Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Marius

Faptul ca in prezent suntem condusi de niste incompetenti si habarnisti, e un adevar general valabil si de notorietate, iar acest lucru e foarte clar si datorita primarilor ce cred ca serviciul politienesc poate fi desfasurat de oricine si care datorita influentei de care se bucura, incearca sa controleze absolut tot in localitatatile lor, devenind un fel de "domnitori" locali, intr-un cuvant, adevarati baroni locali ce fac presiuni imense sa poata controla politia, sa fie sefi peste politie.

Cea mai mare parte dintre acesti primarii sunt persoane cu o pregatire indoielnica si care au mari probleme cu legea penala, iar tocmai datorita acestui lucru isi doresc si sustin ca asa este normal, ca ei, primarii sa fie sefi peste politie, argumentand ca ei cunosc cel mai bine nevoile cetateanului, cunosc mai bine situatia si starea infractionala.

Trebuie insa spus ca adevaratul motiv este cu totul si cu totul altul, foarte usor de inteles daca ne gandim ca primarul este cel care gestioneaza banul public, iar pentru a nu fi deranjat de nimeni, astfel in cat sa poata baga mana in visterie linistit si sa poata avea un control total, este adevarata miza pentru ca primarul sa devina seful institutiei de aplicare a legii.

Un astfel de exemplu (specimen) e domnul primar din Craiova, domnul Aurica Solomon (zis Aurica Spagatore), un personaj ce a stat in arest preventiv 6 luni (maximmul perioadei de arest preventiv prevazut de lege) pentru luare de mita, un om cu un tupeu si o aroganta fara limita.

Recent, dupa cazul aparut in toata mass-media cu femeia talharita de niste tigani imediat dupa ce fusese lovita de o masina, dl. Aurica Spagatore a simtit nevoia sa-si dea arama pe fata si sa aduca la cunostinta opiniei publice punctul sau de vedere, luand apararea coloratilor si afirmand intr-o conferinta de presa ca oricum femeia respectiva e bolnava psihic si nu avea cum sa aiba asupra ei o suma importanta de bani.

Primarul Aurica Spagatore sustine astfel ca talharia nu e chiar asa de grava daca victima e o persoana saraca, sau mai rau, o persoana bolnava, incercand astfel sa ia apararea tiganilor faptuitori care sunt foarte importanti pentru alegerile ce bat la usa.

Astfel de specimene carora notiunea de dreptate le lipseste cu desavarsire din convingerile si opiniile lor, oameni care se identifica in primul rand cu infractorii si fraternizeaza cu acestia, doresc sa conduca politia, sa fie sefi peste institutia de aplicare a legii.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Grija lui ... dacă avea femeia „teancuri de bani” sau nu.
http://youtu.be/tqeR0BjfHm8

Link către postare
Tyropol

Mai sus puteti observa nesimtirea si tupeul lui solomon. Este si normal ca unui fost puscarias sa nu i se para ceva deosebit, ba chiar o banalitate. Si stiti de ce? El a ajuns sa confunde locurile publice din Craiova cu terenul de recreere din PMS Craiova unde astfel de intamplare sunt combinate chiar cu violul, strangularea si chiar bataia violenta a "victimei".

Modificat de Tyropol

Link către postare
Catalin

Cât de înduioșător este el când se laudă cu acele date statistice din care reiese că a scăzut criminalitatea!

De parcă domnul primar ar avea vreun merit sau vreo legătură cu ele? Sau acele scăderi i s-ar datora lui sau comunitarilor pe care-i conduce?

Totuși când a văzut că se împute treaba și este băgat la înghesuială, imediat a menționat că „primarul NU este șeful poliției”! Corect! Tocmai de aceea ar fi bine să nu-și mai de-a cu părerea despre astfel de probleme, pentru că nu face nimic altceva decât să dea cu mucii-n fasole.

Link către postare
Elvis

Primarul puscarias are tupeul sa candideza la alegerile locale din vara.

