Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Carnet de conducere, anulare si interdictii

motanelu
 Share

Question

Bună ziua,

Am și eu o întrebare puțin ciudată, mai ales prin prisma faptului că nu am reușit să primesc un răspuns coerent până acum și sper că polițiștii de la P. Rutieră să-mi poată da un răspuns corect. Acum 6 ani am fost implicat într-un accident de circulație soldat cu o victimă care a necesitat întâi 50 de zile de îngrijiri medicale, iar la o a doua examinare 120 de zile, datorită unor complicații ce au necesitat o nouă operație.

Într-o primă fază am reușit să mă împac cu victima și procurorul a dat NUP, eu am primit o amendă și o suspendare de 90 de zile după care mi-am recuperat permisul. În urma celei de-a doua examinări, s-a schimbat încadrarea faptei de la vătămare corporală la vătămare corporală gravă iar legea în vigoare în 2006 nu permitea împăcarea în acest caz și oricum atitudinea victimei față de mine s-a schimbat. A început faza de urmărire penală, care, în ciuda faptului că eu am recunoscut vina, a durat 5 ani și procesul a mai durat 1 an si ceva. Eu în tot acest timp am avut permis de conducere, deoarece l-am primit la expirarea suspendării de 90 de zile, fapt cunoscut de ofițerul de poliție care a investigat cazul, de procuror și judecător. Acum că s-a terminat procesul - am primit o pedeapsă cu suspendare și nu voi face apel - urmează să-mi fie anulat permisul.

Și aici problema începe să devină ciudată: eu între timp m-am mutat în UK și am preschimbat permisul românesc cu unul britanic, find rezident aici. Cei de la DVLA - echivalentul britanic al Poliției Rutiere - au fost informați de faptul că eu sunt în proces, dar au spus că atât timp cât permisul nu este anulat/suspendat, îl vor schimba iar orice sancțiune ulterioară nu va fi luată în considerare. Ceea ce este conform cu legislația europeană în domeniu:

I live in Spain and recently received a driving ban there – on my Belgian licence. Can I still use my licence in Belgium?

NO — A driving ban issued by the country in which you have your normal residence, applies in all countries, worldwide.

I recently received a driving ban while on holiday in Spain. I live in Belgium, where my licence was issued - can I still use my licence there?

YES — A driving ban issued by the country you were visiting, only applies to this country. When you leave, the authorities must return your licence to you.

...preluat de la http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving/faq/index_en.htm. În cazul meu, țara de rezidență este Marea Britanie, deci permisul nu-mi va fi anulat și voi avea dreptul să conduc în toate statele membre mai puțin România.

Înțeleg că nu voi avea dreptul să conduc pe teritoriul României timp de 1 an de la definitivarea hotărârii judecătorești, dar ce se va întâmpla după aceea? Teoretic legea Română spune că va trebui să dau din nou examen pentru obținerea unui nou permis de conducere, dar eu am deja un permis de conducere emis de o autoritate străină competentă, iar aceiași lege îmi interzice obținerea unui al doilea permis de a autoritățile românești.

Va intra automat în vigoare permisul britanic?

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu stiu ce ai inteles tu, dar eu am inteles cu totul altceva (probabil din cauza ca nu sunt foarte priceput la engleza).

Daca trimiteti cererea dumneavoastra pentru preschimbare iar la momentul preschimbarii autoritatile romane impun interdictia dreptului de a conduce, exista posibilitatea ca preschimbarea permisului sa nu se poata face.

Procedura de preschimbare a permisului presupune verificarea permisului dumneavoastra de conducere romanesc inainte ca preschimbarea sa fie procesata (sa aiba loc).

Insa, daca, interdictia este impusa dupa ce sunteti in posesia permisului de conducere britanic, ca urmare a preschimbarii unui permis de conducere valabil roman, interdictia de a conduce nu va fi notata (mentionata) in cazierul (istoria) permisului de conducere de la DVLA.

Cam asta e traducerea textului respectiv in opinia mea. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca orice sanctiune ulterioara a autoritatilor romane nu va fi luata in considerare.

• 0

Cătălin: mă îndoiesc sincer :) Din nou, citește legislația europeană în domeniu. Autoritățile române nu au dreptul de a impune sancțiuni pe teritoriul Marii Britanii. Cum vor reacționa autoritățile românești când le va fi comunicată decizia unei instanțe britanice că unui cetățean i-a fost anulat dreptul de a conduce pe o perioadă de 5 ani?

