Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cine are competenta sa cerceteze un militar aflat in timpul liber?

cristigrig1986
 Share

Question

cine are competenta sa cerceteze un dosar privind comiterea infractiunilor de violare de domiciliu si lovire in care faptuitorul este militar,dar se afla in tinuta civila si in timpul liber?procurorul competent teritorial al parchetului,organul de cercetare al politiei judiciare sau procurorul militar?

Recommended Posts

• 0

lionn asta ai inteles tu din toata discutia de aici? Mai citeste inca o data! Aici se discuta despre cercetarea unui militar ce savarseste infractiuni ce nu au legatura cu serviciul.

horidude doar te faci de ras si dovedesti ca esti praf, ca ai trecut prin academie ca gasca prin apa. De unde ai scos aberatiile astea?

Mai baiatule, poti face diferenta intre organ de cercetare penala si organ de cercetare penala speciala?

Esti zero din punctul asta de vedere, habar nu ai. Ori tu iti imaginezi ca organele de cercetare penala pot fi doar ofiterii de politie?

Incearca sa nu mai dai sfaturi, mai bine pune mana pe carte!

• 0

lionn asta ai inteles tu din toata discutia de aici? Mai citeste inca o data! Aici se discuta despre cercetarea unui militar ce savarseste infractiuni ce nu au legatura cu serviciul.

horidude doar te faci de ras si dovedesti ca esti praf, ca ai trecut prin academie ca gasca prin apa. De unde ai scos aberatiile astea?

Mai baiatule, poti face diferenta intre organ de cercetare penala si organ de cercetare penala speciala?

Esti zero din punctul asta de vedere, habar nu ai. Ori tu iti imaginezi ca organele de cercetare penala pot fi doar ofiterii de politie?

Incearca sa nu mai dai sfaturi, mai bine pune mana pe carte!

Nu domnule agent, dupa cum ai observat mai sus am spus ca cercetarea se face de catre ofiteri de politie si celelate organe prezentate mai sus de catre colegul nostru(organele de cercetare speciale conform CPP) nu spun ca eu detin reteta adevvarului dar cercetarea penala nu se efectueaza de catre agenti asta iti spun iarasi ff sigur fiindca a fost o intrebare in examen!!! IN ceea ce priveste militarul nostru pt infractiuni savarsite in timpul liber va fi cercetat de catre ofiterii de politie judiciara sau procuror in functie de competenta si va fi anuntat comandantul unitatii militare care va lua masuri disciplinare.

Nu domnule agent, dupa cum ai observat mai sus am spus ca cercetarea se face de catre ofiteri de politie si celelate organe prezentate mai sus de catre colegul nostru(organele de cercetare speciale conform CPP) nu spun ca eu detin reteta adevvarului dar cercetarea penala nu se efectueaza de catre agenti asta iti spun iarasi ff sigur fiindca a fost o intrebare in examen!!! IN ceea ce priveste militarul nostru pt infractiuni savarsite in timpul liber va fi cercetat de catre ofiterii de politie judiciara sau procuror in functie de competenta si va fi anuntat comandantul unitatii militare care va lua masuri disciplinare. Totodata dupa cum spuneai organele de cercetara penala sunt doar ofiterii de POLITIE, organele de cercetare penala SPECIALA conform CPP sunt ofiterii anume desemnati de catre comandantii unitatilor pt infractiuniile savarsite de militarii din subordine, OFITERII POLITIEI DE FRONTIERA pt infractiuni de frontiera, CAPITANII PORTURILOR. NU INTELEG CE NU AI INTELES DIN POSTAREA DE MAI SUS. Daca doresti iti pot da un nr de telefon si ne putem lamuri reciproc asupra probemelor.

• Downvote 3

• 0

Nu domnule agent,

De unde ai tras concluzia ca sunt agent de politie? Esti sigur?

dupa cum ai observat mai sus am spus ca cercetarea se face de catre ofiteri de politie

Asta ai invatat tu? Iti spun eu, daca pana acum nu ai fost in stare sa aflii, calitate de organ de crecetare penala au si agentii de politie.

cercetarea penala nu se efectueaza de catre agenti asta iti spun iarasi ff sigur fiindca a fost o intrebare in examen!!!

