Jump to content
POLITISTI.ro

Sign in to follow this  
Cristi

Exista vreo dispozitie care reglementeaza lucrul in schimburi la posturile de politie?

Recommended Posts

Cristi

Domnilor, imi puteti spune si mie unde este prevazut ca la posturile de politie sa lucram in schimburi? si ce compensari avem daca bagam si schimbul 2? Si daca il bagam, in ce baza legala facem acest lucru, ca nu vreau sa lucrez in 2 si sa imi dea unul in cap la ora 19, iar superiorii sa zica...ce cautai la ora aia? ca de serviciu nu erai?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Programul de lucru se precizeaza in fisa postului.

In general, programul de lucru se organizeaza in zilele lucratoare, in intervalul orar 08,00-16,00.

In unitatile in care programul de lucru nu poate fi desfasurat in intervalul de timp prevazut mai sus, acesta este organizat, prin dispozitia sefilor structurilor respective.

Ordin nr. 577/2008 privind programul de lucru al politistilor, formele de organizare a acestuia si acordarea repausului saptamanal

Ordin_nr_577_2008_prog_lucru_politistilor.pdf

Cristi

Interesant...deci seful meu lozeste si eu am facut bine cand i-am cerut dispozitie scrisa pentru efectuarea schimbului 2. De ce sa vin eu dupa amiaza la post, cand pot si in fisa postului scrie ca trebuie sa lucrez intre 8 si 16 si daca e nevoie in cazuri exceptionale dupa program? Din pacate, traim in Romania, unde sefii se cred atotstiutori, dar eu merg pe principiul "No mas!". Mi-au ajuns atatea abuzuri. Anul trecut am lucrat singur sase luni(!!!) la post si nu am vazut un dram de liber...stiu doar sa ameninte si sa urle si asa mai departe...pai pana cand?

Marius

Daca vrea sa lucrezi in ture, sa-ti dea dispozitie scrisa.

Sa nu uiti sa te treci in registrul de ore suplimentare de fiecare data cand vii la post, dupa programul normal de lucru. ;)

mau65

NU stiu de unde sunteti voi, dar mai mare nerespectare a programului de lucru ca la Jud.Timis, nu cred ca este. A inventat inspectorul sef schimbul 1 si jumatate. Adica. la fiecare post de politie un lucrator vine la 12 ziua si pleaca la 20.Adica, nici schimbul 1 , nici 2. Si acel lucrator va fi singur, contrar tuturor dispozitiilor...Si seful de la orasul care ne arondeaza, e chitit pe respectarea programului diferentiat, ca de! l-a conceput un iluminat, nu ? Nu are nimeni curajul( nici sindicatul)sa intrebe daca schimbarea programului a fost facuta cu acordul CNP, cum scrie ordinul.

Marius

Unde programul de lucru nu poate fi desfasurat in intervalul de timp 8 - 16, acesta este organizat, prin dispozitia sefilor structurilor respective, cu consultarea Corpului National al Politistilor si a sindicatelor reprezentative.

Daca sindicatele si CNP-ul nu si-au dat acordul pt modificarea programului de lucru, e bine sa faca o sesizare la IGPR, iar daca au fost de acord cu un astfel de program, trebuie schimbati toti liderii acestor organizatii la urmatoarele alegeri. :angry:

radusandu

Domule coleg,

Prima data este bine sa solicitati punctul de vedere al Consiliului teritorial al CNP, si al sindicatului din care faceti parte, daca sunteti membru, in legatura cu acest aspect, deoarece acolo unde programul de lucru nu poate fi desfasurat in intervalul de timp 8 - 16, acesta este organizat, prin dispozitia sefilor structurilor respective, cu consultarea Corpului National al Politistilor si a sindicatelor reprezentative.

Prin exceptie, pentru desfasurarea unor activitati temporare cu caracter specific, sefii de unitati pot organiza, fara consultarea asociatiilor cu caracter profesional si a organizatiilor sindicale reprezentative, programul de lucru in alt interval orar, cu obligatia de a asigura timpul liber corespunzator.

