Jump to content

Cele mai bune servicii postale sau de curierat international? Sfaturi si ponturi

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Am încercat să găsesc și să citesc pe net, sfaturi sau păreri de încredere referitor la acest subiect, dar nu am găsit mare lucru, de aceea vă solicit ajutorul aici.

Am nevoie să trimit în străinatate câteva scrisori sau colete (nu știu exact cum se vor încadra în viziunea serviciilor poștale, pt că este vorba despre niște embleme pt colecționari), în țări din UE dar și non-UE.

De aceea dacă sunt printre voi și colegi cu ceva experiența în acest domeniu al corespondenței internaționale, vă rog să postați aici, impresiile, sfaturile și recomandările voastre.

Mă interesează în primul rând următoarele:

Ce serviciu poștal este cel mai bun în raport de servicii-preț? Ce recomandați, Poșta Română sau un curier privat?

Ce trebuie avut în vedere și cum procedezi în cazul în care drești să trimiți din România spre internațional?

Poșta Română are serviciu de traking?

Mulțumiri anticipate.

Orice in afara de Posta Romana.Au ramas un mamut comunist cu servicii invechite si neperformante.

Parerea mea.AM trimis colete si mai ales scrisori care nu au mai ajuns la destinatie(scrisorile) iar coletele la 100 km dupa 1 saptamana...

Eu primesc din Olanda coletele in 2zile cel mult, cei de la otto si tnt sunt ok, poti urmari awb.ul pe net.

• Moderator

Ăștia trimit și scrisori, adică corespondență?

Dacă aș vrea să trimit o scrisoare în Indonezia, cam cât mă taxează?

otto si tnt te usca de bani,eu inca mai apelez la Posta Romana cu documentre catre italia,spania,anglia la pret bun fata de alte firme

Catalin eu primesc acte din afara pentru societatea la care lucrez, iti spun maine exact cam cat ajunge pentru ca nu ma ocup eu de plati. Oricum sunt mai seriosi decat DHL cei de la otto si tnt.

Cataline, apeleaza cu incredere la FAN CURIER :

Aerian worldwide

Prin serviciul de transport aerian worldwide, FAN Courier va ofera posibilitatea de a expedia plicuri si colete oriunde in lume, acestea ajungand la destinatie prin cele mai puternice retele express de pe piata mondiala de profil. Contact tel:0219336 . Te asigur ca sunt foarte buni si ieftini ! Acum 4 zile am facut o comanda in Germania si ieri au fost la mine la usa !

• Moderator

Eu trimiteam cu si primeam cu posta Atlassib. Sunt rezonabili la pret si nu au pierdut niciun colet (unul era de vreo 40 de kile si imens). Insa nu stiu cat de "internationali" sunt. Si baietii de la Fan Curier sunt profesionisti, dar de obicei mai uita cateun comision sa ti-l spuna si mai platesti cate ceva in plus fata de ce iti calculasei.

• Moderator

Am avut un schimb de PM cu Catalin pe tema aceasta. La sugestia lui (si cu acordul ambelor parti :naughty: ), postez in public raspunsul meu:

"Cred ca este suficient sa trimiti un plic (eventual dintre cele cu bule de aer, in cazul de fata, ca sa nu se strambe insignele), cu posta normala, dar recomandat (vezi discutia anterioara, despre destinatii "cu probleme"). De altfel, EMS (posta rapida) nu are contrapartida in toate tarile, asa ca desi platesti mai mult, scrisoarea ajunge tot la fel de "repede". De altfel, daca intrii pe siteul Postei Romane si studiezi comparativ tarifele intre posta rapida (EMS) si posta normala - dar recomandat, vei vedea niste diferente norme (ex. pt Indonezia este o diferenta de 90-100 RON !!!)

Nu stiu daca la scrisorile normale, dar recomandate, au sistem de tracking (la EMS au sigur!), dar cel putin ai recipisa, pe care o poti scana, si i-o trimiti partenerului de schimb, ca dovada a bunei-credinte.

Despre firmele de curierat, gen DHL, FANCOURIER etc., pt international, au tarife exagerate si nu lucreaza cu toate tarile.

Este posibil, ca la posta, pe langa formularul de recomandare, sa te puna sa completezi si o declaratie vamala (un tipizat verde, care se lipeste pe plic). De obicei, daca le spui ca in plic sunt acte (nu este obligatoriu sa le arati continutul plicului, ca este violarea secretului corespondentei etc, stii tu mai bine!), nu mai e obligatoriu sa completezi aceasta declaratie. Daca totusi trebuie sa o faci (ex. plicul este prea gros sa contina doar acte :naughty: ), atunci treci la obiecte "samples" si la valoare "gift".