Cum dracu ai promovat un astfel de examen? Ai trecut cu spaga? :doh:

IN ceea ce priveste militarul nostru pt infractiuni savarsite in timpul liber va fi cercetat de catre ofiterii de politie judiciara sau procuror in functie de competenta si va fi anuntat comandantul unitatii militare care va lua masuri disciplinare.

Inca o data iti repet, mai citeste, mai documenteaza-te, ca habar nu ai! Cercetarea penala nu se face exclusiv de ofiterii de politie. Calitate de poltie judiciara si organ de cercetare penala au atat ofiterii cat si subofiterii de politie.

Vad ca nici nu ai iesit bine de pe bancile scolii si crezi ca esti buricul pamantului. As fi foarte bucuros sa fii repartizat in cadrul formatiunii pe care o conduc si ai sa intalnesti cativa agenti ce iti vor da lectii, oameni pe care nu i-as da nici pe o suta de ofiteri pregatiti asa cum esti tu.

Cine stie, poate o sa ai norocul asta daca esti din Bucuresti! :naughty:

• 0

De unde ai tras concluzia ca sunt agent de politie? Esti sigur?

Asta ai invatat tu? Iti spun eu, daca pana acum nu ai fost in stare sa aflii, calitate de organ de crecetare penala au si agentii de politie.

Cum dracu ai promovat un astfel de examen? Ai trecut cu spaga? :doh:

Inca o data iti repet, mai citeste, mai documenteaza-te, ca habar nu ai! Cercetarea penala nu se face exclusiv de ofiterii de politie. Calitate de poltie judiciara si organ de cercetare penala au atat ofiterii cat si subofiterii de politie.

Vad ca nici nu ai iesit bine de pe bancile scolii si crezi ca esti buricul pamantului. As fi foarte bucuros sa fii repartizat in cadrul formatiunii pe care o conduc si ai sa intalnesti cativa agenti ce iti vor da lectii, oameni pe care nu i-as da nici pe o suta de ofiteri pregatiti asa cum esti tu.

Cine stie, poate o sa ai norocul asta daca esti din Bucuresti! :naughty:

Domnule absolvent de spiru haret agentii de politie nu au competenta de a efectua acte de urmarire penala doar acte premergatoare sau acte de constatare. Nu stiti sa faceti diferenta intre un act premergator si acte de urmarire penala. Actele de unrmarire penala se desfasoara dupa punerea in miscare a urmarii penala, unde ati vazut voi agent sa prezinte unui invinuit un dosar de urmarire penala? Pentru catalin: Nici nu am spus ca toti ofiterii de politie , doar cei ce fac parte din structurile de politie judiciara numiti prin ordin al ministrului administratiei si intrenelor cu aprobarea procurorului general.

Edited by horidude
  • Downvote 3

• 0
  • Moderator

Chiar vrei să ne dovedești că ești pe lângă subiect?

Eu sunt un exemplu de agent care am pus semnătura pe multe RTUP-uri. Nu știu să-ți spun exact numărul proceselor verbale de aducere la cunoștință a învinuirii pe care le-am întocmit sau câte declarații pe formular de învinuit am completat, dar te asigur că am făcut-o. Iar acestea nu sunt acte premergătoare.

În majoritatea formațiunilor operative, de când s-au desființat formațiunile de cercetare penală, lucrătorul de poliție (indiferent că e ofițer sau agent) își face toată cercetarea în dosarul ce i-a fost repartizat. El începe urmărirea penală și tot el va face și referatul de terminare.

Când ai să mergi în vreun stagiu de practică la o formațiune operativă ai să te convingi.

• 0
  • Moderator

horidude ai citit vreodata:

Legea 364 din 15.09.2004 modificata prin Legea 161 din 30.5.2005 si publicata in M.O 476/06.06.2005

Art. 1.

Politia judiciara este organizata si functioneaza in cadrul structurilor specializate ale Ministerului Administratiei si Internelor.

Art. 2.

(1) Politia judiciara este constituita din ofiteri si agenti de politie, specializati in efectuarea activitatilor de constatare a infractiunilor, de strangere a datelor in vederea inceperii urmaririi penale si de cercetare penala.

(2) Ofiterii si agentii specializati prevazuti la alin. (1) au calitatea de organe de cercetare ale politiei judiciare.

Ii dau dreptate colegului cand spune ca trebuie sa mai pui mana pe carte, esti slab pregatit profesional.