Caracterul permanent si obligatoriu al serviciului politienesc obliga politistul ca pentru indeplinirea atributiilor de serviciu sa se prezinte la programul de lucru stabilit, precum si in afara acestuia, in situatii temeinic justificate.

In cazul structurilor operative, in functie de specificul misiunilor sau de situatia operativa existenta, se va asigura prezenta la serviciu a cel putin 1/3 din politisti,

inclusiv in zilele nelucratoare.

Nerespectarea prevederilor prezentului ordin privind programul de lucru, formele deorganizare a acestuia si acordarea repausului saptamanal atrage dupa sine sanctiunileprevazute de actele normative in vigoare.

Apoi cu aceste raspunsuri se va face o sesizare la IGPR si CNP (aparat central)

UNITI PENTRU ADEVAR!

allyyys25

Domnilor, imi puteti spune si mie unde este prevazut ca la posturile de politie sa lucram in schimburi? si ce compensari avem daca bagam si schimbul 2? Si daca il bagam, in ce baza legala facem acest lucru, ca nu vreau sa lucrez in 2 si sa imi dea unul in cap la ora 19, iar superiorii sa zica...ce cautai la ora aia? ca de serviciu nu erai?

Nu am auzit de asa ceva, nu cred ca fie prevazut acest lucru pe undeva! Stiu ca in fisa postului este prevazut la program de lucru: "8 ore , 5 zile pe saptamana, cu prelungire, in caz de nevoie, conform dispozitiilor legale aflate in vigoare". Mentionez ca ma ocup de intocmirea si actualizarea fiselor postului, iar ultima reactualizare a fost prin aprilie-mai si nu era prevazut asa ceva pentru lucratorii posturilor de politie comunale! Apropo, stiu doar ca a fost la un moment dat o dispozitie in atentia sefilor de subunitati, sa-si expuna punctele de vedere si sa faca propuneri cu privire la un Concept de activitate, patrulare, etc in mediul rural...am raportat ulterior cu seful si imi amintesc ca era vorba si despre niste opinii cu privire la suplimentarea numarului de functii pentru a se lucra in schimburi la post ....asta in cazul in care o fi avand vreo legatura cu ce spuneai tu.

gigabyte

La solicitarea SNPPC ca politistilor ce lucreaza la posturile de politie sa li se achite norma de hrana 12b, IGPR a raspuns ca nu se poate, pentru ca programul de lucru la aceste posturi este 8.00-16.00, nicidecum in schimburi.

Motoboom

i-as ruga pe colegii de la posturi sa se conformeze programului de lucru wink.gif, sa nu cada in abatere, blaga e cu ochii pe noi....ner.gif

allyyys25

La solicitarea SNPPC ca politistilor ce lucreaza la posturile de politie sa li se achite norma de hrana 12b, IGPR a raspuns ca nu se poate, pentru ca programul de lucru la aceste posturi este 8.00-16.00, nicidecum in schimburi.

La noi se achita norma 12B si lucratorilor de la p.p. comunale! adica, se achita vreau sa spun, ca de prin martie nu a mai primit nimeni niciun 12B!..Dar cat au primit cei care lucrau in schimburi (exemplu, o.p. urban) au primit si ei! Mare lucru, 2 lei de tura! Adevarul e ca faceau gaura in bugetul MAI cu 5-10 ture a lor pe luna! :doh:

pernutealex

Nu mai este 2 lei pe tura ci 1,5 lei pe tura dupa reducerea de 25%!

allyyys25

Nu mai este 2 lei pe tura ci 1,5 lei pe tura dupa reducerea de 25%!

Nu te contrazic, mai ales ca de cand s-au aplicat reducerile cu 25% nu s-a mai dat deloc 12B-ul! Asa ca am omis aspectul!...