Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Probleme privind constatarea amiabila

moga
 Share

Question

Citind anumite situatii pe forumuri (nu doar pe acesta), am observat ca uneori desi vrei sa-i faci bine la altul, tot pe tine te incurci. Ce vreau sa intreb in cazul unui scenariu fictiv: ma loveste cineva cu masina (vina lui), daca el e de acord ca e vina lui, pot sa fac un "abuz" si sa nu vreau sa fac amiabila cu el si sa sun la 112 sa faca politia un PV? Stiu ca implica pentru politie costuri in plus (nu ma blamati pentru asta), dar vazand ca unii care vor sa o dea la pace si apoi se sucesc, parca in Romania chestia cu amiabila (care implica ceva demnitate si onestitate), nu e functionala mereu, si atunci prefer sa sun la politie sa anunt accidentul si sa vina un echipaj.

Intrebarea estre: pot sa fac asta legal, chiar daca celalalt imi tot repeta in ureche ca recunoaste ca el e de vina si ca vom rezolva amiabil situatia?

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Utilizarea constatării amiabile de accident nu este obligatorie, este doar o opţiune.

Conducătorii auto implicaţi într-un accident au posibilitatea de a completa împreună un formular tipizat pentru a consemna circumstanţele în care s-a produs evenimentul rutier, iar acest document înlocuieşte procesul-verbal de constatare întocmit de poliţie. Cu acest formular, păgubitul se poate adresa direct societătii de asigurare, care are obligaţia să deschidă dosarul de daună şi să constate pagubele.

Dacă se completează formularul de constatare amiabilă, nu se mai poate merge la poliţie, în cazul în care apar nemulţumiri asupra stabilirii vinovăţiei şi într-adevăr şoferul vinovat scapă de sancţiunea contravenţională (amenda) şi eventual de supendarea dreptului de a conduce. Nu este nimic ilegal în treaba asta, ăstea sunt prevederile legale în vigoare.

• 0

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea speta: am fost implicata intr-un accident rutier fara victime in decembrie 2014 in benzinaria Petrom de langa Fantana Miorita. Plecam de la pompe spre iesirea din benzinarie cand un alt autovehicul, venind din dreapta de pe straduta secundara care vine de la spalatorie/pompele GPL, m-a acrosat din plin, el virand dreapta tot catre iesirea din benzinarie. Impactul s-a produs in zona portierei dreapta fata. Celalalt sofer sustine ca nu i-am acordat prioritate de dreapta. Eu sustin ca el venea de pe o straduta secundara intrand intr-o zona cu trafic intens si ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers - de fapt avea viteza peste limita de 5 km/h admisa in zona si n-a schitat nicio frana, de fapt nu cred ca m-a vazut pentru ca ii batea soarele in ochi. Neajungand la un consens, ne-am prezentat la politie la biroul constatari Sector 1 de pe Grivita. Dupa completarea documentatiei, agentul de politie care era de serviciu mi-a dat mie dreptate, dar ne-a intrebat daca totusi nu vrem sa incheiem constatare amiabila de accident care l-ar fi scutit pe celalalt conducator de amenda si puncte de penalizare. Acesta a fost de acord cu incheierea formularului de constatare amiabila, l-am semnat impreuna si el s-a declarat vinovat, renuntand astfel la solutionarea dosarului la politie si anexand o copie a constatarii amiabile. La momentul prezentarii la compania de asigurare unde el si eu avem incheiat RCA-ul - ASTRA (da, nu am verificat la momentul respectiv, altfel as fi continuat cu solutionarea la politie...) - acesta si-a schimbat declaratia... ASTRA sustine acum ca trebuie sa efectueze invetigatii suplimentare (declaratii suplimentare privind accidentul si poze la fata locului in care sa apara autovehiculele in pozitia de la momentul impactului) si banuiesc ca de fapt trag de timp si ca incearca sa schimbe culpa - daunele lui fiind mult mai mici ca ale mele - eu am masina mai noua si toata partea dreapta distrusa; el are bara si farul sparte.

Ce as putea face in cazul in care vinovatul nu-si mai recunoaste vina. Politia ma poate ajuta in vreun fel. Cealalta parte sustine ca a fost intimidat de agentul de politie si ca de-asta a semnat constatare amiabila si ca il va actiona in instanta, etc... Ma rog, intrebarea este: atata timp cat te-ai declarat vinovat, iti mai poti schimba declaratia?

