Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Catalin

De ce ai ales meseria de politist?

Question

Catalin

De ce ar alege un tanar meseria de politist?

Ca sa protejeze comunitatea, sa faca orasul in care locuieste un loc mai bun, mai sigur? Ca sa aduca alinare oamenilor ale caror rude au fost ucise, violate, talharite, lovite? Ca sa-l opreasca pe inconstientul ce-si conduce masina ca un descreierat? Pentru ca undeva, cineva, sa-i multumeasca, chiar daca nu-i stie numele?

Probabil ca acestea ar trebui sa fie motivele pentru care un tanar se indreapta catre aceasta meserie, dar (pentru ca din pacate exista unul) ... ce se intampla in realitate?

Un tanar politist se loveste de birocratia, coruptia, nepotismul din sistem. Observa in fiecare zi ca politia e prezentata ca una dintre cele mai corupte institutii. Iar momentul in care decide ca decat impotriva lor, mai bine e cu ei, nu va intarzia sa apara. Se va amesteca si el in aceasta balta plina de noroi si gunoaie, iar cu timpul va uita in totalitate care sunt motivele pentru care a ales aceasta meserie.

Interesant e raspunsul pe care il va da baietelului sau, cand il va intreaba nevinovat: “Tati, de ce te-ai facut politist?”.

Regreti ca ai ales aceasta meserie?

Trist, dar adevarat. Aceasta e realitatea.

• Upvote 6

Recommended Posts

• 0
Marius

Probabil trebuie sa-i spuna ca este:

Un om ce trebuie sa aiba cate ceva din toti oamenii. Sa fie in locuri unde se petrec toate ilegalitatile lumii, dar sa nu savarseasca niciuna.

Omul asta este cel mai cautat, dar si cel mai putin dorit dintre oameni, i se spune "domnule" in fata si "caine" pe la spate.

Daca este imbracat la "patru ace" va fi considerat "snob", daca nu, va fi un "indolent". Daca se poarta amabil este un "crai", daca nu, este un "necioplit".

I se cere sa se poata lupta cu tipi mult mai puternici decat el, dar fara sa-si sifoneze imbracamintea si fara sa foloseasca forta. Daca o incaseaza este un "fricos" si un "pampalau", iar daca-i scapa vreo palma vreunuia dintre acestia, atunci este o "bruta" si un "agresor".

De cele mai multe ori trebuie sa ia, intr-o secunda, o hotarare pentru care altii reflecteaza bine, luni de-a randul, sa fie si asistent social, preot, psiholog, diplomat, un dur, dar si un gentleman.

Acesta este profilul, succint, al unui om caruia cei pe care ii ajuta, rareori ii spun "prieten".

• Upvote 6

• 0
luky

Foarte tare Marius sunt impresionat! Ai zugravit perfect profilul unui politist ideal.Din pacate sau din fericire si noi suntem oameni.

• 0
red

de ce am ales meseria de politist? greu de spus...

eu cred ca adevarata intrebare ce trebuie pusa este: merita sa fii politist in romania anilor 2010??? ;)

• 0
Marius

red la intrebarea ta, mai mult ca sigur un procent de peste 80% din numarul politistilor ar da un raspuns negativ.

Trist! :(

• 0
BOF

DA marius, ajungi sa te gandesti ca , chiar nu mai merita sa fii politist in vremurile astea

• 0
Daniel

Eu am ales meseria asta la timpul meu pentru ca , mi-a placut si de ce sa nu recunosc era renumerata bine , nu ca si in prezent . Majoritatea celor imbracati in uniforma pentru aceste doua lucruri si-au ales meseria asta , care pe viitor sa la asigure un trai cit de cit decent lor si familiilor lor . Pentru a ajunge acolo unde sunt ei au invatat , au muncit si muncesc in continuare , alaturi de o multitudine de privatiuni la care sunt supusi prin natura meseriei fata de ceilalti cetateni .Sunt de acord cu cele spuse de Marius si din pacate asa se intimpla .