• 0

Domnule absolvent de spiru haret

Copile, stai linistit, am absolvit AdP cu ceva ani in urma, probabil cand absolventii acestei institutii capatau un bagaj de cunostinte si nu manifestau aroganta fata de colegii lor cu vechime.

Edited by Sam

• 0

Personal am o părere foarte bună despre absolvenții academiei de poliție și sper că ești doar aceea excepție care confirmă regula.

Oricum, nu ai nicio legătură, nici măcar nu reușești să înțelegi ceea ce s-a scris mai sus. Sincer am mari îndoieli că ești student la arma poliție din Academie, probabil ești pe la jandarmi sau alte arme.

De ce ai tu impresia Catalin ca stundentii de la alte arme in afara celor de la arma politie sunt mai putin pregatiti , in fond facem aceleasi materii (90% dintre ele).... Trebuie sa tii cont si de caracterul omului si de cata silinta si-a dat in timpul facultatii, ca am vazut niste specimene la politie.... nu zic ca nu sunt la toate armele, dar nici politia nu e perfecta.

• 0
  • Moderator

Despre armele din Academia de Poliție:

• Poliția reprezintă prima opțiune din rândul candidaților, acolo a existat și există cea mai mare concurență. Cei mai mulți dintre candidați sunt foarte bine pregătiți. Ca armă are cele mai multe oportunități de dezvoltare d.p.d.v. al specializărilor. Se pune accent pe pregătirea de specialitate și cea juridică.
  • Frontiera reprezintă de obicei, alternativa pentru cei care nu îndeplinesc baremul minim de înălțime și care în mod normal ar fi candidat la arma Poliție. Ca armă are oportunități mai limitate, mai ales teritorial. Regimul celor de la frontieră în academie este mai lejer comparat cu poliția.
  • Jandarmeria reprezintă de obicei alegerea celor care sunt foarte buni la sport, având o rezistență fizică peste medie și care doresc să învețe mai puțin. Acolo se pune un accent mai mare pe pregătirea fizică și militară, în comparație cu celelalte arme.
  • Penitenciarele reprezintă o alternativă demnă de luat în considerare, în ultima perioadă existând concurență la fel de ridicată ca la celelalte arme.

Nu spun că nu există și excepții, dar asta e realitatea, iar dacă vă e greu să acceptați, asta e ... Nu e problema nimănui, ci doar a voastră.

Acesta este și motivul pentru care am spus mai sus ceea ce ai citat tu. Dacă colegul tău de la academie ar fi fost la arma poliție, în urma unui stagiu de practică vedea singur cum stă treaba privind soluționarea dosarelor penale și nu mai susținea cu atâta tărie o prostie.

• 0

horidude:

politia judiciara este formata din ofiteri si agenti de politie.

"Actele de unrmarire penala se desfasoara dupa punerea in miscare a urmarii penala, unde ati vazut voi agent sa prezinte unui invinuit un dosar de urmarire penala?" inceprea urmaririi penale este o faza a procesului penal, iar punerea in miscare a actiunii penale este alta faza a procesului penal.

daca inca esti student mai pune mana pe carte ca vine licenta, iar cand vii prin practica incearca sa intrebi si altceva in afara de " cand pot sa plec"

daca ai terminar deja, vai de noi.

• Upvote 2

• 0

Slăbuță replică, pot să spun chiar foarte slabă. Probabil că acesta este nivelul de pregătire profesională al unui manager, dar să nu generalizăm. Domnilor, instituția dreptului penal nu este o disciplină accesibilă tuturor, deși mulți se privesc în oglindă și se cred somități în materie. Tocmai, pentru a nu fi și eu introdus în această categorie, nu am făcut altceva decât să postez cateva extrase din norma de drept referitoare la subiectul dezbătut, iar cititorului nu-i rămâne altceva de făcut decât să tragă concluzia. Pălărie-ntrun picior, ghici ciupercă ce e?

Edited by lionn

• 0
  • Membru

Lionn, nu ai fost atent la discutie. Am fost elocvent si concis in postul meu si nu sunt "aproape" de adevar.

Stati linistiti, va asigur ca majoritatea politistilor judiciari sunt agenti :). Sa fie ei sanatosi cati ofiteri de armata ancheteaza :)). Daca se va incepe urmarirea penala, finalizeaza dosarul, ofiterul de cercetari penale (care inca mai exista), desi structura in sine este defuncta (desueta), etc...