Marius: ultimul paragraf cam asta spune :)

Să revenim la subiect, totuși, cât de recunoscut va fi un permis britanic de către poliția română după expirarea perioadei interdicție de 1 an?

Edited by motanelu

• 0
  • Moderator

motanelu, asa este, niciun stat nu impune sanctiuni pe teritoriul altui stat, dar daca vei cauta in Directiva europeana care reglementeaza recunoasterea reciproca a permiselor de conducere, cat si uzantele diplomatice, vei vedea ca in cazul statelor UE, marea majoritate a sanctiunilor rutiere se recunosc pe baza de reciprocitate, daca sunt prevazute si in legislatia statului emitent. Te asigur ca vei avea o surpriza foarte neplacuta pt tine.

Iar in ultimul paragraf au spus ca o eventuala sanctiune aplicata de autoritatile romane nu va fi notata (mentionata) in cazierul (istoria) permisului de conducere britanic, dar asta nu inseamna ca nu o recunosc.

Inca o data iti spun, nu trebuie sa uiti ca tu nu ai obtinut acolo dreptul de a conduce, nu ai sustinut examen, autoritatile britanice doar au recunoscut si au preschimbat documentul de conducere romanesc.

• 0
  • Moderator

Din nou faci o confuzie. Autoritățile române nu impun sancțiuni pe teritoriul altui stat, la fel cum nici britanicii nu o pot face la noi, ci le recunosc și le aplică pe bază de reciprocitate. E o diferență aici.

Iar din moment ce englezii au recunoscut permisul de conducere românesc, la fel se întâmplă și în cazul unui britanic ce vine în România. Și lui i se va preschimba permisul la fel cum s-a întâmplat și în cazul tău. Toată treaba ține de reciprocitate nu de impunere. Înțelegi acum?

La fel se întâmplă și în cazul comunicării unei decizii definitive a unei instanțe.

Iar legislația europeană și directivele europene tocmai asta fac, majoritatea lor impun armonizarea și recunoașterea legislației între statele membre UE.

• 0

Îmi poți da un link către această minunată directivă europeană? Eu am căutat și - pe site-ul de informare al Comisiei Europene - am găsit cu totul altceva, și anume că sancțiunile nu sunt trans-naționale decât dacă au avut loc în statul de rezidență: http://ec.europa.eu/transport/road_safety/contact/driving_licence/index_ro.htm (text în română). Dacă te referi la http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/judicial_cooperation_in_criminal_matters/l33065_en.htm (text în engleză), să știi că nu este în vigoare. În prezent, Regatul Unit are o lege de recunoaștere reciprocă a sancțiunilor doar cu Irlanda, legea find relativ nouă, din 2010 și se bazează pe directiva europeană (http://www.cps.gov.uk/legal/l_to_o/mutual_recognition_of_driving_disqualification/ - text engleză). Deosebit de interesant este capitolul Why is there no mutual recognition of disqualifications with other EU Member States? aflat în partea de jos a paginii :P

Că am rezolvat problema asta, ne putem concentra pe întrebarea de bază și anume: va fi recunoscut permisul meu britanic pe teritoriul României după expirarea perioadei de interdicție de 1 an?

Cătălin: conform tratatului, spre deosebire de regulamente care pot fi aplicate direct, directivele europene trebuiesc adoptate de statele membre și incluse în legislația fiecărui stat...nimeni nu poate fi sancționat în baza unei directive europene, doar în baza legislației unui stat - atât timp cât fapta s-a petrecut pe teritoriul respectivului stat - bazată pe directive europene.

Aici tu faci confuzie :P

• 0
  • Moderator

Din ce vad tu citesti si intelegi doar ce-ti convine. Mai vorbim, astept sa postezi aici dupa ce vei pierde si permisul britanic.

• 0

Marius, atitudinea ta nu este corectă. Eu am adus argumente, am dat link-uri atât cu legislația europeană cât și cea britanică, citate atât în engleză cât și în română din surse oficiale și așa mai departe. Arată-mi te rog legea, tratatul internațional, regulamentul european samd. în baza căruia tu crezi că mi se va anula permisul.

Oricum, problema asta o discut cu polițiștii britanici, care aplică legea aici, indiferent care o fi aia. Pe mine m-ar interesa dacă permisul britanic îmi va fi recunoscut pe teritoriul României.

...evident după expirarea interdicției de 1 an (later edit)

• 0
  • Moderator

Unde am spus eu că cineva poate fi sancționat pe baza unei directive europene?

Încearcă să și înțelegi ceea ce citești, nu de alta dar lași impresia că ne răcim gura de pomană cu tine pe aici.