• 0
  • Moderator

Dacă individul nu-şi mai recunoaşte vina (poate face treaba asta, pentru că trăim în democraţie şi fiind cetăţean european are drepturi), vinovăţia e stabilită de inspectorul de daune. Mai pe româneşte, cel care trebuie să bage mâna în buzunar şi să plătească, stabileşte singur într-un mod cât se poate de imparţial şi fără vreo urmă de subiectivism :faint: , cine e vinovat de producerea accidentului.

Dacă consideri că decizia respectivului nu e corectă, vei fi nevoit/ă să ajungi în instanţă, să te judeci cu ei (conducătorul auto şi compania de asigurare). Instanţa de judecată prin decizia pe care o dă stabileşte vinovăţia şi despăgubirile.

Poliţia nu te mai poate ajuta cu nimic dacă a fost încheiată constatare amiabilă.

• Upvote 1

• 0

Mergi la benzinarie si verifica daca mai au inregistrarea din ziua respectiva.

Vei ajunge in instanta.

Compania de asigurari e o societate capitalista al carui scop este profitul.

Cu cat plateste mai mult, cu atat profitul este mai mic.

Ati reparat masinile?

Pe dovada de accident de la asigurator?

• 0

Iar dacă e făcută constatarea amiabila, vina e recunoscuta, în funcție de ce stabilește inspectorul de daune cuantumul despăgubirilor?

• 0

Constatatorul companiei de asigurare care trebuie sa plateasca, stabileste daca trebuie sa plateasca sau nu in baza legilor existente.

In cazul in care nu esti de acord, mergi in instanta.

Daca in instanta cel care a "interpretat legea" in asa fel incat sa nu plateasca, nu e penalizat. Practic ar trebui sa i se ridice licenta. Dar e Romania. Romanii nu vor legi aspre.

CIne are de pierdut?

De regula cetateanul cinstit, nevinovat. El trebuie sa se taraie prin diverse locuri, procese etc, iar cel care a produs paguba nerespectand legile, nu e nici cel putin amendat

• 0

Buna ziua,

Am avut un accident usor cu alt conducator auto din care au rezultat doar daune materiale. Am incheiat amindoi constatarea amibila, eu fiind de vina i-am dat copii dupa toate actele, m-am dus la asigurator si am dat declaratii - to ce trebuie.

Dupa un timp asiguratorul meu ii respinge dosarul de dauna pe motiv ca constatarea amiabila este nula intrucit in accident a fost implicat si al treilea element - bordura: mai precis dupa ce s-a lovit de mine celalalt autoturism a trecut peste bordura ocazie cu care si-a indoit janta....

Asiguratorul i-a spus sa se duca la politie sa declare accidentul si cu PV de la politie sa refaca dosarul. Intrebarea mea este daca si eu voi ramine fara permis si cu amenda ca nu am declarat accidentul in 24h desi am amiabila semnata de amindoi - chiar daca a fost mai tirziu respinsa de asigurator.

Eu de unde era sa stiu daunele lui la janta - sincer m-am uitat numai la partea lui dreapta si partea mea stinga unde s-a produs impactul...

• 0
  • Moderator

@cristi999 asiguratorul tău e un mare idiot dacă lucrurile stau aşa cum povesteşti tu. Condiţiile privind utilizarea constatării amiabile sunt următoarele:

• din accident au rezultat numai pagube materiale
  • în accident au fost implicate numai două vehicule
  • nu se creează pagube materiale altei persoane decât celor doi conducători de vehicule implicaţi în accident
  • există acordul de voinţă al celor doi conducători auto, exprimat prin semnarea formularului

Dacă aţi completat formularul de constatare amiabilă, nu mai puteţi merge la poliţie în cazul în care aveţi nemulţumiri asupra stabilirii vinovăţiei, etc. iar compania de asigurări este obligată să rezolve cazul în baza formularului şi nu vă mai poate trimite la poliţie. Pentru eventualele nemulţumiri apărute în urma deciziei asiguratorului trebuie să te adresezi instanţei de judecată.

• 0

Asiguratorul spune ca in accident apare implicat "al treilea element" - bordura si nu mai poate fi vorba doar de 2 vehicule ci 2 vehicule si o bordura - care apropo nu are nici o avarie - a trecut pur si simplu cu cauciul peste ea si si-a strimbat janta. Probabil - daca politia nu mai poate face nimic ma va da pe mine in judecata sa isi recupereze daunele daca asiguratorul nu vrea sa primeasca amiabila pe motic de trei elemente implicate: 2 masini + bordura.

