Jump to content
POLITISTI.ro

sica25

Emigrare in Canada, un vis pentru unii, o realitate pentru altii

Recommended Posts

bogdan

Pe partea federala lista cu meserii se reduce la vreo 18 parca.  Asta nu inseamna ca nu-ti poti gasi un contract de munca pe o meserie care nu este pe lista si sa pleci acolo cu viza de munca.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dorin17

Pe partea federala lista cu meserii se reduce la vreo 18 parca.  Asta nu inseamna ca nu-ti poti gasi un contract de munca pe o meserie care nu este pe lista si sa pleci acolo cu viza de munca.

Si sa depui de acolo actele de rezidenta...

Dorin17

Pentru cei interesati de un contract de munca in Canada, va recomand un site care se ocupa cu asta: "Jobrapido.ca" . Sper sa va fie de folos!

apocalipse

Salutare!

Eu am primit o scrisoare de la BIQ Vienne in care i se atragea atentia sotiei sa mai depuna in termen de 60 zile cateva adeverinte de la locurile de munca (desi inaintase contracte de munca, in original, perfect valabile cu semnatura si stampila ITM-ului si a angajatorilor pe care i-a avut in trecut ea fiind economista) insa, intre timp, sotia a ramas insarcinata si nu a mai vrut sa plecam, probabil de teama necunoscutului, asa ca au trecut cele 60 zile si am primit o scrisoare prin care ni se comunica ca a fost respins dosarul. Am pierdut ceva bani... insa a fost si asta o experienta pe care nu o voi uita! O zi buna tuturor!

bogdan

Nasterea unui copil schimba multe. Cred ca trebuia sa trimitteti actele solicitate, ca nu se stie niciodata ce ganduri va avea dupa nastere. Oricum, parerea mea este ca nu are rost sa pleci acolo atata timp cat ambii parteneri nu sunt 100% pt asta. Risti sa te intorci acasa urgent, sau sa ti se destrame familia. Acum important este ca sarcina sa decurga bine si sa aveti un copil sanatos si frumos. Noua ne-au dat 90 zile, la tine sigur a fost vorba doar de 60?

Dorin17

Ce te faci insa, cand prichindelul tau de aproape 6 ani iti spune: " Tati, eu nu mai vreau sa plecam in Canada, pentru ca mie imi place in Romania! Asta este tara noastra!" (am incheiat citatul)?

Edited by Dorin17

bogdan

Fiica-mea abia asteapta sa scape de manele si sa ajunga in CND. Tot aude de CND de vreo 3 ani si i-a intrat in cap ca ne vom muta acolo. Problema ei este ca nu vrea sa renunte la masina si ma tot bate la cap sa luam cu noi masina si pisica :)

apocalipse

Multumesc Bogdan pentru urare si la fel iti doresc si tie si familiei tale multa sanatate si sa vi se implineasca visul de a ajunge in Canada! La inceput amandoi, eu si sotia. eram entuziasmati de a pleca in Canada mai ales ca sotia mea nu prea se intelegea cu mama, eu la randul meu cu soacra-mea si amandoi eram determinati sa plecam pentru a nu mai avea contact cu nimeni din tara! Insa intre timp lucrurile au evoluat spre bine: relatiile s-au cimentat, sotia a gasit o slujba mai bine platita cu mai putin stres, eu la randul meu am mai putin stres la munca si nu ascund faptul ca din cauza acestei asteptari prea mari ( aproape un an si jumatate de cand am depus documentele pentru DCS ) si pana la primirea unui raspuns din partea BIQ,  ne-a pierit interesul pentru Canada. Oricum eu am respect pentru cine a luat decizia de a pleca din tara si sper ca toti care vor pleca din Romania sa le mearga mai bine. Un lucru este cert: decizia de a pleca este un pas foarte important! In ceea ce priveste termenul cred ca ai dreptate Bogdan, era vorba de 90 zile sa inaintam cateva documente! O zi buna tuturor!

• Upvote 1

Ryuken

Salutare tuturor,vad ca nu s-a mai postat pe aici de foarte mult timp ,am gasit forumul chiar in aceasta seara si-am citit topicul de la cap la coada,super tari informatiile,dar as dori sa stiu daca voi chiar ati reusit sa plecati.

Pai,nu sunt politist,nici macar nu am terminat clasa a 12-a,sunt in clasa a 11-a,dar am vorbit cu parintii,chiar eu am venit cu ideea de plecare,au fost de-acord,tata auzise de loteria vizelor,dar ,nu s-a putut. Ce voiam sa va intreb,despre toate site-rile care s-au discutat aici este acelasi lucru cu acea loterie?

In primul rand as dori sa stiu ce trebuie sa faci pas cu pas,am incercat sa inteleg,dar e mai greu ,sa incercati in asa fel sa-mi explicati pe indelete.Adica toate actele de care ai nevoie,tot.

In al doi-lea rand as dori sa stiu,o data acceptat ,o data ce ti-ai primit viza si ai ajuns in momentul in care esti in Canada,locuinta o ai asigurata pentru un anumit timp sau ai locuinta asigurata si tot o data un loc de munca?(asta pana reusesc sa-si gaseasca ei)

Si un ultim lucru care ma mai intereseaza,cum este viata acolo,cum te descurci cu banii,asta sa zicem pentru un stil de viata mediu mediu,adica nici in extrema bogatiei dar nici in partea saraciei. :D

Va multumesc anticipat,orice sfat ,orice indrumare ma ajuta,o seara buna va doresc!

Oo,am uitat sa mentionez, doresc mai mult pentru partea in care se vorbeste engleza,la noi nimeni nu vorbeste franceza

Edited by Ryuken

Kanata

Intre timp a ajuns cineva de aici pe pamant canadian?

