Jump to content
POLITISTI.ro

Doua Toyota Avensis pentru Politia Rutiera

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Toyota Romania împreună cu Inspectoratul General al Poliţiei Române desfăşoară un parteneriat privind siguranţa traficului rutier pe autostrada A2.

Această colaborare are loc pe perioada verii, Toyota România punând la dispoziţia secţiei de Poliţie Autostrăzi două modele Toyota Avensis.

Cele două limuzine, cu echipări de vârf pentru modelul Avensis, au motorizări diesel de 2.2 D-CAT 177 CP, respectiv 2.2 D-4D 150 CP. Acestea beneficiază de revoluţionara tehnologie Toyota Optimal Drive ce asigură un consum redus de combustibil, emisii scăzute de CO2, fără a face compromisuri în ceea ce priveşte puterea motorului şi performanţele de ansamblu.

post-2-128182167722_thumb.jpg post-2-128182167839_thumb.jpg post-2-128182168124_thumb.jpg

post-2-128182168266_thumb.jpg post-2-128182168407_thumb.jpg post-2-128182168538_thumb.jpg

Doua? Pai cu astea au salvat Politia Rutiera. :rolleyes:

Scuze pentru comentariul sarcastic, dar acesta a fost primul lucru care mi-a venit in minte cand am vazut titlul topicului.

Cred ca este o colaborare de bun augur si poate va evolua si se va concretiza in cat mai multe masini.:)

Catalin aceste două modele Toyota Avensis pot fi privite si de agentii de politie rutiera ?

• Moderator

Din ce am citit în știrea respectivă, cele două exemplare sunt „împrumutate” de Toyota pe perioada verii pentru Rutiera de pe A2.

Nu știu la ce te referi?

Ma refeream la faptul ca vor fi folosite doar de cei cu functii mari si te intrebam daca stii daca si agentii au voie sa le priveasca macar !

• Moderator

Foarte rău. Astfel de mașini trebuie în mod normal să fie folosite cât mai mult posibil și în special pentru patrulările zilnice, nu pentru imaginea vreunui șefuleț parvenit. Că doar atunci se va justifica un asfel de parteneriat.

Iar șefii ce procedează ca și cum poliția ar fi un SRL al lor ar trebui îndepărtați de pe funcțiile ce le ocupă, pentru că nu au înțeles care este rolul lor acolo.

Ar fii aratat mai frumos cu rampa cu LED-uri deasupra. :)

Pe langa lampa cu leduri, care arata foarte bine pe BMW, ar trebui adaugate si cele cu mesaje in genul celor de la ARR care pot fi scrise orice fel de mesaje.

poi asa s-a intamplat si cu acel cupra, il conducea un singur 'om'

Aici nu sunt de acord cu tine, problema e ca multe din masini s-au stricat din cauza ca sunt conduse de cine apuca, din punctul asta de vedere la noi s-a rezolvat cu mcv-urile care au fost repartizate sa fie conduse doar de doi lucratori. Astea au fost conditiile de a fi luate in primire altfel niciunul din cei repartizati nu le-am fi luat.

• Moderator

Rusy sa stii că aceste mașini Toyota le vor avea la dispoziție doar pe perioada verii, după care Toyota le va lua înapoi.

Nu crezi că ar fi păcat ca după trei-patru luni să se întoarcă înapoi doar cu ... să zicem, o mie de km parcurși. De ce să nu se întoarcă cu zece mii km?

Rusy sa stii că aceste mașini Toyota le vor avea la dispoziție doar pe perioada verii, după care Toyota le va lua înapoi.

Nu crezi că ar fi păcat ca după trei-patru luni să se întoarcă înapoi doar cu ... să zicem, o mie de km parcurși. De ce să nu se întoarcă cu zece mii km?

Se vor intoarce cu cati km vor face baietii, ca le vor zice ca nu este alocata cota de carburant.

Despre care băieți vorbești?

Pai cei de la autostrazi care le vor conduce.

• Membru

rusy, mcv-uri sunt ale MAI, trebuiesc conduse de toti cei care au atestate, etc, rutieristi..., de ce 2 persoane, restul nu sunt politisti sau? cine il conduce il are in grija, asa au facut in 2002 cu mine, nu ma lasau sa merg cu vento, nu aveam permis de profesionist si era singura auto de le rutiera, ti se pare normal asa ceva? eu sunt ca toti sa conduca aceste autospecializate si sa raspunda pentru ele, nu sunt auto personale, sunt de serviciu, daca se farama, MAI sa achite facturile de intretinere....

rusy, mcv-uri sunt ale MAI, trebuiesc conduse de toti cei care au atestate, etc, rutieristi..., de ce 2 persoane, restul nu sunt politisti sau? cine il conduce il are in grija, asa au facut in 2002 cu mine, nu ma lasau sa merg cu vento, nu aveam permis de profesionist si era singura auto de le rutiera, ti se pare normal asa ceva? eu sunt ca toti sa conduca aceste autospecializate si sa raspunda pentru ele, nu sunt auto personale, sunt de serviciu, daca se farama, MAI sa achite facturile de intretinere....

Deci daca ai vedea Loganurile primite acum 3 ani ai vedea ca mai au putin si cad rotile. Ceilalti colegi ne insotesc. Mie mi se pare corect asa. Nu trebuie sa fim de acord si sa imbratisam aceeasi idee. dar sa stii ca de cand suntem doar doi pot sa verific daca masina a fost lovita etc etc, pt ca de multe ori cand luam o masina, o gaseam in curte ba era zgariata ba infundata. Asa eu zic ca e mai bine si cu intretinerea si curatenia si stiu cine a fost cu masina si invers.

Ar fii aratat mai frumos cu rampa cu LED-uri deasupra. :)

Probabil ca s-a dorit ca modificarile sa fie complet reversibile. Inscriptiile sunt colantate si girofarul "de la bricheta". Dupa ce sunt date jos astea masina poate fi vanduta 2nd hand ca orice masina de drive test.

• 2 weeks later...
  • Moderator

Ieri Poliţia Autostrăzi a mai primit încă un nou Mitsubishi Lancer EVO X.

Este vorba de un Mitsubishi Lancer EVO X , cu motor de 2.0 litri turbo, ce dezvoltă 295CP. Maşina poate ajunge de la 0 la 100 km/h, în 6.3 secunde. Acest model este cu 0.9 secunde mai lent decât în cazul versiunii cu transmisie manuală, iar viteza maximă este de 242 km/h. Consumul este de 10,5 litri la 100 de kilometri.

Anul trecut,importatorul oficial al mărcii Mitsubushi în România, a mai dat poliţiştilor o maşină similară, dar cu transmisie manuală.

Poliţiştii se vor putea folosi de performanta maşină, doar până la jumătatea lunii septembrie. :(

15988407.jpg

sursa: adevarul.ro

• Membru

Stati linistiti pentru ca totul este o reclama. Ni le lasa pe o perioada de doua luni. Autocolantul de pe ele a fost pus prin "eforturile" baietilor de la autostrazi, iar benzina este de la noi. Asa ca...

• 1 year later...