Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Elvis

Din cauza asta rade lumea de noi. Nu mai pun intrebarea daca ai facut scoala de politie ca raspunsul il stiu. Trebuie sa lucrezi 26 de ani in operativ pentru a putea sa scazi 13 ani de grupa din varsta de pensionare. La 42 de ani ,,impliniti"  poti iesi la pensie daca esti declarat inapt de o comisie medicala. Ai mare grija sa nu te ,,ranesti" in vreo coala de hartie format A4 la secretariat. Poate sa fie deosebit de periculos !

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

driverdan
Publicat (modificat)

Multumesc de *raspunsurile*.pline de ingrijorare ale unora,e mai greu de raspuns normal,cand se aude de neoperativi,parca unii vad negru in fata ochilor.dar asta e.Totusi nu cred ca raspunsul e cel mentionat de Sache,si as expune de de ce.Varsta standard de pensionare 60 ani ,vechime in operativ 10ani si 5 luni.unde se da o reducere de 5 ani .60 -5 = 55 .Tuturor respondentilor inclusiv celor care citesc doar ce le convine  o zi buna in continuare !

Modificat de driverdan

Link către postare
Bazarache

Daca tu cunosti mai bine problema nu vad la ce mai pui intrebari pe aici , sa demonstrezi ce? prin astfel de calcule jumatate din MAI este deja pensionat.

Mult succes in demersul, pardon calculul tau...

Ps...pastreaza-l doar pentru tine , si beneficiaza de el,sau mai citeste legea,succesuri... no ofense , de de....

Sache a fost mai subtil ,dar  totusi daca ai indoieli  baga un raport la SMRU sa-ti comunice ei exact...sa mai rada si altii...:))

Link către postare
Sache

Doamne, câți prosti sunt în MAI

driverdan, ce este asa de greu de înțeles? După ce ai tăiat frunză la câini prin MAI vrei sa ieși la pensie fentand sistemul? Chiar nu îți este rușine? În locul tău nu as fi pus aceasta întrebare. Te-ai saturat de munca, te-ai saturat de câți hoți ai prins și de câte dosare penale ai soluționat? Sau de plimbat hârtii și de făcut cafele?:)) Dacă nu îți convine, te rog sa îți dai demisia! Ocupi locul altuia! Faci parte din cei peste un sfert din MAI care ar trebui sa plece acasă, pentru ca nu își justifica timpul petrecut la serviciu.

Iti repet, dacă pleci acum din sistem (Da Doamne!), poți sa ieși la pensie după ce împlinești vârsta de 63 ani. Reducerea se aplica DOAR celor care sunt în activitate si au minim 26 ani vechime în operativ, pentru scăderea celor 13 ani de spor la vechime din vârstă de pensionare.

Daca nu îți convin răspunsurile, nu mai posta aici! Ne pierdem timpul cu tine!

Link către postare
Bazarache

Asta am vrut si eu sa spun aseara , dar nu am vrut sa fiu perceput altfel, OK...asa este, subiect inchis ,parerea mea ,numai bine tuturor.

Link către postare
sorinel

Ce va tot mirati asa, eu acum catva ani am intalnit un ofiter, bineinteles incadrat direct la ochiul si timpanul, sursa externa, 2005-2007, via pdl, care ajuns la noi dupa ce aia s-au lipsit, a intrebat daca exista pv-uri de contraventie, tipizat cu incadrarea contraventiei, bine sustinut din spate a mers inainte in operativ, stiu o sa spuneti ca sunt asa si pe dincolo, dar nu am nici un interes sau castig sa mint, acum a fost avansat la termen si maine poimaine daca spatele ramane o sa ajunga sef mai mare, ca acum e mai mititel, dar tot sef si ganditi voi urmarea.