Ție în România permisul NU ți-a fost suspendat pentru un an de zile, ci anulat. Adică l-ai pierdut definitiv. Pentru a mai putea conduce din nou trebuie să faci școala de șoferi și dai din nou alt examen. Ce este așa greu de priceput?

Nu poți să faci diferența între suspendare și anulare?

Perioada aia de un an, este o perioadă minimă ce trebuie să treacă până ai dreptul să te prezinți la un nou examen pentru permis. Dar după un an de zile nu înseamnă că ai dreptul să conduci, ci te poți prezenta la un nou examen pt a obține un alt permis de conducere.

• Upvote 1

• 0

Buna seara

Nu sunt politist, sunt decat conducator auto care cunoaste (zic eu) binisor Codul Rutier. Vreau numai sa-i atrag atentia initiatorului ca face niste confuzii:

- Permisul nu se suspenda, nu se anuleaza. Permisul e o bucata de plastic care confirma faptul ca posesorul a capatat dreptul de a conduce. Nu se suspenda/anuleaza plasticul, se suspenda/anuleaza dreptul obtinut in urma unui examen si confirmat de acel plastic.

- Dreptul de a conduce nu se anuleaza pe o perioada de X ani, (sau luni). Dreptul de a conduce se suspenda pe o perioada definita, sau se anuleaza definitiv. Daca s-a anulat, trebuie obtinut din nou (examen).

- Perioada de interdictie un an nu inseamna ca un an nu mai ai dreptul de a conduce, inseamna ca un an nu mai ai voie sa dai examen. Dupa ce trece anul, nu ai recapatat automat dreptul de a conduce, ai capatat numai dreptul sa sustii din nou examenul.

Intr-adevar, esti intr-o situatie ciudata:

- Statul roman ti-a dat dreptul de a conduce vehicule categoria X

- Statul roman ti-a dat un plastic roz care confirma faptul ca tu ai dreptul sa conduci vehicule categoria X

- Statul britanic ti-a dat la schimb pt plasticul roz un alt plastic, care confirma faptul ca iti recunoaste dreptul de a conduce obtinut in Romania

- Statul roman ti-a retras definitiv dreptul de a conduce vehicule categoria X; mai mult, ti-a intrezis ca, timp de un an, sa sustii examen pentru a iti recastiga acest drept

Recomandarea mea este sa contactezi din nou autoritatea rutiera britanica, sa le comunici ca s-a incheiat procesul si sa le spui concret atat faptul ca ti-ai pierdut dreptul de a conduce vehicule categoria X, cat si faptul ca in Romania nu mai ai voie sa sustii examenul timp de un an. Poate o sa ai o surpriza neplacuta, cum au zis mai devreme colegii de forum .

Eu am lucrat multa vreme la o firma romano-engleza, si din cate mi-au povestit colegii englezi, la ei nu e de glumit nici macar cu cele mai mici incalcari ale legislatiei rutiere. Din cate mi-au zis ei, se echivaleaza inclusiv punctele de penalizare capatate in Romania.

Din cate inteleg eu (ai postat numai raspunsul DVLA, nu am de unde sa stiu modul in care ai formulat intrebarea), ei s-au referit la schimbarea plasticului roz romanesc cu plasticul britanic. Daca tu ti-ai pierdut dreptul de a conduce, automat plasticul roz nu mai are nici o valoare, si ma tem ca situatia se aplica si pentru cel britanic.

Edited by geutz

• 0

Okay, văd că pentru unii e greu. Permisul britanic *nu va fi anulat*, indiferent de ce ziceți voi...haideți să încheiem discuția asta.

Cătălin: am înțeles, dreptul de a conduce mi-a fost anulat pe teritoriul României, și pe o perioadă de 1 an nu am dreptul de a merge la examen. După expirarea acestei perioade, teoretic am dreptul să merg la examen și să-mi obțin dreptul de a conduce înapoi. Problema e că eu am un permis valabil eliberat de un stat membru UE. Va fi dreptul acesta recunoscut automat de autoritățile române? Dacă-ți e mai ușor, gândește-te că eu am dat examen aici și am obținut permisul britanic așa...

• 0
  • Moderator

Cel care pricepe mai târziu de aici, din păcate ești tu. Nu-i nimic, mai încerc o dată ... poate avem noroc, cine știe?

Tu nu ai obținut dreptul de a conduce în UK, ci doar ți-a fost recunoscut acest drept pe care l-ai obținut într-o altă țară membră UE (România). Dacă ai fi obținut dreptul de a conduce acolo, asta presupunea să dai examen acolo, nu să soliciți preschimbarea permisului românesc. Nu confunda eliberarea documentului cu obținerea dreptului de a conduce.

