Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
skipper

Furturile de pe litoral

Question

skipper

Sigur exista cineva de aici care sa fie politist in jud Constanta... si mai ales pe litoral.

Problema mea se lega de bine cunoscuta Vama Veche, care deja cred ca e o problema.

Infractionalitatea la nivelul corturilor... si nu numai.

Anul acesta a fost cel mai grav din ce am intilnit in ultimii 7-8 ani... si merg in acea zona de peste 20 de ani, si sunt cam dezamagit unde s-a ajuns.

Ca si mie mi-a fost furat TOT, din cort asta e alta problema... m-am resemnat, dar hotii nu mai au acum nici o jena. Se intra in cort cu tine inauntru.

Se vine la orele cind somnul e profund, (3-4 dimineata), iar daca ai mai stat si la vreo terasa mai mult.... "om esti"... :)

In plus, deoarece multi oameni au inceput sa isi tina lucurile in masina, au inceput sa se sparga si masini... lucru care devine mai costisitor decit 300-400 de lei care iti sunt furati impreuna cu niste obiecte de mica sau mai mare valoare din cort.

Deci... ce sfaturi, pareri ... colaborari cu societatea civila s-ar putea face ca sa redevina un loc sigur.

Exemplele vazute si stiute (nu din povestite) le voi enumera in urmatoarele topicuri.

PS: nu de altceva, dar am auzit de la mai multi care au ramas fara nimic, ca nu ii va opri nimic sa injunghie un om daca il prinde la el pe proprietate, si anume in cort.

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Ai depus plangere la politie?

• 0
skipper

Ai depus plangere la politie?

Acum nu e vorba de mine. Mie ce mi s-a intmplat a fost acum 4 ani... si DA, am depus plingere... la sectia din 2Mai, unde am pierdut aproape jumatate dintr-o zi de concediu, care oricum fusese distrus de acest furt...

Povestea e chiar draguta, deoarece am lipsit fix 2 ore de la cort... deci am fost urmarit ... si in plus, mi-a fost furat TOT... cortul era gol... nici izoprenele si nici sacii de dormit nu ii mai aveam... dar cred ca aceasta categorie de hoti sunt gainarii care au ramas fara bani, si vor sa mai stea o zi, o saptamina...sa mai si manince si sa bea ceva.

Oricum acum ma amuz cind imi aduc aminte, dar as vrea sa vad cum s-ar putea rezolva situatia de acolo.

Problema, in afara acestor gainari, cu care NU cred ca se va putea rezolva vreodata, sunt profesionistii.... urmarit... luat strict ce e de valoare... restul, se arunca... si cu tupeu iesit din comun... cred ca asa pot sa-i spun unui a care intra peste tine in cort cind tu dormi si iti ia geanta pe care o folosesti ca perna.... :((

• 0
skipper

So... nimeni nu poate sa imi de-a idei in acest domeniu.

Este foarte asemenator cu prinsul hotii din buzunare, dar aici este un loc fix, si cred ca ar fi mai usor.

Sau nu mai intra nimeni pe forum deoarece toata lumea e plecata in vacante...:)), doar e august... :)

• 0
Ispy

@skipper:

hai sa iti spun eu cum sta treaba cu vama veche si hotii de buzunare sau din corturi.

in primul rand trebuie sa iti pui cateva intrebari:

1. Cati politisti sunt repartizati pentru 2 mai si vama veche?

2. cati turisti sunt in 2 mai si vama veche?

3. cati hoti crezi ca sunt din 2 mai si vama veche, adica localnici?

...si cea mai importanta...

4. DE CE CREZI CA TURISTII SUNT INDEMNATI SA NU ISI LASE OBIECTELE DE VALOARE NESUPRAVEGHEATE SAU LA VEDERE?

...dupa ce ti-ai pus aceste mici intrebari gandeste-te ca nimeni (sa nu fiu atat de transant, as putea zice ca 1 din 1000 de oameni ar face ceva) nu ii ajuta pe politisti sa prinda hotii si deasemenea o foarte mare parte dintre ai nostri romanasi nici n use sinchisesc sa deschida gura cand unei persoane din jur i se fura ceva....

...in fine raspunsul pe care il cauti tu este cel pe care il cauta toata lumea si eu ti-l pot da foarte usor pentru ca nu este nevoie de prea multa gandire sau logica.