Link către postare
iav

Nu vă mai luați de bietul om,care a trudit şi el să ajungă la vârsta de pensionare. Nu este el vinovat,ci cei care nu au scos o lege bună. Cu actuala lege este bine să ieşi la pensie la o vârstă cât mai fragedă şi cu o vechime cât mai mică, pentru că dacă ai vechime mai mare nu ai nicio alviță. Inițial proiectul prevedea ca procentele de plecare pentru baza de calcul să fie în funcție de condițiile de muncă şi un stagiu minim în aceste condiții,dar deştepții care si-au dat cu părerea la proiect au anulat această prevedere, ba mai mult au şi limitat la maxim 85%.

• Apreciez 1

Link către postare
axle15

Stie cineva, minim la nivel de zvon, despre presupuse modificări privind legea pensiilor. La IPJ HD se discută tot felul de snoave, bancuri și glume (daca nu sunt de-a dreptul dume) : ordonanță cu sume compensatorii, mărirea procentului până la care poate fi valoric pensia raportat la cele 6 salarii că baza de raportare, 20 ani MAI & vârstă 45 ani.

După ce veți zâmbi poate confirmați sau infirmați :-D

Mie, personal vb., îmi pare o intoxicare da' no! romanul când aude așa ceva o ia de buna :-(

Link către postare
Elvis

Alexe 15 in afara majorarii la 80% din baza de calcul ......restul sunt baliverne.

• Apreciez 1

Link către postare
iav

Depinde foarte mult de cei de la sindicate, ca să avem o lege de pensionare corectă, dar din moment ce ei se duc la negocieri, doar ca să se certe între ei și să-și pună piedică unul altuia mă în doiesc că va ieși ceva bun. Iar despre cei 80% nu știu la ce se referă această mărire. Dacă se referă la cuantumul din baza de calcul, prevăzut la art.29, alin.1, lit.a, din Legea nr.223/2015, care acum este de 65%, da ar fi o mărire. Dacă însă se referă la procentajul maxim din baza de calcul la care poate să ajungă pensia, atunci va fi o scădere, întrucât acum, conform art.30 din aceiași lege este de 85%. De aceea zic că totul depinde de toți liderii de sindicat.

Link către postare
Bazarache

Corect Iav ,dar de,,,asa e rumunul":(, cat despre acel zon Axle 15, cu 20 operativ/45 ani se vorbeste cam peste tot,inclusiv la nivel de comanda IPJ, si alte structuri MAI, personal nu cred asa ceva,dar asteptam sa inceapa vacanta parlamentara,zvonul spune ca va fi OUG in vara pentru SRI, SPP, STS...:hmmmt:

• Apreciez 1

Link către postare
iav

În perioada când se dezbătea proiectul la legea pensiilor, am avut o discuție cu un ilustru președinte de la C.N.P  și i-am explicat că dacă se admite chestia cu plafonarea la 85%, pentru polițiștii cu vechime mai mare de 25 de ani( el făcând parte din această categorie) va fi o mare pierdere, el mi-a spus că nu este adevărat, că nu cunosc eu , dar după ce a ieșit la pensie a constatat că am avut dreptate și chiar mi-a spus acest lucru.

Nu am văzut niciun lider de sindicat care să dea replica doamnei Vasilescu, atunci când spunea că polițiștii ies cu pensii de 120% din salariu. Niciunul nu a intrat în direct să-i spună că de fapt nici nu se ajunge la 100% și că este prost informată, ea referindu-se la vechea lege de pensionare și anume la legea nr.164/2001, dar și atunci nu se putea depăși 100% din baza de calcul, și se pleca de la 60% pentru condiții normale, 62% pentru condiții deosebite și 64% pentru condiții speciale, fără ordin și fără sporul pentru pensie suplimentară. Pe legea 164 se acorda 2% pentru fiecare an ce depășeaă cei 25 ani vechime

După actuala lege se bagă totul la grămadă și nu poți depăși 100% din media salariilor nete( brutul-contribuția la asigurări de sănătate- contribuția individuală la bugetul de stat- impozitul pe venit) din 6 luni la alegere din ultimii 5 ani.

