Jump to content

Revenirea la salariile si veniturile din 2010 ale bugetarilor

axle15
 Share

Recommended Posts

Din 1 iunie se revine la salarizarea din 2010.

Iata : " Traian Băsescu anunţă în Parlament "reîntregirea salariilor bugetarilor" de la 1 IUNIE

<<E de datoria noastră ca în jurul datei de 1 iunie să reîntregim salariile bugetarilor>>, a afirmat azi preşedintele Traian Băsescu în discursul său din Parlament. Preşedintele Traian Bă.........."

sursa : EVZ

Si uite asa mai castiga astia alegerile o tura si mai stam si noi o tura "goat" :doh:

Argumente ptr.ce am afirmat am ,da-s offtopic si mi-e ca ma potcovesc muhaielele cu o cercetare fiindca mai am un serviciu-"analist politic". :ner: :ner: :ner: Evident glumeam cu ultima fraza-analist politic...chit ca jegurile care se ocupa cu cercetari ,muci+mucegai si alte lenevisme d-aste ar fi in stare de o atare performanta.

Daca nu iau offtopic va detaliez ideea :good:

Edited by Catalin

• Moderator

Am inițiat un topic nou cu postul tău, pentru a nu amesteca discuțiile despre restanțe cu cele despre revenirea la salariile anterioare tăierilor din 2010.

Așa că te rog detaliază ideea despre care vorbeai. Singura rugămite este să nu ducem discuția către o dezbatere exclusiv politică, din motive lesne de înțeles. Mulțumesc pentru înțelegere.

• Moderator

Am vazut si eu discursul lui Basescu in Parlament in care a afirmat ca exista posibilitatea de a se reveni la salariile din 2010 in sectorul bugetar.

sa dea D-zeu sa fie asa.....sincer sa fiu,nu cred in astfel de afirmatii....mai ales ca sunt spuse de....

... sau daca o face, o va face doar temporar, pana castiga din nou alegerile ( acesti cameleoni ), dupa care sa vezi din nou distractie !

Edited by Eduard
  • Upvote 3

Sa nu uitam cum le-a spus profesorilor ca salariile vor fi majorate cu 50 % ba chiar au dat si o lege in sensul asta si tot nu s-a intamplat nimic asta fiind tot inainte de alegeri.....eu nu mai cred nimic ;)

• Upvote 3

• Membru

Era la mintea cocosului ca Basescu va face aceasta miscare inainte de alegeri.Prosti ar trebui sa fie romanii ca sa-i alega dinou pe acesti hoti doar pentru ca ni se restituie banii pe care de fapt suntem indreptatiti sa-i primim pentru ca muncim pentru ei!

Pe principiul ia de la basescu.......

http://youtu.be/zzGy0VUxLF0

Eu zic sa ne dea toti banii pe care ni i-a furat sa-i dea lui Udrea , Oprea, Berceanu &co si atunci poate ne mai gandim daca merita sa fie jupuit de viu sau bagat la puscarie pentru tot restul vietii lui.

Edited by Elvis
  • Upvote 5

Am vazut si eu discursul lui Basescu in Parlament in care a afirmat ca exista posibilitatea de a se reveni la salariile din 2010 in sectorul bugetar.

Ca doar este an electoral....

sau probabil cum s-au acordat si cei 15% ......se vor mai acorda 10% si uite asa "s-au reintregit"

Nici pe departe, daca nu uitam de prima de vacanta, al 13-lea salariu, etc...

Niste banditi! Vor sa ne indulceasca, poate, poate ne mai fraieresc! Dar o data vede nasul "socoteala" finului!

Edited by Dorin17
  • Upvote 1
  • Downvote 1

ginditi-va altfel: venituri la buget suplimentar fata de anul 2011 nu sunt. dimpotriva, in 2011 s-a colectat doat 31,3 din PIB fata de o bugetare de 33.

o alta varianta ar fi tiparirea de bani insa nu vreti asta: va insemna inflatie si dupa parerea mea (si nu mai) ar fi chiar hiperinflatie. este o modalitate tacuta si usoara de a face taieri bugetare si a pastra deficitul bugetar.

restul sunt vorbe, ginditi economic daca este posibila varianta majorarii de salarii si pensii. eu nu cred ca se poate, nu sunt bani nici pe plan national si nici international. vsterea economica va fi de maxim 1% insa nimeni nu crede ca va depasi 0,5 ceea ce inseamna ca vom stagna.

nu va faceti iluzii, este an electora- daca vor da bani, vom avea inflatie si astfel nu veri cistiga nimic. dimpotriva, inflatia loveste pe toata lumea- privat/bugetar.