Omul nu spune cati ani sunt indatorati craiovenii pentru imprumuturile pe care le-a luat din banci ca sa asfalteze strazile Udrea si sa puna bordurile Videanu.Am uitat de firmele de dezapezire una a lui Canmataru si una ati ghicitt a lui Udrea.

Sau de fantanile arteziene facute de firme de paza!Va vine sa credeti?

Cand un asemenea specimen spune despre o femeie ranita care este talharita de tigani ziua in frumosul oras Craiova, ca este bolnava psihic, eu zic ca are mare nevoie de o internare la un sanatoriu in munti.

Cel care l-a jignit pe Arafat spunandu-i brancardier la comanda lui basitu nu mai poate decat sa cante ,,La chilia-n port" sau,,Sapte lanturi si-o catusa".

Domnilor judecatori il ajutati sa nu mai candideze, ce ziceti?

Modificat de Elvis

Link către postare
Ben

:doh: Doamne ce dobitoc, CE DOBITOC infect. Acum, aici vad pt prima oara declaratiile dobitoacei de primar. Dupa ce ca e dobitoc, mai e si PROST. Saracul de prostanac, cat a stat la beci putea sa mai invete si el ceva drept penal cum fac toti puscariasii si "puscariabilii". Retardatul nu stie ca orice persoana are dreptul sa depuna plangere penala, indiferent daca are capacitate de exercitiu deplina, restransa sau deloc.

In mintea lui de tigan de la Carna, daca esti bolnav psihic poti sa fii lovit, violat si orice altceva unde e nevoie de plangere prealabila in liniste pt ca daca depui o plangere esti trimis la sanatoriu :doh: Ce legatura o avea una cu alta nu stiu, doar in situatia in care esti dat in urmarire nationala si cu ocazia asta esti identificat, dar SIGUR tiganul nostru nu se referea la asta, pt ca oricum nu-l duce bibilica, mai ales cand vezi ca face astfel de afirmatii.

Modificat de Ben
  • Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
cipri83

In primul rand sa dea domnul sa ajunga si el o persoana saraca....si in al doilea cred ca numai la noi in tara este posibil ca o persoana care nu are bacul luat poate sa candideze la primarie!

Link către postare
maxu08

si daca iese primar, ce mai aveti de spus? vox populi ..... stiti voi :)

Link către postare
Cristi

Ce plangere trebuia la politie pentru infractiunea de furt? Femeia respectiva era cumva ruda cu cei doi faptuitori pentru ca actiunea penala sa se puna in miscare conform art.210 C.pen.? Primarul asta imputit vorbeste ca sa nu adoarma.

Link către postare
Marius

Nu e tallharie?

Victima era in stare de inconstienta si/sau neputinta de a se apara.

• Apreciez 1

Link către postare
maxu08

nu este tilharie, starea nu era indusa de catre faptuitor, fusese accidentata de o masina. este furt calificat, art 209 lit d) daca imi aduc aminte corect ( tequila este de vina ptr lapsus :) )

• Apreciez 1

Link către postare
Marius

Corect! Aveti dreptate.

Link către postare
maxu08

daca am dreptate inseamna ca mai pot bea niste tequila. mersi ptr indicatie :)

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Catalin

Nea Aurică Șpagatore va fi reales fără probleme, tocmai datorită principiului sănătos al românului (în cazul de față al craiovenilor) ce sună cam așa: „a furat ... dar a și făcut
În fine, asta e ...
Vă prezint un alt specimen: Primarul Cristian Popoescu Piedone
http://youtu.be/CRSrYmB_-44
Interesant cum și când și-a luat bacalaureatul și domnul primar ... este? Probabil că o să devină un „must have” pentru cei ce doresc să aibă succes în țara asta.
Ce au uitat să spună cei de la apropo tv despre piedone, în acest material este că omul nu răzbea să-și ia permisul de conducere. Și a apelat la celebra rețea de la Piteșiti. Și-a schimbat domiciliul acolo și a obținut permisul de conducere. Superb, nu?