Legea nr.223/2015 a fost modificată prin trei ordonanțe de urgență, care nu au fost adoptate prin legi de către Parlament.

Nu am văzut nici un lider de sindicat să vină cu propuneri, de atacare a celor trei ordonanțe. Nu am văzut ca liderii de sindicat să se întâlnească undeva, să stabilească în comun un proiect de  lege, cu care să meargă la negocieri cu reprezentanții guvernului. Toți liderii de sindicat merg la negocieri, fiecare cu ideile lui și acolo  se ceartă între ei fiecare căutând să-și impună părerile lui, chiar dacă nu sunt bune.

Cât despre C.N.P, care cică art trebui să apere interesele polițiștilor, el există, dar lipsește cu desăvârșire, pentru că reprezentanții lor sunt de acord din oficiu cu propunerile guvernanților.

Am discutat o dată cu un ilustru lider de sindicat și l-am întrebat ce nu se va lua în calcul la un polițist care cu sporul de 1% pentru ce depășește 25 ani și cu sporul de 3-6-9% pentru pensie supilimentară, depășește cei 85%, ca să nu mai vorbesc de ordin și nici el nu a știut să-mi răspundă.

Adevărul este că actuala lege de pensionare a polițiștilor este cea mai prost concepută lege dintre așazisele legi speciale. Nici legea 263/2010  nu prevede limitări în procente a pensiei.

Niciun lider de sindicat nu a sărit de fund în sus, pentru că ni se oprește 25% din brut pentru contribuție individuală la bugetul de stat, deși art.5 , alin.2 din Legea nr.223/2015 prevede clar că fondurile necesare pentru plata pensiilor militare de stat şi a altor drepturi de asigurări sociale cuvenite pensionarilor militari se asigură de la bugetul de stat, prin bugetele instituţiilor prevăzute la alin. (1), iar guvernanții prin o.u.g au introdus art.31 prin care ni se rețin acești bani.

• Apreciez 1

Link către postare
axle15

Mda. Zvon a fost. Rămâne cum "am" stabilit cu pensiile .

Link către postare
Chryss

Salutare ! Am o mare rugaminte catre  toti colegii, care ma pot indruma/ajuta cu sfaturi, idei, model actiune in instanta pentru neacordarea indexarii de 5,25 % pentru anul 2017, la pensiile militare, de dupa 07.08.2017. Daca aveti cunostiinta despre grupuri de colegi  care au introdus actiuni colective in instanta, pe aceasta tema ? Va multumesc anticipat !

Link către postare
DSebastian

Buna intrebare, daca este cineva in cunostinta de cauza.

Link către postare
Kafka

Am citit legea pensiilor militare pana pot spune si nr. de virgule , am facut trei rapoarte catre SMRU sa-mi spuna cu ce data pot iesi la pensie cf.prev.legale si raspunsul a fost de trei ori "in baza informatiilor furnizate nu va incadrati pentru iesirea la pensie in conditiile legii". Analfabeti functional sau doar nesimtiti. Fiindca m-am saturat de razboaie in cariera poate ma ajuta cineva : am 48 de ani facuti la 01.07.1918, in 01.08.2018 fac 24 ani numai gr.1 iar din civilie am ca vechime cumulata adica (lit.f) mai am 1 an ( 6 luni militar in termen redus si 6 luni muncite) .

Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns ca dupa ce am tot intors pe toate partile legea imi pare ca prin 02.08.2018 as putea depune raportul da' am zis sa intreb si aici sa nu ma ac de ras.

Va multumesc.

Link către postare
axle15

Cred ca poti sa iti bagi raportul , Kafka . Mai intreaba la RU...Daca aia sunt nesimtiti fa raport la Bucuresti. Macar te stii intr-o barca.