Asa cum am mai precizat in alt topic, putina lume avea idee in anul 2006 ca existau aproximativ 1800 de lucratori de cercetari penale, la nivel national, ceea ce reprezenta foarte putin comparativ cu restul structurilor din politie...

Inchideti threadul va rog. Discutia a divagat fara rost.

• 0

...și ca să terminați cu schimbul de complimente, puteați lesne constata, dacă și citeați textul de lege, că niciodată militarul (indiferent dacă a săvârșit infracțiuni în legătură cu serviciul sau nu) nu va fi cercetat de lucrătorul de poliție judiciară (agent sau ofițer), tocmai pe considerentul că această cercetare este dată în mod obligatoriu în competența ofițerilor menționați la lit.a, b și c din textul amintit, acesta fiind și motivul pentru care un militar nu va fi nicicând cercetat de un agent de poliție judiciară.

Prieteni, îmi pare rău să vă aduc la cunoștiință ca cei dintre voi, care ați cercetat militari, actele întocmite de voi sunt lovite de nulitate absolută. (a se vedea decizia instaței supreme și I.Neagu - Tratat de procedură penală. p.s. Pentru cei interesați pot veni cu amănunte)

• Downvote 1

• 0
  • Moderator

lionn gresesti! Mai documenteaza-te si ai sa te convingi.

Un exemplu foarte simplu, accidentele de circulatie.

Colegu Ecou are dreptate. :emo-yessir:

• 0
  • Membru

...și ca să terminați cu schimbul de complimente, puteați lesne constata, dacă și citeați textul de lege, că niciodată militarul (indiferent dacă a săvârșit infracțiuni în legătură cu serviciul sau nu) nu va fi cercetat de lucrătorul de poliție judiciară (agent sau ofițer), tocmai pe considerentul că această cercetare este dată în mod obligatoriu în competența ofițerilor menționați la lit.a, b și c din textul amintit, acesta fiind și motivul pentru care un militar nu va fi nicicând cercetat de un agent de poliție judiciară.

Prieteni, îmi pare rău să vă aduc la cunoștiință ca cei dintre voi, care ați cercetat militari, actele întocmite de voi sunt lovite de nulitate absolută. (a se vedea decizia instaței supreme și I.Neagu - Tratat de procedură penală. p.s. Pentru cei interesați pot veni cu amănunte)

Omule, cum sa cerceteze ofiterul cu cercetarea speciala anume desemnat din cadrul unitatii din care face parte militarul fapta savarsita de catre acesta in alta localitate, care nu are legatura cu serviciul si este constatata in flagrant sa zicem...!? CUM...!? Isi declina unitatea de politie teritoriala, prin parchetul local, competenta la unitatea militara, ofiterului anume desemnat...!? Cum, explica-mi...!?

Chiar singur ai facut referire mai sus cu privire la prevederile cpp, ca pentru comiterea unei infractiuni in lagatura cu serviciul (sa zicem purtare abuziva), in acelasi timp (lovirea unui contravenient, etc), de catre un politist de ordine publica si un jandarm (ca tot avem patrule mixte) este competent sa efectueaze cercetarea parchetul de pe langa judecatoria in circumscriptia careia s-a comis fapta. Este o practica obisnuita a parchetelor de a delega ofiteri de politie judiciara sa efectueze acte de cercetare penala in dosarele care sunt de competenta parchetelor.

Ofiterul asta desemnat cu "cercetarea speciala" realizeaza mai multe activitati, nu numai urmarirea penala a militarilor. Efectueaza cercetari disciplinare, administrative, etc...

Obligativitatea comunicarii la unitatea militara din care face parte cu privire la calitatea de "reclamat, cercetat, invinuit, inculpat" a unui militar in termen, cercetat pentru comiterea unei infractiuni care nu este in legatura cu serviciul, este generat de statutul militarului, pentru care inceperea urmaririi penale echivaleaza cu punerea sa la dispozitia unitatii din care face parte, reducerea la salariul de baza, fara sporuri, reducerea atributiilor de serviciu, etc...

Inseamna ca zeci de politisti si procurori s-au inselat si tu ai dreptate...