Link către postare
maigret

Exemple graitoare avem pe intreg plaiul mioritic. Primari care si-au insusit echipajele rutiere din cadrul Politiei Romane datorita relatiei fratesti si pe fata cu sefii. Subunitati de politie in sedii apartinand primariei in timp ce in sediul politiei sunt servicii ale primariei, situatia este mentinuta ca primarul sa faca pipi pe Politia Romana de cate ori vrea, doar suna la telefon iar sefii se fac pres pentru el, etc.

Primarul in cauza l-a scuipat intr-o speta pe seful serviciului rutier pentru neobrazare si tupeu, adicatelea tupeul politistului, eu spun mai degraba prostia politistului care din nefericire nu a reactionat asa cum ar fi trebuit asta sa dovedeasca ca este vertebrat si nu vreo molusca ratacita cu galoane.

Ei dragii mei ce sa facem povesti horor romanesti imi aduc aminte ca ceea ce traim seaman bine cu serialul acela amercina difuzat dupa revolutie Povestiri din Cripta.

Sefii care te pun sa dansezi in sosete pentru binele comunitatii si intelegerea violentei, etc.

Sper sa traim si alte vremuri in care sa ne arate lumea la TV altfel decat acum de exemplu cum ii suspenzi dreptul de a conduce pe drumurile publice prefectului, primarului, parlamentarului, ministrului indiferent cui la incalcarea legislatiei. ei dragilor ce viitor luminos ne-ar astepta pe noi politistii?!

Pana atunci sa fiti iubiti de cei dragi nu de sefi nevertebrati :naughty:

Link către postare
Kosmeticus

Pariu ca Piedone iese din primul tur?

Nu are un contracandidat serios-Sulfurina Barbu nu e prea de luat in seama. Sunt locuitor al Sectorului 4 si vreau sa va spun ca foarte mulți îl apreciază ca e gospodar, ca e curat, spații verzi samd. Ce-i drept, de când s-a desprimavarat spală băieții străzile, trotuarele -da ați citit bine trotuarele (odată pe săptămâna cu o masinuta si un nenea cu furtun de presiune). Asta iarna când au fost zapezile alea urate au curatat mecanizat bulevardul apoi a venit ADP si cu vreo 50 muncitori, Wola, basculante, au curatat zăpadă dintre mașini - cel puțin pe le me de 2 ori. Si am masina parcată pe trotuar - cu loc de la primărie.

• Displace 11

Link către postare
Cristi

Prietene, ai venit sa faci campanie electorala pe un site al politistilor? Eu zic sa iti vezi de treaba ta.

Link către postare
LORD

Poate nu stiati ca sunt postaci platiti de partide politice sa lanseze pe net elogii, laude si osanale anumitor candidati, misiunea lor este sa faca publicitate in mediul virtual, sa intre pe forumuri, diverse site-uri, comentarii la articole din ziare in care sa argumenteze si sa influenteze favorabil pentru anume pretendent la o functie electiva.

Propun moderatorilor sa baneze, direct si fara avertisment, acest gen de comportamnet pe forumul nostru.

• Apreciez 2

Link către postare
teolucian63

... Sunt locuitor al Sectorului 4 si ...

Si eu sunt locuitor al sectorului 4 si nu ma apuc sa-mi fac publice simpatiile sau antipatiile politice pe acest forum al POLITISTILOR.

Daca era un forum despre politica mai ziceam dar Piedone nu e politist, asa ca ai fost sanctionat pe merit!

• Displace 1

Link către postare
Kosmeticus

Prietene, ai venit sa faci campanie electorala pe un site al politistilor? Eu zic sa iti vezi de treaba ta.

What?