Link către postare
iav
Publicat (modificat)
în urmă cu 4 ore, Kafka a scris:

am 48 de ani facuti la 01.07.1918

Cred că ai depășit de mult vârsta de pensionare. Și eu care credeam că sunt ultimul dinozaur. Lăsând gluma la o parte, hai să vedem împreună dacă ai tu dreptate sau cei de la resurse umane. Bînuiesc că ești născut la 01.07.1970, deci vârsta standard de pensionare pentru tine este de 60 ani. Pentru cei 24 de ani de serviciu în grupa a- I- a ai o scădere de 12 ani, deci 60-12= fix 48 ani. Presupun că cei 24 de ani sunt ca polițist,militar, deci este vechime în serviciu( și aici depășești vechimea minimă cerută de lege,respectiv 15 ani), la această vechime în serviciu se mi adaugă și armata, respectiv 1, 6 ani, în total ai 25 ani și 6 luni vechime în serviciu, dar atenție că dacă ai cursuri, permisii, învoiri plătite, concedii fără salariu, toate aceste perioade de timp se scad din vechimea avută în condiții speciale și de aici o consecință ar fi faptul, că din cei 24 ani lucrați în condiții speciale nu se mai scad cei 12 ani ci poate 11, 6 și atunci deja vârsta de pensionare crește cu patru luni și sunt necesari 48,4 ani și în consecință s-ar putea ca cei de la S.M.R.U să aibă dreptate că nu îndeplinești condițile. În rest le îndeplinești pe toate și singura chestie ar fi să depui raport la S.M.R.U și să-ți comunice ei de ce nu te încadrezi pentru a ieși la pensie.

Modificat de iav

Link către postare
Kafka

Iav, am 6 luni armata ( am fost tr-ist ) si 6 luni de civilie. 😪

Link către postare
iav

Bun, dar cursuri( inclusiv cele de inițiere în carieră), permisii, învoiri plătite, concedii fără plată, suspendări, puneri la dispoziție, ai?

Link către postare
Kafka
Publicat (modificat)

Am 3 luni curs , 1 luna curs , 2 sapt curs , 4 zile curs ( ??? ) , ( concediu de studii nu stiu daca se pune ...2 sapt.) , 2 x 5 zile permisie....ar fi cam 5 luni.... 

Clar fac 8 martie inca in politie.........😂

Modificat de Kafka

Link către postare
iav

Se pune și concediul de studii. Deci cam au dreptate cei de la S.M.R.U, dar nu înțeleg de ce nu ți-au spus exact de când te încadrezi. la noi, dacă cineva se interesează, cei de la S.M.R.U -i spun exact de când poate să iese la pensie.

• Apreciez 1

Link către postare
Kafka
Publicat (modificat)

E simplu : IPJ HD.....Twin Peaks de Romania. Nu pot sa ii bombardez cu rapoarte ca ma trezesc la pensionare cu sicane en grós.

Pfffff ! Inca 10-11 luni....tampesc....

Modificat de Kafka

Link către postare
Chryss

Kafka incearca pe XPM.ro si moderatorul, care este foarte amabil si cunoscator al legislatiei actuale, in domeniu, te va lamuri.

• Apreciez 1

Link către postare
Kafka
Publicat (modificat)

Calculator dată pensionare cu multumiri pentru colegul Chryss !