Din moment ce acest drept ți-a fost retras în țara în care l-ai obținut, e logic și normal că nu mai au ce să recunoască autoritățile române. Chiar dacă ai preschimbat documentul, asta nu înseamnă că dreptul de a conduce l-ai obținut tot acolo, doar ți-a fost recunoscut.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Ergo, daca in Romania nu mai ai dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice, inseamna ca permisul britanic pe care il detii este egal cu zero, pentru ca acesta a fost obtinut ca urmare a recunoasterii pe baza de reciprocitate a dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice din Romania, drept pe care nu il mai ai.

P.S. : Daca esti asa de sigur pe tine, de ce ne mai incerci sa ne convingi pe noi de una si de alta?

Edited by Cristi

• 0

Vroiam să văd reacția polițiștilor. După cum am spus anterior, nu am bani / chef să merg la Curtea Europeană de Justiție să mă judec cu statul român din cauză că un polițist încă nu cunoaște legea europeană.

Am postat deja un răspuns primit de departamentul juridic al comisiei europeane, care spune clar că România va fi obligată să-mi recunoască permisul britanic și nu poate menține interdicția la nesfârșit. Problema e că cei din prima linie - polițiștii - pot crea probleme datorită necunoașterii legiilor europene.

Poate se reformează și la noi sistemul, intrăm în Schengen și alte asemenea...

• 0
  • Moderator

Pe cuvantul tau ca politistii pot provoca probleme din cauza necunoasterii legilor europene? Pai, domnule, politistul ala nu lucreaza de capul lui, mai ales pe linia cercetarii penale, unde te incadrezi tu, ci sub directa indrumare si supraveghere a unui procuror. Dar, nu-i asa, si procurorul e prost si nu cunoaste legislatie europeana! Prietenas, tu ai incercat sa faci ce multi smecheri in situatia ta au incercat de-a lungul timpului : Au facut o boacana in tara, stiau ca li se va anula permisul si, invatati de "experti in legile europene", si-au preschimbat permisul respectiv, care urma sa fie anulat in Romania, intr-unul echivalent in Marea Britanie, pe considerentul ca autoritatile romane "e proaste" si "nu cunoaste" legile europene. Ghici ce? Ia incearca tu sa mergi prin Romania cu un sinonim de permis britanic ce nu mai are corespondent la noi in tara sa vezi ce iti fac politistii astia care nu cunosc legile europene.

Si spre binele tau si al altor cocalari care vor "o tara ca afara", sa nu cumva sa intram in Schengen mai repede, ca sa vezi atunci verificarile dracului pe capul vostru si cum dati din colt in colt, dupa legi europene. :naughty:

Edited by Cristi
  • Upvote 1

• 0

Am postat în repetate rânduri link-uri de pe site-urile oficiale ale instituțiilor europene care cam contrazic ce ziceți voi aici. Evident, ăia din instituțiile respective sunt proști, nu ca polițiștii și procurorii de la noi. Mi-e clar că cel puțin cei care au răspuns mai sus nu cunosc legile europene. Uită-te peste informațiile postate de mine. Dacă nu vorbești limba engleză, cred că poți găsi variante în limba română sau poți ruga pe cineva să te ajute. Sau Google translate.

Cum nu vin în România decât de 1-2 ori pe an pentru câteva zile, nu mă afectează prea mult...pot merge cu taxi-ul. Iar în restul Europei pot conduce liniștit :P Era mai mult o curiozitate!

Iar faptul că statul român pierde procese pe bandă la CEDO ar trebui să-ți spună cât de bine înțeleg deștepții ăia de procurori legislația europeană. În 2011 scorul era 719 cazuri pierdute din 791 judecate...

• 0
  • Moderator

Draga motanelu, te asigur ca tu esti cel care trebuie sa mai studieze putin la capitolul limba engleza, pentru ca din cate am vazut in primele tale posturi de pe acest site, ai mari probleme de a intelege ce ti-au comunicat autoritatile britanice si faci confuzii foarte mari.

Ai sustinut ca ti-a fost comunicat de acestia ca "orice sanctiune ulterioara a autoritatilor romane nu va fi luata in considerare" cand textul in engleza spune cu totul si cu totul altceva, mai exact se refera la inscrierea in cazierul permisului britanic a unei sanctiuni aplicate de autoritatile romane. Abia dupa ce ti-am tradus noi textul in intregime, ai renuntat la acest "maret" argument.

