Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
emiLL

Permis suspendat pentru neacordare prioritate pietoni

Question

emiLL

Buna ziua.De curand mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru ca nu am acordat prioritate unor pietoni care se angajasera in traversare, numai ca erau pe celalalt sens de mers, nu al meu...Drumul era cu doua benzi pe sens,sensurile fiind despartite de dubla linie continua! Eu lucrez intr-un domeniu in care depind de permisul de conducere, si nu mi se pare corect sa-mi fie suspendat pemisul de conducere, atata timp cat pietonii nu erau pe sensul de mers pe care ma deplasam eu.As vrea sa stiu ce sanse am sa-mi recuperez permisul mai repede! Multumesc anticipat pentru raspunsurile primite!

Recommended Posts

• 0
maxu08

singura ta sansa este sa faci contestatie si sa dovedesti ca politistul a apreciat eronat situatia de fapt. sau sa fii un norocos si sa fi intocmit procesul verbal in mod eronat si sa ai un motiv de nulitate absoluta.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
soryn

domnilor colegi nu ii mai invatati atata sa faca tot felul de contestatii... el are dreptul sa stie ca are dreptul sa faca contestatie si atat...

• Upvote 3
  • Downvote 2

• 0
Insanity66

domnilor colegi nu ii mai invatati atata sa faca tot felul de contestatii... el are dreptul sa stie ca are dreptul sa faca contestatie si atat...

Trebuie sa invatam sa ne aparam indiferent daca abuzul vine din partea unui infractor, fie daca vine din partea unei autoritati. Practic ce a patit el este mai rau decat daca il buzunarea cineva si ii fura niste bani pe care ii avea pe el.

• Upvote 1
  • Downvote 11

• 0
bundesgrenzschutz

E mai rau daca ramane fara permis...?!?! Decat daca il buzunarea cineva?!?!? Nu stiu daca sa rad sau sa plang de atata implicare si simt civic!

Multumesc stimate contribuabil ca arunci munca mea la cos imediat cum cineva nu e multumit de prestatie... saptamana asta tin sa te anunt ca am retinut 3 permise pt neacordare prioritate pietoni, iar la toate mentiunea contravenientului a fost: ”pietonii se aflau pe sensul opus”... Daca ai atatea date, ce propui? sa fiu dat afara?... sa mi se taie din salariu!? sa fiu buzunarit!?...

Mai bine ai pune mana pe o carte si ai lasa forumurile si otv-ul, pt ca astfel de idei, cum ca politistul poate fi acuzat oricand, oriunde, si intotdeauna greseste daca nu iti convine tie situatia, vin EXCLUSIV din sursele sus-mentionate, si se cultiva foarte bine la coltul strazii la seminte ;) Nu o lua personal... poate tu nu esti de fapt un om rau-intentionat, nu am de unde sa stiu asta, dar daca pleci de la premiza ca in fata oricarei nemultumiri asa-zis cetatenesti politistul greseste, ar trebui sa intelegi ca nu asa stau lucrurile! Singurul contra-argument pe care ar trebui sa ti-l oferi singur este ca persoana respectiva a gresit, iar politistul si-a facut doar meseria! Este anormal sa nu te gandesti imediat ca respectiva persoana are ceva de castigat daca minte, iar politistul absolutt NIMIC!

Trebuie sa recunosc insa ca daca te pregatesti sa devii reporter, tulburarea realitatii iti va fi de foarte mare folos, asa ca iti doresc succes!

• Upvote 2

• 0
Insanity66

Dar daca cetatenii erau pe sens opus, atunci trebuia sa opreasca?

• Downvote 4

• 0
Kayne

exact asta vroiam sa intreb si eu.. din cate stiam (si e posibil sa ma insel), prioritatea se acorda pietonilor care sunt pe sensul tau...

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
Marius

Esti sigur ca erau pe sens opus? E normal sa spuna acest lucru pentru ca opinia lui e subiectiva. Sunt foarte rare cazurile cand conducatorii auto sanctionati au taria de caracter sa recunoasca ca au gresit. In 97% din cazuri se considera nevinovati si/sau mint cu nerusinare.

• 0
Insanity66

Esti sigur ca erau pe sens opus? E normal sa spuna acest lucru pentru ca opinia lui e subiectiva. Sunt foarte rare cazurile cand conducatorii auto sanctionati au taria de caracter sa recunoasca ca au gresit. In 97% din cazuri se considera nevinovati si/sau mint cu nerusinare.