• 0
kelu84

daca privesc prin prisma contextului social actual, merita sa fiu politist dintr-un singur punct de vedere:siguranta job-ului.indiferent ca suntem prost platiti sau nu, in prezent,bugetarii isi pierd painea pe banda rulanta,si cred totusi ca asa cum sunt salariile actuale(foarte mici) cel putin vin.sa fim totusi un pic pragmatici si sa privim lucrurile in esenta.intr-adevar,daca am trai in niste vremuri unde cel mai mic salariu ar fi 1000 euro, nu prea ar mai merita nici macar pentru siguranta job-ului.cred ca totusi si asa amarati cum suntem, cel putin cand ne trezim avem unde sa mergem, nu batem pe la usi sa ne angajam. cei care mai au si o alta calificare in afara de cea de politist isi pot gasi altceva usor, mai ales daca au si ceva conexiuni.dar eu spre exemplu care din liceu am intrat direct in scoala de politie ce as putea sa fac?agent de paza sau broker de asigurari? si la patron nu e ca la stat.aici ai bucatica ta pe care dai cu sapa si daca o sapi cat de cat bine nu te supara nimeni, dar la patron daca nu-i place de fata ta ti-a dat eject din start.

• 0
Daniel

kelu84 : Ai si tu dreptatea ta intr-o privinta, dar nu in toate . Poti sa te uiti putin si in gradina unor state vecine cu nivel de trai asemanator noua si sa observi diferente demne de luat in seama privind renumeratia colegilor nostrii .Iti dau dreptate in ce priveste stabilitatea locului de munca daca iti vezi de treaba ta si nu faci aiureli . Dar totusi o intrebare persista cam la toti . Protectia ta ca lucrator in cadrul muncii efectuate ....cum o simti ? Esti protejat ..de cine ..care este nivelul de protectie ..dar familia ta ?

• 0
Catalin

Nu stiu de ce spuneti voi ca e un loc sigur de munca. De mult a incetat sa mai fie.

Singurele astfel de posturi sunt cele in care nu intri in contact cu cetateanul. Pentru cei ce lucreaza in strada nu se mai poate afirma ca au un loc de munca sigur si spun asta pentru ca numai cine nu munceste nu greseste. Cat ai incerca sa-ti faci de ireprosabil meseria tot vei calca stamb odata si odata, asta pentru ca acolo in stada trebuie sa iei decizii intr-o fractiune de secunda, care ulterior vor fi analizate si despicate din spatele biroului.

Intradevar daca te fofilesti cu fiecare ocazie, poti spune ca ai un loc de munca sigur.

• 0
Elvis

Din cauza mentalitatilor de genul domnului kelu84 am ajuns la coeficientul 1,75 in grila de salarizare. Sa ne bucuram cand domnilor guvernanti li se face mila si ne acorda drepturile legale(bani pe haine, al 13-lea salariu etc)??

In curand o sa le ,,multumim din inima" ca ne primim salariul!!

Pai domnule kelu dvs. primiti salariul pentru ca nu faceti nimic la seviciu?

Eu m-am facut politist pentru ca in prostia mea credeam ca este ca in filme, cu timpul m-am trezit din vis si mi-am dat seama ca s-a facut dimineata ... si am plecat la serviciu ... iarasi ...

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
gaby

sa stiti k in ziua de azi nu prea mai merita sa fi politist! pt k de platit esti cand vor domnii de sus sa ne dea drepturile,alte drepturi nici sa nu mai discutam despre ele ca nu are rost,(cred k ar cam trebuie modificata legea 360 deoarece e doar pe hartie nu e nimic din ceea ce a-r trebui sa fie),asa sa continuam job sigur nu mai e ,pt k oricand cand nu le convine de fata ta te pot da afara ,asta e cert,autoritatea care o aveai pe vremuri nu mai e ........deci?pana la urma esti politist asa ca trebuie sa fie cineva si acolo ,iti faci treaba si banu il iei cand vor ei si asa mai departe nu mai are rost sa intru in polemici k asta e realitatea........

