Jump to content
POLITISTI.ro

dimitrius2012

Parere privind rezolvarea unei spete la legislatie contraventionala

Recommended Posts

dimitrius2012

Un viitor coleg (sper) de la Campina intampina niste dificultati la rezolvarea unei spete la legislatie contraventionala...speta data spre rezolvare pentru evaluarea ce urmeaza:

Speta consta in apelul la dispeceratul (nu e 112) unei unitati de politie a unui cetatean ce sesizeaza faptul ca vecinul sau asculta muzica in autovehicul foarte tare si deranjeaza vecinii...Politistii se deplaseaza la fata locului, gasesc masina, nu asculta nimeni muzica si nu este nimeni prin preajma.Identifica persoana presupusa ca ar fi ascultat muzica tare, care arata politistilor ca masina sa nu are de fapt instalatie de sonorizare, mentionand ca intre el si apeland exista o stare conflictuala mai veche.

Politiatii invita pe cel ce a sesizat politia la sediul sectiei printr-o invitatie scrisa data sotiei, deoarece acesta nu se afla la domiciliu...Persoana in cauza nu se prezinta a 2-a zi cand a fost citat.

INTREBAREA mea este urmatoarea...avand in vedere faptul ca sunt constate 2 contraventii si ca la evaluare noi dispunem de doar un singur proces verbal, putem lua concurs? (judecand dupa regulile concursului eu nu cred ca ar fi cazul) si daca nu e concurs...ce fapta voi sanctiona?

Multumesc anticipat!!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Cuvantul "poliţaii" nu există. Corect este "poliţiştii".

• Upvote 1
  • Downvote 1

Catalin

Care sunt cele două contravenții constatate?

dimitrius2012

Nu am vrut sa scriu "politaii" este o greseala...din cauza vitezei...

Art3 pct11 Lg 61/1991 si art 3 pct31 din acelasi act normativ...respectiv alarmarea opiniei publice, a organelor specializate ori a organelor de mentinere a ordinii publice fara motiv intemeiat(in mare) si neprezentarea la sediul sectiei de politie fiind citat

Catalin

Ai spus că l-au invitat la secție. E diferență între citație și invitație.

În plus nu trebuie neapărat să-l audiezi pe cel ce a sunat. Mult mai relevantă ar fi o declarație a unui vecin din zonă, care să nu fie implicat. Dacă ai declarația unui astfel de martor, în care spune că ăla nu a pus muzica tare, îl poți sancționa liniștit pe cel ce a sunat la mișto, și o poți face în lipsă.

Eu așa aș face.

dimitrius2012

da...ai dreptate...dar speta nu-mi precizeaza...speta spune ca l-au chemat p'ala la sectie si nu a venit, iar eutrebuie sa intocmesc un proces verbal in care (si acum nelamurire) sa sanctionez doar alarmarea sau si alarmarea si neprezentarea( dar nu ar fi concurs pentru ca neprezentarea este constatata a 2-a zi)....

Ecou

Nu am vrut sa scriu "politaii" este o greseala...din cauza vitezei...

Art3 pct11 Lg 61/1991 si art 3 pct31 din acelasi act normativ...respectiv alarmarea opiniei publice, a organelor specializate ori a organelor de mentinere a ordinii publice fara motiv intemeiat(in mare) si neprezentarea la sediul sectiei de politie fiind citat

Nope, nu dai sanctiune pe Legea 61 ci pe OUG 34/2008 ;)

Art. 32

(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

a) apelarea abuziva a numarului unic pentru apeluri de urgenta 112, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;

B) alertarea falsa a agentiilor specializate de interventie, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;

Bafta!

• Upvote 2

Marius

Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 stabileşte, în art. 10 că, în situaţia în care o persoană a săvârşit mai multe contravenţii, sancţionate cu amendă, care se constată de acelaşi agent, se va încheia un singur proces-verbal în care se vor consemna toate faptele comise.

Deci concursul de contraventii se aplica dacă aceeaşi persoană a săvârşit mai multe contravenţii, iar sancţiunea se aplică pentru fiecare contravenţie in parte defalcat.

