Jump to content
POLITISTI.ro
CITADELA

Embleme sau insigne pentru colecţionari

Recommended Posts

CITADELA

Deschid acest topic cu scopul de a stimula schimbul de embleme/insigne de politie intre colegii pasionati de acest hobby, precum si orice informatie relationata cu acestea.

Lansez si primul "apel de ajutor": sunt in cautarea emblemelor folosite de conductorii/instructorii de caini de la Sibiu. Am vazut recent niste fotografii cu colegi de la Centrul Chinologic, in uniforma, si pe langa emblema generica a Politiei Romane, aveau o alta emblema, sub forma rotunda, pe celalalt brat.

Banuiesc ca este vorba despre insemnul heraldic al Centrului, asa cum apare el in OMAI.

Astept lamuriri, eventual poze ale emblemelor in cauza, "de aproape". Daca cineva ma poate ajuta sa obtin macar o emblema, ar fi ideal.

Edited by Catalin
  • Upvote 1

Tyropol

poza o afisez eu.

Emblema_CChS_color_3.jpg

insa nu detin aceasta emblema. Cunosteam pe cineva din scoala insa nu mai am numarul de telefon al acelei persoane. Daca fac rost de el te voi anunta prin pm.

Catalin

Stiţi cumva cui aparţine această emblemă? Mă interesează ce structură este?

Mulţumiri anticipate.

2911105tqi9dlvc.jpg

Am mai multe exemplare.

Tyropol

Da. Apartine Detasamentului operational german A7, batalionul 1. Si este fabricata in 1978.

Conturul este in forma de dispozitiv SADM(Special Atomic Demolition Munition), dungile diagonale reprezinta culorile Germaniei de Vest, pumnalul era reprezentat si pe emblemele ofiterilor nazisti din scolile de antrenament. Pe manerul pumnalului se observa semnul nuclear si literele grecesti alpha, beta si gamma, acestea sunt simbolurile celor trei tipuri de radiatii eliberate la explozia unei bombe nucleare.

uite si un site folositor:

http://www.military-.../PP-10SFGA.html

sau:

http://www.ljmilitar...om/newarrivals/

• Upvote 2

CITADELA

OK, astept in continuare... provincia.

Ecou

Caut celebra insigna - "pentru merite militienesti"! :). La urmatoarea avansare vreau sa ma duc cu ea in piept, he, he...Desi sunt inconjurat la munca de multi fosti militieni, nimeni nu o mai are. Ofer alta insigna in schimb sau o suma rezonabila de bani. Lasati-mi un privat. Ms!

Dan

Dacă sunt colegi care au embleme în dublu exemplar aş fi recunoscător dacă mi-ar trimite şi mie una. Recunosc că au devenit o atracţie deosebită şi pentru mine. Mulţumesc.

CITADELA

@Ecou: multi dintre miltieni si-au aruncat uniforma si insemnele heraldice la Revolutie, fara sa aiba habar ca peste ani de zile vor devenii obiecte de muzeu si chiar cu o anumita valoare pecuniara in lumea colectionarilor.

Inclusiv ai mei parinti au facut acest gest, mai mult pentru a-i linistii pe vecinii care venisera sa "perchezitioneze" casa, in acele vremuri tulburi...

Sincer imi doresc sa am o uniforma completa de militie, pentru colectia proprie.

Stii care este culmea: ca in Germania, intr-un muzeu de politie, exista o astfel de uniforma, 100% originala...asta ca sa nu vorbim de ce exista la Muzeul din Targoviste...

O sa caut in "cutia cu maimute" si daca gasesc una in plus, te anunt.

Apropos, ca fapt divers, stiai ca au existat doua modele: unul RSR si unul RPR...

Edited by CITADELA

Ecou

@Ecou: multi dintre miltieni si-au aruncat uniforma si insemnele heraldice la Revolutie, fara sa aiba habar ca peste ani de zile vor devenii obiecte de muzeu si chiar cu o anumita valoare pecuniara in lumea colectionarilor.

Inclusiv ai mei parinti au facut acest gest, mai mult pentru a-i linistii pe vecinii care venisera sa "perchezitioneze" casa, in acele vremuri tulburi...

Sincer imi doresc sa am o uniforma completa de militie, pentru colectia proprie.

Stii care este culmea: ca in Germania, intr-un muzeu de politie, exista o astfel de uniforma, 100% originala...asta ca sa nu vorbim de ce exista la Muzeul din Targoviste...