NU VOR MAI FI ASTFEL DE "EVENIMENTE" ATUNCI CAND LOCUITORII ROMANIEI (fie ei romani, rrom, turci, tatari, unguri, etc.) SE VOR CIVILIZA SI CAND LEGEA VA FI LEGE (nu cum este astazi, o parodie a ceea ce ar trebui sa fie).

• 0
skipper

@skipper:

hai sa iti spun eu cum sta treaba cu vama veche si hotii de buzunare sau din corturi.

in primul rand trebuie sa iti pui cateva intrebari:

1. Cati politisti sunt repartizati pentru 2 mai si vama veche?

2. cati turisti sunt in 2 mai si vama veche?

3. cati hoti crezi ca sunt din 2 mai si vama veche, adica localnici?

...si cea mai importanta...

4. DE CE CREZI CA TURISTII SUNT INDEMNATI SA NU ISI LASE OBIECTELE DE VALOARE NESUPRAVEGHEATE SAU LA VEDERE?

...dupa ce ti-ai pus aceste mici intrebari gandeste-te ca nimeni (sa nu fiu atat de transant, as putea zice ca 1 din 1000 de oameni ar face ceva) nu ii ajuta pe politisti sa prinda hotii si deasemenea o foarte mare parte dintre ai nostri romanasi nici n use sinchisesc sa deschida gura cand unei persoane din jur i se fura ceva....

...in fine raspunsul pe care il cauti tu este cel pe care il cauta toata lumea si eu ti-l pot da foarte usor pentru ca nu este nevoie de prea multa gandire sau logica.

NU VOR MAI FI ASTFEL DE "EVENIMENTE" ATUNCI CAND LOCUITORII ROMANIEI (fie ei romani, rrom, turci, tatari, unguri, etc.) SE VOR CIVILIZA SI CAND LEGEA VA FI LEGE (nu cum este astazi, o parodie a ceea ce ar trebui sa fie).

Multumesc foarte mult... de raspuns... numai ca eu vreau sa ajut... si inca "creierul meu" vrea sa ajute legal.... Am o gindire foarte logica si pregnanta si de multe ori vad lucruri pe care altii nu le vad... si ce e mai important ... reusesc sa ma pun in pielea unui hot si sa gindesc ca el.

So... raspunsuri la spusele dvs:

1. Am pus aceasta problema, deoarece STIU ca sunt foarte putin politisti in aceasta zona. De obicei, in sezon erau deplasate forte de ordine, pe litoral destul de multe, dar tot insuficiente raportat la numarul de plingeri, iar aceste doua sate-statiuni un sunt pe primul loc... eu ca hot as prefera Mamaia... sau oricum as studia locurile de unde as avea ce lua.... iar politia se ocupa de aceste locuri. Concluzie: Vama are un numar de la mic la foarte mic.

2. Turisti in zona 2Mai Vama Veche.... multi.... chiar la fel de multi ca in Mamaia. Numai ca nu vine aceiasi clientela (cu toate ca de la an la an descopar noutati dpdv al categoriei turistilor)

3. Hoti din zona.... foarte putini... poate din satele limitrofe, (ex Limanu, Mangalia...) oricum oameni care ar cunoaste zona, dar nu cred ca astia sunt problema. Eu cred ca sunt doua categori: gainarii si adolescentii care vin in zona si vor sa stea la mare mai mult, o data.

Si a doua categorie cei de profesie (stil, sutzii de prin orasele mari.... ex: Bucuresti).... care urmaresc victima, iar daca sunt descoperiti sunt agresivi. (intimplare personala cu aceasta categorie... anul trecut)

4. Foarte frumos cu atentionarile... am vazut si in afara tarii, ca in anumite zone, oamenii sunt atentionati sa aibe grija... corect... unii iau in serios, altii nu... unii sunt victime, altii nu.

