marele dezavantaj al cuțitelor care nu sunt full-tang) vei avea oricum o lamă dintr-un oțel destul de moale care necesită multe ascuțiri (porțiunea zimțată e dificil de ascuțit dacă nu ai pietrele potrivite).

• Moderator

Probabil ca la fiecare "excursie" folosea unul nou, nicidecum pe acelasi! Chiar si asa, reusea sa iasa din incurcatura destul de bine. Nu spun ca este cel mai bun cutit de supravietuire (de altfel nu este gandit pentru aplicatii militare, ci pt turisti), dar mai bun decat chinezariile vandute la acelasi pret. De altfel, la 70 de dolari, nici nu am pretentii sa ma tina o viata :naughty:

Edited by CITADELA

• Membru

da, raportul pret/calitate lasa de dorit.

Otelul este un 440A, din cate stiu, un otel inoxidabil, astfel nu prea se justifica lama neagra si nici pretul. Exista si cu lama simpla, fara zimti. La 70 de dolari iti cumperi cutite care tin mai mult decat o viata.

Totusi de la Gerber recomand machetele, si am vazut si alte cutite, la preturi convenabile. La modelul acela profita si ei de reclama si il vand mai scump decat face. Totusi pentru colectie e ok.

Edited by bozo

• 3 weeks later...
  • Membru

In weekend-ul ce tocmai a trecut am testat cutitul militar mil-tec pe care l-am cumparat. Am fost intr-o excursie la munte unde am avut ocazia sa-l folosesc la maxim.

S-a descurcat destul de bine zic eu. Am taiat oase de peste si iepure, am belit 2 iepuri cu el si de curiozitate am incercat sa tai cateva crengi cu partea zimtata. S-a tocit putin taisul cand am taiat un os mai tare de la iepure, dar in rest a fost ok.

Daca ar fi sa laud ceva la el, acela ar fi manerul. Se tine foarte bine in mana si atat.

Edited by BGeorge

• Membru

da, otel s30v, e cam cel mai bun otel inoxidabil, are 59-60 hrc duritate, si granulatie excelenta pentru ascutit. In cazul acesta raportul pret/calitate e excelent.

Totusi nu inteleg de ce sa faci o lama neagra la un material inoxidabil.

• Moderator

exista si in varianta inox eloxat, fara stratul negru de camuflaj.

@bozo: dhe, chestiune de gusturi... :naughty:

Edited by CITADELA

• 6 months later...
  • Membru

Astazi am fost la un vecin sa-l ajut sa taie un porc (stiu, a trecut Craciunul, dar mi-a spus ca porcul are picioarele rupte si e nevoit sa-l taie). Am facut greseala sa folosesc cutitul pe care l-am cumparat la treburile pe care le-am avut, el avea niste cutite de toata jena. Pur si simplu m-a lasat cand aveam mai mare nevoie de el. Nu vroia nici cum sa taie carnea, de curatat grasimea nu vorbesc...jaleee.

Si-l laudasem... :doh:

MIL-TEC este o firma care produce echipament militar....de recuzita pentru filme.Nu au nimic de calitate.

Cutitele sunt slabe, hainele lor sunt slabe, bocancii foarte slabi.Nu iti recomand absolut de loc aceasta firma.Echipamentul lor este foarte bun pentru airsoft.

Cutitul Glock este foarte bun, are raportul calitate-pret foarte bun, Spk spune bine ce spune, cu specificatia ca... rugineste.Daca nu te deranjeaza acest aspect, eu ti-l recomand.

Evident ca sunt cutite mult mai bune, ca de exemplu CRKT, dar e altul pretul.

La aprox 170 RON nu exista cutit mai bun decat Glock.

Parerea mea.

Remember?

• Membru

Ati avut dreptate!

La anul intentionez sa cumpar altul, m-am gandit la:

Pendleton Lite Hunter - pret 100 lei. Lungime totala 21.50 cm Lungime lama (pana la maner) 9.30 cm Latime maxima a lamei 2.30 cm Grosime lama 3.00 mm Tip otel 4116 Krupp Inoxidabil HRC 56-57 Maner Plastic Teaca Cordura

Outdoorsman Lite - pret 150 lei Lungime totala 28.20 cm Lungime lama (pana la maner) 15.20 cm Latime maxima a lamei 2.80 cm Grosime lama 3.00 mm Tip otel 4116 Krupp Inoxidabil Maner polipropilena + Kraton Greutate 162 g Teaca Cordura

Ce m-ati sfatui sa aleg dintre cele doua? Bugetul alocat pentru cutit e in jur de 150 lei. Eu l-as alege pe primul, e mai scurt, mai usor si mai ieftin :D

PS.Care e treaba cu aceste cutitele suedeze Maro de sunt asa ieftine?