In procesul verbal faptele trebuie descrise in succesiunea comiterii lor.

Art.10 din O.G. 2

(1) Daca aceeasi persoana a savarsit mai multe contraventii sanctiunea se aplica pentru fiecare contraventie.

(2) Cand contraventiile au fost constatate prin acelasi proces-verbal, sanctiunile contraventionale se cumuleaza fara a putea depasi dublul maximului amenzii prevazut pentru contraventia cea mai grava sau, dupa caz, maximul general stabilit in prezenta ordonanta pentru prestarea unei activitati in folosul comunitatii.

Ecou,

A precizat in primul post ca nu e vorba de un apel pe 112. :P

• Upvote 2

Cristi

Nu conteaza, Marius, se da pe litera b la O.U.G. 34/2008.

Edited by Cristi
  • Upvote 1
  • Downvote 3

dimitrius2012

nu e 112...si in plus, evaluarea o dam din actele normative care ne-au fost predate in scoala...oug 34 nu e unul dintre ele...e 61...eu nu stiam daca luam concurs avand in vedere ca nu au fost constatate in acelasi timp...multumesc pentru sugestii ;-)

• Downvote 1

Cristi

Asa sa faci si pe strada, sa dai amenda la legile pe care le-ai invatat in scoala, nu la cele actualizate si cele despre care nu ai auzit. :slapb:

• Upvote 3
  • Downvote 1

dimitrius2012

...am auzit de oug 34...nu ai inteles ce vroiam sa zic...evaluarea se da strict din urmatoarele acte normative...Lg. 61/1991, oug 195/2002, OUG 55/2002, Lg 12/1990, oug 23/2008 si jg 407/2006 deci aia cu 112 pica din start

Catalin

Cristi, aceeași greșeală am făcut-o și eu mai devreme, deocamdată hai să-l ajutăm să rezolve speța pentru școală.

Când o să ajungă în stradă îl vom putea ajuta și cu alte sfaturi, în funcție de speța și situația respectivă.

• Upvote 1

Marius

Imi poti explica de ce?

Multumesc.

Edited by Marius

dimitrius2012

nu inteleg ce nelamurire ai...de ce dau doar din altele astea normative?

cristm

Dimitrius dai doar o amenda pentru alarmare falsa,si eventual dai alta pentru cealalta fapta in alta zi daca nu se prezinta ..........sunt fapte diferite in zile diferite,concurs faci doar cand au loc 2 fapte in acelasi timp :good:

Edited by cristm

dimitrius2012

stiu...cand e concurs...dar am un sg pv...asta e dilema...

cristm

Simplu,dai doar o amnenda :good:

Leonidas67

Daca apelul s-a facut direct la sectia de politie , dupa mine speta este foarte simpla! Politisti deplasati la fata locului au obligaia sa verifice veridicitatea sesizarii si pe la vecinii aflati in apropierea atoturismului in cauza! Daca constata ca sesisarea nu este reala pot avertiza verbal persoana care a facut sesizarea , mentionandui-se ca alertarea politiei fara justificare este motiv de sanctionare cu amenda !

• Upvote 1

cyprusboy89

Sustin sfatul lui Catalin, acela de a audia un martor(vecin). Apoi, a doua zi, daca apelantul nu se prezinta la sediul sectiei la ora consemnata in invitatie, intocmesti PVCC pentru ambele contraventii ( art3 pct 11 si 31 - Lg 61/91)

Descrierea faptei : In ziua de__ ora__ locul __ : A apelat organele de politie pentru a interveni la tulburarea ordinii si linistii publice de catre numitul ___ , fapt ce nu s-a confirmat. De asemenea, nu s-a prezentat la sediul sectiei de politie___ in data si ora consemnata in invitatia primita.