• Membru

Pai nu sunt bani, ca se duc pe "investitii". Din salariul bugetarilor nu se prea poate faca frauda, dar din investitii se face, de-aia avem cele mai proaste, dar si cele mai scumpe drumuri, spre exemplu.

sau probabil cum s-au acordat si cei 15% ......se vor mai acorda 10% si uite asa "s-au reintregit"

trebuie sa mareasca salariile cu mai mult de 10 % pentru a "se reintregi" pentru ca au taiat 25% dintr-o suma mai mare iar acum ei au dat 15% dintr-o suma mai mica decat initialul...

• Upvote 1

• Moderator

Iar dacă mai adaugăm și inflația, vom vedea că indexarea salariilor ar trebui să fie undeva pe la 35%, pentru a vorbi despre o putere de cumpărare apropiată de cea din 2010. Întrucât inflația în cei doi ani de zile a fost undeva în jur de 18%.

• Upvote 1

Azi am vazut un analist la Antena 3 care spunea ca salariile ar trevui sa creasca cu 16% pentru a ajunge la nivelul din anul taierilor.

• Upvote 1

parerea mea... 15%, 18%, 25%, 48375239266,333333333%, chiar nu are nici o importanta, important este SA REVINA.

Parerea mea.... aceasta crestere este o mare teapa!

Si cum noi romanii suntem cei mai mari botanisti din Europa, vom pune iarasi botul la aceasta teapa. Sa vedeti lamentari cand isi vor da seama ca si-au luat-o iarasi!

Aceasta restituire ar trebui sa fie: aducerea salariilor la cuantumul dinaintea taierilor + rata inflatiei pe perioada scursa + recalcularea normei de hrana la preturile din prezent + reintregirea normei de echipare si actualizarea ei la preturile de acum + restituirea primei de vacanta + recalcularea salariilor conform situatiilor ivite (vechime, spor de fidelitate, etc care au fost omise ele fiind inghetate la nivelul Decembrie 2011) + re-asezarea indicilor de salarizare (care in prezent sunt penibili in prezent) pentru agenti in raport cu cei ai ofiterilor si alte categorii de personal.

Edited by SandoKhan
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Si cum noi romanii suntem cei mai mari botanisti din Europa, vom pune iarasi botul la aceasta teapa. Sa vedeti lamentari cand isi vor da seama ca si-au luat-o iarasi!

Vezi? De aia am facut afirmatia de mai sus, pentru ca sunt foarte multi care se multumesc si spun "mersi"... Ei stiu asta si vor lasa lucrurile asa... ce motive ar fi sa faca altfel daca "botanistii" spun "mersi"?

Eu nu spun mersi... eu spun sa si-i bage in fund sau sa isi ia lumanari de ei!

• Upvote 3

De dat poate ca o sa dea dar in eventualitatea castigarii alegerilor de unde nu stiu eu ca nu o sa taie poate 35% ca si asa se vorbeste de reintrarea in recesiune!

Parerea mea.... aceasta crestere este o mare teapa!

nu, nu este ... o parere, este o certitudine, insa shock, opozitiunea care a criticat (si critica "vehement" reducerile) vine acum si zice ca daca se va reveni la niveluirle antitaiere, "vor fi nevoiti" :naughty: sa retaie in 2013.

dr.Aqu sa-i mai inteleaga :hmmmt:

Păi e logic. Opoziţia se gândeşte că vor câştiga alegerile. PDL caută capital electoral mărind salariile, dând drepturile restante, fără a avea o bază bugetară. PDL pleacă, sperăm cu toţii, aşa că nu mai au gânduri cum facă plăţile în continuare, după pierderea alegerilor. Aşa că pentru opoziţie e foarte greu să-ţi începi mandatul cu tăieri salariale. Deci, se opun din start. Şi PDL-ul are de câştigat dând puternic în ei în presă şi pregătind alegerile de peste 4 ani. Logic, nu ?