Este adevarat ca opinia lui este subiectiva si ca este tentat sa denatureze faptele in favoarea sa, dar pozitia pietonilor este obiectiva. Ei erau sau nu erau pe sensul lui. Pacat ca nu avem de unde sa stim sigur.

• 0
Cristi

De obicei, astfel de sanctiuni se dau in baza unui probatoriu solid, ca de, asa e in legea din Romania, conteaza mai mult cuvantul unui aurolac pe care il iei de pe strada martor asistent, decat cuvantul politistului, iar abaterea de multe ori este filmata. Domnule emiLL, aveti dreptul de a formula contestatie impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, dupa cum scrie chiar si pe tipizat, contestatie ce se depune in 15 zile dupa ce ati luat la cunostinta de sanctiune, ori la Judecatoria in raza careia a fost savarsita fapta, ori la subunitatea de politie din care face parte agentul constator. Alte sfaturi cautati degeaba, nu va putem ajuta. Chichitele se spun de catre avocati, pe bani muuulti..

Edited by Cristi

• 0
maxu08

ori la subunitatea de politie din care face parte agentul constator.

gresit. contestatia se depune EXCLUSIV SI OBLIGATORIU la instanta de judecata in a carei raza teritoriala s-a savirsit contraventia.

• Upvote 3

• 0
Cristi

Multumesc de corectura, se pare ca nu sunt la curent cu ultimele modificari din O.G. 2/2001.

• 0
maxu08

nu sunt de acord cu tine.daca ai avea o problema fiscala si un functionar fiscal ti-ar raspunde la fel, ce parere ai avea despre acesta si despre ANAF in general? daca vrei sa schimbi opinia pe care o are cetateanul despre politist atunci trebuie sa fii amabil si sa-l ajuti sa inteleaga legea.

nu te-a rugat sa ii redactezi contestatia, ci a intrebat ce poate face sa-si ridice permisul.

parerea mea de civil.

• 0
Cristi

Domnul soryn nu stim sigur daca este politist. Nu vad niciun + in dreptul numelui sau.

• 0
maxu08

corect, nici nu m-am uitat la asta :) sorry

• 0
nirolf

E mai rau daca ramane fara permis...?!?! Decat daca il buzunarea cineva?!?!? Nu stiu daca sa rad sau sa plang de atata implicare si simt civic!

Multumesc stimate contribuabil ca arunci munca mea la cos imediat cum cineva nu e multumit de prestatie... saptamana asta tin sa te anunt ca am retinut 3 permise pt neacordare prioritate pietoni, iar la toate mentiunea contravenientului a fost: ”pietonii se aflau pe sensul opus”... Daca ai atatea date, ce propui? sa fiu dat afara?... sa mi se taie din salariu!? sa fiu buzunarit!?...

Da draga domnule desi dai impresia ca esti o victima nu esti! Si da trebuie sa raspunzi pentru prostiile pe care le faci !!

Nu trebuie sa fii buzunarit ci doar sa platesti cum fac si contribuabili pe care ii prinzi pe picior gresit si le dai amenda . Ce vrei sa insinuezi ca dumneata esti un fel de robot care nu poate gresi? Ei bine afla ca puteti gresi toti si trebuie sa platiti ba chiar mai mult NU AM VAZUT NICI UN POLITIST CARE SA RECUNOASCA CA A GRESIT!!!

macar din bun simt

• Upvote 1
  • Downvote 14

• 0
yceman

credeam ca aici gasesc niste politisti mai ok decat ce vezi pe strazi

ai dreptate...cetateanu e un mamifer prost si nu merita informat...doar sa plateasca si atat..el e siguru care poate gresii in lumea asta...contribuabilul de rand

• Upvote 1
  • Downvote 11

• 0
nirolf

Da draga domnule desi dai impresia ca esti o victima nu esti! Si da trebuie sa raspunzi pentru prostiile pe care le faci !!

Nu trebuie sa fii buzunarit ci doar sa platesti cum fac si contribuabili pe care ii prinzi pe picior gresit si le dai amenda . Ce vrei sa insinuezi ca dumneata esti un fel de robot care nu poate gresi? Ei bine afla ca puteti gresi toti si trebuie sa platiti ba chiar mai mult NU AM VAZUT NICI UN POLITIST CARE SA RECUNOASCA CA A GRESIT!!!

Macar din bun simt.

Prioritatea se acorda pietonilor care sunt pe sensul tau...?

E capabil vreun domn respectabil sa raspunda pertinent la aceasta intrebare sau e un secret de stat?

