Jump to content
POLITISTI.ro

remy077

Problema exmatriculare elevi promotia 2011.

Recommended Posts

remy077

Este primul topic nou pe care il deschid. Daca am gresit locul, rog moderatorii sa il mute acolo unde ii este locul.

Am aflat din anumite surse ca profesorul de rutiera a propus spre exmatriculare cativa colegi de`ai mei, de la Cluj, pentru motivul ca nu au obtinut permisul de conducere categoria "B", orele de pregatire practica si teoretica sustinandu`le in scoala, iar examenul in afara scolii.

Consider ca aceasta este o masura aberanta. Nu este modul obligatoriu in programa scolara. Nu toti politistii in activitate au permis de conducere. Nu toti oamenii sunt facuti pentru a conduce.

Cer parerea dumneavoastra, si, daca cunoasteti documente care prevad acest lucru rog sa mi le aduceti si mie la cunostinta.

P.S.: Pentru carcotasi, eu posed permis de conducere categoria B din 2008 si Categoria D din 2011, deci nu este vorba despre mine.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Cred că toată treaba ține de bucătăria internă a școlii, nu cred să găsești vreun document/act normativ care să instituie sau nu obligativitatea obținerii permisului de conducere. E foarte posibil și plauzibil ca cei din școală să stabilească care sunt limitele minime ce trebuie să le îndeplinească un elev.

Pe vremuri a mai existat o astfel de obligativitate. Toți trebuiau să obțină categ.B, iar cei cu profil de rutieră pe lângă categ. B trebuiau să obțină și A-ul. Dar datorită reducerii costurilor de școlarizare s-a renunțat cu timpul și astfel au apărut și polițiști fără permis.

Mateuta

Spune-le sa rasfoiasca Regulamentul scolii. Acolo ar trebui sa gaseasca ce-i intereseaza.

Oricum e aberanta o asemenea masura chiar daca e prevazuta in regulament daca nu obtii permisul, un avocat i-ar face terci in instanta.

Lex30

e aberanta masura asta daca s-ar lua, totusi, nu inteleg de ce s-au mai inscris la scoala de soferii, pe banii scolii, daca nu-si doresc sa conduca

remy077

Despre Cluj e vorba, si tin sa te anunt ca "fortat" au facut scoala acolo. Nu au avut de ales.

Tod

Obtinerea carnetului de conducere este un DREPT si nu o obligatie pt oricine. Daca ii exmatriculeaza sa ii dea in judecata sa ceara daune.