Calcul-Vechime-1-0.xls

Modificat de Kafka

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius
      de Marius
      Situaţia REALĂ este cu totul alta decât cea prezentată în ultima perioadă prin tot felul de minciuni şi manipulări de către guvernanţi şi jurnalişti. Adevărul este că pensiile poliţiştilor şi cele militare NU sunt pensii speciale, pentru că cele două categorii de pensii sunt reglementate de legi distincte.
      În cazul "pensiilor speciale" există: Legea nr. 223/2007 privind Statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă din România, Legea nr. 567/2004 privind Statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea, Legea nr. 7/2006 privind Statutul funcţionarului public parlamentar, Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic şi consular al României, Legea nr. 303/2004 republicată, privind Statutul judecătorilor și procurorilor, Legii nr. 94/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii de Conturi, Legea nr. 47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale şi Legea nr. 96/2006 privind Statutul deputaţilor şi al senatorilor.
      În schimb, pentru poliţişti şi militari există doar Legea 223/2015 privind pensiile militare de stat, iar acestea nu fac parte din sistemul public de pensii, ci sunt plătite din bugetele ministerelor de resort, prin intermediul caselor sectoriale de pensii, unde tot militarii şi poliţiştii cotizează în perioada de activitate. 
      S-au spus în ultimele zile o mulţime de minciuni, vehiculându-se informaţii şi cifre aberante în total dezacord cu realitatea. În realitate peste 95% dintre pensiile poliţiştilor şi militarilor au un cuantum între 2500 - 3000, nicidecum sumele vehiculate prin media. Pensiile poliţiştilor şi ale militarilor, care repet, nu sunt pensii speciale, sunt acordate către aproximativ 155.000 de persoane - circa 85.000 - MApN. 55.000 - Interne, 15.000 servicii.
      Într-adevăr, cuantumul pensiilor speciale este destul de mare (valoarea medie a unei pensii speciale depăşeşte 8.000 de lei), dar acestea nu au nicio legătură cu veniturile şi pensiile poliţiştilor, cei mulţi şi tăcuţi, cei demni, cei care sunt de ani şi ani de zile direct afectaţi de nedreptăţile şi inechităţile existente în aceste instituţii. Ăştia sunt cei care îşi pierd viaţa şi sănătatea la serviciu, sunt cei care în ciuda tuturor neajunsurilor, strâng din dinţi şi merg mai departe indiferent de pericole ori de vreme.
      Revenind la pensiile speciale şi în acest caz politicienii mint cu neruşinare şi manipulează, pentru că realitatea este cu totul alta. În prezent sunt aprox. 8600 pensii speciale, care reprezintă doar 0.1% din bugetul naţional de pensii, ce sunt acordate următoarelor categorii profesionale: parlamentari, diplomați, magistrați, grefieri, personal aeronautic, auditori ai Curţii de Conturi, judecători CCR şi funcţionari parlamentari.
      În justificarea modificării legii pensiilor poliţiştilor şi militarilor, se tot vorbeşte de o pensie de 34 000 lei, fără să se precizeze că există o singură pensie de acest fel şi că aceasta aparţine unui magistrat, pensionat în baza legii de pensionare a magistraţilor şi nu în baza legii pensiilor militare, lăsând falsa impresie ca toate pensiile poliţiştilor şi militarilor ar fi aşa mari. Se manipulează şi se minte cu neruşinare, pentru că nici nu e posibil aşa ceva din moment ce aprox. 60% din personalul Poliţiei Române este plătit cu salarul minim pe economie.
    • Deli32
      de Deli32
      Buna ziua!
      Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat. Incepand cu luna ianuarie 2016 am obtinut o decizie judecatoreasca prin care fostul meu sot este obligat la plata pensiei de intretinere in favoarea fiicei noastre in varsta de 3 ani.Pentru ca nu a platit nimic pana in prezent, in data de 10 iulie 2016 am depus o plangere impotriva lui la Politia oraseneasca. Pana acum am fost de 3 ori sa intreb in ce stadiu se afla plangerea mea si mi s-a spus ca au foarte multe dosare, dar ca l-au contactat telefonic pe fostul meu sot si si-a luat angajamentul ca va plati pensia.Sunt aproape 3 luni de zile in care eu nu am primit niciun raspuns. va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac eu in acest caz? sunt negate si amanate drepturile unui copil.
      va multumesc foarte mult!
    • nutug69
      de nutug69
      Salut .  In ultima vreme circula foarte multe zvonuri perivind pensionare . Cum ca , cei care au deja 25 de ani in sistem ar trebui sa plece , ca , asta ar fi ultimul teren ... din august se schimba legea sau se da nu stiu ce ordonanata . Daca  cineva dintre voi cunoaste ceva , v-a ruga sa comentam si sa ne informam reciproc . O zi buna si multa sanatate .
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.