• 0
kelu84

lucrez intr-o formatiune operativa.deci chiar nu ma incadrez in categoria celor care"freaca menta' si iau bani degeaba.daca voi credeti ca nu stiu ce inseamna sa muncesti si sa iti iei suturi degeaba,va inselati. sa va dau niste xemple:in 2006 am fost audiat pentru tentativa de omor(uz de arma-plangere depusa de hot din puscarie);in 2007 tentativa de omor+furt de telefon(hot in puscarie depune plangere);in 2009 reclamatie pentru vatamare corporala de la un individ pe care nici nu l-am atins macar. daca mai considerati ca astfel de lucruri se intampla unui om care nu munceste......intr-adevar, nu lucrez direct cu cetateanul pentru ca prin specificul formatiunii nu intru in contact direct cu problema cetateanului cum sunt colegii de la paza&ordine sau proximitate.dar stiu mult mai bine ca altii ce inseamna sa stai plecat cu zilele si sa mananci pe genunchi zile in sir si sa dormi prin masina cand apuci si cum apuci.nu este vorba de mentalitate aici sau ca din cauza celor ca mine e coeficientul asa cum e.este vorba de a vedea situatia actuala.credeti ca daca ne apucam,sa macanim rezolvam ceva?absolut nimic.am urlat si eu destul in anii trecuti pana cand mi-am dat seama ca suntem sclavi pe plantatie si cam atat. nici mie nu imi convine sa ma uit peste gard in germania si sa vad ce salariu are omologul meu acolo.este patetic nivelul de salarizare la noi, dar repet. ASTA E.nu imi convine,dar asta nu inseamna ca vreau sa plec din sistem.eu cel putin am curajul sa spun pe fata asta si imi asum responsabilitatea, nu cum fac altii gen"frate e varza salariul, plec gata, mi-am gasit" si peste o luna tot in politie lucreaza.

@daniel- cand sunt in timpul liber nu ma simt protejat sub nicio forma si tocmai de aceea mi-am gasit masina pe locul de parcare platit de mine, cu toate cauciucurile taiate.dar la munca am norocul de un sef care stie foarte bine sa ne sustina ori de cate ori este cazul(vezi cazurile de mai sus) spre deosebire de sefi de sectii si de birouri care mai rau te infunda. familoa....mi-o feresc cat pot de mult si sper sa nu am necazuri nici in vii

@elvis-cu nemultumirea asta ai rezolvat ceva?ti-a dat cineva bani in plus?tor. aici ai dreptate si nici nu am sustinut contrariul.iti inteleg supararea daca spui ca te-ai facut politist ca ai crezut ca e ca in filme.in filme nu se vorbeste de salarii si dotare. si politia romana este un film de fapt, dar un film prost si cu buget scazut.nu are sens sa ne certam aiurea pe seama lor. dreptate avem toti, fiecare in felul lui, insa un lucru este cert:daca iti faci treaba si alergi, nu cred ca te da afara cineva.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
Marius

kelu84 daca suntem uniti, putem face multe.

• Upvote 1

• 0
kelu84

am facut formatiuni sindicale, cotizam lunar(eu personal la 3 din ele).si?am luat atunci banii aceia acum 2 ani si atat, iar pe site la prolex apare un comunicat cum ca nu sunt restante de dat la norma de hrana desi din vara s-a majorat cu 6 lei/zi.tot acelasi lincu de la prolex a avut tupeul sa apara la antena3 de mana cu blaga si sa spuna in direct ca "maine se vor vira pe card toate restantele politistilor".asta in ajunul Craciunului.sindicatele nu stau decat sa ne ia banii si sa plece in excursii pe cotizatiile noastre si cand se vad la 4 ace la masa cu blaga&basescu uita de noi si achieseaza la ideile demnitarilor.mai mult decat in forma sindicala nu cred ca ne putem uni.

• 0
Marius

La Pro Lex e o situatie mai delicata. Din cate am citit pe internet, Lincu nu mai are mandat de presedinte al sindicatului.