Sistemul postal permite sa transmiti in regim de scrisoare si pachetele, pana la 2 kg, si cu anumite dimensiuni. Citez:

"format “pachete” (orice trimitere sub formă de rulou sau paralelipiped care depăseşte oricare dintre dimensiunile prevăzute la categoria standard şi la categoria plicuri plate):

1) pachete paralelipipedice:

• dimensiuni minime: să aibă o faţă ale cărei dimensiuni să nu fie inferioare dimensiunii 90 x 140 mm, cu o toleranţă de 2 mm;
  • dimensiuni maxime: lungimea, lăţimea şi grosimea însumate: 900 mm, fără ca dimensiunea cea mai mare să depăşească 600 mm, cu o toleranţă de 2 mm;
  • greutatea maximă: 2 kg
    2) rulouri:
  • dimensiuni minime: lungimea plus de două ori diametrul: 170 mm, fără ca dimensiunea cea mai mare să fie inferioară la 100 mm;
  • dimensiuni maxime: lungimea plus de două ori diametrul: 1040 mm, fără ca dimensiunea cea mai mare sa depăşească 900 mm, cu o toleranţă de 2 mm;
  • greutate maximă: 2 kg."

Adica, daca trebuie sa trimiti o sapca, care incape intr-o cutie de pantofi, spre exemplu, poti sa o trimiti la tariful de "scrisoare" si nu de pachet. Vezi ca stimabilele de la Posta, fie nu au habar, fie fac pe proastele ca sa te taxeze mai mult !"

@Cerasela: sunt de acord ca exista firme de curierat mult mai serioase si prompte decat Posta Romana, insa Catalin este "persoana fizica", cu buget de functionar public, iar pentru el costul redus este un element important. Ca ajunge scrisoarea dupa 3 saptamani sau mai mult, nu este un capat de tara, ideea e sa ajunga. La firma la tine, probabil, operativitatea cu care circula corespondenta este vitala pentru succesul in afaceri! Pe de alta parte, Catalin este interesat sa trimita in cele mai ciudate locuri de pe mapamond, unde, numai cu Posta Romana poti sa rezolvi, pt ca nici TNT si nici altii nu ajung.

In concluzie: trimit corespondenta (plicuri, pachete etc) de mai bine de 15 ani, de cand am inceput acest hobby, si nu mi s-a pierdut nici una! Ca am primit scrisori si dupa 3 luni de la expediere, este foarte adevarat!

PS: nu am actiuni sau interese obscure la Posta Romana, ci doar va impartasesc din experienta mea !

• Upvote 2

Citadela, eu am primit prin Fan Curier 1 telefon ambalat intr-o cutie de Cipsuri care nu cantarea mai mult de 150 de grame si am platit doar 20 de lei . Dar pot sa iti spun ca am intrebat persoana de la dispecerat din firma cat mar costa un pachet in greutate aproximativa de 500 g pe care vreau sa il trimit in Israel si perioada de deplasare a acestuia ? Mi s-a raspuns ca daca coletul nu contine doumente sau articole de valoare , ma costa cam 150 de lei cu toate taxele incluse si ajunge in aproximativ 3 zile lucratoare !

Edited by Leonidas67

• Membru

A trebuit sa primesc un colet din Harghita prin Urgent Curier...cica trebuia sa-l primesc a doua zi insa dupa ce au trecut 3 am sunat la Harghita si si-au dat seama ca l-au uitat aruncat prin depozit.Si pe deasupra nici nu au stiut sa-si ceara scuze!Eu unul nu am sa mai apelez la serviciile lor.

cam cât mă taxează?

Eu am vorbit dimineata unde lucrez si mi.au spus ca au contract cu cei de la curierat ...bla,bla, e in functie de greutate, tara unde sa ajunga coletul/scrisoare, ai si asigurare inclusa...e prea mult pentru ce ai vrea tu, cred ca te-ar ajunge mai ieftin cu posta romana daca nu e ceva urgent.

• Moderator

Am fost la poștă azi de dimineață și am trimis. Scrisoarea către Indonezia m-a costat fix 11 lei. Către Polonia și Serbia costul a fost de 9,4 lei fiecare. Greutatea scrisorilor a fost de până în 50 grame, mai greu era plicul decât conținutul, pentru că am folosit plicuri cu căptușeală din aceea formată din bule de aer.

Trebuie reținut că scrisorile recomandate beneficiază de sistem de monitorizare, adică acel tracking number/cod.

• Moderator

Din experienta neplacuta a altora am invatat ca scrisoarea recomandata este sfanta! Din pacate, si in lumea colectionarilor exista sarlatani, si daca nu trimiti astfel plicul, ulterior pot sa-ti faca scandal ca nu le-ai trimis nimic! Daca ai recipisa de la posta, le-o bagi sub nas! Sau mai exista nesansa, ca scrisoarea sa fie pierduta/furata in sistemul postal, si, desi ambele parti sunt de buna credinta, apar acuzele reciproce.