Edited by BGeorge

Pendleton Lite Hunter il gasesti si mai ieftin pe internet - 84,04 RON.

Eu folosesc un cutit produs de Mora of Sweden, modelul Mora companion mg din otel inoxidabil si sunt foarte multumit de el.

M-a costat in jur de 50 de lei. Daca nu te deranjaza lama de 10.5 cm este un cutit bun.

Depinde si in ce scopuri il vei folosi.

• Membru

La cele doua modele materialul este acelas si e un otel bun. Ramane sa te hotarasti ce forma si dimensiune a lamei ti se potriveste

Nu ai spus cel mai important lucru: ce anume vrei sa faci cu el? Nu prea gasesti un cutit cu care sa faci de toate. De exemplu daca nu o sa il folosesti in medii prea corozive poti sa iti iei din otel-carbon, daca nu renunti la o parte din calitate si iei din otel inoxidabil.

Cold Steel si Mora nu o sa te dezamageasca, fac cutite bune, iar preturile sunt foarte bune.

Trebuie sa ai mare grija de unde il cumperi, sa nu cumperi vreo copie.

Eu am de la Cold Steel un Bowie Bushman de care sunt foarte multumit, nu prea ai ce sa strici la el, iar taisul tine foarte bine. Lama e totusi cam mare pentru lucrari mai fine, are 19 cm, insa ajuta la lucrari mai brute.

• Membru

Pentru jupuit e bun ala mic, iar pentru taiat carne e bun cel mare.

Eduard din ce material sunt facute cutitele recomandate de tine? Ce duritate si ce pret au?

Edited by bozo

• Membru

La cele doua modele materialul este acelas si e un otel bun. Ramane sa te hotarasti ce forma si dimensiune a lamei ti se potriveste

Nu ai spus cel mai important lucru: ce anume vrei sa faci cu el? Nu prea gasesti un cutit cu care sa faci de toate. De exemplu daca nu o sa il folosesti in medii prea corozive poti sa iti iei din otel-carbon, daca nu renunti la o parte din calitate si iei din otel inoxidabil.

Cold Steel si Mora nu o sa te dezamageasca, fac cutite bune, iar preturile sunt foarte bune.

Trebuie sa ai mare grija de unde il cumperi, sa nu cumperi vreo copie.

Eu am de la Cold Steel un Bowie Bushman de care sunt foarte multumit, nu prea ai ce sa strici la el, iar taisul tine foarte bine. Lama e totusi cam mare pentru lucrari mai fine, are 19 cm, insa ajuta la lucrari mai brute.

Sincer, m-a contaminat pasiunea cu care ai abordat acest thread! :)

Pana acum nu am dat o atentie deosebita acestui domeniu, dar recunosc ca m-ai intrigat putin, in asa fel incat sa citesc un pic :D.

Spune-mi, te rog, la chestia asta te-ai referit?

229050331020218629_pn6I02cZ_c.jpg

BOWIE BUSHMAN W/SURVIVAL SHEATH

Specifications:

Blade Length: 7"

Overall Length: 12 1/4"

Steel: SK-5 High Carbon

Weight: 10.1 oz

Blade Thickness: 2.5 mm

Handle: Hollow

Sheath: Cor-Ex Survival Sheath

Imi place mult de tot chestia asta

229050331020218643_Bluh75Dp_c.jpg

LEATHERNECK S/F

Specifications:

Blade Length: 6 3/4"

Overall Length: 11 3/4"

Steel: German 4116 Stainless

Weight: 12.3 oz

Blade Thickness: 4.75 mm

Handle:5" Long Grivory & Kray-Ex™

Sheath:Secure-Ex® Sheath

Ce parere ai?

:D

• Membru

Da, chestia aia e :D . Inca ma uimeste simplitatea si rezistenta lui, fiind facut dintr-o singura bucata.

Cealalta chestie e ok, dar e ceva diferenta de pret, si eu nu as accepta otel inoxidabil decat daca as lucra cu el in mediu coroziv. Si mai ales nu mi-ar placea lama neagra de otel inoxidabil, o accept numai la otel-carbon pentru ca impiedica rugina.