• 0
Elvis

Domnule KELU84 imi dau seama ca sunteti intr-o mare eroare...........Lincu e istorie. Daca vreti sa afllati ce panica a produs nemultumirea mea ,si daca ati facut o scoala de politie este foarte simplu. Sigur aveti un coleg in I.P.J. Dolj , sunati si intrebati-l ce a facut nemultumirea lui Elvis. In ceea ce priveste faptul ,,ca iti faci treaba si taci" o sa aveti mari surprize. Domnul meu dvs. sunteti politistul de genul,,mie nu mi se va intampla niciodata". Total gresit. Dupa cum ganditi deja sistemul v-a invins, nu va mai poate ajuta nicio organizatie sindicala. Din cauza asta vorbeam despre cultura sindicala. Crede-ti ca daca cotizati liderul trebuie sa si respire in locul dvs. Sunteti decat un cotizant nu un membru de sindicat. Va mai pun o singura intrebare, si credeti-ma ca acum chiar nu sunt rautacios.....din cele 4(patru) mitinguri organizate de PRO LEX la cate ati participat???????????

Edited by Elvis

• 0
kelu84

nu vreau sa dau nastere la discutii aiurea pentru ca topicul are cu totul alt titlu, dar in fine.nu inteleg la ce te referi cu"mie nu mi se va intampla niciodata".am trecut prin destule rahaturi si inca sunt pe statul de plata.pe mine nu ma intereseaza sa fac istorie in acest minister, nu ma intereseaza sa ies in evidenta. ma intereseaza strict sa imi fac treaba si sa nu calc stramb. daca acest Lincu este istorie, cu atat mai bine,insa pe site se tot semneaza.si recunosc ca nu am fost la niciun miting, si asta nu pentru ca nu as fi vrut,insa compartimentul unde activez nu lucreaza in ture cu libere, ci dupa cum ni se cere, si am fost plecat de fiecare data.la ultimul miting chiar planuiam cu colegii sa mergem,insa am ramas doar cu planul. la ipj dolj am fosti colegi de scoala insa nu intentionez sa fac cercetari sa verific ce spui.te cred si ti-am inteles nemultumirea si aversiunea fata de sistem.dar asta nu inseamna ca sunt invins de sistem.aici nu este vorba de o vendeta personala in care ma iau de gat cu ministerul ca sunt nemultumit.nu exista bugetar in aceasta tara care sa fie multumit de conditiile de munca, pentru ca asta e Romania.ce propui? sa mergem sa pichetam ministerul si sa ne legam cu lanturi de garduri? toti comentam, toti urlam si???s-a rezolvat ceva?credeti ca se va rezolva ceva?si eu si tu si toti politistii vom merge la munca in continuare.eu m-am saturat sa stau intr-o inclestare permanenta si sa fiu in continuu revoltat pe sistem,insa nu am rezolvat nimic si mi-am dat seama ca nu merita.daca tip sau tac nu se intampla nimic.pentru ca sincer sa fiu, nemultumirea asta nu m-a ajutat nici pe mine si nici pe colegii mei sa primim kit-uri de ambreiaj,acumulatori, anvelope sau placute de frana.le-am platit noi.ce era sa facem???la analiza cer rezultate si nu-i intereseaza ca noi nu am avut masinile puse la punct.este mai cool sa urlu si eu si sa imi exprim nemultumirea pana imi creste tensiunea????hai sa facem un pool sa vedem cati sunt dispusi sa renunte la politie ca sunt salariile mici.sa vedem daca mai macane cineva. dar daca ne-ar chema maine la resurse umane si ne-ar da doua alternative:ori pleci, ori ramai si asta e leafa,astea sunt conditiile si gata.ar pleca vreunul?nu este job sigur?hai sa fim seriosi.nu este job sigur pentru cei care nu stau in banca lor,au mancarimi in buzunare, subit sunt"asaltati" de somn la program si in masini inscriptionate pe deasupra.ca sunt si nedreptati asta nu neg.stiu cazuri de oameni care au stat ani buni cu salariul de baza cat au fost la dispozitie.cum este si cazul recent cu colegul care a dat o palma invatatoarei.nu cred ca acel om va fi dat afara.in niciun caz.iar sindicatul aici trebuie sa intervina si sa-si aduca aportul.sa asiste juridic.