Situatia e similara si in privinta link-urilor postate de tine si asta pentru ca faci destule confuzii intre termenii legislativi si ai dovedit ca nu ai capacitatea de a intelege in ansamblu situatia, cu toate ca mai multi au incercat sa-ti explice. Te agati cu disperare de niste texte gasite pe diferite site-uri care nu au legatura cu situatia ta, dar din pacate pentru tine, totul e in zadar, nu reusesti sa intelegi nimic.

Iar daca pana acum nu ai aflat, te informez ca aplicarea legii nu se face in baza unor texte gasite de tine pe internet, ci se face in baza textelor din Monitorul Oficial.

• 0

Ce ați scris voi pe pagina precedentă este o traducere mot-a-mot, un fel de fleurs de coucou, dacă-ți mai aduci aminte de Alecsandri. Sancțiunea aplicată de autoritățile române nu va fi luată în considerare.

Regulamentele europene tot în monitorul oficial al României sunt publicate :doh: :ner: ? Hotărârile Curții Europene de Justiție și CEDO, care sunt obligatorii pentru statele membre, tot acolo apar? Dar despre legile britanice, pe baza cărora voi susțineți că mi se va anula permisul? :ner:

Uite textul de lege pe care mă bazez, nu este în monitorul oficial, ci pe site-ul oficial Crown Prosecution Service (vezi domeniul .gov.uk, ce nu este folosit decât de guvernul britanic pentru documente oficiale) http://www.cps.gov.uk/legal/l_to_o/mutual_recognition_of_driving_disqualification/, și citește legea și mai ales ultima parte, aia care zice Why is there no mutual recognition of disqualifications with other EU Member States? Momentan Marea Britanie nu recunoaște decât sancțiunile aplicate de autoritățile irlandeze.

Alt site oficial de informare, pentru acei cetățeni europeni care nu vorbesc limba română și nu pot citi monitorul oficial, este site-ul oficial al comisiei europene, europa.eu. Acest site ar trebui să fie mai...accesibil, ca să zic așa, deoarece se poate selecta limba română din partea dreaptă sus. Uite un link: http://ec.europa.eu/transport/road_safety/contact/driving_licence/index_ro.htm, de data asta în română. Citește secțiunea Retragerea, anularea şi suspendarea permiselor de conduce și o să vezi că am dreptate.

Până acum am primit 2 răspunsuri la întrebările mele referitoare, unul de la DVLA, unul de la Comisia Europeană, și am găsit informații pe 2 site-uri oficiale, unul al guvernului britanic și unul al uniunii europene. Toate aceste surse oferă informații similare. Singura sursă care face notă discordantă e părerea polițiștilor români. Poate au dreptate olandezii...mai e de muncă!

Până acum, programatori vs. polițiști, 1-0 :emo-box:

• 0

Draga Motanelu, nu inteleg de ce te incapatanezi sa te certi( sau ma rog, sa discuti in contradictoriu ) pe un forum al politistilor, cand nici unul de aici nu-ti poate rezolva problema ...De ce nu astepti sa treca cele 12 luni si abia dupa aceea sa-ti pui intrebari.

Nici o persoana de aici nu a fost rauvoitoare cu tine, tu in schimb ai fost foarte arogant si persiflant in acelasi timp...

Nu s-a discutat aici decat de o parere nu de o actiune in sine, asa ca nu-ti inteleg inversunarea impotriva politistilor romani si a legilor romane.

Fiecare ti-a spus parerea lui si ti-a dat un sfat pe care l-a considerat util in situatia ta, nu a emis o hotarare sau un act normativ!!!

In cazul in care vei constata ca drepturile tale au fost incalcate, este dreptul tau sa te adresezi la CEDO!

Argumentele tale poate iti vor fi de folos acolo si poate iti vor aduce castig de cauza! Ce rost are sa ne certi doar pt pareri?

• 0
  • Moderator

motanelu

Fiecare intelege cat poate. Tine minte ca cel ce nu stie nimic, nu se indoieste de nimic.

Daca ai tinut cu tot dinadinsul sa inlaturi orice indoiala in privinta ignorantei tale, te felicit, ai reusit!

PS: Nu e nicio pierdere pt Romania ca ai emigrat. Multa bafta, ca ai mare nevoie.

• 0
  • Administrator

Până acum, programatori vs. polițiști, 1-0 :emo-box:

Polițiști.ro este un site serios, nu avem nevoie de miștocari, infantili ori frustrați. Cauta alte comunități în care astfel de atitudini sunt permise.

Topic închis!

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.