Bafta :good:

Catalin

Domnilor și eu m-am grabit cu acel sfat. Aici discutam despre o speta teoretica de la scoala, deci nu se mai pot face alte verificari sau activitati. Pur si simplu trebuie sa solutioneze corect speta, completand un singur formular de proces verbal.

drAGO5

Se intocmeste un singur pvcc in ziua in care a fost invitat(citat) si nu s-a prezentat si se aplica regula concursului de contraventii.Prima pentru alarmare fara drept, la Legea nr.61/1991 si nu la OUG 34/2008(pentru ca nu este prin 112 si nici repetat=abuziv) si a doua pentru refuzul de prezentare la cererea justificata a organului de mentinere a ordinii si linistii publice. Justificarea aplicarii sanctiunii a doua zi : reclamantul care a facut sesizarea telefonica a fost invitat la sediul politiei pentru a da relatii suplimentare cu privire la imprejurarile comiterii faptei sesizate si eventual prezentarea unor martori ori alte probe,in sustinerea acuzatiei, pentru ca muzica putea fi data mai incet sau oprita pana la sosirea echipajului de politie, iar dreptul de a aplica prima sanctiune se prescrie in termen de 6 luni de la comitere.Ai nevoie de un martor la intocmirea pvcc care sa justifice , intocmirea acestuia in lipsa contravenientului. Asa asi proceda eu.

Edited by drAGO5
  • Upvote 1

mihair82

dak asta va invata la Cimpina e grav, iar dak asa gindesti tu , e si mai grav........................

Incearca sa nu mai gindesti obtuz, esti tinar si o sa vezi mult mai multe in militia asta. Dreptate nu exista pe lumea asta, legile sunt facute de oameni si se pot schimba, atit oameni cit si legile, etc.........

Si ca sa revin la speta ta, din experienta de politist de O.P cit si cea de "soarece de birou" (PROXIM.) ,iti recomand o discutie cu cei in cauza, mai devreme sau mai tirziu tot o sa va mai intilniti pe strada. Asculta cu atentie ce sustine fiecare, intreaba in vecini, dupa care poti lua o decizie............nu te pripi. Fa-i sa inteleaga k nu au dreptate, k gresesc amindoi, k au amindoi dreptate, k tu ai puterea, dar totodata esti un OM cu care se poate discuta........

• Downvote 5

Elvis

Mihai, este un elev care a pus o intrebare, atat si nimic mai mult.

Nu trebuie sa judeci un om daca nu stie ceva si intreaba.

Tu crezi ca in scoala profesorii de acolo au vazut in viata lor vreun hot?

O sa-ti povestesc o intamplare din ,,tineretea mea" vezi ce batran sunt.

Faceam de serviciu in cartierul Fata Luncii, cei din Dolj cunosc zona ,,braziliana " din Craiova, si am facut semnal de oprire unui mercedes ultimul racnet la vremea respectiva. Masina era condusa de un rrom ,,important" , a murit intre timp, care a refuzat sa se legitimeze si nu mi-a prezentat niciun act al masinii respective.

L-am identificat si i-am aplicat doua sanctiuni contraventionale, una la L61 si una la circulatie pe doua procese verbale.

M-a reclamat pana la ministru si m-a chemat la covorasul rosu cum era atunci seful Politiei Mun Craiova care spre surprinderea mea nu m-a intrebat in referire la ce reclama domnul rrom ci de ce i-am intocmit doua procese verbale si nu unul.

I-am explicat ca o sanctiune contraventionala prevede jumatate din minim si una nu.

Cand am iesit din biroul lui nu eram foarte convins ca a priceput cum nu sunt convins nici acum.

Si era seful Politiei Mun Craiova.

Asa ca daca un elev intreaba nu-i un capat de tara.

Multa sanatate.

Edited by Elvis

drAGO5
mihair82, cum s-ar spune ai vorbit cand trebuia sa taci. Tu nu ai citit ca este vorba de o speta careia trebuie sa-i gaseasca solutionarea corecta cu ce are la indemana si nu mai poate face altceva nimic? Il zapaciti de tot pe viitorul coleg.Daca vreti sa dati un raspuns pertinent, cititi totul de la intrebare, daca nu nu mai spuneti nimic.In practica sunt multe de facut si se adapteaza in functie de situatie, dar aici este ori alb, ori negru. Cred ca si-a dat seama si dimitrius2012 ca nu ai vorbit cu rautate si ca ai inteles gresit la ce se refera.
  • Upvote 1