Nu te mai grabi sa folosesti expresia de "nulitate absoluta", ca poate percepe lumea altceva...

Edited by Ecou
  • Upvote 2

• 0

Aceiasi gresala am facut-o si eu lionn.

In realitate agentii de politie pot cerceta militarii indiferent de gradul acestora.

Edited by Elvis

• 0

Elvis are dreptate. Singura diferentiere pe care o face actualmente Codul de Procedura Penala este cea privitoare la generali/amirali, care pot fi cercetati doar de Parchetul de pe langa ICCJ. In rest, pentru toate infractiunile ce nu au legatura cu serviciul, se aplica dreptul comun.

pt. lionn: astept amanuntele promise (in special, indicarea unui text de lege care sa confirme ce ai postat, ca eu nu am auzit de asa ceva)

Tin sa subliniez ca am avut aceasta speta putin modificata la un examen de drept procesual penal in anul III la ACADEMIA DE POLITIE! Niciodata un ,,AGENT'' nu va efectua o cercetare penala deoarece el nu are aceasta competenta el este doar AGENT CONSTATATOR al unei infractiuni, cercetarea penala este efectoata conform CPP de catre OFITERI DE POLITIE JUDICARA si celelate categorii de ofiteri enumerate mai sus orice infractiune savarsita de militar in timpul serviciului este cercetata de catre ofiteri anume desemnati de comandantul unitatii si de catre procurorul militar. Totodata in cazul in care militarul demisioneaza din armata dupa savarsirea fatpei acesta va fi cercetat in continuare de PROCURORUL MILITAR si va fi judecat de TRIBUNALUL MILITAR; TRIBUNALUL MILITAR TERITORIAL, INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE in functie de fapta si grad. Niciodata si in nicio tara nu se va observa efectuarea unei cercetari de catre un organ al politiei fara studii superioare juridice(tin sa mentionez ca agentii au studii postliceale).

Ai luat examenul ala? Daca da, atunci Boroi si Lorincz s-au ramolit de tot. Un sfat: daca vei lucra vreodata la judiciar (ca, daca deja lucrai, nu postai ineptia asta) sa nu cumva sa povestesti vreunui hot, in ancheta, de speta asta. Nu de alta, dar te faci de ras!

• Upvote 2

• 0

Mi-ar fi plăcut să vă exprimați punctele de vedere personale și să nu vă raportați la ce ați auzit de la unul sau de la altul sau mai rău, la ceea ce se întâmplă în practică.

Ceea ce am postat, după părerea mea, sunt concluziile pe care le desprinzi din textul de lege, ceea ce ține de teorie. Așa cum deseori se întâmplă, practica nu totdeauna urmează teoria.

Și discutând tot pe marginea textului de lege, menționat mai sus, se poate observa că singura situație menționată în mod expres în care organul de poliție judiciară efectuează acte de cercetare penală în cazul infracțiunilor săvârșite de militari este cea prevăzută de art.208 alin.1 lit. c, respectiv:” La cererea comandantului centrului militar, organul de politie efectueaza unele acte de cercetare, dupa care inainteaza lucrarile comandantului centrului militar

Alineatul ultim al art. 208 c.p.p. scoate din sfera de competență a organului de poliție judiciară aceste infracțiuni.

Ceea ce ați afirmat cu privire la accidentele rutiere este în parte valabil și numai în limita textului art. 213.c.p.p. unde se menționează că:” - Organul de cercetare penala este obligat sa efectueze actele de cercetare ce nu sufera amanare, chiar daca acestea privesc o cauza care nu este de competenta lui. Lucrarile efectuate in astfel de cazuri se trimit, de indata, prin procurorul care exercita supravegherea activitatii organului ce le-a efectuat, procurorului competent.”

Acest text de lege este completat de prevederile art. 268 c.p.p. unde se menționează că atunci ” Cand procurorul constata ca pentru vreuna din infractiunile sau infractorii aratati in art. 207, 208 si 209 alin. 3 si 4 urmarirea penala s-a facut de un alt organ decat cel prevazut in textele mentionate, ia masuri ca urmarirea sa fie facuta de organul competent.