• Upvote 1

• 0
Catalin

Nu trebuie sa te situezi la extreme, adica sa pichetezi sediul ministerului legandu-te cu lanturi de gard sau sa stai si sa inghiti nedreptati care ti se fac, pe considerentul ca acesta e sistemul si trebuie sa ne impacam cu ideea. Vremurile acelea in care nu trebuia sa te [***] contra vantului pt ca te stopeai, au apus demult.

Aici e vorba de o minima demnitate pe care trebuie sa o avem.

Existenta celor doua sindicate a fost si este benefica pentru noi, muritorii de rand, chiar si "concurenta" lor e benefica. Lucrurile s-au mai schimbat si se vor mai schimba in timp, dar asta depinde si de noi. Au si sindicatele rolul lor, dar daca membrii lor se multumesc sa plateasca o cotizatie si in rest doar au asteptari, sindicatul nu prea are ce sa faca, asta pt ca puterea unui sindicat consta in unitatea si interesul membrilor pt ce se intampla. De asta trebuie sa fim mai uniti si sa nu mai acceptam sa fim calcati in picioare, sa luam atitudine si cel mai important e sa nu ne pierdem demnitatea.

• 0
Elvis

,,Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decât ce-l care-l caută.",, Nu-ti fie teama că inaintezi prea incet. Teme-te dacă te opresti". CE CREDETI DOMNULE KELU 84?

Edited by Elvis
  • Upvote 1

• 0
Miadry

DA marius, ajungi sa te gandesti ca , chiar nu mai merita sa fii politist in vremurile astea

Da, dar cineva trebuie s-o faca si pe asta. Pacat ca au o imagine negativa in ochii multor oameni si pacat ca acesti oameni nu inteleg ca fara lege si cei care supravegheaza la respectarea legii, n-am avea nicio sansa. :(

• 0
aromas

Grea întrebare....aveam 18 ani, fără stagiu militar satisfăcut, încă necopt în gândire, proaspăt absolvent de liceu , tufă de Veneţia la matematică şi fizică, medie mare la istorie şi limba engleză, la acea vârstă vedeam viaţa în roz,nu ştiam exact ce vreau, aşa că nu ştiu să răspund.

Totuşi din fericire, după aproape 14 ani nu regret alegerea făcută.

Din nefericire şi mulţi tineri din ziua de astăzi procedează la fel şi au un adevărat şoc când după ce termină şcoala sau academia de poliţie ajung în activitate , constatând că realitatea este alta faţă de imaginea romanţată a poliţistului pe care o aveau în minte.

Edited by aromas

• 0
ioanasss

Nu stiu daca asa o sa fie si la mine,sper sa nu. :) Va mai spun dupa ... dupa ce termin Academia:))

• 0
CAPONE

KELU tu lucrezi la politia comunitara?

Eu zic asa "TU ESTI PISICA SI IN OGLINDA TE VEZI LEU"

• 0
Miadry

Din nefericire şi mulţi tineri din ziua de astăzi procedează la fel şi au un adevărat şoc când după ce termină şcoala sau academia de poliţie ajung în activitate , constatând că realitatea este alta faţă de imaginea romanţată a poliţistului pe care o aveau în minte.

Care imagine romantata? In ziua de azi au o imagine destul de sifonata, si unii si-o merita. De curand am avut de-a face cu un astfel de specimen.

Din fericire, specimenul n-a reusit sa-mi schimbe parerea buna pe care o am despre politisti, in general. :emo-yessir:

• 0
buzu

Fiindca imi place. Imi place si acum, dupa 15 ani. Am citit postarea unui coleg, care a intrat in sistem la 18 ani. Eu am trait "liber" pana pe la vreo 24, la 18 ani eram soldat, in Bucuresti, in Decembrie '89. Acum merg la munca constient ca nu sunt doua zile la fel. Asta imi place in munca mea: lipsa rutinei, situatiile mereu altele care te obliga sa gandesti. Pe scurt: e super sa fi politist, nu sa lucrezi la Politie...

Edited by buzu
  • Upvote 1