Bros, eu urasc tot ce e politica românească. Nu am mai fost la alegeri cred ca din 2000. Nu mă mai uit la TV de vreun an -excepție făcând Discovery, History etc. Nu am încredere in nici un politician si simt ca nu mă reprezintă nici unul. Ce am spus in postul meu a fost ca mulți "cetatateni de bine" (mai ales vârsta a III-a) sunt "in limba" după nea caisa asta. Am vecini care mă abordeaza " vecinu' ce ziceti, îl votam pe piedone nu, ia utati-va câte a făcut. Eu - ce a făcut dom'le, ca toate s-au început de pe vremea lu' primaru' de dinainte...

Iar ca a venit asta iarna ADP si a deszapezit - e doar un adevăr. Ca a venit doar de 2 ori si inzapezire a fost de vreo 4 ori e iar un adevăr. Ca pe străzile laterale a deszapezit soarele prin martie e iar un adevăr.

Asta e, i-a prostit pe mulți, cu rahaturi de fatada dar omul simplu pune ușor botu' la d'astea. La alegerile trecute m-am luat in clonț cu destui când le spuneam ca e un jegos corupt dar degeaba - Betmen, Betmen.

Ca opțiune actuala cred ca singura șansa reala pentru amarata asta de tara este monarhia

Link către postare
Catalin

ANI: Primarul din Tulcea, Constantin Hogea, nu poate justifica suma de 77.000 euro

Agenţia Naţională de Integritate (ANI) a constatat existenţa unei diferenţe semnificative în cuantum de 328.770 lei (aproximativ 77.190 euro), între averea dobândită şi veniturile realizate de către primarul municipiului Tulcea, Constantin Hogea.

Potrivit unui comunicat al ANI, în luna ianuarie 2009, respectiv ianuarie 2011, Constantin Hogea a dobândit împreună cu soţia sa, Valeria Hogea, un imobil în municipiul Tulcea şi un spaţiu de producţie pentru suma totală de 328.770 lei.

La data efectuării tranzacţiilor imobiliare respective nu au fost identificate solduri contabile în conturile bancare deţinute de soţii Hogea, care să ateste fonduri necesare efectuării acestor tranzacţii.

ANI a dispus sesizarea Comisiei de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Constanţa, în vederea începerii acţiunii de control cu privire la averea dobândită şi veniturile realizate de Constantin Hogea.

Constantin Hogea exercită, în prezent, al treilea mandat consecutiv de primar al municipiului Tulcea, fiind validat în funcţie la data de 16 iunie 2012.

Sursa: AGERPRES

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Catalin

ANI: Primarul din comuna Clejani jud. Giurgiu nu poate justifica 93.000 euro

ANI a stabilit că Florin Nidelea, primarul comunei Clejani, judeţul Giurgiu, nu poate justifica suma de 390.255 lei (aproximativ 93.361 euro), reprezentând diferenţa între averea dobândită şi veniturile realizate.

S-a constatat existenţa unei diferenţe semnificative, în cuantum de 390.255 lei, între averea dobândită şi veniturile realizate de Florin Nidelea împreună cu soţia sa, Gheorghiţa Nidelea, în perioada 18 iunie 2008 - 31 decembrie 2010.

Florin Nidelea a fost primar al comunei Clejani în perioada 2008-2012, fiind reales pentru un nou mandat în iunie 2012.

sursa: Agerpress

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Catalin

Fostul şi actualul viceprimar ai oraşului Slatina, condamnaţi definitiv pentru corupţie

Fostul viceprimar al oraşului Slatina, Gabriel Diaconu, şi actualul viceprimar, Florin Prina, au fost condamnaţi astăzi definitiv de Curtea de Apel Craiova într-un dosar privind fapte de corupţie.

Diaconu a primit o pedeapsă de patru ani de închisoare cu executare, iar Prina a primit o pedeapsă de patru ani de închisoare, dar cu suspendare, situaţie în care nu-şi va mai putea exercita funcţia de viceprimar.

sursa: Gazeta de Sud.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
cristianjumuga

"Superb"!

