Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

ghici
Publicat (modificat)

sa stii,  Kafka, inca o veste trista: armata se pune la vechime doar dupa ce ai indeplinit toate conditiile si anume, cand ai facut efectiv 25 de ani in campul muncii, indeplinesti conditiile de iesire la pensie, cand se trage linie, o sa ai vechime 25 de ani si 6 luni ( armata). Ca o recomandare, daca iesi inainte de 1 decembrie, la calculul pensiei nu se ``vede`` ca ai 25 de ani vechime, pentru ca sistemul se actualizeaza de doua ori pe an, de 1 decembrie si de Ziua Politiei si o sa se calculeze pensia ca si cand ai 20 de ani de serviciu, dupa care dupa 1decembrie, te duci din nou cu cereri sa-ti recalculeze pensia

armata la t.r.,  urmata dupa aceea de facultate, se pune la vechime in campul muncii, adica 6luni armata+5ani facultatea+23ani politie= 28de ani si 6 luni vechime, din care sacazi : concediile de studii, cele fara plata si punerile la dispozitie. Cursurile sunt considerate conditii normale de munca 

Modificat de ghici

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

iav
5 minute în urmă, ghici a scris:

daca iesi inainte de 1 decembrie, la calculul pensiei nu se ``vede`` ca ai 25 de ani vechime, pentru ca sistemul se actualizeaza de doua ori pe an, de 1 decembrie si de Ziua Politiei si o sa se calculeze pensia ca si cand ai 20 de ani de serviciu, dupa care dupa 1decembrie, te duci din nou cu cereri sa-ti recalculeze pensia

De unde ai scos asta? În fiecare an, până la 01.06,S.M.R.U, înaintează numeric pe categorii ofițerii și agenții care îndeplinesc condițiile acordare a semnului onorific, iar până la 31.08, înaitează și situația cu numele celor care îndeplinesc condițiile. La 01.12 se emite ordinul prin care se propune acordare semnuui onorific „În serviciul” patriei. Dacă ai ieșit la pensie în anul în care îndeplinești condițiile pentru acordarea ordinului, cei de la resurse umane, vor elibera adeverință în acest sent, care se atașază la dosarul de pensie și se va lua în calcul. Ceea ce este nelegal, este faptul că acest spor, ca și cel pentru pensie suplimentară este inclus în pensie și nu poți depăși mediea salariilor nete corespunzătoare salariilor brute pentru perioada aleasă.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius
      de Marius
      Situaţia REALĂ este cu totul alta decât cea prezentată în ultima perioadă prin tot felul de minciuni şi manipulări de către guvernanţi şi jurnalişti. Adevărul este că pensiile poliţiştilor şi cele militare NU sunt pensii speciale, pentru că cele două categorii de pensii sunt reglementate de legi distincte.
      În cazul "pensiilor speciale" există: Legea nr. 223/2007 privind Statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă din România, Legea nr. 567/2004 privind Statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea, Legea nr. 7/2006 privind Statutul funcţionarului public parlamentar, Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic şi consular al României, Legea nr. 303/2004 republicată, privind Statutul judecătorilor și procurorilor, Legii nr. 94/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii de Conturi, Legea nr. 47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale şi Legea nr. 96/2006 privind Statutul deputaţilor şi al senatorilor.
      În schimb, pentru poliţişti şi militari există doar Legea 223/2015 privind pensiile militare de stat, iar acestea nu fac parte din sistemul public de pensii, ci sunt plătite din bugetele ministerelor de resort, prin intermediul caselor sectoriale de pensii, unde tot militarii şi poliţiştii cotizează în perioada de activitate. 
      S-au spus în ultimele zile o mulţime de minciuni, vehiculându-se informaţii şi cifre aberante în total dezacord cu realitatea. În realitate peste 95% dintre pensiile poliţiştilor şi militarilor au un cuantum între 2500 - 3000, nicidecum sumele vehiculate prin media. Pensiile poliţiştilor şi ale militarilor, care repet, nu sunt pensii speciale, sunt acordate către aproximativ 155.000 de persoane - circa 85.000 - MApN. 55.000 - Interne, 15.000 servicii.
      Într-adevăr, cuantumul pensiilor speciale este destul de mare (valoarea medie a unei pensii speciale depăşeşte 8.000 de lei), dar acestea nu au nicio legătură cu veniturile şi pensiile poliţiştilor, cei mulţi şi tăcuţi, cei demni, cei care sunt de ani şi ani de zile direct afectaţi de nedreptăţile şi inechităţile existente în aceste instituţii. Ăştia sunt cei care îşi pierd viaţa şi sănătatea la serviciu, sunt cei care în ciuda tuturor neajunsurilor, strâng din dinţi şi merg mai departe indiferent de pericole ori de vreme.
      Revenind la pensiile speciale şi în acest caz politicienii mint cu neruşinare şi manipulează, pentru că realitatea este cu totul alta. În prezent sunt aprox. 8600 pensii speciale, care reprezintă doar 0.1% din bugetul naţional de pensii, ce sunt acordate următoarelor categorii profesionale: parlamentari, diplomați, magistrați, grefieri, personal aeronautic, auditori ai Curţii de Conturi, judecători CCR şi funcţionari parlamentari.
      În justificarea modificării legii pensiilor poliţiştilor şi militarilor, se tot vorbeşte de o pensie de 34 000 lei, fără să se precizeze că există o singură pensie de acest fel şi că aceasta aparţine unui magistrat, pensionat în baza legii de pensionare a magistraţilor şi nu în baza legii pensiilor militare, lăsând falsa impresie ca toate pensiile poliţiştilor şi militarilor ar fi aşa mari. Se manipulează şi se minte cu neruşinare, pentru că nici nu e posibil aşa ceva din moment ce aprox. 60% din personalul Poliţiei Române este plătit cu salarul minim pe economie.
    • Deli32
      de Deli32
      Buna ziua!
      Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat. Incepand cu luna ianuarie 2016 am obtinut o decizie judecatoreasca prin care fostul meu sot este obligat la plata pensiei de intretinere in favoarea fiicei noastre in varsta de 3 ani.Pentru ca nu a platit nimic pana in prezent, in data de 10 iulie 2016 am depus o plangere impotriva lui la Politia oraseneasca. Pana acum am fost de 3 ori sa intreb in ce stadiu se afla plangerea mea si mi s-a spus ca au foarte multe dosare, dar ca l-au contactat telefonic pe fostul meu sot si si-a luat angajamentul ca va plati pensia.Sunt aproape 3 luni de zile in care eu nu am primit niciun raspuns. va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac eu in acest caz? sunt negate si amanate drepturile unui copil.
      va multumesc foarte mult!
    • nutug69
      de nutug69
      Salut .  In ultima vreme circula foarte multe zvonuri perivind pensionare . Cum ca , cei care au deja 25 de ani in sistem ar trebui sa plece , ca , asta ar fi ultimul teren ... din august se schimba legea sau se da nu stiu ce ordonanata . Daca  cineva dintre voi cunoaste ceva , v-a ruga sa comentam si sa ne informam reciproc . O zi buna si multa sanatate .
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.