Si.... aveti dreptate... oamenii care ajuta politia sau orice forta de ordine e mica.... foarte mica....dar eu nu vreau sa vorbesc la general.... EU MA REFER LA MINE acum si cit timp as fi in concediu in acel loc as ajuta politia cu FOARTE mare placere, problema e ca sunt legat la miini... ca si dvs de altfel, cred, datorita legii. Cum pot dovedi ca un hot a intrat in cortul vecin, unde stiu sigur ca nu sta? Il prind, il bat, il leg... dau tel la 112 sa vina sa-l ia? Hotul este in afara cortulul... deoarece nu si-a bagat decit miinile in cort, si politia nu gaseste nimic asupra lui. Proprietarul cortului NU vrea sa depuna plingere, deoarece totul este la locul lui, la el in cort. In schimb eu iau amenda de vatamare corporala si poate dat, si de hot, in judecata.

SOLUTIE:

...ma mai gindesc la varianta camerelor video, pe plaja, dar aici fiind si zona si de nudisti, intru peste alte legi... intimitatea persoanei...:(. Cine sa se ocupe: Primaria... nu cred.... un ONG.... filmarile pot scapa de sub control, iar presa de abia asteapta.... Politia... ar fi cea mai sigura si de incredere.... dar de unde bani? Eu vad un ONG asociat cu politia, care sa faca o donatie un sistem integrat, pe care sa-l gestioneze politia. Iar in acest moment, vad problema de pe plaja/camping din VV sa poata fi rezolvata (din pacate doar max 60%) de numarul de politisti existent.... dar mai este de discutat...inca astept variante si solutii.

Imi este frica sa nu se ajunga la violeta primara (care ar insemna crima)... conform legii proprietatii actuale.... daca prind hotul in casa pot reactiona pina la omucidere.... mi-am aparat casa si bunurile, nu? Iar cortul reprezinta acelasi lucru... de aceea este inchis si are intrare. Nu? Dvs ce spuneti?

Si ca sa termin cum a-ti terminat si dumneavoastra.... cu o remarca logica, reala, dar trista va spun un incident din 88 la ski in Elvetia a unui roman cu prietenii elvetieni si nemti. Au plecat in concediu la ski. Au parcat si se pregateau sa plece spre pirtie. Unul din elvetieni avea o camera foto pe care o lasase pe bancheta din spate a masinii. Romanul remarca si ii atrage atentia, recomandindu-i sa o puna in porbagaj ca poate ii sparge cineva masina si o ia cineva. Stiti care a fost remarca elvetianului, foarte mirat de altfel.... :):(

"Dar.... de ce sa o ia, pentru ca este a mea. Eu am cumparat-o"..... Va dati seama in ce lume au intrat hotii nostrii (si nu numai, ci toti din blocul comunist) dupa 90? Dar dupa 20 de ani deja legile lor s-au schimbat si lucrurile merg pe calea cea buna (vezi germania, iar de curind spania), unde legile si aplicarea lor isi spun cuvintul.

...si.... nu conteaza "acea civilizatie de care spuneti"... cred ca este mai importat ca legea sa fie lege si aplicata pina la extrem.... cu politisti, procurori, etc care sa aibe curajul sa faca totul pentru ca sa isi incheie cazurile. Legea in tari ca a noastra sa fie mult mai dura. Suntem o natie care ne-am obisnuit sa fim condusi cu biciul...., nu e bici ma urc in capul oricui.... istoria romaniei confirma spusele mele.

• 0
Marius

skipper,

Singurul impediment este legea, puterea politica nu doreste o legislatie corespunzatoare, nu e interesul lor sa aiba o justitie puternica, intrucat ei sunt primii care fura si incala legea.

Numai in Romania soferii profesionisti au facut greva, avand ca motivatie cuantumul ridicat al sanctiunilor contraventionale si solicitand corelarea acestora cu salariul minim pe economie. Asa ceva este culmea absurdului, maine poimaine ne trezim si cu violatorii, talharii ori hotii, ca fac greva si solicita reducerea pedepselor, sa poata comite fapta de mai multe ori.

Pai o sanctiune contraventionala sau penala, nu este ceva indinspensabil, necesar, cum sunt alimentele. Nu incalci legea, nu primesti niciodata.

Dar in Romania, suntem mai catolici ca Papa, aici infractorul are mai multe drepturi decat un cetatean cinstit. Legislatia romaneasca este cea mai permisiva din Europa, pe considerentul ca nu trebuie incalcate drepturile omului. Nimeni nu vorbeste de drepturile cetatenilor cinstiti din tara asta, cetateni ce trebuie aparati de lege.

