Jump to content
POLITISTI.ro

Romanii au salariile mai mici decat angajatii din Botswana

cipri83

Recommended Posts

• Membru
cipri83

Tara care ocupa primul loc in clasamentul mondial, cu 4.089 de dolari pe luna este Luxemburg. Nici Norvegia nu e o optiune rea, daca va impacati cu temperaturile mai tot timpul cu minus. Pe locul doi in lume, aici salariul mediu pe economie este de 3.678 de dolari. Urmeaza Austria, cu 3.437 de dolari lunar, SUA, unde ati putea castiga chiar si 3.263 de dolari si UK, unde v-ar intra in cont, in fiecare luna, suma de 3.065 de dolari.

Romania se afla pe locul 47 in acest top. Aici un angajat cu salariu mediu pe economie castiga 954 de dolari. Mai mult decat bulgarii, carora li se mareste contul cu 750 de dolari la fiecare 30 de zile sau angajatii din Republica Moldova, care castiga doar 438 de dolari, noteaza stirileprotv.ro.

Tara noastra este intrecuta in acest clasament de Botswana, unde salariul mediu pe economie este de 996 de dolari, Serbia - 1.058 de dolari, Jamaica - 1.135 de dolari, Ungaria - 1.374 de dolari sau Slovacia, cu 1.385 de dolari.

Cel mai putin castiga angajatii din Tadjikistan - 227 de dolari lunar.

post-173-0-96890500-1333442606_thumb.jpg

Sursa : www.agentia.org

Sunt curios daca s-ar face un clasament mondial cu cat castiga un demnitar oare Romania pe ce loc ar fi?

(aici sa nu se ia in calcul si coruptia ca ai nostrii ar fi sigur pe locul 1!

• Upvote 2
  • Membru
cipri83

Desi aceasta postare trebuia sa fie postata la sectiunea bancuri,am vrut sa fac o completare la ceea ce am mentionat anterior:

<<Un ziar britanic a realizat un top cu cele mai corupte ţări. Toţi se aşteptau ca România să fie pe locul unu dar s-a clasat pe locul doi… Inevitabil, s-au realizat investigaţii în urma cărora s-a descoperit că România a dat mită pentru a nu fi prima.>>

• Upvote 3
Valentinoo32

Am ajuns "vai mama noastra",un guvern de nimic,ne-a schimbat tuturor vietile si viitorul.

Ca suntem dupa Botswana mai e cum mai e dar cand botswanezii mai si au moneda (stiti care ,nu? :hmmmt: ) pe care o au si vin cu salarii mai mari decat romanii chiar ca tu ca si guvern :emo-box: va trebui sa dai cu basca-n caini de rusine si sa te spanzuri in fata Palatului Victoria. :emo-yessir:

Este moneda lor (apropo de atasament - nu-mi dati ban) ....si cred ca se merita sa fie mandri de ea ... si cand ma gandesc ca la ei scuturi cocotieru' si pica guvernu' eufemistic vorbind.

post-1650-0-64663900-1333466841_thumb.jp

• Upvote 1
  • Membru
cipri83

Foarte tare banii astia din Botswana axle15... :ner: !Sunt curios cum le scrie pe fluturasul de salariu !

Edited by cipri83