Cezar

Fusei p-acolo 12 ani.

Cel mai corect si eficient, citeste aici experiente si procedura de imigrare: http://www.realizat.com/index.php

Dar, parerea mea, nu pleca urechea la experientele personale sentimentale ale fiecaruia.

Unora le place, altora nu, unii sunt mai gladiatori, altii mai petrecaresti etc.

Sunt multi care au ajuns si, dupa un timp au revenit in tara, si mai multi care viseaza pensia in Romania, altii care uita de Romania, altii care, desi sunt in Canada fizic, cu mintea tot in Romania au ramas.

Depinde de fiecare daca va "reusi" acolo sau nu, si ce inseamna "a invinge", depinde de atitudine, de ceea ce au lasat in tara, de tipul de om.

Astea tu trebuie sa le stii cel mai bine, nu sa citesti despre ele.

Ce poti citi este:

- piata muncii

- salarii

- cat costa salamul la alimentara

- cat costa intretinerea unei masini

- cat costa chiria

- cat costa o casa

- ce fel de scoala se face p-acolo

- ce faci in concediu (apropo, fii pregatit sa "incepi" de la 10 zile de concediu pe an, si se "incepe" la fiecare comapnie nu e in functie de vechimea in munca, asta e un dezavantaj major fata de Europa si Australia)

sunt oameni fericiti si acolo cum sunt si in Romania, deci, se poate, depinde doar de individ.

paula84

I want to find a job in Canada but don't know where to start. What is the easiest and quickest way to find one? I just want to get a work permit and work for maybe a year or so.

bogdan

Nu am mai vizitat forumul de mult, dar am intrat pt ca am de facut un mic update: am facut saptamana de cand am ajuns in Canada. Am reusit sa fac mare parte din documentele necesare, inclusiv permis de conducere G1 (urmeaza G full). Mai am de alergat si saptamana aceasta pt acte si masina.

Se vorbeste despre aducerea a 25.000 de refugiati care spun ei, reprezinta volumul de imigranti pe 2 ani. Asa ca este posibil ca iarasi sa stagneze procesul de emigrare. Cei care au de gand sa faca pasul, ar trebui sa ia in considerare si alte destinatii, cum ar fi Australia si New Zeeland ca sa nu astepte cu anii.

Bafta!

mirabella88

Mare atentie la agentia de emigrare VISACANADA - visacanada.ro . Intial cei de la firma (sediul la rond la Alba Iulia, Bucuresti) iti vor promite asistenta si consultanta la orice ora (fireste la ore de bun simt) ajutorul cu toate necesare, inclusiv un contract de munca, cursuri specializate pentru sustinerea examenului de engleza IELTS ,completarea cvului in asa fel incat acesa sa corespunda cerintelor canadienilor si orice alta poveste frumoasa pe care doresti sa o auzi,inclusiv faptul ca au contracte cu firmele de recrutare din Canada si cu un avocat canadian care se va ocupa cu precadere de orice problema pe care o vei intampina in procesul tau de emigrare. Suna perfect nu ? Mai ales cand nu ai idee exact cu ce se mananca toata treaba si ai nevoie de  cineva priceput. Ei bine,2400 de euro mai tarziu, in schimbul carora am primit o factura facuta in word fara prea multe detalii am primit urmatoarele lucruri :
1. mi s-a spus ca imi pot echivala diplomele la unul din siteurile de profil (sunt vreo 4)
2. am completat impreuna un formular
3. am mai completat un formular  - pe care evident l am platit inca 400 de euro

Buna afacere,nu ?

Povestea continua, cu mai multe ocazii domnul Eric Ayalon mi-a inchis telefonul in nas,pe motiv ca il deranjez la o ora nepotriva (cum ar fi luni la ora 12 ) sau ca insist cu telefoanele,in ziua in care am facut imprudenta de a-l suna de 2 ori in aceiasi zi. Au urmat amenintarile in care mi sa zis ca mi se va retrage profilul de pe siteul canadian, daca mai deranjez. Negarea oricarei promisiune facuta la inceput, ca mai apoi sa ma asigure ca daca imi va gasi job,va percepe o taxa de 2000 de euro - ca doar ei nu lucreaza pe gratis.

Am reusit sa obtin rezidenta. Costul total ? 6000 de euro ,dintre care 2400 aruncati pe geam pe o inselatorie.
De asemenea, daca ajungeti pe acolo, va va flutura vreo 2 contracte,unul de apicultor si unul de sofer de tir,ca dovada ca intr-adevar agentia trimite oameni in Canada. Daca il vedeti pe cel de apicultor,sa stiti  ca are minim 2 ani.

Gasiti toate informatiile pe http://www.cic.gc.ca...nglish/Ă‚ Ă‚ si pe forumuri.
Succes ! 

Cezar

Probabil ca daca citesti contractul nu e nici o inselatorie.

Asa se intampla cu cei care prefera sa plateasca sarlatani in loc sa urmeze directiile de imigrare de pe site-urile canadiene, foarte clare de altfel.
O firma de intermediere nu poate obtine un reszultat mai rapid decat ai face-o tu insati.

Daca e sa ma intrebi pe mine, dupa deschiderea in Europa nu prea mai merita emigrarea catre Canada.

Cel putin acum, Canada nu o duce stralucit. Salariul minim va creste, carnea din Alberta este inca interzis sa fie vanduta in State si la fel si lemnul din BC
Sa nu mai vorbesc de pretul petrolului. In capul listei au ales un prim-ministru care militeaza pentru legalizarea marihuanei. Nu-i prevad un viitor luminos

• Upvote 1