Cine e răspunzător pentru faptul că persoane ca Solomon apar în spaţiul public?

Astfel de specimene carora notiunea de dreptate le lipseste cu desavarsire din convingerile si opiniile lor, oameni care se identifica in primul rand cu infractorii si fraternizeaza cu acestia, doresc sa conduca politia, sa fie sefi peste institutia de aplicare a legii.

Trist, dar adevărat.

Link către postare
Catalin

Fostul primar din Târgu Secuiesc, condamnat la închisoare pentru luare de mită

17 dec 2012, 17:52 | Mediafax

Fostul primar al municipiului Târgu Secuiesc Racz Karoly a fost condamnat de Tribunalul Covasna la patru ani de închisoare cu suspendare, pentru luare de mită în formă continuată, decizia fiind atacată de fostul edil.

Potrivit sentinţei postate, luni, pe site-ul Tribunalului Covasna, fostul primar al municipiului Târgu Secuiesc Racz Karoly a fost condamnat la patru ani de închisoare cu suspendare sub supraveghere, pentru luare de mită în formă continuată.

De asemenea, Tribunalul a decis interzicerea, pe o durată de patru ani, a dreptului de a fi ales în autorităţi publice sau în funcţii publice elective şi a dreptului de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat prevăzute de art. 64 al. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal.

Racz Karoly mai este obligat să restituie martorului denunţător Ada Jozsef suma de 3.000 de lei, reprezentând obiectul mitei.

Fostul primar, în prezent consilier local PCM în cadrul CL Târgu Secuiesc, a atacat decizia instanţei.

În aprilie 2011, procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul Teritorial Braşov au dispus trimiterea în judecată a lui Racz Karoly, pe atunci primar al municipiului Târgu Secuiesc, pentru luare de mită în formă continuată (zece acte materiale).

Conform rechizitoriului întocmit de procurori, în luna februarie 2010, Racz Karoly, în calitate de primar al municipiului Târgu Secuiesc, a pretins de la reprezentantul unei societăţi comerciale (denunţător în cauză) o sumă de bani, cu titlu de mită. Banii au fost pretinşi pentru ca, în calitatea sa de primar, să asigure derularea normală a acordului-cadru de prestări servicii încheiat între municipiul Târgu Secuiesc şi firma denunţătorului, având ca obiect furnizarea produselor de balastieră şi carieră (nisip, piatră spartă) şi transportul materialelor de construcţii, pe o perioadă de 36 de luni, contract în valoare totală de 2.123.224,5 lei, fără TVA.

Primarul ar fi trebuit să asigure emiterea de comenzi din partea Primăriei şi aprobarea plăţii produselor livrate.

Ulterior, în acest scop, în perioada aprilie - octombrie 2010 şi februarie - martie 2011, Racz Karoly a primit suma totală de 51.000 de lei de la denunţător.

În 11 martie 2011, a fost organizat un flagrant, în urma căruia s-a constatat că Racz Karoly a primit mită suma de 10.000 de lei de la denunţător reprezentând o tranşă din totalul menţionat. Ulterior, Tribunalul Covasna a dispus arestarea preventivă a lui Racz Karoly, pentru 29 de zile. În urma acestei decizii, primarul a fost suspendat din funcţie, prin ordin al prefectului de Covasna.

În 11 aprilie 2011, Racz şi-a reluat atribuţiile, după ce Curtea de Apel Braşov a dispus judecarea sa în libertate.

Judecata pe fond a procesului a început în luna mai a anului trecut, la Tribunalul Covasna.

În acest an, Racz a candidat pentru un nou mandat de primar, dar alegerile au fost câştigate de reprezentantul UDMR, Bokor Tibor, care a obţinut peste 46 la sută din voturi, în timp ce Racz Karoly (PCM) s-a situat pe locul al doilea, cu 25,41 la sută.

• Apreciez 2
  • Displace 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.