Am ajuns intr-un stadiu de degradare al valorilor morale de neimaginat. Acum nu mai este apreciat copilul care invata, este cuminte, silitor, sunt apreciati in schimb derbedeii, infractorii, cocalarii si alte asemenea specimene.

Daca vei intreba un copil ce vrea sa se faca cand va fi mare, vei fii uimit de raspunsul primit.

• 0
skipper

Mariu, din pacate ai dreptate... dar eu caut un raspuns legal.

Dupa cum am spus si in postul precedent... in cort e proprietatea mea... baga mina... io tai... o sa fie singe peste tot in cort, nu va putea nimeni sa spuna ca nu a bagat mina... in plus sunt sanse mari ca sa intre in cort rupind cortul, fin, cu un cutit...alta dovada ca a intrat prin efractie unde nu trebuia.... DAR nu caut solutii radicale.... INCA incerc sa caut solutii de PREVENIRE.

Vreti sa ajungem ca in vestul salbatic... sa ii pun capul intr-un piron la intrarea in statiune? Atunci, chiar daca persoana a fost vinovata 1000/100... tot voi fi acuzat de sadism, cruzime si multe altele... cu toate ca se poate, chiar si unor politisti, sa le placa ideaa... pentru ca STIU ca nici voi nu sunteti multumiti de legile pe care trebuie sa le respectati... care sunt haotice, contradictorii si de multe ori ilogice.

• 0
Daniel

Sincer sa va spun si mie mi s-a intimplat o chestie stranie pentru noi , in concediul acesta fiind undeva prin Ungaria . Le-am povestit la amici si au zimbit neincrezatori dar asa s-a intimplat . Asta vizavi de hotiile de pe plaja de la noi . Eu ma trezeam mai dimineata asa pe la 6 .00 si mergeam pe plaja cu scaunele , 2 saltele si 2 paturi pentru a lua o pozitie de plaja mai avantajoasa , cu putina umbra pentru copil . Balconul meu avea vedere asupra acelui loc unde instalam toate catrafusele astea la care mergeam pe la ora 9.00 . Credeti sau nu dar, in 7 zile nu a disparut niciodata nimic si le supravegheam din balcon in timp ce beam cafeaua . ;) Pe plaja nu am vazut pe nimeni cu seminte si cei ce fumau aruncau tigarile in pahare de plastic la gunoi . Nu mi-a venit sa cred nici mie , am crezut ca ma insel eu . Dimineata devreme trecea o trupa de muncitori la strins de hirtii cu o masinuta dar , nu prea aveau ce sa stringa ca nu era decit ce aducea vintul noaptea de prin cine stie ce locuri . Acolo nu arunca nimeni nimic pe jos . Ciudat . :hmmmt: Si ca sa vedeti faza , eu nu am vazut nici macar un singur politist in cele 7 zile si am umblat putin . Cred ca erau echipati civil . Dar am auzit ceva atragator : Acolo daca faci ceva si ai nesansa sa te prinda politia poti sa-ti iei adio de la multe . Ei au legile dure si cu putin loc de interpretare , i-au copiat pe nemti si austrieci . Iar in ce priveste circulatia te topesc daca faci ceva . Amenzile in banii nostrii sunt asa cam la salariul pe 3 luni cea mai mica . Daca nu credeti incercati ceva aiurea la vecinii astia ai nostrii . :ner: :hmmmt:

• 0
skipper

deci se poate.

Parerea mea e ca cineva acolo sus nu vrea sa apara niste legi dure... :(

Mai sus decit suntem noi pe aici... pe acest forum... :(

• 0
Ispy

...si usor, usor se ajunge la concluzia mea ... lege beton si apoi civilizare.

• 0
skipper

Deci tot nu am o solutie.... deci mai citesc putin legile si le voi aplica mot-a-mo.

Imi pare rau ca aici nu exista nimeni care sa vada situatia, si sa doreasca sa o rezolve.

• 0
Motoboom

le poti citii legile, dar nu sicred capoti sa le aplici, nu tu.....

iar de vazut , le vad ~ei~, dar nu le pasa de noi, de oameni, nu le pasa decat de ei si de viata lor, astia sint alesii nostrii; vorba unui coleg de pe forum, sa traiti cum ati votat emo-yessir.gif