Edited by Marius
Eliminarea citatului inutil al postării anterioare

• 0
  • Moderator

Art. 17 din Legea 132/2017 prevede foarte clar: "Pentru evenimentele în care sunt implicate două vehicule, din care rezultă numai prejudicii materiale". Dacă asiguratorul nu reuşeşşte să priceapă acest text de lege înseamnă că te confrunţi cu o situaţie de analfabetism funcţional - noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în analiza/activitatea unei acţiuni.

PS: Nu mai cita inutil postarea anterioară! 

• 0

Buna ziua,

Am facut accident, am facut amiabila.

Intrebarea mea este daca patesc ceva in conditiile in care masina care o conduceam nu era a mea.

Edited by TeodoraAdrina

• 0
Posted (edited)

Salut ! 

Am o întrebare referitoare la un incident petrecut intr-o parcare și o constatare amiabilă de accident. 

Într-o zi când încercam să manevrez mașina într-o parcare, din neatenție, prin executarea manevrei de mers cu spatele fiind și locul foarte îngust, am frecat superficial colțul unei mașini parcate regulamentar ( aprox 3-4 cm parte laterala spate  ) . Proprietarul mașinii respective a aflat, mi-am asumat paguba creată și am stabilit să facem un constat amiabil. După ce am completat acel formular, i-am oferit copii după actele mele și ale autoturismului, urmând ca el să se prezinte la centrul de constatare daune la care aveam asigurarea. 

Acum după aprox 3 saptămâni mă văd cu persoana respectivă care spune că nu a reușit să facă nimic la constatări, ba că nu erau bune actele, ba că nu mai stiu ce... și propune să-i ofer bani sa-și poată  repara zgârietura . Eu nu vreau sa-i ofer acesti bani, pentru că stiu că nu este ok, ( nu știu dacă mă minte sau nu ) iar de asta trebuia să se ocupe casa de asigurari.  

Accidentul nu este declarat la poliție, fiind un accident minor cu pagube minore și fără raniți, iar cu constatare am ințeles că nici nu trebuie.  

Intrebarea mea este :   

Dacă refuz sa-i platesc paguba cum sustine el probabil va merge la se sediul de poliție și va depune o plângere pe numele meu că l-am lovit. Dacă eu pot să dovedesc că am facut o înțelegere amiabilă cu domnul respectiv ce se întâmplă cu mine după ? Primesc amenda ?  Rămân fără permis ?  Și încă o intrebare ar fi ce se întamplă când de la data producerii acelui accident au trecut deja câteva săptamanii ? În cazul domnului care nu a zis nimic și a preferat să tacă. În lege am citit că poți să mai mergi cu mașina înca 30 de zile de la data producerii accidentului dacă acesta a fost declarat la poliție. Dar în cazul în care am făcut constat amiabil chiar nu stiu cum e .Merg la poliție sa declar ? 

Edited by Adrian0102

• 0
  • Membru

Dacă ați incheiat o constatare amiabila și ați completat acel formular, ați procedat corect. Tu nu mai ai vreo obligație. E problema lui. Nu mai e treaba politiei, lasa-l sa meargă unde vrea.

De asemenea acel formular de constatare amiabila, ține loc de autorizație de reparație și poți circula în baza lui tot 30 de zile.

• 0

Buna,

In data de 02.10 ( in urma cu 4 zile ) am avut un accident de circulatie pe un drum comunal, unde vina era a ambilor soferi. 
Am sunat la 112 si mi s-a spus sa recurgem la amiabila. 
Doamna cu care trebuia sa fac amiabila era grabita si am ramas sa o completam peste 2 zile (luni). Am ramas ca eu sa ii platesc reparatiile iar ea sa imi dea asigurarea. Costurile reparatilor masinii mele fiind foarte mari.

In cele din urma luni am mers la service i-am platit piese plus un avans de 750 lei pe manopera. 

Am ramas sa completam amiabila cu data de 04.10 (luni), insa doamna nu a putut prezenta permisul (a spus ca ii e acasa si imi trimite diseara o poza cu el) 

Ma suna la pe la 9 seara sa imi spuna ca permisul ei era expirat de 2 ani si ca sa o astept pana il reface si sa completam din nou amiabila cu alta data.

In cele din urma ieri am mers la service si mi am luat avansul inapoi, piesele erau deja platite. 
Am renuntat sa imi mai dea asigurarea si voi suporta eu costurile reparatilor masinii mele. 

Doamna este nervosa acum ca mi am luat avansul inapoi desi banii pentru piese nu ii i-am cerut. 