• Upvote 1
  • Downvote 7

• 0
Cristi

Domnilor, nu va sanctioneaza nimeni daca nu gresiti, iar daca acest lucru se intampla cumva, aveti posibilitati legale de a contracara aceste masuri. Ce faceti dvs., din pacate, este sa cautati motive pentru a nu fi sanctionati chiar si atunci cand gresiti, imputand acest lucru politistului, desi greseala va apartine in totalitate. Sa aveti in minte un singur lucru : permisul de conducere nu va apartine, apartine statului roman, care v-a acordat dreptul de a circula cu masina pe drumurile publice. Daca dumneavoastra nu aveti respect pentru regulile pe care v-ati angajat sa le respectati cand ati obtinut acest permis, atunci va puteti lipsi de el fara probleme. Cum ar fi daca fiecare dintre noi ne-am face reguli de circulatie? Cum ar fi daca eu as decide ca de maine sa merg numai pe banda stanga? Cum ar fi daca eu as hotari sa dau prioritate de stanga in intersectiile nedirijate? Cum ar fi daca as decide ca pietonii nu au prioritate pe trecerea de pietoni? Ar muri jumatate din populatia Romaniei intr-o zi? Politistii nu sunt dusmanii conducatorilor auto, sunt amaratii aia care, desi injurati si blamati, sunt responsabili pentru multi tati/frati/mame/surori ajunsi in siguranta acasa, inca o zi.

Edited by Cristi
  • Upvote 3

• 0
Catalin

Ei bine afla ca puteti gresi toti si trebuie sa platiti ba chiar mai mult NU AM VAZUT NICI UN POLITIST CARE SA RECUNOASCA CA A GRESIT!!!

macar din bun simt

Dacă nu ai văzut tu, nu înseamnă că nu există. Așa că din bun simț ar trebui să nu mai generalizezi și să etichetezi.

credeam ca aici gasesc niste politisti mai ok decat ce vezi pe strazi

ai dreptate...cetateanu e un mamifer prost si nu merita informat...doar sa plateasca si atat..el e siguru care poate gresii in lumea asta...contribuabilul de rand

La fel cum se întâmplă și pe stradă, dacă știi cum să vorbești și cum să te comporți, vei găsi înțelegere.

Prioritatea se acorda pietonilor care sunt pe sensul tau...?

E capabil vreun domn respectabil sa raspunda pertinent la aceasta intrebare sau e un secret de stat?

Nu e niciun mare secret, scrie foarte clar în lege. Dar dacă tu nu dorești să o citești, poți apela cu încredere la un avocat, pe care să-l plătești pentru a-ți explica într-un mod cât se poate de pertinent.

• 0
vinetu

cu privire la sansele pe care le ai sa ti recuperezi permisul, parerea mea este ca nu ne putem da noi cu presupusul.cat despre contestatia care doresti sa o faci, nu ai decat sa o faci-este dreptul fiecaruia si nu trebuie sa te invete nimeni ce sa scrii acolo; trebuie sa povestesti ce s a intamplat de fapt - din punctul tau de veder - si ar fi bine sa ai si un martor, cel putin, care sa ti sustina adevarul sau minciuna.ideea este ca va trebui sa te prezinti la tribunal si acolo toti veti depune juramant ,,Asa sa mi ajute Dumnezeu!,, Bafta si mai multa atentie in trafic!

• 0
myt

Buna ziua tuturor, va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns , pe data de 03.04 mi-a fost suspendat permisul pentru neacordare de prioritate pentru 30 de zile, am primit dovada 15 zile de pe data de 03.04 pina pe 18.04, cele 30 de zile expira pe data de 18.05 , 18 fiind ziua a 30-zecea si pica chiar intr-o vineri, permisul mi se va elibera pe data de 18 sau abia luni pe 21.05 ?

Multumesc anticipat .

• 0
Dan

Pe data de 18, dacă există program cu publicul pentru restituirea permisului de conducere.

• 0
myt

Multumesc mult pentru raspuns .

• 0
myt

cele 4 puncte primite "cadou" dupa terminarea suspendarii se radiaza ?

• 0
Catalin

Dacă ți-a fost suspendat dreptul de a conduce, nu mai primești puncte de penalizare.

Cred că faci o confuzie, între punctele de penalizare și punctele amendă.

punctele de penalizare = sunt cele ce formează acel „cazier” al permisului

punctele amendă = sunt cele cu ajutorul cărora se calculează și se stabilește amenda