O sa caut in "cutia cu maimute" si daca gasesc una in plus, te anunt.

Apropos, ca fapt divers, stiai ca au existat doua modele: unul RSR si unul RPR...

Ms pt. intentie. Astept un semn de la tine. Nu stiam ca sunt 2 modele. Nu am prejudecati. Accept oricare dintre ele :)

Catalin

My trade list:

Am pentru schimburi și embleme brodate ce provin din armata germană, pe care evindent că le dau în schimbul unor embleme aparținând unor unități de poliție

dsc00245o.jpgdsc00249g.jpgdsc00250a.jpg

Ps: Dane vorbim pe privat, nu am eu cine știe ce dubluri, pentru că sunt novice în domeniu, dar una sau două îți trimit.

• Upvote 1

Dan

Da, mulţumesc Cătălin. Revin cu rugămintea către cei ce au dubluri ale insignelor, emblemelor şi se pot lipsi de ele, de a îmi trimite şi mie câte una. Promit să fac acelaşi lucru când îmi voi "dezvolta" colecţia.

Catalin

Există vreun coleg binevoitor din Capitală care îmi poate face și mie rost de o emblemă brodată cu însemnul Poliției Capitalei?

Știți cumva dacă s-au confecționat?

CITADELA

Up!

Tevez

Am trimis mail. :)

ObiWan

Salutari,

Cand eram mai micut, colectionam si eu insigne, o ruda din Germania, mi-a adus acum cateva zile o insgna Interpol. Personal nu mai am hobby-ul acesta de foarte mult timp si nu as vrea sa ajunga pe maini gresite. Daca este cineva interesat, va rog sa ma contactati.

post-8004-0-79585300-1361741149_thumb.jp

Dan

Mă interesează.

ObiWan

Salut,

Esti din Bucuresti ?

Dan

Nu, din Mangalia. Îți trimit un PM ?

bundesgrenzschutz

Am ajuns cu o zi prea tarziu.... :emo-box:

Dan

Nu ai ajuns prea târziu. Omul vrea să vândă insigna, numai că eu am înțeles altceva.

Marius

Cum vrea să o vândă? :hmmmt:

bundesgrenzschutz

Pe bani? :hmmmt:

Dan

Da. Vrea 100 de lei pe ea. I-am urat succes la vânzare.

bundesgrenzschutz

Ii urez ”asijderea” :pfft: dar multumim pt intentie :clip::emo-yessir:

Dan

Oameni buni, userul ObiWan m-a anunțat prin PM că îmi donează gratis emblema de care am tot vorbit până la urmă, deci nu mai este diponibilă. Țin să îi mulțumesc pe această cale.

• Upvote 1

• Similar Content

• GicuAcnid
      By GicuAcnid
      Bună ziua!
      Îmi puteți spune, vă rog, ce se poate întâmpla în următoarea situație:
      Cineva parchează într-o parcare privată, comercială, semnalizată cu atenționare de parcare limitată pt o anumită perioadă. Proprietarul mașinii lasă automobilul peste timpul-limită, roata mașinii este deblocată prin forțare și autovehiculul pleacă fără să achite taxa de deblocare. Proprietarul este apelat și amenințat că va primi plângere penală pentru distrugere (a caracatiței). Există această posibilitate ca șoferul mașinii să fie anchetat penal? Există temei legal pentru această măsură?
    • Ionutz88
      By Ionutz88
      Va salut.
      Am o pereche de manusi de piele captusite marimea 10, dar imi sunt putin mari. Schimb cu o pereche de manusi captusite (de la aceeasi firma) marimea 9,5 (sau daca se pot scoate de la I.P.J., le cumpar...la unele inspectorate "de abia" au adus camasi cu maneca scurta, pantofi de vara, pantaloni de vara, etc.). Precizez ca manusile nu sunt folosite, nu sunt rupte, crapate, etc..
      Multumesc.
      https://www.dropbox.com/s/fcdpvvla9z96gv8/IMG_20171225_171830.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/0z8xe5it5jhblj6/IMG_20171225_171900.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/oqc0pjo3k4wxuhz/IMG_20171225_171927.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/pvp0k21orr27dcv/IMG_20171225_171946.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/d40zgpd00x1sbi1/IMG_20171225_172011.jpg?dl=0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.