Acestea sunt dispozițiile procesual penale în materie de competență, dacă nu sunt pe înțelesul tuturor, vina nu îmi aparține. Este adevărat că în practică nu se întâmplă așa și m-am întâlnit și eu cu astfel de situații, însă la ultima dispută pe care am avut-o la nivel declarativ cu procurorul într-o astfel de speță, nici acesta nu și-a însușit punctul meu de vedere, însă în momentul în care i-am trimis dosarul cu referatul cu motivarea, am avut surpriza să constat că s-a conformat.

Nu pot să vă dau mai multe amănunte pentru că speța respectivă a făcut obiectul unor informații difuzate la nivel național prin mass-media și încă se află în cercetare.

Edited by lionn

• 0

practica. pe scurt.

Militar in termen, pleca de la Unitatea Militara spre casa fiind liber dar a accidentat un pieton ce traversa prin loc nepermis. Cercetarea s-a efectuat de Agentul de politie si solutia a fost confirmata de procurorul civil de pe raza de competenta.

• 0

Trebuie să fie cumva poliţustul din Poliţia Judiciară mai mare sau cel puţin egal în grad cu militarul cercetat?. Fapte ne natură sau în legătură cu serviciul= parchet militar, celelalte fapte = parchet civil. A nu se omite anunţarea de îndată ce se constată fapta, a comandantului unităţii militare din care face parte cercetatul. În speţa dată parchet de pe langă judecătorie. Dacă era în timpul serviciului şi a părăsit postul pentru a comite celelalte două infracţiuni, parchet militar.

actele premergatoare de catre judiciar si actiunea penala de catre parchetul militar

• Downvote 2

• 0

@lionn: Deoarece, sincer sa fiu, ma enervai cu insistenta ta in a-ti sustine un punct de vedere despre care eram convins ca este aberant (asa cum, probabil, si tu credeai despre mine cand ne contraziceam pe tema modului de aplicare a prevederilor CP si CPP modificate de Legea 202/2010), am luat la puricat CPP-ul, fiind sigur ca voi gasi articolul cu care sa-ti daram argumentele. Dar nu am gasit nimic. Asa ca imi fac autocritica (scuze pt. pleonasm) si iti dau dreptate. Intr-adevar, desi practica te contrazice, prevederile art. 213 din CPP nu pot fi interpretate decat in sensul prezentat de tine. Astfel, in cazul oricarei infractiuni (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus) savarsite de militari in afara unitatii militare, cercetare penala se efectueaza de ofiterii anume desemnati de catre sefii comenduirilor de garnizoana. Chiar daca "si"-ul din cuprinsul alin. (1) al aceluiasi articol ar justifica cutuma contrara, prevederile alin. (3), coroborate cu cele ale art. 207 nu lasa, (si) dupa parerea mea, loc de interpretare. Observ totusi ca cercetarea penala a militarilor este o chestiune destul de confuz reglementata in legislatia noastra. Astfel,

1) Despre ce fel de ofiteri e vorba in cuprinsul art. 208, alin. (1), lit. b ) din CPP? Poate seful comenduirii de garnizoana sa desemneze "anume" si ofiteri de politie? (poate la asta sau la organele de cercetare penala speciale definite la lit. d ) din acelasi articol se referea si horidude, si noi, profanii, am facut misto de el degeaba:)).

2) Prevederile art. 208, alin. (1), lit. a) din CPP nu cumva se bat cap in cap cu cele ale lit. b )? Sau, in cazul infractiunilor savarsite de militari in interiorul unitatilor militare, cercetarea penala se poate efectua si de politisti din cadrul politiei judicare? Si daca da, nu ar fi fost logic sa fie invers?

3) Pot fi interpretate prevederile art. 208, alin. (1), lit. a) din CPP astfel incat comandantii unitatilor militare corp aparte si similare pot desemna si ofiteri care sa cerceteze infractiuni savarsite de militari in afara unitatii militare, ori acesasta prerogativa revine exclusiv sefului comenduirii de garnizoana?

4) Sefii comenduirilor de garnizoana si comandantii unitatilor militare corp aparte si similare au, a priori, calitatea de organ de cercetare penala, fara a fi nevoie de vreun aviz al Procurorului General? Ofiterii desemnati de acestia capata automat calitatea de organ de cercetare penala?

5) De ce, coroborand cele de mai sus cu prevederile Titlului II al CPP privind competenta instantelor militare, reiese ca acestea (scuze, din nou, de data asta pentru cacofonie) din urma au o competenta materiala mai restransa decat cea a respectivelor organe de cercetare penala?