Am procedat ok? Doamna a spus ca va suna la politie desi nu stiu daca e smart din moment ce ea avea permisul expirat si nu a respectat intelegerea. 

• 0
  • Membru

Amândoi sunteți pasibili de a rămâne fără permis. Pt ca voi nu ați completat acel formular și nici nu ați mers la politie, cum prevede legea.

Ai grija cu completatul ala "cu alta dată", ca o dai în altele ...citește infracțiunile de fals din Codul Penal pe acolo pe la art. 320 - 323....

• 0

In data de 29 Oct veneam spre casa unde la un viraj ingust spre dreapta m-am trezit cu o mașină lovindu-ma pe partea dreapta între aripa și ușa,  (țin sa menționez faptul ca masina respectiva nu era pe loc de parcare ci undeva pe trotuar) , am oprit masina în secunda doi și am observat în oglinda dreapta cum conducătorul auto își trage masina frecandu-mi masina pana la aripa din spate a mașinii, apoi s-a urcat pe tot trotuarul blocândul. Au ieșit 2 băieți mirați de cum arata masina lor adică partea stanga a mașinii lor era avariata și nici nu m-au băgat în seama . Unul din ei spunând fără sa întreb ca nu el a condus masina deși e a lui , sa vedem cum facem . Eu spunându-i ca este vinovat ca a întrat în mine sa îmi de-a asigurarea dar băieți negând cu vehementa ca eu am întrat în ei . Imposibil și demonstrandule ca doar o masina se poate încadra pe acel viraj și în fata mea de dinaintea virajului nu era nici o masina , nu am reușit sa ii conving și am spus ca chem politia , băieți mi-au răspuns spunând ca și dacă o chem voi rămâne fără permis ca eu nu i-am dat prioritate și el are relații în politie și nu voi face nimic , o voi suna degeaba . Între timp am chemat o cunoștință și a încercat sa lămurească dar în zadar , și au ajuns la înțelegerea de a-mi da asigurarea și el sa o facă pe casco dar cu condiția sa plătesc 100 de euro franciza . Am acceptat și la 3 zile am completat amiabila urmând sa ii dau bani după data de 10 noiembrie pt ca nu aveam . Între timp am dus dosarul la service așteptând sa îmi vina rândul la reparat . Ieri m-am trezit cu un mesaj din partea celui care ii aparține masina , nu cel care a condus-o ca are o problema ca franciza este de 600 de euro și eu trebuie sa ii plătesc pentru ca cel care a condus are sub 25 de ani , ceea ce e minciuna pt ca în buletinul conducătorul apare anul 98 . Și am aflat ca nici cel care spunea ca e masina lui defapt în CNP din asigurarea mașinii am descoperit ca proprietarul este în anul 63 născut.  Întrebarea mea este ce pot face în situația asta deși trebuia sa ii dau doar 100 de euro când am făcut amiabila și acum ma trezesc cu alta suma și cu minciuni deasupra ? 

• 0
  • Membru

Nu trebuie sa faci nimic.

Dacă știi sigur ca nu ai fost vinovat și ați completat amiabila corect, tu vezi-ti de treaba și fă demersurile în continuare la asigurător pt a-ti repara masina.

Nu le da banii aia (600 euro) 

• 0

Mulțumesc pentru ajutor , sper sa nu îmi facă probleme ca nu ii voi da banii.

Edited by Marius
Nu mai cita postarea anterioară!

• 0

Buna ziua.

O nelămurire: În timp ce mă deplasam pe un drum național, un șofer care era fix in spatele meu a intrat în depășire forțată, deși din sens opus venea o alta mașină. A depășit din scurt, și a forțat reintrarea din scurt, fără ca eu sa pot reacționa cumva, agatandu-mi cu bara lui spate, bara mea din fața, pe care a smuls-o... Am făcut amiabila. DNul era cu porțiuni alternante de dubla linie continuă+discontinuă atât pt sensul opus cat și pentru cei de pe sensul nostru de mers, și dubla linie continuă... 

In tumultul evenimentelor, când am făcut amiabila și am desenat schema, am făcut linia discontinuă pe sensul meu, continua pentru sensul opus. Dar descărcând filmul de pe cameră, am constatat că de fapt el avea linie continuă și a depășit pe linie continuă, bagandu-se in fața mea rapid...

Confom realității, el poate sa își piardă permisul... 

Să mă duc totuși și la poliție?

Edited by MugurOltianu

• 0
  • Membru

Pai pt ce sa te mai duci la politie dacă ai încheiat amiabila ?