6) Cine supravegheaza cercetarea penala efectuata de aceste organe? Exclusiv parchetele militare, exclusiv parchetele civile sau parchetele militare vor supraveghea urmarirea infractiunilor de competenta instantelor militare, restul urmand a fi supravegheate de parchetele civile?

• 0

ars aequi, nu am pretenția că tot ceea ce afirm este și corect.

Dar, în momentul în care abordez subiecte profesionale, am învățat să dau frâu liber ”imaginației” în dialogul cu partenerul de discuție, tocmai pentru a genera o polemică care în primul rând să mă lămurească pe mine.

Oricum, trebuie să subliniez calitatea posturilor unora din participanții la discuții pe mai multe topicuri cu subiecte profesionale.

...aberant? Nicicând nu am crezut așa despre punctul tău de vedere. Ba din contră, m-am pus în locul tău, am încercat să îți utilizez raționamentele în interpretarea textelor de lege analizate, însă neajungând la altă soluție, am rămas la părerea mea.

Am avut astfel de polemici și cu procurorii,(pe alte teme) și am ajuns cu discuțiile chiar și la judecători. Dar asta numai ca discuții, ca dezbateri pe marginea spețelor pentru că în momentul în care s-a pus problema deciziei, m-am supus magistratului în actele pe care urma să le întocmesc.

• 0
  • Membru

@lionn: Deoarece, sincer sa fiu, ma enervai cu insistenta ta in a-ti sustine un punct de vedere despre care eram convins ca este aberant (asa cum, probabil, si tu credeai despre mine cand ne contraziceam pe tema modului de aplicare a prevederilor CP si CPP modificate de Legea 202/2010), am luat la puricat CPP-ul, fiind sigur ca voi gasi articolul cu care sa-ti daram argumentele. Dar nu am gasit nimic.

Ca sa nu lasam problema in aer, prin prisma "interpretarii" prevederilor Cpp, cred ca urmatoarele articole ne lamuresc pe deplin:

ART. 209

(1) Procurorul supravegheaza urmarirea penala; in exercitarea acestei atributii procurorii conduc si controleaza nemijlocit activitatea de cercetare penala a politiei judiciare si a altor organe de cercetare speciale.

(2) Procurorul poate sa efectueze orice acte de urmarire penala in cauzele pe care le supravegheaza.

....................................................

ART. 217

(1) Procurorul poate sa dispuna, dupa necesitate, ca intr-o cauza in care cercetarea penala trebuie efectuata de un anumit organ de cercetare, sa fie efectuata de un alt asemenea organ.

.....................................................

Asadar, in cazul unei inselaciuni comise la Cluj de catre un militar care are domiciliul si lucreaza la o unitate din garnizoana Bucuresti, chiar daca sa zicem ca interpretarea art. 208 Cpp ar putea genera concluzia ca astfel, competenta de cercetare ar apartine ofiterilor desemnati cu cercetarea speciala din cadrul garnizoanei sau din cadrul unitatii sale, sau de pe luna (ceea ce ar fi oricum, din punct de vedere al eficientei, ar fi o ineptie prin prisma faptului ca oamenii nu au nicio pregatire de specialitate sau experienta in cercetarea unor astfel de infractiuni, nu mai vorbim de vatamari corporale din culpa generate de accidente rutiere sau etc), eu, procuror supraveghetor din cadrul Parchetului de pe langa Judecatoria Cluj Napoca, in temeiul art. de mai sus, DISPUN ca cercetarea sa fie efectuata de catre organele de cercetare a politiei judiciare din cadrul Politiei Municipiului Cluj Napoca, pe care le cunosc, lucrez cu ei in mod curent, etc, CA ASA VREA MUSCHIU` MEU, prin prisma criteriilor eficientei, celeritatii, etc...

Case closed

Edited by Ecou

• 0

Am si eu o intrebare.   Daca sunt in patrula mixta cu jandarmii  si suntem reclamati pentru purtare abuziva.   Pe ei i cerceteaza parchetul militar     dar pe mine  are competenta?

• 0

Nu poti fi cercetat de catre procurorul militar pentru ca nu esti militar, ci functionar public cu statut special. In schimb, poti fi audiat ca martor.

Parchetul local (civil) este competent pentru a te cerceta.